Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Caut medicament, please help!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
vv
1zhelp00.gif

Maica-mea s-a pricopsit cu o bacterie de prin spitalele romanesti 022.gif Trage ponoasele de cativa ani pe tema asta, a facut tot felul de tratamente da' chestia dispare o vreme dupa care reapare. Acum a venit in sfarsit la Bucuresti la un doctor mai de soi (Penescu, mi-a fost recomandat ca fiind foarte bun), si asta i-a dat un antibiotic de ultima generatie dar a zis ca pentru ca sa dispara complet, ar mai trebui continuat si cu alt antibiotic. Pe antibiograma (parca asa ii zice) a iesit ca singurul antibiotic la care chestia aia mai e sensibila este Nitrofurantroina. Problema cu medicamentul asta este ca nu se mai fabrica, si nici nu exista nimic echivalent.

Stiti careva vreun depozit/farmacie/whatever pe unde sa fi ramas cateva cutii de nitrofurantroina? Please help....
LucVer
Din pacate nu pot sa iti dau vesti bune. Intradevar Nitrofurantoinul nu se mai produce la noi. Lucrez intr-o policlinica particulara care are si farmacie asa ca am intrebat si se pare ca lipseste de suficient de multa vreme incat sa nu mai existe pe stocuri.

In schimb iti pot da un pont. Cei care depind de acest antibiotic, il cumpara din BASARABIA unde el se mai comercializeaza. Asa ca poate reusesti cumva sa faci rost de acolo.

Bafta!

vv
Mersi LucVer, o sa incerc. Tot la fel ii spune si acolo? Il produc basarabenii?
LucVer
Numele substantei active este sigur acelasi. Nu stiu daca nu cumva are alta denumire comerciala. De produs, nu stiu unde este produs.
EEN
QUOTE(vv @ 25 Nov 2004, 11:33)
1zhelp00.gif

Pe antibiograma (parca asa ii zice) a iesit ca singurul antibiotic la care chestia aia mai e sensibila este Nitrofurantroina.
*



Nu cred ca nu se poate inlocui cu altantibiotic. Antibiograma inseamna: ia sa vedem cum raspunde bacteria asta la urmatoarele medicamente...Ajunge sa faci o antibiograma cu alte preparate sa vezi daca gasesti si alt preparat la care raspunde. Sugestie: fa antibiograma cu alte antibiotice la o alta policlinica/spital sau la Inst. Cantacuzino.
vv
Deci raspunsul doctorului a fost: exista antibiotice la care bacteria este sensibila, dar numai antibiotice foarte puternice. Alea le poate lua eventual cand face criza, dar nu ca si tratament regulat fiindca isi distruge ficatul. Singurul antibiotic mai 'pasnic' la care reactioneaza bacteria ar fi Nitrofurantoina.
oricum am inteles ca ar mai fi o solutie cu un 'autovaccin' de la Cantacuzino, mai incercam si asta. Am gasit un producator in Spania, i-am scris, sa vad daca-mi raspunde...
P.S. Mersi mult de ajutor, si de faptul ca l-ati facut 'sticky'....
os
vv,

incearca link-urile:

http://www.anm.ro

http://www.msf-dgf.ro

mult succes!
os
EEN
QUOTE(vv @ 26 Nov 2004, 11:38)
Deci raspunsul doctorului a fost: exista antibiotice la care bacteria este sensibila, dar numai antibiotice foarte puternice. Alea le poate lua eventual cand face criza, dar nu ca si tratament regulat fiindca isi distruge ficatul. Singurul antibiotic mai 'pasnic' la care reactioneaza bacteria ar fi Nitrofurantoina.
oricum am inteles ca ar mai fi o solutie cu un 'autovaccin' de la Cantacuzino, mai incercam si asta. Am gasit un producator in Spania, i-am scris, sa vad daca-mi raspunde...
P.S. Mersi mult de ajutor, si de faptul ca l-ati facut 'sticky'....
*




Ce face....?! Criza? mellow.gif Nu inteleg: daca mama ta are o infectie atunci ia un antibiotic si infectia este eradicata. Si atunci ce vrea sa zica cu "criza"??? Exceptind foarte putine situatii nu se exista "criza" infectioasa... Ce zici de un MP?
os
vv,

Conform http://www.msf-dgf.ro se face la Terapia SA:
Rezultatele cautarii pentru " NITROFURANTOINUM "
CODE

Cod_CaNaMED    NITTER0029
Denumire comerciala NITROFURANTOINA 100 mg
Denumire generica  NITROFURANTOINUM
Firma - Tara  TERAPIA SA - ROMANIA
Ambalaj al U.T.  Cutie x 1 blist. x 20 compr.;(2 ani)
Tvc  0
Grupa Terapeutica  J01XE01  
Forma farmaceutica  COMPR
Concentratie/U.T.  100mg  
Pret ridicata fara TVA   19.728,19
Pret amanuntul maximal    28.600



os
vv
os, la Terapia nu se mai fabrica. Ei il faceau, intr-adevar - dar nu-l mai fac.
bflorian, bacteria NU dispare. Tocmai asta e problema. Antibioticele o fac sa se 'retraga' dar nu o omoara definitiv. Ar trebui facut un tratament de durata cu un antibiotic, si Nitrofurantoina este singurul cu care s-ar putea face asta (si la care bacteria respectiva e sensibila). Daca vrei scrie-mi si pot sa incerc sa-ti dau detalii pe MP - dar eu nu sunt doctor, iti spun explicatiile mai 'aproximative', asa cum le-am inteles si eu.

Intre timp m-am informat si eu si se pare ca chiar nu pot gasi in tara, eventual in afara tarii (o sa incerc din Basarabia, am vazut ca mai sunt unii si in Spania). Multumesc tuturor pentru ajutor, cred ca se poate inchide topic-ul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.