Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Suport schiuri
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Robert SLZ
Cine e dispus daca are sa-mi imprumute 2 zile niste suporti magnetici de schiuri ?
Am luat o pereche de schiuri recent si vreau sa mi le duc la munte, unde are nevasta-mea o casuta, sa avem sa schiem acolo, dar nu stiu cum sa le transport pana acolo, ca , deh, am solnitza. Asa ca daca e cineva dispus sa-mi imprumute 2 zile suportii, fac cinste, ca parca nu prea imi vine sa cumpar acum un set doar pentru un drum.

Sau poate aveti o solutie mai simpla.

multumesc
litza
Iti incap si in masina, dar daca ai mai multe persoane o sa stea mai inghesuiti.
LucVer
La SLZ nu se rabateaza 1/3 din spatarul din spate ca la SRN?
Marty
QUOTE(LucVer @ 26 Nov 2004, 12:00)
La SLZ nu se rabateaza 1/3 din spatarul din spate ca la SRN?
*


Nu!

Robert, eu le am la munte. Azi se va pleca la munte si o sa-mi rog amicii sa mi le aduca poimaine, daca vrei.
Robert SLZ
Sunt ca draq de mari, au parca 2, 2 si ceva m, sunt dalea de vanatori de munte, de la armata. nu stiu daca imi incap in masina. Plus ca o sa plec cu 4 persoane in masina
Robert SLZ
Marty, mie imi trebuiesc vinerea viitoare, si ma intor duminica, asa ca daca reusesti sa le iei pana atunci, ar fi perfect.
Marty
QUOTE(Robert SLZ @ 26 Nov 2004, 12:17)
Marty, mie imi trebuiesc vinerea viitoare, si ma intor duminica, asa ca daca reusesti sa le iei pana atunci, ar fi perfect.
*


OK, ori le iau eu (daca ma duc, nu stiu inca), ori ii rog pe astia care pleaca azi sa mi le aduca.
P.S.: Sunt d-alea magnetice, n-ai treaba cu chederele.
Robert SLZ
ti-as TARE MULTUMI daca faci gestul asta pentru mine, schiurile vin azi, si ma tot gandesc cum sa le duc 200 km pe solenza.
Marty
Doar daca-l votezi pe Basescu! tongue.gif
mil
Basescu sau nu, pricum mai avem runda a doua...partea buna e sa voteze "cu noi" la parlament smile.gif
Robert SLZ
Pe basexu' !!!! 251.gif Niciodata, mai bine merg pe schuri pana la munte, ca nu prea cred sa curete astia strazile prin bucuresti la prima ninsoare, asa ca am partie pana acolo. LolLolLo.gif ORICUM VOTEZ. problema este, cu cine ??

Mai bine ne facem un partid, forumistii, si ne votam pe noi.
neumann
QUOTE(Robert SLZ @ 26 Nov 2004, 14:11)
Sunt ca draq de mari, au parca 2, 2 si ceva m, sunt dalea de vanatori de munte, de la armata. nu stiu daca imi incap in masina. Plus ca o sa plec cu 4 persoane in masina
*


Io am carat cu nova 2,05 m destul de des (Sinaia-Azuga, Predeal). Le puneam la nivelul umarului pasagerului din dreapta, pana in spate la lunea si cozile deasupra/dedesubtul bordului. Au intrat si in berlina asa.
Acuma un sfat OT: daca sotia ta nu schiaza foarte bine si inca mai tii la ea, n-o lasa sa schieze cu cine stie ce schiuri, i-ai si tu unele de carve mai scurte smile.gif
Am trecut si io de pe 2.05 pe carve de 1.90 (foarte lung pentru un carve) si diferenta e enorma, de elasticitate si profilul schiului. Chiar ma intreb cum pana mea le-au facut atatia ani drepte (bine, ma intreb asta de cand m-am apucat de ski, acum tzshpe ani).
Robert SLZ
Pai nici nu stiu daca ceea ce vreau sa fac eu se numeste schiat. Cred ca e a doua oara cand o sa ma sui pe schiuri, unde mergem noi nu este partie ci doar o panat de aprox 6-700 m, unde facem sanius toata iarna. si deh, m-am gandit ca anul asta sa mai diversific, si daca am putu face rost de schiurile astea, hai sa incercam sa ne distram. sper sa nu-mi frang gatul pe acolo.
din acest motiv imi trebuie doar 1 data un suport, sa le duc acolo si atat, ca daca vreodata voi invata si chiar imi va place, o sa-mi cumpar ceva adevarat, dar pana atunci, degeaba imi explici despre carve, elasticitate, ca habar n-am. oricum, multzam.
neumann
QUOTE(Robert SLZ @ 26 Nov 2004, 15:44)
ar imi va place, o sa-mi cumpar ceva adevarat, dar pana atunci, degeaba imi explici despre carve, elasticitate, ca habar n-am. oricum, multzam.
*



Daca cumva schiurile sunt fara clapari de plastic, cu legaturi pentru bocanci de armata, e bine sa renunti... E foarte usor sa-ti rupi picioarele, chiar si pe derdelus de cativa metri. Pentru incepatori si "foarte incepatori" se iau schiuri cu cca 10 cm mai scurte decat inaltimea persoanei care le foloseste (bine, ele pot fi cu oricat mai scurte). Ideea e sa fi foarte atent ca e un sport destul de periculos, gandeste-te ce parghie poate face cu piciorul un schiu de 2m+ si cu o forza de cel putin 50 kg (a corpului).
litza
Da, la incepatori e obligatoriu schiuri cu clapari si legaturi reglate foarte moi. Adica sa sara repede in caz de ceva.

Robert SLZ
Cu lungimea schiurilor o mai fentez, ca am si eu 1.95, dar despre celelalte ma cam speriati, chiar ma bagati la idei, mi se duce toata distractia. Am pus-o, ca nu e cu clapari, ci cu arcuri . 256.gif
Robert SLZ
QUOTE(Marty @ 26 Nov 2004, 12:37)
Doar daca-l votezi pe Basescu! tongue.gif
*




hai,ma marty, mi le dai ???? rolleyes.gif
Robert SLZ
Si promit sa votez cu Basescu.






cand io creste parul ! 10561582.gif

Oricum ca sa revin, va trebui sa le duc la Arges, asa ca topicul este deschis, sunt in cautare de suporti de schiuri. ( Ca Marty s-a razgandit)
Marty
Ti-am zis doar ca ti le dau
vorbesc cu apropitaru' si Luni vor fi in Bucuresti!
Robert SLZ
Saru'mana conasule !
Marty
QUOTE(Robert SLZ @ 26 Nov 2004, 15:02)
Saru'mana conasule !
*

Sa cresti mare, sa ajungi sa-l votezi pe Basescu!!! biggrin.gif
Slider
Si eu zic sa stai cuminte cu schiurile astea. Am avut si eu o pereche de astfel de schiuri. Buuunnn, direct la sinaia pe pirtie cu ele. Noroc ca m-a vazut un mosulica si m-a oprit. M-a vazut ca eram bata intr-ale schiatului, a venit la mine si mi-a explicat ca nu ii deloc sanatos ceea ce fac eu. Asa ca m-am dus frumusel si am inchiriat o pereche de clapari si schiurile aferente ....hmmm am zis ca imi pirie gleznele cind le-am strins pe picior - sub supravegherea mosului (si acum ii spun sarumina) - da' am ramas cu picioarele intregi. Abia pe pirtie mi-am dat seama de ce imi spunea mosu'...
mil
parerea mea e sa iei o sanie, asa de rezerva...ca de ski pe lemenele alea, respectiv tavalit prin zapada, te plictisesti urgent si ar fi spre binele tau chiar, ca daca nu ai pe cineva sa iti explice ori le rupi tu de nervi ori te rup ele pe tine. Sfatul meu e sa treci in drum pe undeva si inchiriazi niste carved-uri cu clapari si poate scapi...zau, sunt si mici (1,5 m) si le bagi in portbagaj...din proprie experienta cu niste schiuri de astea un incepator castiga 30%.

Altfel e frustrare mare, iti trebuie o saptamana de tavalici ca sa cobori panta respectiva fara emotii de genul cum ma opresc, cum sa cotesc, cum s aocolesc, cum sa incetinesc si mai ales cum sa nu cad.
Slider
Eeee treaba cu opritu' ii simpla....te arunci de bunavoie intr-o parte si gata te-ai oprit. Sa-i spunem "tavalire controlata" ?
mil
AHO AHO COPII SI FRATI!

Am un manual de ski in limba romana cu explicatii, schite...pdf de 2.6 MB

Cu toate drepturile posibile, multumiri autorilor si echipei de ski a politehnicii bucuresti, eventula trimiteti un semn e-mail administratorului de site, care imi e frate smile.gif

Gratuit de descarcat la :
http://www.ski.pub.ro/Resources/tehnica_si...iului_alpin.zip

alte informatii referitoare la ski in carpati gasiti la
www.ski.pub.ro
Robert SLZ
Marty, ai reusit sa vorbesti cu prietenul tau ? S-a rezolvat ceva ?

Marty
sad.gif Sunt un dobitoc!!! Am vorbit cu omul, am fost EU la munte si...le-am uitat acolo! Injura-ma, bate-ma, scuipa-ma...sunt un bou, merit cu prisosinta! sad.gif
Robert SLZ
OK, multumesc oricum pentru intentie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.