Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: caseta directie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2
alinushy
sal, trebuie sa schimb bielete de directie, dar am gasit o caseta de directie (sh) ieftina, tipu nou si m-am gandit sa fac un upgrade, ma intereseaza daca se potriveste caseta tn in locul casetei mele tv.
thnks
ydaniel
da,dar trebuie sa pui bielete+capete de bara:)
sa nu te bucuri la pret,cine stie ce joc are.
una noua e cam 180 de lei.
dupa montarea casetei si a bieletelor de directie+capete de bara recomand sa faci geometria.costa cam 50-80 lei:)
alinushy
pai normal ca schimb si bieletele smile.gif , o sa ma duc sa fac si geometria, dar asta ma interesa daca se potriveste una in locul celeilalte.
thnks pt raspuns

ps cam la ce as putea sa ma uit sa vad eventuale semne de oboseala?
ydaniel
pai joc;) cel mai bine se vede montata pe masina;)
thedragon
si daca caseta este pe masina cum vad ca ii uzata?
ydaniel
se simte biggrin.gif joc la viraje:)
thedragon
adica te referi la acuratete ? la cea mai mica miscare mi reactioneaza masina si de aici rezulta ca nu este uzata caseta ?
Muttley
In afara de bielete, ce difera la aceste doo casete? blink.gif
alinushy
nu difera??? huh.gif pot sa pun bielete tipu nou in loc la alea tipu vechi???
Muttley
Intreb pt ca nu stiu...

Eu unu' mi-am cumparat bielete tipul nou. Nu le pun inca pentru ca cele de tipul vechi sunt frantuzesti si-s inlocuite recent.
Dar nu mi-am pus niciodata problema ca nu s-ar potrivi...
argon
As vrea sa-ti vad faža la momentul cand o sa le inlocuiesti(ma rog, o sa ai intentia sa le inlocuiesti), si o sa vezi ca nu se potrivesc happy.gif asta daca prin bielete "tip nou" intelegi alea tip oltcit, sau cum au Daciile noi.

La casete difera prinderea bieletelor, la tipul nou e prindere cu rotula, si reglajul se face din pipa.
alinushy
laugh.gif deci e clar, nu se potrivesc
Muttley
E clar pe dracu'. De ce, c-o zis argoneatza?!?

QUOTE(argon @ 25 Jan 2008, 12:53)
La casete difera prinderea bieletelor, la tipul nou e prindere cu rotula, si reglajul se face din pipa.
*



Vezi ca zici minuni. Cum adica prindere cu rotula? Rotula face parte din bieleta de tipul nou.
La tipul vechi, mai exista o piesa! Se numeste capat de cremaliera. E ca un... thing cu o bucsa in mijloc. Bucsa aia are rolul rotulei de la tipul nou.

Cand se intentioneaza (pardon, VREA!!! dry.gif ) montarea bieletelor de tipul nou, cele vechi de dau jos impreuna cu capetele de cremaliera. Ramane cremaliera chioara care la capete are cate o gaura filetata.
E FIX aceeasi chestie!
ydaniel
ce apreciez eu la Marius este ca mereu zice ceva si altcineva ii sare in cap.nu merg bielete Tip Nou la caseta de directie tip vechi.
argon
QUOTE(Muttley @ 25 Jan 2008, 09:14)
Intreb pt ca nu stiu...
*




Pai stii sau nu stii, ca in ultimul post parca esti un almanah ambulant blush.gif

QUOTE(ydaniel @ 25 Jan 2008, 13:25)
ce apreciez eu la Marius este ca mereu zice ceva si altcineva ii sare in cap.nu merg bielete Tip Nou la caseta de directie tip vechi.
*




si asta e de apreciat la mine sau la aia de "sar in cap"?
alinushy
pai si pana la urma cum e??????? wacko.gif

dar casetele se potrivesc la prindere(pe caroserie), tn in loc de tv, nu?
ydaniel
DA se potrivesc la prindere!
Muttley
Ia du-te tu la un magazin de piese auto. In Pitesti sunt ca ciupercile. Cere un capat de cremaliera si o bieleta de tipul nou. Vezi daca filetul care se-nfinge-n cremaliera e la fel.

Daca e la fel merge!
Daca nu, eu mananc bieletele alea doua. Ca-s scumpe rau si macar atat.

Scrii aici ce ai aflat.
vis-a-vis
Eu am pus tip nou pe caseta veche, deci merg. wink.gif
Muttley
QED
alinushy
orientativ, cat costa o bieleta tn?
vis-a-vis
Circa si ceva...

Mai mentionez faptul ca nici nu se compara cu cele vechi din tabla... pe cele de tabla le-am schimbat de vreo 3 ori, inclusiv cu d-alea originale de R12, iar p-astea tip nou le-am pus doar odata si n-au mai capatat joc.
alinushy
QUOTE(vis-a-vis @ 25 Jan 2008, 15:10)
Circa si ceva...

Mai mentionez faptul ca nici nu se compara cu cele vechi din tabla... pe cele de tabla le-am schimbat de vreo 3 ori, inclusiv cu d-alea originale de R12, iar p-astea tip nou le-am pus doar odata si n-au mai capatat joc.
*




pai din acelasi motiv vreau sa fac "upgrade"-u' asta
argon
Daca ziceti voi ca merge, o merge, eu nu am avut de-a face cu alea tip vechi, stiu doar ca un coleg avea tip nou pe masina, trebuiau schimbate, si un set nou nout de tip vechi mostenit de nustiu unde, si la service autorizat Dacia l-a trimis sa ia bielete tip nou, sa se pupe cu, caseta.
vis-a-vis
Pai astia de lucreaza pe la service, au si ei 8-10 clase in medie... e bine sa puneti botu' chiar asa, la oricine? biggrin.gif
Muttley
Eu le-am luat din Mioveni de la dealer. Vreo 800 de mii bucata parca...
alinushy
am gasit pe aici un pdf-u cu preturi, intre 58 si 62 o bieleta tn 173.gif
Muttley
Sa mor de-mi amintesc. Paaarca... 550 de mii bucata.
Habar n-am, am umplut portbagaju' de piese cu acea ocazie.
vis-a-vis
Ieftine, alea ingroapa masina...
alinushy
am gasit caseta directie tv si tn si aia tv e mai scumpa dry.gif
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627410411
argon
de aia ma mir si eu, la magazin cand ceri de obicei intreaba daca tip nou sau tip vechi, dar daca s-a stabilit ca-s la fel....ma refer ca caseta.
alinushy
ma interesez si sa vedem cum o fi, fac proba si anunt
vis-a-vis
user posted image

user posted image
Muttley
Vizavi, nu mai fa dintr-astea. La cum arata... masina aia, in mod clar ai lilieci p-acolo. Si le strici ochii daca mai deschizi capota.

Exact cum m-asteptam... S-au dat jos bieletele vechi IMPREUNA cu capetele de cremaliera, s-a pastrat contrapiulita, burdufuri de tip nou...

Ia zi ydaniel, cum e? asteapta nervos.gif
argon
vezi fah mat-lee ca trebuie si alte burdufuri, ca tot te plangeai ca-s proaste alea de VMcomp, eu am gasit tipul asta nou de vreo 3 firme.
ydaniel
QUOTE(Muttley @ 25 Jan 2008, 15:04)


Ia zi ydaniel, cum e? asteapta nervos.gif
*


bash.gif probabil... asa o fi naughty.gif
alinushy
m-am uita ieri la 2 bielete (tn si tv) filetul avea acelasi pas numai ca surubul de la capul de cremaliera era mai lung, dupa mine merge smile.gif)
Muttley
Daca era mai lung filetul la capul de cremaliera (sa-nteleaga si altii, tipul vechi), atunci la bieleta de tipul nou vei renunta la contrapiulita de fixare. NEAPARAT vei folosi solutie de tipul Locktite!!!

Edit: desi ma gandesc ca la tv capul de cremaliera nu era infiletat pana la capat. Daca situatia o cere, poate fi infiletat chiar putin (din cauza reglajului convergentei).
Cine poate spune sigur daca la tn se monteaza contrapiulita?
Argonel, fuga la estate, beleste burduful si te uita icon_mrgreen.gif
alinushy
vad la vis-a-vis ca a pastrat-o (piulita)
Muttley
Ma interesa montajul de fabrica wink.gif
ydaniel
Mariuse ce firme mai fac burdufuri pt caseta?in afara de vm comp.
alinushy
diferenta intre caseta tipu vechi si tipu nou: la caseta tipu vechi filetul din cremaliera este mai lung decat la tipu nou. La caseta tv merg puse bielete directie tv si tn, la caseta tn merg decat bielete tn. smile.gif
Muttley
Diferentele lui peste prajit!

Deci s-a lamurit.
alinushy
acu alta buba smile.gif care dintre cele 2 tipuri de biele st mai bune? ca uni zic ca alea tn altii ca alea tv dar nici unu nu baga si argumente......
vis-a-vis
Numai cine vrea, nu le vede wink.gif
QUOTE(vis-a-vis @ 25 Jan 2008, 14:10)
Mai mentionez faptul ca nici nu se compara cu cele vechi din tabla... pe cele de tabla le-am schimbat de vreo 3 ori, inclusiv cu d-alea originale de R12, iar p-astea tip nou le-am pus doar odata si n-au mai capatat joc.
*


argon
Nu le-am schimbat niciodata, sunt cele originale, ultima oara verificate in service toamna trecuta cand am facut geometria, deci presupun ca sunt bune. Am schimbat doar 3 randuri de burdufe(in ultimii 2 ani, ca cele originale au tinut 10 ani)
alinushy
m-au disperat capetele de cremaliera 251.gif se uzeaza prea repede
vis-a-vis
Daca le dai doua ciocane, sunt ca noi...
ydaniel
ia tip nou:) de uzina;)
alinushy
..... icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.