Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pozitie termostat
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sil_viuro
Buna vreau sa imi montez un termostat si nu mai stiu in ce pozitie a fost montat ulterior.Am facut si o poza termostatului.Cred ca a fost cu arcul in sus(spre radiator) dar nu mai tin bine minte asa ca va rog sa ma lamuriti. Multumesc anticipat!!
bygy007
cu motul in jos
geopsi
poate o sa va vina sa radeti dar am fost la mecanic si asta mia scos termostatul pe motiv ca cica o sa imi fiarba apa la vara... acuma am termostatul dar nu stiu mai precis unde sa il pun, unde era el montat?

22 Apr 2009, 19:26:
rezolvai...
bygy007
furtunul gros de sus de la radiator dar spre pompa de apa
Tiberiu-Andrei
Nu uitati sa in fixati cu un colier! wink.gif
ATM
Stati un pic, daca nu ma-nsel eu termostatul ala e de AMC Vaslui, romanesc. Ala se monteaza fix invers decat Vernetul frantuzesc, din cate imi aduc eu aminte se pune invers fata de poza lui bygy. Sa ma corecteze cineva daca gresesc, dar eu parca asa tineam minte.
diaconuliviu
Gresesti.
Adrian_Boy
Cica termostatul, nu se prinde cu un colier, ci se baga pur si simplu in pompa de apa 111.gif
are unde sa fuga ???
mad toz
Pai nu prea are ,ca furtunul gros are un guler inauntru care il tine sa nu se duca in sus. Dar eu zic ca e bine sa il fixati cu un colier.
Deadly
Aceeasi parere o am si eu. Pune un colier, ca eu am patit cu 2 termostate sa le gasesc pe la mijlocul furtunului ala gros. sleep.gif Dupa ce am pus colier n-am mai avut probleme. smile.gif
ydaniel
un colier fixeaza furtunu de pompa si unu fixeaza termostatu de furtun.
cristireghin
Sunt un pic confuz . Deci la Vernet care este pozitia corecta ? Si ce se intampla daca este montat invers termostatul ?
Multumesc .
ghitza
Cu stutu in jos in pompa de apa,nu incerca de dragu stintei sa il pui invers
N E S
QUOTE(cristireghin @ 22 Oct 2011, 00:29)
Sunt un pic confuz . Deci la Vernet care este pozitia corecta ? Si ce se intampla daca este montat invers termostatul ?
Multumesc .
*




Ca sa il completez pe colegul ghitza, daca il pui invers decat cum trebuie, si anume cu partea aia mica in motor, o sa iti fiarba apa si poti sa iti iei alta garnitura de chiulasa asta in cel mai bun caz.

cristireghin
Am schimbat termostatul pentru ca arareori ajungea apa la temperatura de 80-90 de grade . L-am montat cu partea mai subtire ( de cupru ) in sus , spre radiator cu toate ca acelasi tip de termostat l-am avut pe masina doar ca a fost montat cu partea subtire in jos ( spre pompa de apa ) .
Nemultumirea mea dupa ce am schimbat termostatul este ca in momentul in care ajunge apa la 89 de grade si deschide termostatul , scade brusc si tare mult temperatura , mentionez ca am radiator mare cu elice pe fulia pompei de apa si nu am nimic pus in fata radiatorului . Ce anume s-ar putea face sa deschida , dar sa nu scada asa mult temperatura , sa se mentina in jurul a 80 de grade .
Multumiri pentru raspuns .
ghitza
omule cu stutu de Cu in jos nu in sus nu pricepi?IN JOs ca faci numai belele,dute si monteazal cum a fost el proiectat sa fie montat si nu mai umbla asa cu masina ca arzi garnitura de chiulasa

22 Oct 2011, 16:04:
omule cu stutu ce Cu in jos nu in sus nu pricepi?IN JOs ca faci numai belele,dute si monteazal cuma fost e proiectat sa fie montat si nu mai umbla asa
N E S
Bai nene, ori faci misto de noi ori ti-ai luat masina ca sa faci experimente. Daca e a doua varianta fii bun si nu ne mai povesti. Termostatul Daciei 1310 are acel stut de cupru care trebuie pus IN JOS adica in motor, pentru ca atunci cand se incalzeste, se incalzeste motorul nu radiatorul nu? Logic si la mintea gainii jumulite.
Daca tu il pui cu acel stut in sus, spre radiator, NU are cum sa deschida pentru ca NU se incalzeste nimic, termostatul fiind mereu inchis, iar motorul facandu-se ciorba de biele.

Asadar, in speranta ca ai inteles procesul si nu mai faci cine stie ce experimente mecanice pe masina, te duci frumusel, desfaci tot si pui termostatul cum trebuie, ca sa functioneze normal. Si stai linistit ca nu o sa iti scada nimic brusc. Tot Vernet de 89 de grade am si eu si de 2 ani de cand il am slava cerului nu s-a intamplat nimic.

Explicatia cu racirea brusca iar e logica. Tu cand ai o oala de apa care e aproape de fierbere, si torni inca juma de oala de apa rece nu iti scade temperatura? Asa si la masina, apa din radiator e rece, apa din motor e calda, termostatul deschide si cele doua lichide se combina. Nu rezulta o temperatura mai scazuta fata de ce ai tu pe ac?

Iti recomand niste carti de Mondiru, ca sa inveti cum stau lucrurile. Scuze de postul lung.
cristireghin
QUOTE(N E S @ 22 Oct 2011, 10:59)
Ca sa il completez pe colegul ghitza, daca il pui invers decat cum trebuie, si anume cu partea aia mica in motor, o sa iti fiarba apa si poti sa iti iei alta garnitura de chiulasa asta in cel mai bun caz.
*



Din ce am inteles scris cu rosu " sa nu fie cu partea aia mica in motor " , ca urmare sa fie cu partea mica inspre radiator si asa l-am montat .

QUOTE(N E S @ 22 Oct 2011, 15:14)
Bai nene, ori faci misto de noi ori ti-ai luat masina ca sa faci experimente. Daca e a doua varianta fii bun si nu ne mai povesti. Termostatul Daciei 1310 are acel stut de cupru care trebuie pus IN JOS adica in motor, pentru ca atunci cand se incalzeste, se incalzeste motorul nu radiatorul nu? Logic si la mintea gainii jumulite.
Daca tu il pui cu acel stut in sus, spre radiator, NU are cum sa deschida pentru ca NU se incalzeste nimic, termostatul fiind mereu inchis, iar motorul facandu-se ciorba de biele.
*



In al doilea post scris tot cu rosu se spune ca termostatul sa fie cu stutul de cupru in jos , adica in motor .

Nu am avut intentia de a lua la misto pe nimeni iar masina nu o folosesc pentru experimente . Scuze daca am suparat pe cineva , iar lucrurile au o logica daca intelegi modul lor de functionare , dar atunci nu mai ceream ajutor . Nu cred ca e nevoie sa fiti chiar asa de "acizi" mai ales ca intre cele doua posturi este o contradictie . Ma duc sa schimb pozitia termostatului . In ce priveste faptul ca scade brusc si mult temperatura am intrebat doar daca se poate face ceva in acest sens .

Multumesc din nou .
N E S
Da recunosc in primul post m-am grabit si am scris altfel decat am gandit. Mea culpa, mersi de observatie.
Man, nu a zis nimeni nimic cu rautate. Fazele de la inceput cu experimentele au fost niste simple tachinari cu iz de simpatie. Tocmai nu te-am luat peste picior pentru ca ai doar cateva posturi si trebuie sa inveti. Scuzele mele, am crezut ca duci la glume.
Recomandarea cu, cartile am fost serios pentru ca si eu la randul meu am primit recomandarea si mi-am achizitionat cartile lui Corneliu Mondiru, si cea veche si cea noua, si asa am invatat, ajutat si de colegii de pe forum.

Data viitoare promit ca te iau mai moale cu glumele, si te vom ajuta cat putem.
Numai bine!
ct74cdi
si o poza ca sa se inteleaga cum vine...
PH-06-BOA
Daca se citeste cu intonatie, respectand semnele ( iata ca se mai foloseste si Limba Romana), din primul post acuzat, se va intelege ca explicatia e corecta. Daca vrei sa intelegi invers, si asta se poate

Daca il pui invers decat cum trebuie - si anume cu partea aia mica in motor - o sa-ti fiar..... Deci , invers decat cum trebuie, adica trebuie cu partea mica in motor...
In partea aia mica, e rezervorul de ceara sau ce-o fi, un material cu coeficient mare de dilatare, care, cand se incalzeste impinge boltul catre afara, deschizand capacul metalic. Deci, rezervorul trebuie sa stea in apa care trebuie controlata la temperatura, adica cea din chiulasa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.