Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: boxe audio
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
romanvs
ave! as dori sa imi schimb boxele la masina cu altele de aceleasi dimensiuni cu cele originale dar de calitate mai buna(cele originale au inceput sa dea semne de oboseala).Am casetofon de fabrica pe care vreau sa-l pastrez pe masina.
Ma intereseaza:
-care este puterea reala(cati wati scoate) pe care o are castofonul de fabrica si deci ce boxe imi trebuie
-ce firma credeti ca face boxe mai de calitate
-am vre-o sansa sa gasesc la dimensiunile celor originale
mark``
Pai boxe pt casetofonul acela ai deja pe masina ca putere. Daca pui boxe mai bune degeaba pui daca nu schimbi si casetofonul cu unul MP3. Deci treaba e nasoala din protap sa zic asa...
Zippy
Pe spate 10x15 cm.Un exemplu: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...nity/REF6422CF/

Pe fata 13 cm: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...le/Classic_225/

DAca tot investesti pune si un mp3 player.Gasesti pana in 3 milioane nou si bunicel.
romanvs
multumesc ZIPPY pt informatii;
in legatura cu casetofonul imi place pt ca se puneau pe autoturismele Renault si sunt si multumit de el,nu sunt problema banii.
wind
cele de pe spate se gasesc mai greu daca vrei un model anume sa stii. in ultimul timp sunt doar pe 2 Omhi deci nu merg pe HU tau (vezi ex lui Zippy) si neavand asa mare cautare multi nu prea aduc pe dimensiunile astea. in schimb 6x9 gasesti la orice colt de strada smile.gif
iar DLS classic 225 nu se potrivesc chiar perfect pe usile de fata cum scrie pe site, trebuie taiata toata protectia din spate de plastic.
AR-18-MOS
Asculta sfaturile celorlalti si cumparati un MP3 wink.gif
Psych0
QUOTE(Zippy @ 15 Jan 2008, 19:01)
Pe spate 10x15 cm.Un exemplu: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...nity/REF6422CF/

Pe fata 13 cm: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...le/Classic_225/

DAca tot investesti pune si un mp3 player.Gasesti pana in 3 milioane nou si bunicel.
*





a cumparat careva de la be - loud ... sunt seriosi ...

mai stiti si alte firme sau bocse care sa se potriveasca pe fata ...

de preferinta alpine ( ca alea am pe spate )

multumesc
TBonu
http://www.car-sound.ro/difuzoare-auto/coa...-xs-f-1325.html

Astea le-am cumparat eu se potrivesc perfect pe usa cu tot cu masca de la difuzoare, le-am testat si pe casetofonul din fabrica de la SLZ (cel cu fata detasabila) se auzeau mult mai bine. romanvs daca esti interesat trimite-mi un pm ca eu vreau sa le vand.
Psych0
scuze ca postez din nou dar acuma am vazut si m-am prins .. deci tot ce are 13 cm se potriveste pentru solenza nu ?!?!
wind
se potriveste dar cu "taiere". depinde cat vrei .. sunt unele cu magnetul destul de mare si va trebui pe langa protectia pt apa din plastic sa tai si din partea din fata.
ador13
QUOTE(TBonu @ 15 Jan 2008, 22:08)
http://www.car-sound.ro/difuzoare-auto/coa...-xs-f-1325.html

Astea le-am cumparat eu se potrivesc perfect pe usa cu tot cu masca de la difuzoare, le-am testat si pe casetofonul din fabrica de la SLZ (cel cu fata detasabila) se auzeau mult mai bine. romanvs daca esti interesat trimite-mi un pm ca eu vreau sa le vand.
*



Interesant Tbonu.

Aceleasi boxe 1325 le-am montat si eu pe fata, si a trebuit sa tai o gramada din fata de usa (protectia difuzorului a fost taiata complet + largire consistenta a gaurii ramase). La tine cum oare de s-au potrivit "perfect", le-ai lipit cu super-glue pe manerul usii? unsure.gif
TBonu
Vroiam sa ma refer la masca de protectie care a intrat perfect acolo, asa a trebuit sa tai si eu difuzoarele originale erau cat un bob de mazare.
romanvs
nu sunt prea cunoscator in produse electronice,dar m-am gandit:
-difuzoare fata: My Webpage sau My Webpage
-spate: My Webpage
Ce parere aveti?
Ar avea ceva daca as pune difuzoare un pic mai puternice pe fata,dpdv al calitatii sunetului?
Va mutumesc anticipat.
TBonu
Imi pare rau ca iti zic dar nu prea ai ce scoate sunet din ele cu cassetofonul din fabrica, ala e panarama rau.
pskint25
tot de la be-loud am laut si eu MTX-uri THX 653 fata si 963 spate. Foarte multumit. Le-am montat la un service autorizat pe Rm. Valcea/drisotr 80 ron anul trecut in 30 min.
danny_mineru
casetofonul de pe solenza duce din cate stiu 4X40 , se pot pune boxe fara "interventzi cirurgicale ale masini "? biggrin.gif
ador13
Eu stiam ca, casetofonul de pe Solenza duce 4x15W (cel putin asa scria pe al meu). Si cred ca si Scala are la fel.
Fara interventii poti monta pe fata doar boxele de 10cm. Daca vrei mai mari, pregateste-te de operatie estetica.
BoomPunk
Casetofonul de Solenza original are cam 15w/canal teoretici...de la 2/3 din volum in sus,distorsioneaza ca dracu`.Acum voi decideti daca vreti sa investiti ceva in calitate si sa scapati de troaca aia stock...degeaba investesti in boxe daca n-ai cu ce le misca membranele...
Cevi
eu am asa:
spate: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...oaxiale/GTO937/
fata: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...oaxiale/GTO937/ (de care vreau sa zic ca sunt super multumit, le`am ales la recomandarea tipului de la magazinul audio)
casetofon : http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...neer/DEH-P40MP/
si vreau sa va zic ca se aude minunat!!
wind
"fata: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...oaxiale/GTO937/ "


e bine ca iti incap 6x9 pe fata smile.gif
marius80_eugen
QUOTE(Cevi @ 4 Feb 2008, 16:10)
eu am asa:
spate: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...oaxiale/GTO937/
fata: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...oaxiale/GTO937/ (de care vreau sa zic ca sunt super multumit, le`am ales la recomandarea tipului de la magazinul audio)
casetofon : http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...neer/DEH-P40MP/
si vreau sa va zic ca se aude minunat!!
*




Tu vrei sa spui ca ti-ai pus coaxiale ovale pe fata ???? Pai si tweterele si scena si amplificarea ???
sharkky
QUOTE(marius80_eugen @ 5 Feb 2008, 16:44)
Tu vrei sa spui ca ti-ai pus coaxiale ovale pe fata ???? Pai si tweterele si scena si amplificarea ???
*



A gresit si omul cu linkurile, nu s-a uitat cand a dat copy/paste ... sper ... altfel, nasolica treaba
Cevi
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...icker/07DS5250/ astea erau.........greseala mea: D
sky79ct
as vrea sa imi schimb si eu boxele originale si sa pun pe spate unele ovale....da mie cam frica de hoti ca se pot lua cu tot cu suport in cateva secunde....
ceva sfaturi de fixare mai buna a politei ? si ceva poze ar fi ideal
sharkky
Si crezi ca fixarea politei ii va impiedica pe hoti sa nu faca ceva?
Daca vad ca nu pot scoate polita, tot iti vor strica ceva .. Am mai auzit cazuri ...
romanvs
Va multumesc tuturor pt sfaturi si pareri.
Am montat ieri boxele:
-pe fata:
Alpine
-pe spate: Alpine
Sunt multumit de calitatea sunetului.
Pentru cei care vor sa-si puna difuzoare pe fata fara sa opereze modificari la fata interioara de usa recomand difuzoare de 10 cm,la cele de 13cm se taie destul de mult.
sky79ct
Eu am alarma la masina si ar ajuta in cazul unei spargeri ...
Numai ca as vrea sa o fixez mai bine sa nu o poata lua in 10 sec...
TBonu
Sti care e chestia daca ti-au spart masina eu zic ca dai mai mult pe stricaciunile facute de hoi decat pe difuzoare si incepi sa iti doresti ca mai bine sa te fi sunat sa iti ceara cheile sa iti desfaca frumos masina.
metrix4you
eu mi-am pus boxe ovale pe spate.Marca Alpine.Cateva luni am fost foarte multumit , dar acum stau si injur cum zdrangane toata policioare la cea mai mica denivelare.
De la greutatea boxelor s-a barcuit putin si nu mai sta cu tampoanele alea fixate in hayon.
Caut tot felul de idee sa-l fac sa taca , dar fara sa-l prind fix
B-27-GLK
@matrix4you
incearca sa prinzi pe suportul pe care sta polita in laterale doua bucatele de cheder in felul acesta se inalta si se sprijina de haion si cred ca nu se vede prea urat ca si eu vreau sa fac la fel da mia fost mila sa stric un cheder bun
wind
mie imi lipsesc tampoanele de pe polita. asa am luat masina. gasesc pe undeva de cumparat ? sper sa nu i-au warn pt offtopic.
B-27-GLK
cauciucurile de pe polita sant 2.5lei la magazin
ady134u
io am taiat din plastic ca mio trebuit boxe mari:)) nu mia incaput magnetu:))
metrix4you
cred ca o varianta mai buna ar fi sa schimb toata policioara cu una din PAL sau ceva asemanator , pe care sa prin o mocheta si arata super , sta si boxele bine , si nici nu se mai onduleaza la jumate la fiecare hop.
Daca ma uit la ea cand merg pe piatra cubica ... danseaza la jumatate ceva de speriat smile.gif
Cevi
un pic offtopic: as fii f recunoscator celui care imi zice unde pot sa gasesc tampoane acelea de cauciu de la placa de la haion. mentionez ca stau in constanta. peste tot unde am intrebat au zis ca nu au si nici nu aduc.!ms mult
marius80_eugen
ady134u - cel dinaintea ta spunea de cauciucul care este intre polita si hayon . Tu despre ce plastic vb ? Cel pe care se sprijina polita ? De ce ai montat boxele acolo si nu le-ai pus pe polita ?

metrix - eu nu te sfatuiesc sa faci asa ceva ! Tu nu ai montat corect boxele spate , altfel nu ar trebui sa se induleze de nicaieri . O alta idee ar fi sa o intaresti cu ceva pe spatele ei , un fel de X intre boxe . Nu te apuca sa pui pal ca trebuie sa-l decupezi cu lufturi mari , nu poti sa-l faci mobil astfel incat sa se mai si ridice , zgomotul produs de o placa de pal saltareata in portbagaj in lovire cu hayonul este mult mai mare si apoi pal-ul este pentru altceva si nu pentru a face polite din el .
Eu am boxe 6 x 9 , sunt destul de grele si nu am nici o problema cu polita , deci se poate rezolva problema . Distantier sau mai bine spus tampon intre polita si hayon oricum iti trebuie .
O alta idee : puteti pune cherer pe marginea politei , astfel incat sa nu mai joace atat de mult , apoi distantierul de cauciuc poate fi inlocuit chiar si cu dop de cauciuc insurubat cu filet in polita .
Tu te uiti la polita cand mergi pe piatra cubica ? Fara maini pe volan nu ? blink.gif Criminal mic ! excl.gif Serios acum , sa nu mai faci asa ceva !

cevi - iei doua doape pentru sticla , de cauciuc . Le tii cu mana pe polita deasupra , unde vine hayon-ul si prin locul unde trebuia sa fie vechile doape sunt doua gauti prin care poti sa bagi cate un hol-surub cu o saiba pe dedesubt si infiletezi acel surub in dopul de cauciuc . Nu uita ca acel dop trebuie reglat ( taiat ) la o distanta optima , astfel incat sa existe o mica dist intre el si hayon si sa nu vina apasat ca sa nu scartaie si nici sa nu forteze hayonul in dop ca risti sa rupi suportii de plastic .

P.S. Vine caldura si ne gandim la cateva intalniri sa mai rezolvam cate ceva ca si eu am destule de rezolvat . Dar ... trebuie sa fie ziua , pe sambata-duminica , intr-un loc fara nebunii , care sa nu se lase cu liniute si altele . Pana atunci mai aveti rabdare si intrebati pe forum sau chiar pe privat daca arde .
interlagos89
mi-am achizitionat d curand 4 difuzoare(2+2tweetere fata hertz ESK 165-100W RMS,iar p spate BM 60W rms)acum problema e ca vreau s le amplific cumva si ma gandeam daca un MAC Audio ar fi bun(4x80w rms)e prea mult pt cele d 60w si se vor arde?sau ele isi iau atat cat e nevoie?cum ma sfatuiti?imi cer scz daca intrebare suna cam aiurea dar nu sunt as in domeniu..multumesc
mark``
Daca dai la maxim poti sa le arzi sau sa se deterioreze foarte repede in timp. Ideal e sa ai un amplif de o valoare iar boxele sa fie cu ceva mai mari la putere sau oricat mai mari dar nu mai mici ca putere decat amplifu ca risti sa patesti ce am scris mai sus.
Bullix
Sau dai FADER-ul cu vreo 30% in plus spre alea mai tari, adica cele din fata in cazul tau.
marius80_eugen
Ce FADER ??? Daca el vrea sa-si puna statie trebuie sa o regleze statia sa aiba GAIN-ul mai mic pe difuzoarele de putere mai mica si ATAT ! Faderul il modifici daca vrei sa muti scena si nu puterea !

QUOTE(interlagos89 @ 18 Apr 2008, 22:36)
mi-am achizitionat d curand 4 difuzoare(2+2tweetere fata hertz ESK 165-100W RMS,iar p spate BM 60W rms)acum problema e ca vreau s le amplific cumva si ma gandeam daca un MAC Audio ar fi bun(4x80w rms)e prea mult pt cele d 60w si se vor arde?sau ele isi iau atat cat e nevoie?cum ma sfatuiti?imi cer scz daca intrebare suna cam aiurea dar nu sunt as in domeniu..multumesc
*


1. de ce oare nu ti-ai luat si pe spate tot Hertz ... doar tu stii .
2. INTOTDEAUNA amplificatorul sa fie cu cel putin 1/4 mai puternic decat difuzorul , niciodata mai mic ! ( daca diful e de 2 x 100 , ampliful trebuie sa fie de cel putin 2 x 120 w )
3. radmasa.gif - ele nu-si iau nimic ! Tu trebuie sa setezi statia ca ele sa functioneze bine !
4. NU se arde nimic , decat daca dai GAIN-ul statiei prea mult sau dai semnal distorsionat . Poti sa dai si cu 2 x 250 w in difuzoare de 2 x 120 w si nu se arde nimic , ba chiar vei avea semnal nedistorsionat si clar ! Totul depinde de setarile statiei !

QUOTE(mark`` @ 19 Apr 2008, 11:11)
Daca dai la maxim poti sa le arzi sau sa se deterioreze foarte repede in timp. Ideal e sa ai un amplif de o valoare iar boxele sa fie cu ceva mai mari la putere sau oricat mai mari dar nu mai mici ca putere decat amplifu ca risti sa patesti ce am scris mai sus.
*


NUUUUU ! Ideal e ca amplificatorul sa fie mai puternic decat difuzoarele . Puterea amplificatorului este data la o anumit nivel , cu o anumita distorsiune , iar tu cu cat vei folosi ampliful la o putere mai mica , cu atat acea distorsiune va fi mai mica !
Le arzi mult mai repede cu un semnal amplificat la maxim cu distorsiuni de la o statie subdimensionata ca putere fata de difuzoarele pe care le ai !

GLUME :
Oricat de mari ??? radmasa.gif Iti dau doua difuzoare de 2 x 200 w si ai sa le arzi cu un amplif de 2 x 40 w . De fapt de ce sa le mai amplifici cand le poti lega direct la player daca tot pot sa fie oricat de mari ??? Sa legi si subwooferul la player ca si ala poate sa fie oricat de mare ! radmasa.gif

P.S. Semnalul fara distorsiuni niciodata nu va arde / distruge un difuzor si asta pentru un semnal clar intotdeauna lasa timp difuzorului de a face cursele complete si de a se misca natural , facandu-si astfel racirea de care are nevoie . UN semnal cu distorsiuni mereu va solicita si distruge un difuzor prin faptul ca nu ofera semnalul curat , obligand difuzorul sa nu se miste natural !
costin_bad
interlagos89, difuzoarele sunt cele care sa aiba putere mai mare decat puterea amplificatorului. Nu stiu de unde a scos marius80_eugen ideea ca e invers. Este prima data in viata cand aud asa ceva.
marius80_eugen
NU , amplificatorul , adica sursa de semnal trebuie sa fie mai puternica ! Daca ai difuzoare de putere mare si semnal de putere mica , e ca si cum ai pune un motor de 75 CP pe o caroserie de 2 Tone , altfel poti merge f linistit cu un motor de 180 CP pe o caroserie de 1 Tona .
Puterea statiei o setezi tu cum doresti din gain , astfel incat la maximul de volum de la sursa , boxele sa mearga la maximum de putere a lor , dar numai la cat le trebuie ca putere din statie .
Daca la difuzoare de 2 x 80 w le dati doar 2 x 60 w , de la 50 de w in sus vor primi din ce in ce mai multe distorsiuni , iar la 60 w ai statiei ( maximul care NU se doreste niciodata sa-l atingeti ca puteti sa ardeti finalii si sa intre statia in protectie ) aveti deja maximul de distorsiuni , desi difuzoarele nu sunt decat la 75% din ce pot sa ofere si asta cu maximum de distorsiuni din partea statiei , iar astea le distrug cu adevarat !
Daca dai 2 x 100 w la difuzoare de 2 x 80 w si setezi statia astfel incat nivelul player-ului la maxim sa fie maximul difuzoarelor , inseamna ca la un maxim al playerului ai 100 % din difuzoare , dar cu semnal clar , fara distorsiuni , asta pentru ca statia merge la maxim 80% din capacitate , nici nu se incinge si nici nu intra in zona de distorsiuni , nici in protectie si nici nu consuma peste limite !
Bineanteles ca voi alegeti varianta care va place , ca sunteti liberi sa faceti orice doriti cu propriile masini , eu doar mi-am spus punctul de vedere din propria experienta acumulata si testata . wink.gif

Costin_bad - omul cat traieste invata ! Si eu cand eram mic si ma jucam cu difuzoare , normal ca incercam sa pun cat mai multe si cat mai puternice pe surse slabe de semnal si incepeau distorsiunile de la nivele din in ce in ce mai mici ale volumului , iar eu credeam ca e prea puternic semnalul si ca de asta cand dau la maxim distorsioneaza , dar ele de fapt nu aveau destula putere ca sa fie "miscate" corect .

O idee de "limita" : difuzorul de la MTX de 5000 W este amplificat cu 7500 de W ! Puteti sa cautati si sa va interesati pe youtube de acel filmulet si mai puteti cauta si topicuri pe siteurile care sunt despre masini de competitie audio de SPL si SQ !
interlagos89
VA MULTUMESC FOARTE MULTE PENTRU SFATURI.

21 Apr 2008, 19:44:
Va mai deranjez cu o intrebare.stie cineva care este codul de siguranta setat din fabrica pentru cd-playerul de pe solenza?l-am pus p masina tatalui meu si acum cere codul si nu mai am manualul.as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta.multumesc
johnny73
Codul il gasesti pe factura masinii, daca o mai ai.
Brambus
NU , amplificatorul , adica sursa de semnal trebuie sa fie mai puternica !

Total eronat marius80_eugen! Intodeauna difurile trebuie sa aiba o putere reala RMS mai mare decat amplificarea.indicat sa fie dubla .
marius80_eugen
da , da , da ... si marmota ... lega difurile ... Deci eu nu sunt de parere cu tine ! Sac ! icon_mrgreen.gif
bolidu
Eugene parerea mea este ca tu incerci sa omori musca cu barosu`. Daca ai o statie de 100 W RMS pe canal tre` sa ii pui dif de minim 150 RMS ca sa nu distorsioneze si nu obosesti nici statia si nici difu`. Ia baga tu la RCD de la masina un dif de 50 W si dai la blana si dupa aia baga si unu de 100 si dai blana si vezi diferenta.

Cu instalatii audio after-market nici odata nu vei obtine claritatea unei linii audio originale pe o masina (exclus logan biggrin.gif). Am mers cu o mazda cu linie audio Bose orininala din fabrica si cu bass si inalte la maxim nu distorsiona deloc si claritatea era asa de buna incat iti placea sa asculti si Ileana Ciuculete smile.gif). Noi ne limitam la un RCD la max 3-4 mil si 4 boxe si gata ce muzica misto si ce se uita lumea prin oras dupa mine cand dau la maxim jdemiile de tweetere. Da asta e ! Numai bine all !
Brambus
No coment!!!

22 Apr 2008, 08:44:
Fara comentarii!!!
costin_bad
Marius80_eugen, din al doilea post al tau, care e muult mai clar decat primul, am inteles ceea ce sustii, dar nu faci altceva decat sa ne confirmi spusele: adica este obligatorie corelarea puterilor amplificatorului si a difuzoarelor, in sensul, cel putin, al egalarii lor!!! Tu stii niste chestii, care sunt adevarate: echipamentele de reproducere a sunetului functioneaza cu distorsiuni -de oricare- mult mai mici la nivele mici ale semnalului decat la nivele mari, in cazul nostru un amplif de 200W -sa zicem- care debiteaza doar 30W. Dar acest principiu se aplica si difuzoarelor, sa stii, pt. ca si difuzoarele produc distorsiuni, chiar mai mari decat amplifurile. Nu spune nimeni sa pui dif-uri de 500W pe amplif de 50W. Cat despre distorsiuni care distrug difu-rile, cred ca 0,05% ale amplifului dorit de interlagos89 sunt infinit mai putin periculoase decat supraincarcarea lor din start, cum sustii, plus eventualele varfuri de putere livrate de amplif. Presupun ca ai auzit cum gajaie un dif supraincarcat!
Amplif-urile pe care le folosim poate nu au toate setarile despre care vorbesti.
De aceea, in cazurile obisnuite, se aleg puterile la dif-uri mai mari, ceva, decat la amplif, ca sa nu stam cu grija ca dand la maxim ampliful ne trezim cu membranele in brate.
mikemaniack
Eu pe masina am asa:
RCD: http://www.shopix.ro/produs-Sony-CDX-GT-410_23042.html
Boxe fata:http://www.sono.ro//index.php?main_page=product_info&products_id=3023
Boxe spate: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...CS/ZEUS_ZXi_693.

Volumul merge pana la 35.Deja de pe la 24-25 incepe sa distorsioneze.

La voi cum e?



This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.