Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vopsire capota
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
ALPU
salut.Ce, ziceti e buna ideea de a ma apuca eu sa vopsesc capota cu un spray?
Cum se face, cu ce trebuie sa incep, care sunt pasii ca sa imi iasa un lucru de calitate?
Ca m-am interesat la o tinichigerie auto si imi ia 200-250 lei vopsitu si astfel mi-a venit ideea ca as putea face eu asta.
merci.
*SouL*PAnaIT*
Daca stii sa vopsesti cu spray e buna ideea,
Dar daca nu te pricepi nu prea e buna pt ca o sati iasa urat si o sa te si chinui o sati apara scurgeri si alte chestii sad.gif
Pasi ar fii urmatorii: dai capota jos,o jmirghiruiesti,o cureti bine bine , si la urma poti incepe sa o vopsesti de prferat dupa ce se usuca primul strat mai dai unul happy.gif
MIHAI8888
in primul rand nu cred ca iti va reusi dar asta depinde cat esti de pretentios tu
in primul rand e vb de nuanta dar totusi daca vrei iata cateva indicii
-pregatirea suprafetei;
matisare cu smirghel (de 80 e bun) vopseaua veche trebuie sa devina mata toate petele de rugina curatate pana la metal si degresare (cu o carpa curata cu diluant)
repararea defectelor ;cu chit poliesteric - in zonele unde e necesar se aplica un strat de chit
din nou se slefuieste suprafata si se creste granulatia smirghelului pana la 240
daca nu mai sunt defecte se slefuieste sub strat de apa cu smirghel de 400
se aplica un strat de nitrochit (ar fi bine daca ai gasi spray) si se repara defectele devenite vzibile dupa nitrochit (tot cu chit)
se slefuie din nou cu 400 si apa (am uitat dupa fiecare smirgeluire se degreseaza")
se aplica vopseaua in straturi pe directii perpendiculare de la aprox 35 cm de suprafata cu jet putin inclinat
se va evita formarea de picaturi si scurgeri
dupa 24 ore se aplica un strat de lac
daca nu gasesti nitrochit da un strat subtire de vopsea
ALPU
faza e ca pe capota mea nu prea exista vopsea, a mai fost smirgheluita odata cred ca se vad zgarieturi si a fost data cu spray dar s-a dus pt ca ,probabil, nu era data ca lumea.asa am cumparat masina.si cred ca nu am mult de smirgheluit la ea.dar oricum am sa ma apuc sa fac asta cand o sa se mai incalzeasca afara, acum e cam rece si se usuca greu vopseaua.
balky
Te duci la librarie si cumperi cele mai bune acoarele si cu o pensula eu zic ca ai sa faci o treaba extraordinara . radmasa.gif radmasa.gif


Crezi ca vei reusi vreodata sa vopsesti o suprafata asa de mare fara sa lasi urme sau dungi ? Ma gandeam eu ca nu .
D-FENS
Ai mai vopsit si inainte?Daca nu,incearca prima data pe alta suprafata,ca sa-ti formezi mana si sa ai idee cum ar iesi.Succes!
apollo
o poti vopsi.ideea e sa fii iute de mana, ca daca insisti putin intr-un loc, se va scurge vopseaua.

Faci cum a zis MIHAI.
Alexito
dar cu prime nu trebuie sa dea?
C a t a l i n
Îi spune primer, sau grund.
Alexito
ms cataline...asa este...tu sti mai bine.Ms mult de rectificare..eu mai mananc cateodata din litere..sau mai bine spus am niste butoane de la tst care se apasa mai greu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.