Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: buton reglaj faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Mihaitzu
Stiu ca nu este indicat sa reglezi farurile din interior deoarece acest reglaj este prost conceput dar totusi la voi cand ati reglat cum mergea acea rotita?Mie mi se pare ca merge cam in gol si functioneaza doar intre 0 si 1 cam asa, se ridica putin lumina sau se coboara,dar totusi merge in gol ... sad.gif la voi cum e?
free_fiber
La noi e la fel.
Eu mi-am reglat cablurile de la faruri a.i. sa "agate" si pe 2,3,4. Dar daca le tineam la 0, era ca si cand aveam faza lunga pusa. Acum, tin rotita pe 1 si e totul ok. (defapt tineam, ca am vandut masina)
sebastianu
same ... tocmai de aceea nu e recomandat sa umbli la el ...
BoomPunk
Nu mai speriati omul...cu putina rabdare si atentie se poate regla sa mearga excelent.Ma pot lauda ca-mi merge aproape perfect acel reglaj...biggrin.gif
driv3r
E la fel si la mine..."asa face toate". Desi am intins la maxim cablul care pleaca de la rotita la faruri si am strans calumea contrapiulitele de la faruri tot asa face. Oricum rolul de ridicare-coborare este indeplinit, doar ca nu se respecta gradatiile alea de la 0-3. La 0 sunt maxim sus si pe la 1 si ceva sunt maxim jos. Incearca sa mai tragi de cablul ala de reglaj vezi poate mai obtii ceva, dar e cam greu.
YR-ZBG
Asa e si la mine....se roteste destul de greu desi am gresat cablurile. daca fortez scapa (s-a rotunjit interiorul la buton).
Deci nu umblu la ele...le-am reglat a.i. sa imi fie bine cand merg eu si sotia in masina (90%din cazuri)...iar in rest cand am persoane in spate...recunosc ca ma cam injura ailalti ca as avea faza lunga.
Asta e au dreptate....mai fac si eu provizii de carne in frigider...
dj_ALExxx
yo nici nu umbluu la el k am vazut k e blocat farul din dreapta si decat cel dinstanga se misca asa k il las pe 0!
corbex
Daca merge greu (ca si la mine, de altfel), mai bine-l lasati in pace, ca se va rupe butonul. Puteti regla farurile de afara, trageti mansonul de cauciuc de pe cablul de reglaj, o sa gasiti doua piulite, se procedeaza la fel ca la cablul de ambreiaj. Pozitia optima o veti gasi tragind usor cu mina de cablu si urmarind pozitia luminilor (dupa lasarea intunericului, evident!). Cui ii merge usor, sa-i traiasca, il invidiem !
CIPTUNING
La mine merge perfect, mereu le reglez in functie de incarcarea masinii, pentru a nu-i orbi pe ceilalti. Ba chiar cand am am demontat bordul pentru a scapa de "greieri" si a o insonoriza, am dat jos mecanismul care s-a desfacut cazand o rotita din el ohmy.gif. Dar s-a pus la loc si merge ok. Masina e productie d-aia buna de 2003... wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.