Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mi s-a oferit post de Administrator de Bloc...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Adrian_Solenza
Mi s-a oferit postul de administrator de bloc, si ma bate gandu sa accept, mai ales ca meseria mea, operator PC, m-ar ajuta in calculul facturilor (fac facturi si avize zilnic la magazin biggrin.gif ) ..
Deci, va intreb la ce ar trebui sa ma astept, care sunt dezavantajele! Daca aveti rude, cunostinte care au meseria asta, va rog sa ma lamuriti un pic..
Multam!
RIon
Trebuie sa ai un curs de pregatire - e o asociatie sau la primarie trebuie sa te interesezi, salariul e destul de mic, avantaje cateva (te poti folosi de banii de rulaj daca stii cum, si legal), procent /comision din lucrari - intretinere, izolare etc., abonament RATB etc.
ashu
Nu-sh de ce da io aveam impresia ca asta-i job de pensionari, oameni la apusul carierei, nu la inceput.
Tu cand termini facultatea ce drum vrei sa urmezi? Te ajuta in drumul asta meseria de admin de bloc? Gandeste-te la raspunsuri si apoi vezi daca se mai merita. Chiar daca pare un job comod, mai bine te stresezi cu un job care tine de domeniul tau de studiu si va da bine la CV, decat cu prostii d-astea.

PS. In plus, chiar ai chef sa te certi cu toti fraierii care nu-si platesc intretinerea la timp?
costi
Depinde...
Multe din sarcini ar trebui preluate de presedinte.
E important.
Daca cistigi citeva milioane doar ca sa incasezi intretinerea o data /sapt. si sa aloci cheltuielile pe apartamente s-ar putea sa merite.
Nu trebuie sa te certi tu cu rai platnicii. Ii penalizezi si gata.
datul in judecata ii revine asociatiei prin presedinte.
Cursurile alea de adm. se faceau odata la primarie.
Vezi ca exista si o asociatie (cum altfel ?) a asociatilor de proprietari (e pres. celebrul Opaina). Cred ca e si pe net pe undeva.
Ai insa mare grija ce cenzori ai, ce comitet de bloc care sa te sprijine si mai ales ce mostenire primesti de la fostul adm.
Mult succes.
Marty
Sa vezi ce haios e cind te apuci sa alergi ca sa depui banii de apa, gaze, etc.
Adrian_Solenza
Pai eu am servici! Am zis, sunt operator PC la un supermarket, stiu cum sta treaba cu facturile, TVA, etc... Deci.. Eu vroiam sa stiu detalii! Cursul de la primarie il stiu, m-au informat oamenii...

Cat despre job de pensionari: pai nu tre sa fac decat tabelele in exel, sa mai schimb un bec si sa platesc facturile.. Si nu imi strica 1.500.000 in plus, pe langa salariu, parerea mea!

Deci, in bloc nu am certareti sau rau platnici, aici m-am nascut si numai aici am locuit! Toti vecinii ii cunosc de mic, cu majoritatea am copilarit, parintii lor sunt stiuti de mine!

Oricum, familia mea e bine vazuta in bloc, tata a fost un om care s-a implicat f mult, asa ca... Astept raspunsuri!! biggrin.gif
Valentine
QUOTE(Adrian_Solenza @ 25 Nov 2004, 23:15)
Pai eu am servici! Am zis, sunt operator PC la un supermarket, stiu cum sta treaba cu facturile, TVA, etc... Deci.. Eu vroiam sa stiu detalii! Cursul de la primarie il stiu, m-au informat oamenii...

Cat despre job de pensionari: pai nu tre sa fac decat tabelele in exel, sa mai schimb un bec si sa platesc facturile.. Si nu imi strica 1.500.000 in plus, pe langa salariu, parerea mea!

Deci, in bloc nu am certareti sau rau platnici, aici m-am nascut si numai aici am locuit! Toti vecinii ii cunosc de mic, cu majoritatea am copilarit, parintii lor sunt stiuti de mine!

Oricum, familia mea e bine vazuta in bloc, tata a fost un om care s-a implicat f mult, asa ca... Astept raspunsuri!! biggrin.gif
*


Eu zic mai bine sa vorbesti cu vechiul administrator, sa il intrebi ce si cum. Asa o sa stii cel mai bine cum o sa fie ... la fiecare bloc este altfel ... mai devreme sau mai tarziu o sa apara rau-platnicii biggrin.gif
Adrian_Solenza
Fostul administrator e un prieten bun de familie... Rau platnici sunt 1 sau 2! Eu eram inca in dubii... Daca merita efortul, adica...
tarzy
pai daca nu ai de gand sa mai evoluezi de la stadiul de operator PC merita cu prisosinta, banuiesc ca la serviciul de baza ai program fix, fara ore suplimentare asa ca un banut in plus nu strica,
Ant
karate, jiu-jitsu stii ?ca o sa ai nevoie la un moment dat biggrin.gif .
dantes
Parerea mea...

E fffffffffffff mare bataie de cap...maica-mea este admin de bloc in cta, si TOTI sunt buni platnici...nu exista o restanta in tot blocu' !!!

DAR...este un F%$@i de zile mari..adica... Facturile nu sunt 1 sau 2 sunt MULTE, si nu trebuie sa te duci doar o data la locul respectiv, ci de spe mii de ori...Citesti o mie de contoare de scara/apartament, liste nebunii, lu' ala nu ii convine ca reparatia aia ar trebui sa fie mai putin, vin toti cioflingarii la usa ca toate cele, facturile de caldura sunt calculate in functie de spe parametrii, nu esti acasa nu vine factura, sau pleaca ala care citeste contorul de caldura de ex., repartitoare, ....ETC...

Asa au zis si ai mei ca merita un ban in plus ptr. un efort minim....dar numai minim nu e!

Eu zic sa cauti ceva mai serios, sau schimba cu totul locul de munca la ceva mai bine platit...

Oricum e doar parerea mea...
Dyda
Adrian_Solenza Eu am doua asociati cu 2 blocuri turn de 49 ap, si ma ocup de administratie din 2000, este ceva de munca dar nu exagerat si cum spui ca nu sunt multi restantieri sunt sigur ca te descurci. Eu am pus totul in excel si timpul ptr calcul cu liste de plata si celelalte anexe este de 4 ore.Daca te intereseaza functia si ajutorul meu spui si poate administratorul ne permite sa dialmogam pe forum printr-un topic special
luxcor
hai ma mami ca nu este chiar asa de rau ... am fost si eu admin. vreo 3 ani ca dupa aia nu am mai avut timp ... daca sunt numai calculele tabelare in excel e lejer ... atentie mare cum ti se dau banii + taxe ...
litza
Eu sunt presedinte la un bloc in TM. Te sfatuiesc sa nu te complici. Eu as renunta si azi la funtia asta daca as avea cui. Toti fug ca de dracu in blocul meu.

Macar eu i-am invatat, ca toti veneau cu scandal si pretentii la mine. Le-am zis ca nu-s platit, nu-s angajatul lor, daca ridica vocea la mine le inchid usa in nas. Tin sa zic ca nu prea ma cauta. biggrin.gif

Noi suntem la FALT - Federatia Asociatilor de Locatari din Timisoara, si administratorul e de la FALT. El se ocupa de incasari, cheltuieli, gasire instalatori si altele cand m-ai sunt probleme.

Daca ai un servici nu te baga. Numai eu stiu cat m-am stresat ca trebuia sa merg odata sa scot un CF si sa fac o declaratie notariala. Nici nu vreau sa ma gandesc daca se ajunge in instanta vreodata cat e de umblat. Aici suntem acoperiti, ca FALT are juristi si ne asigura suportul juridic, plus contabil care verifica toate actele si bilanturile. Intr-un fel sunt acoperit ca presedinte, dar administratorul raspunde de tot, daca se gaseste vreo neregula.

Nu zic ca e greu sau imposibil de facut meseria de administrator, dar cu un servici de 8h/zi eu imi blestem zilele cand trebuie sa-mi rup o ora din program pt idiotii din bloc. Asa ca mai gandeste-te.

Parerea mea.
Marius
Iti propun sa faci altceva in timpul ala pe care il vei pierde cu toti vecinii tai. De exemplu te poti gandi la cateva variante de numere pe care ai putea sa le joci la loto 6 din 49. biggrin.gif Daca o ora/zi nu-ti este suficient si nu ai ajuns la nici o combinatie castigatoare poti sa te gandesti la cateva variante si in weekend. Cand simti ca nu te mai poti concentra asupra numerelor da-mi un mesaj si iti trimit cateva fotografii care sigur te vor face sa uiti pentru moment de 6 din 49. Garantat iti vor mai trece prin minte cateva numere. laugh.gif
Daca totusi vei alege sa fii seful lor de trib, inseamna ca ai vreo vecina care vrei s-o impresionezi. Indiferent de alegere, Bafta !
Sclaud
Si sa nu uitam de toate anunturile haioase din seria "Administratorul revine" sau "Administratorul loveste din nou" laugh.gif
Eu rad de ele de ma stric totdeauna (le primesc frecvent pe mail) ...
168.gif
Mihai_E
la fel cum zicea si litza, taica-miu e presedinte di-nainte de revolutie si nu mai poa sa scape ca nu vrea nimeni sa se bage. la fiecare sedinta de comitet e reales prin vot unanim, parca ar fi ciasca. ma rog, io nu-l inteleg de ce nu-si da pur si simplu demisia, da asta e alta poveste.
sod
discutia asta imi aduce aminte de bancul ala vechi cu 2 presedinti de bloc:

2 presedinti de bloc joaca table pe banca in parc. Unul zice "Ba, ai auzit, l-au impuscat pe Kennedy!" si celalalt, oftand, isi sterge o lacrima din coltul ochiului, indeasa basca pe cap si zice "Deh ma, asa e destinul asta al nostru, al presedintilor".

Hai bre sa fim seriosi; pentru 1.5 mil pe luna sa ii cauti in fund pe toti nenorocitii de apometre si bani? No way, si la o spalatorie auto se castiga mai mult si poate mai ai bafta sa te urci la un volan de BMW smile.gif. Wake up!

litza
Bai, la mine tot striga un vecin sa ma duc sa verific apometrele ca el nu crede ca nu stiu cine consuma asa putin, bla bla. I-am zis ca n-am timp/chef, daca vrea ii fac la imprimanta formularul sa mearga el sa le verifice. A fost ultima oara cand s-a discutat subiectul citirii apometrelor. 04.gif
Adrian_Solenza
Credeam ca sunt mai lamurit... Sunt pareri pro si contra... Cred ca o sa dau cu banu!! In fine, SARUMANA' pentru sfaturi! Acu' trebuie sa o intind biggrin.gif !!
Daddy
QUOTE(Adrian_Solenza @ 25 Nov 2004, 23:15)
Oricum, familia mea e bine vazuta in bloc, tata a fost un om care s-a implicat f mult, asa ca...
*



Urmeaza traditia familiei, asa se cade. tongue.gif
xhermesx
Fugi mancand pamantul de o asemenea functie! Accepta doar daca mori de foame!
Pe langa indatoririle "legale" o sa mai trebuiasca raspunzi de o mie de lucruri de la raspunsul la telefon la 1 noaptea ca i se pare lui Popeasca ca miroase a gaze in bucatarie (mecanicul blocului in caz ca aveti asa ceva doarme sau nu este sau nu raspunde la acea ora) pana la construirea unor planuri inclinate la scari pentru invalizi! Parerea mea.
In alta ordine de idei, numai 2 rau platnici aveti in tot blocul?? blink.gif laugh.gif Stai cumva la un minibloc de 10-20 apartamente sau este nou si inca nu este ocupat? 04.gif
mig
Selectiuni din GHIDUL ASOCIAȚIILOR DE PROPRIETARI
Ministerul Finanțelor Publice
2003


Administratorul

Condominiile pot fi administrate de persoane fizice atestate prin grija compartimentelor specializate înfiintate conform art. 4 din H.G. nr.400/2003 modificata și completata prin H.G. nr.1386/2003, angajate cu contract individual de munca ori cu conventie civila de prestari de servicii, sau de persoane juridice specializate, cu care se încheie un contract de administrare, potrivit hotarârii adunarii generale a proprietarilor. Administratorii trebuie sa prezinte garantii morale, materiale și profesionale acceptate de proprietarul cladirii pe care urmeaza sa o administreze sau de reprezentantul legal al acestuia.
Obligațiile administratorului sunt cele stabilite prin lege, precum și cele stabilite prin contractul încheiat cu proprietarul sau cu reprezentantul legal al acestuia.
Pentru administrator sau, dupa caz, persoana fizica gestionara a bunurilor materiale, mijloacelor banesti sau a oricaror alte valori aflate în proprietatea, folosinta sau detinerea asociatiei de proprietari, adunarea generala a proprietarilor poate hotarî constituirea unei garantii suplimentare. Suma garantiei în numerar, prevazuta în Legea nr. 22/1969 privind angajarea gestionarilor, constituirea de garantii și raspunderea în legatura cu gestionarea bunurilor agentilor economici, autoritatilor sau institutiilor publice, cu modificarile ulterioare, și a garantiei suplimentare nu poate depasi valoarea mediei cheltuielilor lunare curente ale condominiului.
Garantia se depune în contul bancar al asociatiei de proprietari respective și poate fi restituita gestionarului, împreuna cu dobânda aferenta, la încetarea contractului/conventiei civile de prestari de servicii, în situatia în care nu a cauzat o paguba sau când paguba a fost acoperita în întregime.
Administratorul, persoana fizica, poate fi angajat dintre membrii asociatiei de proprietari sau dintre alte persoane cu cunostinte profesionale și trebuie atestat prin grija compartimentelor specializate pentru problemele locatarilor, organizate de consiliile locale.
Administratorul, persoană fizică, poate fi angajat și pe funcția de contabil, dacă îndeplinește condițiile prevăzute în statut și în normele metodologice.
Asociația de proprietari angajează administratorul și contabilul, persoane fizice, pe bază de contract individual de muncă sau de convenție civilă de prestări de servicii, care prevede drepturile și obligațiile fiecăreia dintre părți, stabilite prin negociere.
Pentru reparații și pentru alte activități de întreținere administratorul, ținând cont de cost, timp de execuție și calitate, propune comitetului executiv, spre analiză și aprobare, agenți economici care satisfac cerințele în vederea executării lucrărilor, conform legilor existente.
Pentru asigurarea funcționării centralelor termice aparținând asociațiilor de proprietari sau aflate în administrarea acestora pot fi angajați fochiști și alte persoane, prin contract individual de muncă sau prin convenție civilă de prestări de servicii, sau poate fi delegat un agent economic specializat, persoană juridică.
Încadrarea personalului cu contract individual de muncă se face cu respectarea dispozițiilor legale în vigoare.
Durata și valoarea contractului individual de muncă și a convenției civile de prestări de servicii, sarcinile, drepturile și obligațiile se stabilesc prin negocieri între părți, cu respectarea prevederilor legale.

Administratorul, persoană fizică sau juridică, are următoarele atribuții principale:

A. asigură managementul financiar al asociației de proprietari prin:
a) gestiunea bunurilor și fondurilor bănești;
cool.gif întocmirea listelor lunare de plată;
c) încasarea, în locuri specifice, a cotelor de contribuție a proprietarilor la cheltuielile curente ale asociației de proprietari;
d) efectuarea plăților și încasărilor;
e) sesizarea comitetului executiv în vederea somării restanțierilor și aplicarea procedurii de recuperare a restanțelor, cu penalizările aferente;
f) calcularea și încasarea penalizărilor conform sistemului aprobat de adunarea generală a asociației de proprietari;
g) actualizarea, dacă este cazul, cu avizul comitetului executiv, a fondului de rulment;
h) întocmirea și păstrarea evidențelor contabile și a registrelor asociației de proprietari, specifice managementului financiar;
i) prezentarea, la solicitarea comitetului executiv sau a comisiei de cenzori, a rapoartelor ori a documentelor necesare unor verificări financiar-contabile ale asociației de proprietari;
j) verificarea sau avizarea, dacă este cazul, a indexului contoarelor de rețea aferente mai multor asociații de proprietari;
k) controlul facturării corecte a consumurilor în funcție de indexul contoarelor de bloc sau al contoarelor individuale, dacă acestea există și au fost montate în conformitate cu prevederile legale, și în funcție de normele metodologice de repartizare a consumurilor, acolo unde nu există contorizare la nivel de asociație de proprietari;
l) verificarea existenței contractelor între persoanele juridice, membre ale asociației de proprietari și furnizorii de servicii (apă, gaze, energie electrică și termică, salubrizare și altele asemenea);
m) respectarea altor prevederi privind modul de exercitare a managementului financiar;
B. asigură managementul de proprietate al asociației de proprietari prin:
a) urmărirea comportării în timp a construcției, pe toată durata contractului; întocmirea fișelor tehnice periodice cu privire la starea clădirii și a instalațiilor acesteia;
cool.gif răspunderea față de funcționalitatea și integritatea elementelor proprietății comune;
c) procurarea mijloacelor materiale întreținerii și reparațiilor curente ale elementelor proprietății comune, răspunderea asupra integrității acestora;
d) înștiințarea comitetului executiv și luarea măsurilor necesare pentru efectuarea la timp și eficient a lucrărilor de întreținere și reparații;
e) angajarea și urmarirea realizarii contractelor aprobate de adunarea generala, încheiate cu persoane fizice sau juridice pentru: reparatii, închirierea unor spatii sau elemente din proprietatea comuna, activitati sociale și alte tipuri de activitati. În contractele privind reparatiile se vor prevedea clauze referitoare la perioada de garantie a lucrarilor executate conform normativelor tehnice în vigoare;
f) verificarea existenței contractelor de închiriere între asociația de proprietari și persoane fizice sau juridice care la data constituirii acesteia folosesc spații ori elemente din proprietatea comună. Dacă aceste contracte nu există, administratorul îi înștiințează pe cei în cauză, punându-le în vedere ca în termen de 30 de zile lucrătoare să încheie contracte cu asociația de proprietari;
g) supravegherea execuției lucrărilor de reparații și de întreținere și participarea la recepția lor, consemnând finalizarea acestora; asigurarea efectuării de plăți corespunzătoare stadiului lucrării;
h) controlul personalului angajat de asociația de proprietari pentru cenzuratățenie, încărcarea și evacuarea gunoiului menajer și alte activități, cu privire la îndeplinirea obligațiilor contractuale și, în caz de încălcare a acestora, sesizarea comitetului executiv;
i) efectuarea de verificări în vederea înlăturării defecțiunilor apărute la instalațiile de folosință comună și a eliminării pierderilor care determină creșterea nejustificată a cheltuielilor asociației de proprietari (scurgeri de apă și altele asemenea). Dacă se constată defecțiuni la instalațiile aparținând proprietății individuale (apartament sau spațiu cu altă destinație decât cea de locuință), se înștiințează proprietarul respectiv asupra obligației de a remedia aceste defecțiuni;
j) asigurarea cunoașterii și respectării regulilor de locuit în condominiu;

C. îndeplinește orice alte obligații prevăzute de legislația în vigoare.
michimaus
tre sa fii in relatii de prietenie si colaborare cu fostii securisti din bloc wub.gif inclusiv cu doamna beti detectiv particular.in alt ordine de idei ce-as bate o hoasca d-asta...numa in gura ca pe coasa.
MMihai
Eu nu m-as baga la asa ceva.. raspunderea e prea mare, e de alergat si nu castigi cine stie ce, dar daca vrei asta iti urez succes wink.gif
marksman
Na, ca mi-a venit randu sa postez aici. Nu sunt propus admin de bloc, ci presedinte de asociatie.
Habar n-am de ce, probabil m-au vazut mai tanar si mai slabut si au zis "asta are nu are inca nervii tociti" smile.gif

Blocul e unul cu probleme: destui rau platnici, tevaraia "varza", subsolul a devenit lac de acumulare. Fostul presedinte de asociatie a plecat in Spania si a lasat locul liber, sunt destui pensionari dar nu se inghesuie nimeni, ma propun pe mine (ah, Doamne, de ce n-am mai stat in dimineata aia cu sedinta inca vreo 20 de minute in pat ?) smile.gif

Ce responsabilitati are un presedinte? Merita sa-mi mai stric nervii si pentru "binele comunitatii" sau sa-i las si mi-i tocesc doar la serviciu ?
bomicabomic
Las-o balta, iti pui in cap tot blocul, mai ales daca zici ca-i si cu rau-platnici.
marksman
Multam de lamurire, la viitoarea sedinta stiu ce o sa spun: un NU hotarat. Sau cred ca voi lipsi... smile.gif
Ant
Sfatul meu este sa te implici doar asa: plateste darile, da o mana de ajutor la curatenia generala de primavara, ajut-o pe vecina sa-si care mobila , sacosa etc. si in rest nu te baga . Traiesti cu siguranta mai mult si mai linistit ...
maddan
Depinde...

Daca esti dispus la paranoia, ti se zbate ochiul stang iar cel drept e de sticla, si mai ales daca nu eziti sa spargi capete pentru a-ti indeplini telurile, atunci fa-te presedinte de bloc! Vei avea o distractie pe cinste! tongue.gif

Daca nu... nu! 04.gif
bomicabomic
Mai, eu am fost odata la o sedinta si mi s-a luat de a mai ma duce. Unul reclama "deodorantele" de la Glina si vorba aia stau la Bellu, altul, faptul ca unul de la 3 scari distanta si-a pus "woofer" pe Leon si cind vine la 18 acasa (ala) se aude muzica in tot cartierul, altul ca sunt prea multe chisocuri de ziare in zona, mai dar nimic, nimic de ce se intimpla pe scara (curatenie, lift, etc.). Si au fost vreo 6 din 40 la sedinta, va dati seama, daca erau toti. Nu mai raminea taraba la P_ta Sudului sau la Progresul, nedarimata. biggrin.gif
klaus
Presedintele de bloc este un fel de paratraznet... toti care au o problema vin la el la usa ca la zidul plangerii... Si mai trebuie sa se duca sa se ocupe de actele administratiei, nu poate administratorul se mai captuseste si cu plata unor facturi in drumurile lui, mai trebuie sa verifice si daca administratorul a facut tabelele cum trebuie (de asta ar tb sa se ocupe cenzorii, dar nu o fac intotdeauna...).
Presedintele reprezinta legal asociatia blocului (de proprietari/locatari), deci il mai reguleaza si niste furnizori sa semneze niste contracte din cand in cand (ca la astia de la gaze, ca aveau program cu publicul la semnat contractele alea de tot ei ni le bagau pe gat de la 10 la 15, mai dihai ca la lauze...).
Prfesedintele ar tb sa aiba si a doua semnatura in banca, ca sa nu ia administratorul banii din fondul de rulment, sa o steraga din bloc si sa raman lumea cu ochii in soare...

Ma rog, raspunderi si nervi demni de niste pensionari care nu au incarcare, dar in nici un caz pentru o persoana activa...
Plus ca, evident, locatarii nu te-ar plati, sa faci munca benevola daca se poate, ba chiar sa aduci bani de acasa... Daca le zici ca dai 2 milioane BRUT la un presedinte de bloc li se scoala la toti nedormitii ca ce face presedintele ala pentru 2 milioane, ca sta toata ziua si ia doua milioane asa... degeaba (bine, la faza asta li se baga replica: dar va rog, nu vreti sa fiti dvs presedinte? Cu 2 milioane?... si le trece)
Etc, etc.
Pe scurt: pentru persoane tinere si dinamice, presedintia de bloc nu se merita...
St
Adrian nu are rost sa te legi la ochi daca nu te doare....
litza
Eu abia am scapat de asa ceva ! 124.gif
Sony
E ca raia! Scapi greu si te iubesc cei din jur! biggrin.gif
St
litza te felicit. Si tata s-a chinuit juma de an ca sa scape de postul de presedinte....
Sony
Unii se chinuie 4 ani sa scape de postul de presedinte! laugh.gif
rcd
Ca sa nu mai deschid alt topic.

In contractul de vanzare cumparare al apartamentului, scrie ca ai in cota indiviza un anumit numar de metri aferent imobilului. Asta cred ca se refera la pamantul pe care este construi blocul. (Corectati-ma daca gresesc).

Acum intrebarea: Subsolul este inclus in cota asta indiviza? Si nu ma refer aici la tevi si la canalizare ci doar la "incaperile" de acolo?

De ce va intreb? Un nene de la parter cu un magazin vrea sa "preia" (asta e termenul pe care il foloseste) subsolul si sa isi faca acolo magazie. Eu fiind singurul dintr-o scara de 40 apartamante care nu am semnat chestia aia, mi-am cam pus vecinii in cap.

Lamuriti-ma si pe mine sa stiu daca am dreptate sa nu ii semnez pentru "preluarea" spatiului sau nu. Pentru ca deja a inceput sa se lase cu amenintari si toate alea.

Multam
stuiberv
QUOTE(rcd @ 21 Jun 2005, 12:37)
Ca sa  nu mai deschid alt topic. 

In contractul de vanzare cumparare al apartamentului, scrie ca ai in cota indiviza un anumit numar de metri aferent imobilului. Asta cred ca se refera la pamantul pe care este construi blocul. (Corectati-ma daca gresesc).

Acum intrebarea:  Subsolul este inclus in cota asta indiviza?  Si nu ma refer aici la tevi si la canalizare ci doar la "incaperile" de acolo?

De ce va intreb? Un nene de la parter cu un magazin vrea sa "preia" (asta e termenul pe care il foloseste) subsolul si sa isi faca acolo magazie.  Eu fiind singurul dintr-o scara de 40 apartamante care nu am semnat chestia aia, mi-am cam pus vecinii in cap.

Lamuriti-ma si pe mine sa stiu daca am dreptate sa nu ii semnez pentru "preluarea" spatiului sau nu. Pentru ca deja a inceput sa se lase cu amenintari si toate alea.

Multam
*



E doar parerea mea:
Daca ii trebuie semnatura ta si tu nu vrei sa o dai, inseamna ca ai dreptate smile.gif.
Altfel, daca nu avea nevoie, facea magazie si fara semnatura ta.
Si nu inteleg de ce se iau vecinii de tine?
Au ceva de castigat daca ala face magazie??
Poate ei au luat bani wink.gif.
St
Cum a spus si stuiberv. Daca ala putea face magazie fara semnatura ta facea de mult timp. deci Subsolul este inclus in cota asta indiviza.

Adrian, ce ai mai facut?
rcd
De castigat ar fi doar ca se igienizeaza subsolul si atat.

Eu le-am propus sa ii dam "in folosinta" pe o perioada de x luni ca o plata pentru igienizare dupa care sa ii luam o chirie modica din care sa sa mai faca cate o reparatie pe ici pe colo.

Insa nu am fost "suficient de convingator" ca sa ma exprim mai frumos.
Ant
Aveti grija cu ce vrea sa depoziteze acolo ca am mai vazut blocuri in flacari de la astel de "magazii" .
Codrin
e cel putin ciudat ca din 40 de proprietari romani nu s-a gandit nici unul sa-i ia bani pentru spatiu biggrin.gif
ar trebui facut contract de inchiriere cu asociatia, in care sa se specifice clar perioada de gratie pentru ca a igienizat subsolul, apoi suma lunara de plata care nu ar trebui sa fie chiar asa de modica daca el vrea sa ''preia'' subsolul. nu ai zis cat din subsol vrea

de ce a venit in primul rand la proprietari si nu asociatie sa ceara semnaturi?
ori esti presedintele? biggrin.gif
rcd
Nu sunt presedinte, nici nu as vrea tongue.gif . Vrea sa ia tot subsolul sa isi depoziteze cica nu stiu ce prostii.

Ideea e ca eu in nici un caz nu imi dau acordul pentru "preluarea" spatiului respectiv. Sunt de acord totusi cu utilizarea spatiului respectiv in anumite conditii care trebuie sa fie avantajoase pentru ambele parti.
ursul-alb
Illusion, esti sinucigas?! La asta chiar nu ma asteptam la tine... Fugi cat poti de tare (mai ales la ce mostenire ai insirat tu acolo...)... sau negociaza un salariu de vreo 1000 USD si de acolo mai incepi sa-ti pui intrebari...
litza
@rcd : f bine faci. Faceti contract de chirie cu conditii bine stipulate de incetare a contractului din partea ambelor parti. Nu de alta dar sa nu va treziti ca semnati acuma o prostie si dupa aceea, din lipsa unor prevederi clare sa nu mai puteti sa-l scoate-ti afara.

Si daca ar fi sa preia => devine membru in asociatie cu drepturi si obligatii, trebuiesc recalculate toate acele Cote parti si bagat la cheltuileli.
marksman
He, he, he, o sa le trag clapa. Este duminica sedinta, numai ca eu voi fi la vreo 200 km departare (sau la 100, depinde cum o fi vremea) si probabil la ora 12 (!) cand au ei fixata sedinta o sa ma uit la TV si o sa beau bere. biggrin.gif
Lexy
La responsabilitatile care le implica un astfel de job suma de 1500 nu renteaza.Oricum banii grosi se sot din umflarea chltuielilor blocului si prin urmare banuiesc ca te-a scoate cu vreo 4mil pe luna fara probleme.

Dar ca job cinstit pe bune ptr 1 milion si jumatate... u gotta be kidding !!!!!
liviu_lb
QUOTE(rcd @ 21 Jun 2005, 12:37)
Ca sa  nu mai deschid alt topic. 
De ce va intreb? Un nene de la parter cu un magazin vrea sa "preia" (asta e termenul pe care il foloseste) subsolul si sa isi faca acolo magazie.  Eu fiind singurul dintr-o scara de 40 apartamante care nu am semnat chestia aia, mi-am cam pus vecinii in cap.
*



Faceti un contract cu firma nenelului prin care ii puneti la dispozitie spatiul si el se obliga sa remedieze toate defectiunile aparute la subsol (tevi, canalizare, etc).

Edit: N-am citit pana la capat. Vad ca se mai gandisera si altii.
litza
@lexy: daca se tine evidenta k-lumea, legal, administratorul/presedintele nu poate lua nici un leu. Daca se castiga ceva din rotunjiri , ramane sold in casa la asociatie.
Singura solutie e sa "produca" chitante/facturi care sa le bage in conta sau dispozitie de plata semnata de presedinte. Dar dispozitiile astea raman in conta, si cine semneaza e raspunzator de banii respectivi.

PS: "producerea" de chitante e ilegala!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.