Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesire cu barca pneumatica pe un lac de munte
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
zax
Stie cineva vreun lac de munte unde se poate iesi cu o barca pneumatica fara sa se trezeasca nu stiu ce padurar sa-mi spuna ca nu am voie si pe malul caruia sa se poata campa usor (teren drept si destul pentru a nu fi inghesuiala)? Evident, ar fi de preferat sa pot duce si masina langa cort. smile.gif

Multumesc

LE: nu ma deranjeaza daca se plateste camparea dar sa merite
deconectat
Un loc unde iesim noi destul de des e lacul Padureni, langa localitatea Moacsa, judetul Covasna. Nu te intreaba nimeni de sanatate, poti sa tragi masina langa cort, lacul e marisor si am vazut si oameni pescuind (din barca). Nu stiu daca au prins ceva, dar macar se simteau bine. E si un izvor cu apa potabla langa lac (se poate ajunge cu masina). Lacul are cam 1 km lungime, insa nu este foarte lat (se vede in pozele atasate).
Este si o padure in apropiere de unde poti lua lemne de foc.

Noi mergem acolo pentru ca e foarte aproape de Brasov, insa zona e destul de populata de turisti de weekend, asa ca s-ar putea sa nu fie foarte liniste. Peisajul nu este chiar superb...Merita pentru o iesire de weekend daca ai chef sa faci o baie, dar nu ai ce face mai mult de 2 zile acolo. E posibil sa fie o taxa modica pentru amplasarea cortului (maxim 5 lei pe noapte), dar sunt zone unde nu se plateste. Lacul e chiar la marginea satului, deci ai de unde sa cumperi o paine sau o bere. Drumul de acces e super ok pana in sat, de acolo e drum de pamant pana la lac, insa se intra foarte usor cu masina (noi am fost cu clio 2/dsn si nu am avut probleme, ambele fiind masini destul de joase).
user posted image
user posted image
user posted image

Un alt loc de-a dreptul superb si pe care il recomand oricui este lacul Sf. Ana. Am fost de cateva ori acolo si de fiecare data revin cu placere. Si acolo am vazut barci (de lemn, cu vasle), insa nu stiu exact in ce conditii poti intra cu barca pe lac.
Din pacate nu poti campa chiar pe marginea lacului, insa se poate cobori cu masina pana la lac. Aici se plateste cam pentru orice, dar preturile nu sunt mari (5 lei intrat cu masina in rezervatie, 6 lei/noapte de cort, coborarea pana la lac cu masina nu stiu cat e pentru ca am fost doar pe jos). Merita din plin sa dai banii aia pentru ca este extrem de curat, sunt cosuri de gunoi peste tot, iar padurarii chiar isi fac treaba.

Campingul este inconjurat de padure; ai de unde sa iei lemne de foc si poti sa si vizitezi rezervatia impreuna cu un ghid care iti povesteste despre speciile de plante care sunt acolo.

Cateva poze poti vedea in galeria mea.

pe mine m-a impresionat cat de curata este apa; efectiv vezi pietrele de pe fundul lacului chiar daca apa are 2 metri adancime. Ghidul de acolo zicea ca e cel mai curat lac din Europa; nu stiu daca este asa sau nu, insa curat este.

Daca nu tii neaparat sa mergi la munte, poti merge oricand in delta, sau in zona Braila/Galati sa te plimbi pe Dunare.
zax
@ merced: ma pregaresc din timp... cu cat mai multe raspunsuri cu atat mai bine... nu-mi place frigul asa ca n-o sa ma vezi iarna la cort ca p'astia:[attachmentid=1627429419]

@deconectat: am fost la moacsa. Nebunie mare, dar e oarecum ok... Uite unde am stat eu:[attachmentid=1627429422][attachmentid=1627429423]
Am vazut ca exista curti care dau direct in lac... nu stii pe nimeni care m-ar lasa sa campez la el in curte? contra cost, evident.

Am fost si la Sf Ana... e o zona superba, merita mers acolo macar pentru o zi... nu se poate campa pe malul lacului dar asta asigura curatenia si linistea pe lac...
Lucman
Incearca lacul Paltinul.
Dupa Campina se face undeva la stanga si ajungi la baraj.
VladG
Vidra, la coada lacului. Poti cobora si mai sus, pe Lotru cu caiacul, dinspre Obarsie, depinde de nivelul apei.
Petrimanu si Galbenul, oarecum in aceeasi zona, dar cu mai multa liniste...

Iar daca vrei un "Colt de Rai" poti merge la Iezerul Latoritei (doar cu rucsacul), dar e ceva deosebit si o liniste de-ti pleznesc timpanele. Nu-ti mai zic cum s-a auzit un plescait de pastrav spre mijlocul lacului, unul maricel. Nu stiu daca ai voie sa pescuiesti insa...

L.E: Nu am la indemana poze personale de pe acolo, nici nu cred ca aveam aparat digital atunci, dar uite ce am gasit pe NET:

http://images.google.ro/images?hl=ro&q=lac...e+Imagini&gbv=2

Petrimanu si Galbenul sunt lacuri de acumulare pe Latorita.
Iezerul Latoritei e un lac natural, mult mai mic insa, doar cateva zeci de metri in diametru, iar de la drum faci cam 1 ora, pe poteca. Deci e greu de ajuns cu barca. Dar cu cortul... wink.gif
[attachmentid=1627429449]
zax
paltinu e un lac dragut si f aproape de Bucuresti dar din pacate, locurile de campare sunt putine... plus ca din loc in loc exista cate o placuta cu "Zona de protectie sanitara. Interzis scaldatul si accesul cu barca" sau ceva de genul asta... E o tampenie pentru ca anul trecut erau vreo 10 vaci in lac dar sincer daca ma duc as vrea sa ma relaxez nu sa ma enerveze toti cretinii (ma refer la vreunul care considera ca cine stie ce rau fac si nu ma lasa sa intru cu barca pe lac)

Petrimanu si Galbenul... ce sunt astea? rauri sau lacuri? O sa incerc sa vad ce mai gasesc despre ele pe net... ai cumva poze din zonele astea?

Ai dreptate, unde nu se ajunge cu masina e liniste si placut... Din pacate nu pot merge cu barca fara masina pentru ca e destul de grea si voluminoasa chiar si desumflata... Nu sunt pescar, nu vreau decat sa ma pot plimba cu barca pe un lac linistit...

Multumesc mult si mai astept idei... A fost cineva la Raul Mare in Retezat? dupa cate stiu e un lac de acumulare...
deconectat
@zax: Cred ca nu te-ai asezat unde trebuia cand ai fost la Moacsa, ca prea era nebunie acolo. Daca mai mergi cateva sute de metri sau treci pe partea cealalta a lacului e mult mai liniste. Nu cred ca cei din zona se ocupa cu turismul.
zax
biggrin.gif Cred ca "pe partea cealalta a lacului" am fost... barajul e in dreapta pozelor, se vede imediat ce se termina padurea... E adevarat ca a fost f, f, cald si poate de'aia era atat de aglomerat. Acolo unde am fost era ingradit si se platea... Ce nu mi-a placut a fost partea cu wc-ul... erau niste bude care miroseau ingrozitor iar in padure aveai mult de mers ca era rara si multa lume care umbla dupa lemne wink.gif. Noroc ca nu am stat mult, am ajuns seara si am plecat dimineata... De fapt plecasem catre Paltinu dar acolo nu am gasit loc de campare plus ca era faza cu placutele... Cand am vazut ca nu avem unde sta prietenul cu care eram a sunat un coleg de facultate brasovean si asa am ajuns la Moacsa...


ma gandeam ca poate-mi spui ca iti recunosti masina in vreuna din poze... smile.gif
calcaneu
Daca ai timp la dispozitie, poti sa incerci lacul Blasova din insula mare a Brailei, sau cu un pic de relatii sau bunavointa, in rezervatia din insula mica a brailei. Moacsa mi s-a parut sinistru, trebuia sa-ti aduci lemnele de acasa ; Paltinu e pazit de un oligofren in costum de camuflaj care iti strica orice chef, plus ca te trezesti dimineata in urlete de muzici populare/manele.

Da-mi si mie te rog mai multe detalii despre barca ta, eu vreau sa iau una zilele astea dar nu prea ma pricep : http://www.3dtender.com/3D_TENDER_ALU-45-18-0-1.html?

Mersi !
zax
am o barca gonflabila cu vasle pe care am dat vreo 6 mil in metro. Nu i se poate atasa decat un motor electric mic (1-2 cp). Eu m-am uitat la 2 lucruri:
1. sa aiba cat mai multe compartimente de aer ca nu stii cum te paleste ghinionul in mijlocul apei
2. vaslele sa nu intre prin urechile alea ca la barcile f ieftine pentru ca nu mi se par rezistente plus ca freaca vasla pe barca si o strica. Asta pe care am avut norocul sa o gasesc are un sistem mai bun, zic eu...
La ce te uiti tu e interesant dar f scump... pe barca aia cred ca pui lejer un motor de 40cp dar atentie ca daca ii pui motor cred ca iti trebuie brevet si s-ar putea sa fie nevoie sa inmatriculezi barca. In legatura cu asta te poti interesa la capitania din parcul Herastrau. E pe un ponton langa pavilionul H. Daca te interesezi, zi-ne si noua. Daca nu-i pui motor nu merita atatia bani. Mai bine iti iei una ca a mea de plimbare si un caiac daca vrei viteza pe apa, si mai ramai si cu bani
Pe strada Dinu Vintila (pleaca din Stefan cel Mare, pe langa IGP, paralela cu Barbu Vacarescu) e un magazin de pescuit si am vazut acolo (asta vara cand vroiam sa-mi cumpar) o barca asemanatoare cu ce vrei tu, la vreo 25 mil. Poate n-ar fi rau sa arunci o privire.
Asa arata barca mea:
[attachmentid=1627429609]

Legat de insula mare a brailei, cat timp imi trebuie? Un week-end nu ajunge? Si cum se ajunge acolo?
gibonu
QUOTE(VladG @ 23 Jan 2008, 14:16)
Iar daca vrei un "Colt de Rai" poti merge la Iezerul Latoritei (doar cu rucsacul), dar e ceva deosebit si o liniste de-ti pleznesc timpanele. Nu-ti mai zic cum s-a auzit un plescait de pastrav spre mijlocul lacului, unul maricel. Nu stiu daca ai voie sa pescuiesti insa...


Zi-nu si noua mai multe despte Iezerul Latoritei, adica:
- cat faci de la sfarsitul drumului forestier pana acolo;
- cat de greu este urcusul
- ai loc de pus cortul pe acolo
- lemne gasesti
Multumesc frumos.
VladG
Din pacate amintirile nu sunt foarte proaspete, ultima oara am fost acum vreo 6-7 ani pe acolo, dar sper sa nu se fi schimbat prea multe intre timp.

Traseul il poti urmari si pe harta postata mai sus. De la Galbenu, la capatul drumului forestier, incepe poteca, pe partea stanga a raului, in sensul de mers (dreapta, geografic). Drumul e usor si la un moment dat, dupa cam 30-45 min, traverseaza raul si incepe sa urce, pret de inca vreo 20-30 minute, putin mai greu ca pana acum, dar totusi nu foarte dificil.

Pe malul lacului era loc sa pui cortul si n-am vazut nici panouri care sa o interzica. Padurea nu e departe, deci lemne sunt. Nu stiu cat e de uscat insa in zona aia, noi am ajuns acolo dupa multe zile de ploaie si mai ploua si atunci, asa ca totul mustea.
Lacul nu e foarte mare, cam 50 m in diametru, poate un pic mai putin, dar senzatia de liniste si izolare e extraordinara. Fiind si mai departe de asezari, slabe sanse sa dai de petrecareti...

Alt punct de interes in zona e "Cascada Dracilor", foarte frumoasa, mai ales daca debitul raului e crescut.
La ea ajungi tinand raul inainte (acolo unde ai facut la dreapta ca sa ajungi la Iezer). E aproape, vreo 20 minute de la rascruce.

L.E: Date culese de pe net:
- Cascada Dracilor 12 m inaltime

L.L.E: Vad ca harta ma contrazice cu privire la drumul catre cascada, care s-ar desprinde INAINTE de ramificatia catre Iezer. Eu imi aduc aminte asa cum am scris mai sus. Poti intreba la Cabana Petrimanu, poate e o greseala pe harta, sau poate ma insel eu...
gibonu
Multumesc frumos pentru informatii.
Poate ajung si io pe la vara acolo.
ydaniel
Deci pt barci sub 7 metri nu ai nevoie de brevet si nici sa fie inregistrata la capitanie,la fel si daca motoru barcii este sub 20cp.
eu va recomand s anu va aventurati pe cine stie ce lac,cu o barca din asta ''neomologata'',macar sa aveti veste de salvare la voi,caci in apa de munte nu e chiar ca la mare,e suficient sa stai cateva minute si deja incepe hipotermia.Asa ca atentie,e viata voastra!
calcaneu
@zax : azi am dat avansul pt barca cu podea de aluminiu .. e in clasa C de navigatie, deci poti sa iesi si pe mare cu ea
http://www.hibiscussport.ro/barca-pneumatica_aluminiu.html#
exact ce spunea Ydaniel am aflat si eu, mai putin partea cu motorul...eu am inteles ca orice motor necesita brevet . inmatricularea doar peste 7 metri .
Legat de lacul Blasova, trebuie sa ajungi in Braila (220 km din Buc , deci maxim 3 ore), sa treci cu bacul (nu cel spre Dobrogea, este unul singur pentru insula) si apoi sa faci un slalom bun printre cratere vreo 10 km, dupa care se termina asfaltul si e mai bun drumul ... e putina lume de obicei, tocmai din cauza drumului, cazare la un motel al petromului sau casute sau cort . Ultima oara am auzit ca populasera balta si teoretic se platea taxa cam 20 ron.
ydaniel
eu zic sa te informezi sigur.legislatia navala se mai schimba din cand in cand la fel ca si cea rutiera.Eu de firma Hibiscus nu am auzit,eu prefer Zodiac France.oricum mie se par ieftine,sau poate nu e pretul actual.
calcaneu
Gata, am luat-o pe cea de aluminiu cu cea mai mica lungime. cutia a incaput perfect sub pat biggrin.gif pe langa am bagat vestele de salvare si wet bag-ul.

[attachmentid=1627433646]
[attachmentid=1627433647]
[attachmentid=1627433648]
Acu ramane sa-i fac o proba pe un lac pe aproape, cel mai probabil pe ciurel, ca e la 2 pasi .
Astept sugestii daca aveti habar despre motoare de 5-10 cai la preturi umane wink.gif
mateimatei
Prea mare motorul de 5 hp. Ia ceva mai mic, poate 3,5.
calcaneu
Pa pe site scrie ca minim 2,5 cp, maxim 15 .. nu vreau sa zbor, dar nici sa ma ajut cu vaslele contra curentului. Barca are totusi 55 de kg si cu 2 oameni se fac 200.
Cum imi dau seama exact ce putere a motorului imi trebuie ? doar pe proba ?
ydaniel
pai mergem impreuna la un water test icon_mrgreen.gif
deconectat
Parerea mea este ca nu prea merita sa stai in insula mare a Brailei. E drept ca nu am mai fost de mult pe acolo (doar la plaja vara trecuta), insa e o zona unde se practica agricultura, nu turismul...Vara e foarte cald, multi tantari si daca te plictisesti de locul unde esti, nu prea ai unde altundeva sa te duci. Sa zicem ca ar merita o iesire de weekend, insa nu mai mult.

PS: Sunt brailean.
mateimatei
Eu am o barca de fibra de 3 metri si nu pot merge singur cu un motor de 3.5 hp ptr ca se ridica prea mult prora(botul barcii). Cu inca o persoana se echilibreaza greutatea.
Am pus acelasi motor pe o barca grea de fibra care avea cam 7 metri si am iesit pe Dunare cu 3 persoane. Merge si contra curentului dar viteza este asemanatoare unui alergat usor pe mal. Problema cea mai mare este atunci cand nu ai greutate in fata barcii caz in care te poti rasturna.
zax
haideti, va rog, sa incercam sa pastram discutia pe linia lacurilor, nu a barcilor.

Vad ca am cerut cam mult: sa se ajunga usor (cu masina) sa fie f frumos si totusi sa nu fie lume... sad.gif Insa mai am sperante... ce idei mai aveti le astept si daca aveti si ceva poze cu atat mai bine.
argon
Pe lacul Cincis a iesit cineva cu barca? e voie?! ca ma bate gandul mai la primavara..
zax
uite ce am gasit: lacul cincis
simedi
Lacul de la Padureni e foarte bun pentru dat cu barca, dar... atentie la ciperci si alte boli dermatologice!
argon
QUOTE(zax @ 18 Feb 2008, 14:58)
uite ce am gasit: lacul cincis
*




De cate ori am fost pe acolo anii trecuti, nu prea se practica nimic, sau nu am prins momentul potrivit...
ydaniel
unde e lacul Cincis?nu merge link-u...
deconectat
QUOTE(simedi @ 18 Feb 2008, 16:00)
Lacul de la Padureni e foarte bun pentru dat cu barca, dar... atentie la ciperci si alte boli dermatologice!
*


Eu de acolo mi-am luat doar o capusa. biggrin.gif
Noroc ca are prietena caine si stie sa le extraga. radmasa.gif
zax
QUOTE
Cincis, jud. Hunedoara
Este situat la doar 9 km distanta de Hunedoara. Lac artificial unde se practica sporturile nautice.

link-ul este de pe site-ul www.hoinari.ro. Cautati acolo Cincis daca nu merge link-ul.

Am mai gasit ceva:
QUOTE
Vineri, 03 August 2007
Interdictie pe lacul Cincis pentru barcile cu motor
Autoritatile judetene au decis interzicerea circulatiei barcilor cu motor si a ski-jet-urilor pe lacul de acumulare de la Cincis (Hunedoara), in zona fiind permisa doar prezenta barcilor cu vasle. Reprezentantii Sistemului de Gospodarire a Apelor Hunedoara spun ca barcile cu motor polueaza apa lacului, care este considerat o sursa alternativa de apa potabila. Administratorii lacului Cincis au adus la cunostinta turistilor noua interdictie prin montarea unor panouri de avertizare, iar o firma de paza vegheaza ca normele sa fie respectate.


sursa

Articolul pare scris asta vara. Oricum, la cat de laudat este acest lac, il vizitez sigur la vara. Merci argon.
argon
Are o istorie interesanta, pe locul lacului era un sat, pana in anii 60, pana acum ceva ani(10-20), cand erau apele scazute sau dadeau drumul la lac, se mai vedea turla bisericii, dar in ultimul timp nu se mai vede, probabil s-a surpat, dar la 2-3 km de lacul propriuzis, in valea Cernei, adica raul ce formeaza lacul, inca se vede alta biserica parasita, care e aproape intreaga.

Un link.
calcaneu
Ceva mai deosebit mi se pare lacul Bezid, cu o istorie asemanatoare unui sat scufundat cu ocazia construirii Portilor de Fier :
http://www.efoto.ro/articol.php?a=05110190612
http://www.crap.ro/lacuri/28/137/bezid.html

Pacat ca e departe, dar peisajul cred ca e de vis .
[attachmentid=1627434215]
[attachmentid=1627434216]
[attachmentid=1627434217]

Apropos de inmatriculare barca, cam asta e ce am gasit pe alt forum :

"Ordinul este nr.534 din 26 iunie 2007 Monitorul Oficial.Citez:
ambarcatiune agrement-orice ambarcatiune propulsata cu motor si/sau cu vele, al carei corp are lungimea de 2,5 pana la 24 m ...
certificat conducator ambarcatiune agrement clasa D- certificat care da dreptul titularului sa conduca ambarcatiuni de agrement pe ape interioare..
pentru a conduce o ambarcatiune de agrement cu o putere a motorului de pana la 3,68 kW pe ape interioare nu este necesara detinera certificatului international de conducator de ambarcatiune de agrement clasa D. "

Deci sub 7 m sau 20 cai nu se inmatriculeaza iar cu motor sub 5 cai nu mai trebe permis
FotoGabi
Va asteptam cu drag la Cincis,dar fara manele biggrin.gif ! Pe bune gun3.gif

calcaneu
Nu e tocmai iesirea inaugurala pe care mi-o doream, dar in lipsa de altceva...am dat barca la apa azi , in sfarsit... pe Ciurel.
Pentru cei doritori, pe insula Lacul Morii (peninsula) se poate ajunge cu masina pe la intrarea Craiovei, dupa care drumul devine un pic offroad, cam 100 metri sunt chiar nasoi, dupa care e de urcat digul lacului, pe o panta de 10 grade, rezonabila.
Peninsula e populata cu diverse specimene, de la pescari pasnici, copii teribilisti de 16 ani, pana la obositi care dau ture cu scuterul/motorul/atv-ul in speranta ca vor fi bagati in seama. Adica atmosfera obisnuita de Bucuresti, de care scapi doar daca vaslesti departe tare de mal.
[attachmentid=1627444203]
Aviz posesorilor de barci un pic mai complicate decat un colac din metro : cititi instructiunile inainte, ca altfel o sa umflati si o sa desumflati barca de 3 ori pana bagati toate accesoriile in ea . Alta concluzie a fost ca nu e nevoie de compresor pentru o barca de dimensiunile astea, in maxim 15 minute o umfli si o montezi daca stii bine ordinea manoperelor.
Chila gonflabila a barcii nu e de fapt in totalitate gonflabila, e doar un cilindru care e presat de podeaua rigida si da forma de V a carenei.
[attachmentid=1627444204]
Cam atat despre prima iesire pe anul asta.. astept si alte posturi cu destinatii mai curate si linistite.
smar2
Salut... Mi-am luat un windsurf acum o luna si ceva si sunt in mare cautare de lacuri in jurul Bucurestiului.

Cerinte: apa cat mai curata, prundis/nisip langa mal, sa nu ma innamolesc pana la genunchi cand lansez la apa vaporul.

Si apropo de Ciurel, nu mai tin minte cum e coborarea de pe peninsula in apa... tot lacul stiu ca e inconjurat de dig. Stit vreun loc pe unde sa fie o rampa cu inclinare decenta? sa pot merge safely pe ea? Ca digul e cam abrupt sa merg cu placa si vela in spate... iar la urcat, ce sa mai zic...

A... nu ma dau in laturi nici de la lacuri de munte, ca am costum full-body de neopren si rezist minim 2 ore in apa de 8-12 grade... asa ca daca stiti locatii propice datului pe apa... va rog postati... smile.gif

Multumesc
calcaneu
Tipul de la care am luat barca e pasionat si de wind surf printre altele smile.gif Daca aflu ceva de la el, iti transmit wink.gif
smar2
Da... stiu... Eu mi-am luat windsurful si echipamentul aferent din austria... ca am gasit undeva o lichidare de stocuri de anul trecut si le-am luat super-bine...

Ulterior am gasit situl celor de la hibiscus, si am bagat si eu o intrebare referitoare la preturi, ca eram curios cat sunt pe la noi. Tipul m-a intrebat mai concret ce ma intereseaza si ca poate ne vedem, iar eu i-am zis ca tocmai mi-am luat si ca intrebasem doar informativ si cred ca s-a suparat, ca n-a mai dat nici un mail dupa aia... smile.gif

Na... probabil ca e ca si cu alte chestii la romani... meseria "se fura", nu se da moca, si tips-urile se cumpara, nu se dau gratis...
Ryco1
De departe cel mai frumos lac de munte din Romania este Vidraru.
laurian
As zice Vidra, nu Vidraru. Parca e albastrul marii Egee.
Axe
corect, lacul vidra este destinatia mortala
Tiberiu-Andrei
Zax am eu barca gen d-asta doar ca e din armata si e din kevlar(cred).Se umfla din 2 parti si fiecare parte mai are cate o camera inauntru(just in case).M-am dat cu ea la mare,la munte,pe zapada,pe crengi da in conditii normale e indestructibila.E genu cum e in filme la aia cu fortele speciale.
Aaaaa si cand mai ajungeti p-aciulea da-ti si voi de stire! tongue.gif

user posted image


user posted image

user posted image
Danco
Domnilor, citesc cu interes aventurile voastre fiindca de ceva timp ma tot roade sa-mi iau o barca. Cum cea mai apropiata apa de mine este lacul Morii (Ciurel) va intreb: care este regimul pe acest lac fiindca nu prea am vazut barci pe el si, mai mult, citeam undeva ca administratorul lacului (Apele Romane, daca nu ma insel) interzice accesul cu barca pe lac.
Cei care v-ati dat cu barca/caiak-ul/placa de surf/camera de tractor smile.gif etc. pe acest lac sau stiti de la altii, spuneti-mi, pot macar ocazional sa fac cate o plimbare de 2 ore cu pustiul meu cu barca, eventual sa dam si la peste (ca amatorii, asa, nu suntem cine stie ce pescari)?
dodox
La Ciurel faceam baie in studentie. Tin minte ca era o tablita cu "scaldatul interzis" dar nu ne-am prea intimidat asta. Nici macar reputatia, culoarea apei sau chiar furatul hainelor nu ne-a putut opri smile.gif
Cat despre barci nu prea am vazut. In schimb pescari pe margine gramada.
Sa tot fie vreo 7-8 ani de atunci ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.