Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ambreiaj nova gti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
alleexxandru
Salut. De vreo 2 luni am cumparat o Nova GTI, an de fabricatie 2000.E prima mea masina. De cateva zile am observat o problema la ambreiaj. Mai precis patineaza. Daca merg usor, in lung, nu am probleme, dar cum ma dau nitel la ea cum patineaza. Stiam de problema, de la fostul proprietar, zicea ca e cam strans si ca ar mai trebui putin reglat. Masina are 43 000 km. As vrea sa stiu daca trebuie schimbat, la numarul asta de km si daca da, cam cat m-ar costa toata operatia, inclusiv piesele. Aveti idee de un service bun prin colentina? Multumesc mult.
mike1410
Salut, ca sa vezi daca e ambreiaju dus in trepte superioare de viteza(a3-a,4,5)apesi acceleratia pana la fund si daca se tureaza in gol atunci ai o problema cu ambreiaju,si daca iti tine prea sus mai slabeste piulitele de reglaj poate fostul detinator nu te-a mintit,verifica cursa in gol a furcii tragand de cablu de ambreiaj de la cutie din fata in sus si vezi dac are un mic joc daca nu slabeste-l daca da ai abreiaju dus.Daca da poti sa scapi doar cu batut ferodouri care sun vreo 400 de mii+mana de lucru,si ambreiaju se poate duce si dupa 5000km depinde de stilu de condus si calitatea pieselor.

Numai bine

apollo
n-are rost sa schimbi ferodourile.oricum trebuie dat totul jos ca si la mine patina dar era de la arculetele de pe disc.

daca faci ceva, mai bine schimbi tot.

250 ar ajunge piesele.
70 disc
40 rulment
100 placa

cel putin asa m-a ajuns pe mine.



PS. ai fi putut sa postezi la un topic creeat deja cu problema ambreiajului.
alleexxandru
Multumesc mult pentru informatii. Scuze ca am deschis un topic nou. Abia imi facusem cont pe forum si nu am observat topicul deja existent. O sa ma uit la ambreiaj si daca e dus o sa caut un service bunicel sa il schimb. In rest sunt multumit de masina. MUltumesc mult inca odata.
volint
QUOTE(apollo @ 23 Jan 2008, 22:24)
n-are rost sa schimbi ferodourile.oricum trebuie dat totul jos ca si la mine patina dar era de la arculetele de pe disc.


??? ce treaba au arcurile cu "patinajul" ????

QUOTE(apollo @ 23 Jan 2008, 22:24)
daca faci ceva, mai bine schimbi tot.


Schimbi ce trebuie schimbat; daca discul nu e "terminat" (arcuri duse, rugina multa) nu se schimba, se "bat" alte ferodouri + echilibrare.

QUOTE(apollo @ 23 Jan 2008, 22:24)
250 ar ajunge piesele.
70 disc
40 rulment
100 placa

cel putin asa m-a ajuns pe mine.
PS. ai fi putut sa postezi la un topic creeat deja cu problema ambreiajului.
*



Preturi gasesti pt. toate buzunarele, numai sa nu zici "pentru Nova " ca se dubleaza "miraculos"


Spor!!..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.