Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pentru electronisti
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
northwood
Am un senzor de proximitate pe care as vrea sa-l utilizez pentru un mini-sistem de alarma "domestica".

Senzorul are un releu normal inchis, si prin specificatiile de pe net acesta suporta un curent de maxim 50 mA.

Cum ar trebui sa procedez ca sa pot comanda cu acest senzor un releu mai puternic? Ma gandesc ca ar trebui sa fac un amplificator de curent cu un tranzistor.

Daca aveti o schema la indemana cu valori de componente (scanata sau desenata in graba in paint) puneti aici.

Multumesc frumos.
bdaniy
QUOTE(northwood @ 27 Nov 2004, 08:31)
Am un senzor de proximitate pe care as vrea sa-l utilizez pentru un mini-sistem de alarma "domestica".

Senzorul are un releu normal inchis, si prin specificatiile de pe net acesta suporta un curent de maxim 50 mA.

Cum ar trebui sa procedez ca sa pot comanda cu acest senzor un releu mai puternic? Ma gandesc ca ar trebui sa fac un amplificator de curent cu un tranzistor.

Daca aveti o schema la indemana cu valori de componente (scanata sau desenata in graba in paint) puneti aici.

Multumesc frumos.
*



Daca are releu pe iesire nu are cum sa duca numai 50mA, si un banal bc171(tranzistor) duce 300 mA tongue.gif , deci nu ai citit tu bine ceva, poate consumul senzorului e de 50mA desi mi se pare cam mare pt un senzor, depinde pe ce principiu functioneaza
Da mai multe detalii
northwood
QUOTE(bdaniy @ 27 Nov 2004, 10:49)
Daca are releu pe iesire nu are cum sa duca numai 50mA, si un banal bc171(tranzistor) duce 300 mA  tongue.gif  , deci nu ai citit tu bine ceva, poate consumul senzorului e de 50mA desi mi se pare cam mare pt un senzor, depinde pe ce principiu functioneaza
Da mai multe detalii
*




Specifications:


Patented Tamper-Proof Brackets Corner Fixing Points
Range: 12m (40 feet), 104° volumetric coverage
Supply Voltage: 9 - 16VDC
Current Consumption: 10mA typical
Alarm Output: Built-in normally closed relay, <24VDC, 50mA, 18Ω
Dimensions: 90mm x 63mm x 40mm
Packed Weight: 125g (4.5oz) approx.
EMC: Independently certified to EN50130-4 : 1996
Design: Noise reduction circuits with maximum ground plane
RF Immunity: No false alarms from 80MHz to 1GHz at 50V/m


Acei 50 mA sa fie consumul releului anclansat?
CristiZ
Asa e, in acesti senzor PIR exista relee minuscule de curenti mici.
alex
Probabil ca este cu relee REED.
In principiu poti pune un releu mai mare care sa consume max 50mA.
bdaniy
QUOTE(alex @ 28 Nov 2004, 13:12)
Probabil ca este cu relee REED.
In principiu poti pune un releu mai mare care sa consume max 50mA.
*



tu ai idee ce e un releu REED ???? blush.gif
Ov
QUOTE(northwood @ 28 Nov 2004, 08:39)
Alarm Output: Built-in normally closed relay, <24VDC, 50mA, 18Ω
*



io inteleg de aici ca tine 50mA la 24 V, pe cand tu o sa-la folosesti la 12V, right ? wink.gif
northwood
QUOTE(Ov @ 29 Nov 2004, 15:57)
io inteleg de aici ca tine 50mA la 24 V, pe cand tu o sa-la folosesti la 12V, right ? wink.gif
*



Probabil ca o sa comande un tranzistor la 12 volti, da. Acei 24 de volti sunt tensiunea MAXIMA pe care poate sa o comande.

Oricum, trebuie sa configurez un circuit de "intarziere", care sa ramana anclansat peste perioada de anclansare a releului detectorului, ca sa pot comanda, de exemplu, un claxon de masina timp de 45 de secunde smile.gif
Liviu M
QUOTE(northwood @ 29 Nov 2004, 16:42)
Probabil ca o sa comande un tranzistor la 12 volti, da. Acei 24 de volti sunt tensiunea MAXIMA pe care poate sa o comande.

Da, cei 24V sunt tensiunea la care contactele releului pot suporta cei 50mA. Daca-l folosesti la 12 V probabil ca rezista la curent mai mare.

QUOTE(northwood @ 29 Nov 2004, 16:42)
Oricum, trebuie sa configurez un circuit de "intarziere", care sa ramana anclansat peste perioada de anclansare a releului detectorului, ca sa pot comanda, de exemplu, un claxon de masina timp de 45 de secunde smile.gif
*


Tu vrei sa folosesti detectorul ala in masina? Nu cred ca e cea mai buna idee. Daca nu ma insel eu prea tare , este vorba de un detector PIR (cel putin din specificatiile tehnice asa rezulta). Astea sunt facute sa functioneze in casa (temperaturi pozitive si nu exagerat de mari); in masina ai conditii cam dure ca sa faca fata. De curiozitate, nu sunt specificate si conditiile "atmosferice" de lucru?
northwood
QUOTE(Liviu M @ 29 Nov 2004, 17:05)
Da, cei 24V sunt tensiunea la care contactele releului pot suporta cei 50mA. Daca-l folosesti la 12 V probabil ca rezista la curent mai mare.
Tu vrei sa folosesti detectorul ala in masina? Nu cred ca e cea mai buna idee. Daca nu ma insel eu prea tare , este vorba de un detector PIR (cel putin din  specificatiile tehnice asa rezulta). Astea sunt facute sa functioneze in casa (temperaturi pozitive si nu exagerat de mari); in masina ai conditii cam dure ca sa faca fata. De curiozitate, nu sunt specificate si conditiile "atmosferice" de lucru?
*



Ma autocitez:

"Am un senzor de proximitate pe care as vrea sa-l utilizez pentru un mini-sistem de alarma "domestica". "

Senzorul este de tip:REFLEX - senzor PIR (Texecom, Anglia) ), volumetric, de miscare, raza 12 m, deschidere 104 grd, imunitate RF 10V/m, 150 kh z - 1 Ghz,.Plaja de temperatura -10 grd C la 55 grd C, consum 17 mA / 12V in stand-by.


Vreau sa-l montez in apartament, probabil pe hol-ul de la intrare.

Claxon-ul de masina va veni si el montat tot in apartament, in debara probabil, ca sa nu poata fi dezactivat rapid smile.gif

Sau as putea sa ma las pagubas si sa ma orientez spre o alarma industriala, al carei pret cu manopera este ceva de genul 100 $

Cateva exemple la http://www.alsis.home.ro/
khhamsin
Mai bine iti iei caine. Recomand ciobanesc german, caut pe net si iti dau specificatiile tehnice daca vrei...
Ov
si cand cainele nu-i acasa ?
Liviu M
QUOTE(northwood @ 30 Nov 2004, 09:24)
Ma autocitez:

"Am un senzor de proximitate pe care as vrea sa-l utilizez pentru un mini-sistem de alarma "domestica".  "

Senzorul este de tip:REFLEX - senzor PIR (Texecom, Anglia) ), volumetric, de miscare, raza 12 m, deschidere 104 grd, imunitate RF 10V/m, 150 kh z - 1 Ghz,.Plaja de temperatura -10 grd C la 55 grd C, consum 17 mA / 12V in stand-by.
Vreau sa-l montez in apartament, probabil pe hol-ul de la intrare.

Claxon-ul de masina va veni si el montat tot in apartament, in debara probabil, ca sa nu poata fi dezactivat rapid smile.gif


Scuze de neatentie, m-a derutat claxonul.

northwood
QUOTE(khhamsin @ 30 Nov 2004, 10:03)
Mai bine iti iei caine. Recomand ciobanesc german, caut pe net si iti dau specificatiile tehnice daca vrei...
*




Ufff... nu sunt genul. Mi-ar fi lene sa-l plimb dimineata, sa astept sa se usureze.
Si in plus ar sta toata ziua singur, cred ca s-ar plictisi ingrozitor si s-ar apuca sa-mi roada mobila. Ar mai fi o solutie sa-l inchid in baie, dar cred ca in 2 zile m-ar evacua vecinii din bloc de la atata latrat si urlat.

Prietena mea chiar are un ciobanesc german de 7 ani, dar cainele sta la parintii ei, au apartament cu 4 camere, e tot timpul cineva acasa, e altceva. La mine mai mult s-ar chinui.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.