Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Distributia-i de vina!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
tzepesch
sal...

imi bate lantul destul de tare...
imi deregleaza avansul in asa maniera incat sa-mi creasca consumul? precizez ca nu am rateuri, dar se pare ca bucuria cu bobina de oltcit s-a cam dus, iar se afuma bujiile oricum as regla carb si avansul si iar mi se innegreste teava de esapament.

ma seaca lantul ala.

mi-e sa nu rupa vreun dinte de pe pinioane si sa sara... am inteles ca nu prea e de joaca ca pot sa si calez motorul asa.

ca sa desfac capacul distributiei banuiesc ca tre sa scot antigelul si sa dau radiatorul si elicea jos, nu?

e complicata miscarea? m-ash baga singur ca din ce-am vazut pe forum nu pare filozofie.

multumesc
ydaniel
glare.gif pai schimba lantu,patina ,intinzatorul,pinioanele,garnitura din capac si simeringu.pt un acces mai usor e bine sa dai jos radiatoru,cu ocazia asta mai schimbi antigelu
brigada_diverse
nu calezi motorul....dar il cam strici....
in timpul schimbului lantului, pozitia ambelor pinioane sa ramana aceeasi, sa blochezi cu ceva atat vilbrochenul, cat si distributia, ca altfel o sa iasa un pic aiurea, si nu are rost sa te chinuiesti de multe ori...

era pe aici, un ghid pentru schimbarea lantului de distributie....cauta putin, ca acum nu am mult timp, ca as cauta eu si sa pun linkul, totusi, dac anu reusesti, os a incerc eu sa caut
tzepesch
multumesc...

ocazie buna sa mai bag antigel ca asta de-l am e curat

mda, dar cred ca o s-o duc la mecanic... o sa stau pe langa el sa observ...

lant am, restu-s problemele, poate nu-i nev sa schimb pinioanele
ydaniel
ba da, schimba tot:) nu te zgarci:)
tzepesch
oki, aveti idee cat costa toate in afara de lant?
ydaniel
pai:) acuma depinde ce calitate vrei sa ai:)
asa estimativ:pinioane,intinzator,garnituri,antigel si diverse cam 120-140 lei.
tzepesch
numai de uzina!

mi se pare ca am intinzator hidraulic...
tgg2k
nu lua piesele inainte sa desfaci distributia. chiar daca ti se pare sau nu, eu asa am patit-o cu "mi se pare". un prieten cu masina din '78 are intinzator hidraulic si eu cu masina din '79 am mecanic.

costuri estimative... in primul rand vezi cum dai jos fulia de la arborele cotit ca s-ar putea sa-ti trebuiasca si aia si apoi te vei gandi la ulei, filtru de ulei si chestii de astea

bafta
tzepesch
m-am interesat. pinion mare e 11lei, pinion mic 7 lei. semeringu e vreo 9lei... lant am, garnitura nu stiu cat costa... intinzator hidraulic n-am gasit. astea erau de uzina.

daca-s asa ieftine prefer sa schimb tot
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.