Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nova GTI 99
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
makaveli_luci
Vreau sa-mi duc dacia la tester si nu stiu dak se poate. Cei de acolo mi-au zis k tre sa aibe o mufa pt conectarea calculatorului si n-am gasit nici una!!! A mai facut cineva asa ceva?? Astept ceva sfaturi!!! masina consuma mult si nu trage deloc:((
C a t a l i n
Da, se poate conecta la tester.
neumann
daca e 'pe injectie' se poate conecta la tester. Mufa e in torpedou, in mod normal.
makaveli_luci
Si dak se poate conecta la tester, pot fi facute ceva reglaje sau nu prea ai ce regla???
C a t a l i n
"i"-ul din GTi vine de la injecție, deci da, e "pe injecție".

Mufa nu se află în torpedo.

Nu ai ce setări să faci, și nu poți rescrie nici softul. Se pot doar citi erori / detecta probleme la senzori.
makaveli_luci
si nu sti unde se afla mufa???
macar sa vad dak are vreo problema:D
C a t a l i n
Ce să vezi?
variable_dynamics
Mufa "atarna" undeva in zona grupului de relee si sigurante aferente sistemului de injectie(contraaripa din stanga(dreapta ta,cum te uiti la motor) Mufa neagra cu un "dop", mufata la capatul a 2 fire: unul maro si unul negru(parca...))

Atentie! La mufa respectiva se umbla numai in service la bransarea testerului(Bosch KTS300).

Reglaje NU se pot face. Se pot detecta defecte ale senzorilor/actuatorilor sistemului de injectie si se pot citi erori memorate.

Numai bine.
C a t a l i n
Misterioasa mufă... biggrin.gif
makaveli_luci
Am rezolvat problema! am fost la tester la Dacia Service si am aflat problema: era pompa de benzina care nu mai asigura debitul necesar. din cauza asta se dereglase sonda de oxigen si consuma mult si nu tragea bine. Maine ma duc sa schimb pompa si vad dupa aia cum merge smile.gif)
dumitru23
Cu Clip-ul nu se poate face diagnoza?
CaliN_08
Salut.

Imi poate spune cineva, de unde pot achizitiona cablu pentru diagnoza la dacia injectie?
Soft am(DDT 2000), dar mufa nu se potriveste.
Ar fi de mare ajutor aceasta informatie.

Mersi,
Calin
C a t a l i n
N-ai ce face cu DDT. Citeste mai sus.
CaliN_08
La asta te refereai: "Atentie! La mufa respectiva se umbla numai in service la bransarea testerului(Bosch KTS300)"?
Ma intereseaza strict citirea erorilor si defectelor.
CaliN_08
Nimeni nimic?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.