Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: o atitudine tipic "romaneasca"
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
TheSaiLor
Desi postez foarte rar pe acest forum, citesc cam tot ce se scrie pe aici de aproape un an. E clar ca este un forum de posesori sau pasionati de Dacii, dar se pare ca in ultima vreme au aparut si persoane care nu impartasesc aceleasi sentimente.
De la o vreme daca te-a pus "necuratul" sa zici ceva de bine despre uzina de la Pitesti incepi sa fii catalogat imediat ca "tii cu Ursul" sau ca esti angajat Dacia. Daca nu impartasesti parerea majoritara de pe un topic poti sa-ti iei adio de la o conversatie normala. Urmeaza numai aluzii despre inteligenta ta sau despre tot felul de lucruri care nu isi au rostul intr-o discutie despre masini.
Ii rog pe toti membrii forumului, in special pe veterani, sa nu se supere sau sa se simta jigniti. Nu am intentia sa jignesc sau sa supar pe nimeni. Doar vreau sa atrag atentia ca discutiile pe acest forum ar trebui sa fie cat mai concise si la obiect.
Ceea ce m-a deranjat cel mai mult este faptul ca de la aparitia Loganului tot mai multa lume posteaza in rubricile destinate acestui nou model numai de dragul de a scrie si el ceva pe forum, de a se evidentia. Daca ne uitam printre topicurile de acolo o sa vedem ca la "probleme tehnice" sunt aproape 3 pagini cu asa zise probleme dar de fapt doar in 2-3 cazuri ne putem plange de partea tehnica. In rest numai discutii demne de "diverse" sau de "cafenea". Mai nou toata lumea este contrariata de faptul ca un Logan a ramas fara directie si ca, vezi tu, Dacia nu l-a sunat pe Georgel sau mai stiu eu pe cine sa-l anunte si pe el de acest lucru. si poate au si ei dreptatea lor, dar nu cred ca este cazul sa ne agitam noi mai mult decat Domnul Virgil (sper sa nu fi gresit numele), persoana care a patit acest lucru. El e singurul in masura deocamdata sa ceara socoteala si sa isi manifeste supararea pe Uzinele Dacia ca inca nua primit raspuns la intrebarile sale.

Acum sa va spun ce e cu topicul asta de fapt. Se pare ca unii dintre noi am uitat ca scopul acestui forum este sa ne rezolvam intre noi problemele legate de renumita masina nationala (cel putin eu asa am inteles in primele luni cand am inceput sa accesez forumul). Mai nou s-a ajuns sa se faca o puternica antireclama Daciei si pe forumurile adresate altor nationalitati. Si nu se face acest lucru datorita gravelor deficiente aparute la un lot considerabil de masini, ci datorita faptului ca dacia are nesimtirea de a nu raspunde la niste mailuri sau telefoane.
Scuzati-ma fratilor dar aici chiar nu reusesc sa va inteleg. Eu nu am auzit nici un occidental sa-si critice pe forumuri internationale produsele autohtone, oricare ar fi motivul pentru care ar fi nemultumit. Si degeaba este Dacia "pe drumul cel bun" daca drumul trece prin Romania.

In cazul de fata dupa parerea mea nu mai omorati capra vecinului, ca'n proverb, ci omorati capra voastra ca nu da la fel de mult lapte ca a vecinului. Da nu va ganditi ca a vecinului e capra de 5 ani si a voastra e abia de 5 luni.


Repet ca nu am vrut sa atac pe nimeni, sa supar sau sa jignesc vreo persoana de pe acest forum. Daca totusi nu am reusit sa evit acest lucru sunteti indreptatiti sa-mi spuneti public pe acest forum: "MAH ESTI CEL MAI MARE PROST DE AICI!!"
MoneyTalks
QUOTE(TheSaiLor @ 24 Nov 2004, 14:16)
Desi postez foarte rar pe acest forum, citesc cam tot ce se scrie pe aici de aproape un an.


Nu prea se vede! tongue.gif Sau in cazul asta incalci cu buna stiinta Articolul 2 aliniat g din Regulament! Ai grija, unii au stat pe tusa din cauza asta, pentru a medita daca sa respecte sau nu aceasta cerinta! wink.gif

PS. De data asta ti-am modificat postul, dar data viitoare...
vv
TheSaiLor, chiar nu am vrut sa se ajunga la asa ceva. Ideea e urmatoarea: chiar crezi ca noi o sa 'omoram' capra noastra? Eu zic ca in cel mai fericit caz ii dam doua bete pe spinare fiindca s-a nesimitit si nu stie care ii e locul. Nu moare ea din atat.
Altfel spus: avem urmatoarele alternative:
1. Inghitim in sec, acceptam ca "asta e, n-avem ce face, mama lor de nenorociti"
2. Incercam sa facem ceva sa le schimbam mentalitatea.

Eu cred ca a sosit timpul sa trecem la '2'. Omor fericit o capra care nu-mi da decat lapte stricat smile.gif
Acum - ce am facut noi: Am sarit direct sa spunem pe forumuri internationale "nu cumparati Dacia?" NU. Am scris la vocea clientului. Am facut petitie. Am scris la Francois Fourmont. Am scris la Renault Franta. Spune-mi si mie ce ALTCEVA puteam face in continuare? Sa ne resemnam? Nu mersi, nu inca.
Am vazut ca parerea unora de pe forum, care probabil este impartasita si de Dacia, este "ei si, ce ne puteti face? Lamentati-va voi ca prostii ca oricum nu faceti nimic". Eu totusi vreau sa fiu bagat in seama. Poate ca nu pot sa le fac nimic, sincer nu vroiam sa aflu daca pot sa le fac ceva - dar asta nu inseamna ca nu e de datoria mea sa incerc. Vedem daca pot sau nu.
"ne omoram capra".... pai capra avea multe alternative inainte de a "muri". Eu inca sunt dispus sa scriu contra-informatii in toate forumurile, sa inchid petitia etc. etc. (altfel spus - sa fac totul pentru a 'corecta' eventuala imagine negativa) - cu conditia sa fiu luat in serios. Nu, nu am sarit direct la publicitate negativa. Nici macar acum nu am trecut "full speed" la publicitate negativa. Le-am dat suficient timp de gandire. Daca ei cred ca nu pot face nimic - poate au dreptate. Nu stiu. Eu ma simt obligat sa incerc.
Atitudine tipic romaneasca? Stiu si eu... parca mai tipic romanesc este sa declari "Dacia nu va fi niciodata masina" , "Ce te astepti de la <<Vocea Clientului>>" etc. Ei uite ca eu am asteptari mari, si actionez in consecinta. Daca asteptarile mele sunt prea mari, mai mari decat ale altora, sunt sigur ca ei vor "citi" asta si vor zice "asta vrea prea mult de la Dacia".
Valentine
QUOTE(TheSaiLor @ 24 Nov 2004, 16:16)
Eu nu am auzit nici un occidental sa-si critice pe forumuri internationale produsele autohtone, oricare ar fi motivul pentru care ar fi nemultumit.  Si degeaba este Dacia "pe drumul cel bun" daca drumul trece prin Romania.
*


Mwahahaaaa .... pe cate forumuri internationale de masini ai intrat tu?! Americanii de exemplu critica la greu propriile masini si isi iau foarte multi chestii japoneze sau nemtesti gen Toyota, BMW, Mercedes, etc smile.gif
EEN
QUOTE(TheSaiLor @ 24 Nov 2004, 17:16)
Eu nu am auzit nici un occidental sa-si critice pe forumuri internationale produsele autohtone, oricare ar fi motivul pentru care ar fi nemultumit.  Si degeaba este Dacia "pe drumul cel bun" daca drumul trece prin Romania.

*



Cind rominul se ridica si se intreaba la modul personal care e problema cu el?, de ce nu e ca si vesticul? -il inteleg: toti vrem sa fim mai buni. Dar nu rezist sa stau locului cind apare cite cineva sa mai dea o lectie despre cum trebuie sa se poarte romanul ca sa "se ridice" la nivelul occidentalului atunci....chiar ca ma iau dracii. "Eu nu am vazut occidentali care sa fure!", "Eu nu am vazut occidentali care sa scuipe guma pe jos", "Eu nu am vazut toalete murdare in vest"....astea sunt neadevaruri grosolane. Ce propun eu?

1. Hai sa nu confundam natura umana cu complexele noastre de inferioritate.
2. Hai sa-l lasam pe roman sa ceara ce vrea el de la un produs: el da banu, el trebuie sa spuna cum vrea sa fie produsul. Sa fie umilit sau prostit in fata este ultimul lucru pe care il doreste ca si client Dacia (fie ca ai cumparat Logan fie ca ai cumparat un filtru de ulei "Dacia" esti clientul lor si trebuie sa fi tratat ca atare).
3. Hai sa nu inabusim exigentele rominului. Chiar daca ar putea fi exagerate ele apar dupa 45 de ani in care nu puteai sa ai nici o exigenta. Totul se invata si nu neaparat de la profesori.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.