Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ceva modificari la solenza mea
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3
ghermann
vreau sa stiu si eu ce va place si ce nu
doar asa aflu si eu mai multe[attachmentid=1627425677][attachmentid=1627425676][attachmentid=1627425678]
[attachmentid=1627425679][attachmentid=1627425680][attachmentid=1627425681]
C a t a l i n
Cele 2 ceasuri și butonul din centrul consolei, țigănismele de la colțurile barelor, și inscripțiile de pe hayon sunt nasoale. smile.gif
ghermann
mersi ceasurile de sus sunt de forma provizoriu pentru ca am coborit mp3 playerul jos urmeaza o modificare acolo
dar trebuie sa iti placa si ceva cataline
sau e asa nasoala
C a t a l i n
Da, îmi place rimmelul de pe faruri...

Nu-mi place că ai deschis 3 topicuri...
ghermann
sunt incepator
i.mi pere rau dar nu am stiut sa deschid doar unul m.am tot chinuit
dar cred ca se rezolva cu un moderator cand o sa obsarve sa stearga doua din ele
Mihaitzu
Masina arata frumos e facuta cu gust,mie imi place.bordu e super.

Vreau sa stiu si eu cat te-a costat sa pui cotiera si ce interventii au fost.Se monteaza greu ?Cum se procedeaza?Vreau si eu sa mi pun .Gasesc special pt solenza?
bolidu
Arata bine masinuta dar la interior ai facut-o sorcova ... prea mult rosu... la bord mai merge dar la aeratoare trebuia un argintiu sau mai bine le lasai asa. Daca nu ma insel este europa asa ? Pune-i niste bandouri laterale (parca asa se numeau) adica dungile alea negre pe usi, da bine la ochi si le si protejezi cand dai cu usa de perete biggrin.gif. Stikerele alea de pe hayon sunt naspa rau... ai renuntat la cele cu "dacia" si "solenza" ?! RDC trebuia lasat la locul lui si ceasurile alea din ani `80 inlocuite cu ceva digital de ex. Consola de la levierul de viteze nu da deloc bine sa nu mai spun ca si RCD este pus stramb tongue.gif.

Ce ai facut tu acolo iti sare in ochi dar nu pentru frumusete ci asa pur si simplu dar de` fiecare cu damblalele lui ...

2 Jan 2008, 15:47:
L.E. Stai sa vezi cand o vedea MariusicaEugen... biggrin.gif

Mihaitzu ia cauta tu si ve-i da de un topic legat de "cotiera la solenza"
ghermann
mihaitzu
cotiera am luato din tirg din pitesti 40 ron parca dar am modificat capacul
adica am pus piele pentru ca era vinilin am inversat scaunele ca incomoda rotitele de reglaj si cotiera e prinsa in suruburile de la centuri
bolidu
rcd ul e pus de forma inca nu am terminat si ceasurile alea din locul lui or sa dispara
vreau 2 ceasuri unul temp ulei si unul voltmetru stikerele de pe haion or sa dispara dar la vara pentru ca acolo au ramas 5 gauri si trebuiesc astupate
cosmin_2300
QUOTE(Catalin Marinarul @ 2 Jan 2008, 14:53)
Cele 2 ceasuri și butonul din centrul consolei, țigănismele de la colțurile barelor, și inscripțiile de pe hayon sunt nasoale.  smile.gif
*


La care as adauga volanul si bordul rosu ...
sefu_alx
da jos ceasurile alea,parca e dacie din `70 :|
RIon
Nu imi plac eleroanele si chestiile de la coltul spoilerelor... cel mai suparator e ca ai atat de jos radiocd-ul, poti face accidente!
Negrul ala e cam mat... si nu ai vopsit si oglinzile laterale..
ghermann
valabil pentru R Ion legat de rcd am un joystyk in partea stinga sub maneta de semnalizare pentru comenzi asa ca nu e nici un pericol
mie mi se pare aiurea rau de tot cocotat acolo sus si nu am vazut la nici un tip de masina pus acolo
ceasurile o sa le dau jos oricum dar sa gasesc o modalitete sa astup gaura
fac si u n apel de ajutor cu aceasta ocazie ceva idei? mersi[attachmentid=1627425737] fostul interior
RIon
Sa stii ca eu tocmai asta apreciam la maxim la SLZ...pozitionarea HU...
C a t a l i n
Mda, un turometru era mai "valoros" decât vopseaua roșie, și cu siguranță mai util decât un volan sport... biggrin.gif
bolidu
La vechile ceasuri de bord (cele de slz) cum ai dat conturul ala alb ? Le mai ai ?
ghermann
da le mai am au doar 25000 km sunt facute de un prieten
valabil pentru bolidu
[attachmentid=1627425748]
bolidu
Misto... cum imi faci si mie rost de asa ceva pentru un bord full ? biggrin.gif
ghermann
mai bolidule
referitor la ceasuri am dat eu jos ceasurile de pe masina am scos foitele alea sau cum le zice si am mers cu ele la un prieten care are o siningerie lea scanat ce a facut ca lea imbracat in autocolant si le are tipul mie mi.au placut mult dar nu aveam turometru asa ca ......
Reed
Maama mia... o Slz Prima facuta pe interior ca un brad de Craciun.. No offence dar alaturareal rosu-albastru nu e potrivita. Scoate rosul de la indicatoare si aeratoare, repozitioneaza RCul sus schimba volanul ala care nu se inscrie deloc in peisaj, da jos kitschurile de pe bandouri...etc. si daca tot vrei vezi ca sunt niste modele reusite de tuning de Slz din care te poti inspira. Parerea mea.
driverx
QUOTE
FULL
SPEED


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Kunt
Dumnezeule, ai pus ceasuri de dacie veche sau de tractor in locul casetofonului ?! radmasa.gif
Psych0
1 la mana in loc de spoilerul ala mai bine puneai unu de bora sau golf 4 vine impecabil si da super bine

2 ceasurile alea in bord acolo mi se par tiganie

3 pune cd playerul la loc ventual si cumpara si tu niste ceasuri aftermarket si pune-le pe stalp ca dau bine daca tot vrei ceasuri

3 scoate stickerele alea de pe ea dar cred ca raman gauriile de la dacia si solenza wink.gif
ghermann
mai baieti cu ceasurile v.am mai spus ca sunt de forma deja lucrez la ia sa ridic iar casul sus si sa anulez rosul ala nici mie nu mia placut de aceea am si cerut parerile voastre cu stikerele nu pot sa le dau jos pentru ca ramin gaurile de la cele vechi si cred ca sunt m,ai frumoase decit dacia solenza oricum eu va multumesc si mai astept si alte pareri
shake
e ok ...
rosu ala e cam ... prea intens

contra : volanului ... si acelor ceasuri smile.gif
Claudiu35
Super, super masina. Presupun ca esti din Caracal. Am ghicit?
Si ca un sfat personal: ar merge brici doua zaruri atârnate la oglinda si un abțibild mic cu o gagica dezbracata in centrul volanului. Si apoi cateva poze puse pe net.
ghermann
ce simpatici sunteti la volan chiar nu am nimic in centru multumesc pentru idee dar decit sa tot ma jigniti mai bine nu imi aratati si mie interioarele voastre sa invat si eu de la voi
C a t a l i n
Nu matale ai căutat-o?
ghermann
ciudat este ca stiti sa faceti numai misto
dar eu am cerut si un fel de ajutor der nimeni nu a venit cu idei
ce rai sunteti

5 Jan 2008, 16:37:
am spus ca nu o sa ramina asa
ce ziceti asa mai merge
si inca nu e gata ce ma sfatuiti sa pun in tunel locul unde era rcd ul orice inafar de scru
miera ca m/am lasat de fumat
ce ar merge acolo [attachmentid=1627426226]

5 Jan 2008, 16:38:
am spus ca nu o sa ramina asa
ce ziceti asa mai merge
si inca nu e gata ce ma sfatuiti sa pun in tunel locul unde era rcd ul orice inafar de scru
miera ca m/am lasat de fumat
ce ar merge acolo [attachmentid=1627426226]
Claudiu35
Bre nea ghermann, dacă răsfoiai mai atent acest forum vedeai ca toți cei care sunt certați cu limba română si care mai pun si niște poze cu mașinile lor sorcove au cam luat bobârnace. Si apoi nu te supăra pe noi dar ăsta e un forum si fiecare are voie să-si spuna părerea așa cum si matale ai voie să pui poze si să ceri păreri. Si apropo de păreri... ce păreri vrei? Si ce să te învețe lumea? Cea mai frumoasa solenza este cea pe care a făcut-o fabrica. Altfel o făceau ei cu bordul roșu si cu toate țigăniile alea. Vrei poze? poftim poze:
bolidu
100 de puncte pentru postul si pozele lu` Claudiu35 !


P.S. Vezi ca ti-a iesit curelusa aia de la maneta de viteze icon_mrgreen.gif



Pt. ghermann: Il locul ala poti pune vre-o 5-6 LED-uri dalea de la bricheta si le legi pe boxe si cand dai tare sa vezi ce misto face dar sa vopsesti inainte cu rosu sa fie mai in contrast ... Joke cool.gif

L.E. Dar ce vad !.!.! Incredibil !.!.! Unde este bordul rosu ?.?.? Linisteste-ma si spune-mi ca poza este mai veche death.gif
Mihaitzu
E draguta masina lui Claudiu imi place mult cotiera Se potriveste perfect in privinta culorii.
ghermann
hai ca sinteti simpatici chiar imi place de voi
eu zic ca totusi e o diferenta la topicul asta cred ca scrie inbunatatiri solenza nu?
nu vreau sa supar pe nimeni dar referitor la claudiu 35 eu tot am lucrat la ea si ma mindresc cu ea dar tu cu ce cu cearceafurile alea de pe scaune cu husa cu bile de avea tata la oltcit la revolutie si vad ca mai primesti si laude
tu ce modificari ai? nimic . imaginea pe care o vad la masina e una simpla cum sunt toate pe strada dar daca voua asa va place nu.i nimic nu vreau sa jignesc pe nimeni
dar fiti si voi mai draguti ca asa e frumoas .ca de gasit gunoaie in ochi gasim la toti
si totusi lamuritima si pe mine in tunel ce sa pun ceva idei?
C a t a l i n
În tunel? O luminiță...
Claudiu35
Bre nea ghermann, eu chiar vroiam să te ajut un pic si de aceea ti-am si pus pozele alea acolo, cu un anumit scop: să înțelegi ceva din ele. Aveam de gând să iți mai arat si altele (ca să vezi pe unde am lucrat si ce anume). Si aveam ce să iți arăt si ce să te învăț. Dar reacția ta a fost tocmai bună ca să nu mai pierd vremea cu alte poze, explicații și sfaturi.
Sper să nu te superi pe mine dar ma voi opri aici.

P.S. Uită-te cu atenție si ai să descoperi multe lucruri interesante si chiar frumoase pe forum si pe net despre Solenza ( dacă te interesează lucrurile frumoase si de calitate)
după cum ai să descoperi si destui maeștrii ai chiciului care se vor grăbi să te învețe cum să îți astupi celebrele găuri care vad ca te tot macină. Poate părerile lor sunt mai valoroase. Scuze si la revedere.
ghermann
pai vezi si tu cind ti.am dat raspunsul eram sigur ca o sa te superi
dar asa se vorbeste bre nea pai oi fi eu de la tara dar nici asa
oricum hai pa
Kunt
QUOTE(ghermann @ 5 Jan 2008, 20:40)
eu zic ca totusi e o diferenta  la topicul asta  cred ca scrie inbunatatiri solenza  nu?


Fara suparare, ce imbunatatiri ai facut tu la a ta ?! intrebare.gif Imi pare rau ca-ti zic, dar dupa parerea mea si sigur si a altora de pe aici ce ai facut tu pe acolo sunt mai degraba inrautatiri...
mark``
Toata lumea tine cu ursul aici vad ca. N-o fi cea mai frumoasa sau reusita masina lui nea gherman de aici dar eu ii spun un bravo pt efortul care l-a depus. Nu toata lumea are dezvoltat simtul artistic dar pt ca a vrut sa munceasca eu ii dau un plus. Bravo nea ghermane si mai incearca si altele, ce n-o sa mearga iti spunem noi! biggrin.gif
TBonu
ghermann: Sincer nu imi place, dar daca te chinui putin poate iese ceva frumos:

1. Nu se potriveste rosul pe masina ta alba, deci vopseste aeratoarele albe.
2. Dezlipeste chestiile alea de protectie de pe coltul spoilerului fata/spate.
3. Dezlipeste banda izoliera de pe faruri si cumpara niste pleoape din fibra.
4. Vopseste: spoilerele, eleroanele, pragurile, si masca in alb.
5. Scoate toate chestiile alea cromate din peisaj.
6. Daca mai vrei contrast cumpara bandouri laterale si lasa-le negre.
7. Daca vrei abtipilduri pune unele mai modeste alea sunt cam mari.

In rest ti-au mai dat si altii sugestii in legatura cu ceasurile.
Succes
ghermann
poate nu ati observat dar la ceasurile alea am renuntat
si am suit si rcd ul sus la locul lui problema este ca mie nu imi plac aeratoarele albe
si chiar nu stiu ce culoare s ar potrivi poate aveti alta idee in legatura cu culoarea ,
legat de pleoape nu gasesc pe niciunde poate ma ajuta cineva
TBonu
www.prostreet-tuning.ro Aici gasesti pleoape, sau intreaba pe forum ?(sunt in jur de 500 de mii) Alta cuuloare nu merge pt masina ta la aeratoare lasa-le negre daca nu iti plac albe.
Psych0
QUOTE(ghermann @ 2 Jan 2008, 13:48)
vreau sa stiu si eu ce va place si ce nu
doar asa aflu si eu mai multe[attachmentid=1627425677][attachmentid=1627425676][attachmentid=1627425678]
[attachmentid=1627425679][attachmentid=1627425680][attachmentid=1627425681]
*





asa incepe thread-ul tau ... nu scrie sa iti dam ajutor sau nu siu ce .. asa incepe .... ce va place si ce nu .. si fiecare a zis ce ii place si ce nu
ghermann
salut . ultimele modificari sper sa va placa
si o cerere de ajutor stie cineva de volanul cu air.bag daca se gaseste capacul separat
am facut rost de unul si e spart [declansat] aveti idee ?
[attachmentid=1627428194][attachmentid=1627428195][attachmentid=1627428196]
bolidu
Asa da ma arata a masina dar totusi volanul ala e hidos rau. In legatura cu volanul cauta pe net. Eu am gasit odata, din intamplare, uni care faceau capace pentru airbag-urile explodate. Daca totusi vrei sa faci o treaba si mai buna vezi ca este un baiat la sectiunea bursa si are el volan imbracat in piele de logan nou si ai si airbag.

P.S. Lumina aia puternica in partea stanga jos si ceasul de langa bord ce sunt ? huh.gif
TBonu
Mercic ca ai apreciat parerile mele, succes in continuare.
mark``
Si eu vreau maner Prestige pe solenza mea si nu gaseeesc!
marius slz
Salut All
Am cumparat si eu o slz din 2004 scala la 4500 de euroi si are vreo 35000 de km,
Este foerte tare forumul acesta,am invatat multe de la voi.
bolidu
Ce COOL ! nu credeti ?
cristio_79
QUOTE(mark`` @ 17 Jan 2008, 15:32)
Si eu vreau maner Prestige pe solenza mea si nu gaseeesc!
*


http://www.daciaclub.ro/-VAND-maciulie-pie...ige-t98283.html
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=72479&st=690
Sandrin
Claudiu arata f. bine solenza ta, dar fa ceva cu pleoapele alea .. ori da-le jos ori pune din fibra de sticla vopstite wink.gif Numai bine
florinc
Claudiu35 imi zici si mie de unde ai luat cotiera? Vine foarte bine pe masina. biggrin.gif
Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.