Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema service
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Service autorizat Dacia
iosubescu
Am avut ghinionul sa fiu bushit de un autocar in partea drepta...urmari:portiera dreapta infundata /stalp dreapta indoit/portiera fata indoita /prag infundat...mama masii....DAREX SUCEAVA 2007 ....6 saptamani de service cu relatii si diverse spagi...MA COSTAT 30 MILIOANE....ce a iesit ...un kaka ...treaba de mantuiala si de foarte prosta calitate:
-portiera spate cu onduleuri pe linia aia laterala plus ca cel mai deranjant e ca are o diferentza evidenta de culoare fata de caroserie(GRI perla)
-portiera fata dupa ce mi-au predat masina nu se etansa bine pe cheder in partea de jos a ei ...dupa ce au reglat ei portiera nu se mai inchide pe linia laterala a masinii..
...... nervi , bani pierdutzi, timp mare fara masina.....
aaaa mi-au zis sa revin pentru retusare si vopsire portiera spate (dar la vara cand ma intorc in tara...)........
-Se vede un lucru de mantuiala evident ce ma scos din sarite (ma pricep la masini ...sunt inginer mecanic si lucrez in proiectare auto ... in alta tzara!..) pur si simplu din cauza service-ului mi-am pierdut definitiv increderea in DACIA!....
Si ca sa vedeti ce tupeu au imi da o cucoana telefon de la DAREX Suceava sa ma intrebe daca sunt multumit de lucrare!!!!!!!!!.....???????????
E deranjant sa vad portiera din spate dreapta in culoare diferita (ei au zis cica e din cauza lacului care e nou fatza de cel al masinii...care e din 2004..baliverne..).
Stie cineva pe undeva un service serios care mi-ar putea vopsi portiera in culoare apropiata de masina?...
adip
Salut, pentru probleme cu service-urile dacia poti scrie aici: http://www.daciaclub.ro/Service-autorizat-Dacia-f127.html
omc
este un obicei la darex sv.
un amic al meu are logan cumparat in leasing, a avut un accident in nov 2007, a fost lovit de alta masina. A dus masina la service si timp de doua luni i-au tot spus ca inca nu se pot apuca de ea ca sunt foarte ocupati. Acuma, in Ian 2008 au reusit sa constate ca e dauna totala si nu o mai repara. Omul plateste rate la leasing in continuare si merge cu "pejou" . Cel mai comic este ca in rate i-au bagat si RCA pe 2008 biggrin.gif
Problema lui este de fapt mai complexa: nu el a fost vinovat de accident deci ar fi trebuit sa isi repare masina pe RCAul celui care l-a lovit.
Cine are idee cum se procedeaza in aceste cazuri:
masina in leasing, casco... dauna totala inseamna inlocuirea masinii? cine o plateste ? normal ar fi RCA-ul vinovatului, ce se intampla cu ratele de leasing ?
bgdrenault
Referitor la calitatea vopselei si a respectarii retetei pentru culoare cei de la Dacia sunt VARZA. Am un logan albastru egee, mi-au vopsit de trei ori doua elemente si tot nu a iesit la culoarea masinii. Pentru a nu arata tarcata am ales varianta de a vopsi toata partea dreapta. Pentru o simpla zgarietura pe aripa stanga spate am , vopsit-o mai mult din moftul meu, de asemenea nuanta culorii este foarte departe de cea de fabrica. Astept acum montarea noilor standuri de vopsele pe baza de apa pentru a-mi reface gratuit aripa respectiva, si asta in urma intentiei mele de a suna la Vocea Clientului dupa ce mau purtat cu zaharelul o luna si jumatate.Mai interesant este ca daca le spui ca vopseaua nu a iesit la nuanta masinii vin cu tot felul de teorii legate de lac, polimerizari, etc. Dar ca reclama, pe perete Dacia spune sa nu apelam la alte service-uri si piese de ne-origine intrucat au un "design aproximativ"
iosubescu
Am scris initial un titlu care mi-a fost respins de administratori....reformulez :
"Am prea putini bani ca sa-mi mai permit o masina ieftina"....domnilor de la Dacia...in curand dupa 4 ani de utilizare a masinii voi face un cuprins al tuturor aventurilor legate de a fi proprietar de Dacie Logan care va cuprinde bineinteles si rubrica cheltuieli cu masina...o sa va surprinda dar dupa calculele mele cheltuielile (revizii , uleiuri , itp ,consum, schimbat placutze de frana chiar daca nu era nevoie...caroserie
vopsita aiurea si pe care trebuiesc sa cheltuiesc alti bani sa o fac ca lumea...etc...etc) ies mult mai scumpe decat de ex. la Toyota Corolla ..... si ca un argument final hai sa va mai spun o bomba ....
mi sa ars becul de la butonul de deschidere electrica a gemului fatza stanga....stitzi cat costa acel buton caruia nu i se poate schimba numai becul ci trebuie sa schimbi intreg butonul care contine cica si un temporizator?????....1460000 lei vechi sau 146 lei noi ..... daca era vreun BMW....ok...dar....maii fratzilor de la DACIA pe mine unul m-ati pierdut de client definitiv....
Politica asta a d-stra (inclusiv cu serviceurile autorizate) este paguboasa si nu neaparat pt. noi clientii ......
tribunul
Usurel ... tu de fapt pe cine esti suparat?
Lord Hades
pe toata lumea smile.gif si pe el ca si-a luat logan. Ce sa iti spun stimabile ca la un Audi A6 trebuie sa dai 50lei ca sa schimbi un bec de pozitie ars?
marius_sv
pentru iosubescu!
Nu tin partea Darex Suceava. Si eu am avut catega interventii la caroserie la DAREX (cred ca 4-5) in 8 luni. Toate pe casco sau RCA. Si eu mi-am facut nervi cu calitatea executiilor, datele de finalizare depasite. Dar sunt perseverent. Unde sa ne reparam masinile? La Botosani? La Campulung? La Bacau? In Suceava ne este la indemana, pe ei ii avem, cu ei defilam. Pentru ei este o afacere. Si pentru noi la fel. Asa ca ne descurcam fiecare cum putem (sunam un prieten, batem cu pumnul in masa, vindem Loganul etc.).
Eu personal cand mi-am cumparat Loganul mi-am asumat aceste minusuri (si altele). Orice masina are minusuri si plusuri (pret, retea service, fiabilitate, calitate, consum, costuri de intretinere etc).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.