Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: relanti neregulat
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
sylvyu
Salut baieti am si eu o problema si nu reusec sa o rezolv merge nerugat la relanti
Mentionz ca am:-schimbat bujii
-curatat injectoare
-filtru de benzina si aer scmimbat acu 500 Km
-am pus doar benzina de 99 in ultimul timp si de 100
-i-am bagat lichid pentru curatat injectoare
La drum lung se comporta foarte bine are putere, 150km/h fara probleme
are cateva scapari de putere sub 1500 turatii
Ce ar putea fi ?
Nu mai am idei blink.gif

SYL
Incerca sa cureti sensorul de turatie...cauta pe forum ca s-a tot discutat despre asta de curand.
De asemena poate trebuie demontat si curatat corpul clapeta si motorasul pas cu pas..
AR-18-MOS
QUOTE(sylvyu @ 13 Jan 2008, 16:44)
are cateva scapari de putere sub 1500 turatii
*


Adica? ph34r.gif Pe unde scapa puterea?
sylvyu
Sub 1500 de turatii merge in hopuri f putin apoi daca accelerez merge bine
-turometrul merge normal nu scade acul sub 850-900
klaus
Hopurile sunt in sarcina sau la relanti?
ca in primul post ai spus ca merge prost la relanti (ceea ce e in genere o problema de corp clapeta si murdarirea lui) si apoi ai spus ca merge in hopuri sub 1500 rpm.
Sub 1500 rpm e normal comportamentul in hopuri daca e in sarcina.
Poate ar fi bine sa descrii mai pe larg comportamentul si conditiile.
lancerEvo
am si eu o problema similara! de multe ori cand stau la semafor relantiul ramane la 1.200-1.100 in loc de 900 cum sta normal, uneori dupa o bucata de vreme revine la 900 alte ori nu! ce pot sa fac? sa o pun pe tester?
sylvyu
Multumesc pentru sfat Klaus, le relanti merge in hopuri am sa curat corpul clapetei am vazut ca este foarte murdar.
cu ce se curata? nu am idee exista vreun lichid special?
SYL
QUOTE(lancerEvo @ 14 Jan 2008, 12:25)
am si eu o problema similara! de multe ori cand stau la semafor relantiul ramane la 1.200-1.100 in loc de 900 cum sta normal, uneori dupa o bucata de vreme revine la 900 alte ori nu! ce pot sa fac? sa o pun pe tester?
*




Incerca sa demontezi si sa cureti corpul clapeta eventual si motorasul pas cu pas...
spiridon
sylviu, eu folosesc un spray de curatat contacte electrice.
sylvyu
Gata baieti am rezolvat-o am dus-o la reprezentanta sad.gif Am facut diagnostic si se pare ca au fost injectoarele infundate cost total 140 Ron durata o ora .
Gata schimb peco biggrin.gif .Offf benzina asta si mai este si scumpa.
lancerEvo
si eu am rezolvat problema, am desfacut calapeta, era o mizerie de negescris acolo, am curatat cu spray de frane si benzina, acum totul este ok smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.