Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: clipsuri fete de portiera....nu se gasesc?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
daniel8810
salutare...am umblat de curand pe la fetele de portiera si mi s-au rupt cateva clipsuri din alea de plastic de plastic care tin fata de portiera......am cautat pe la mai multe magazine de piese auto dar nu gasesc....sunt din iasi stie careva unde as putea gasi asa ceva....Va multumesc.... sad.gif
apostuviorel
Aceeasi problema o am si eu dar inca nu am cautat acele clipsuri. Ca idee uite un reper: 6001546167
Poate te ajuta!
daniel8810
sa inteleg ca acesta este codul lor nu...asa sa intreb la magazin....offf....dar totusi chiarnu stie cineva daca segasesc asa ceva....de preferinta cineva din iasi...multumesc
cristi 2007
incearca la ADRAS.magazinul este situat cum mergi de la gara spre podul de piatra pe partea stanga in fata service-ului Autocenter.
daniel8810
am fost acolo...au niste clipsuri de alea dar sunt mult mai slabe...sun cred pentru dacie 1300...k nu ai ce face cu ele ma intreb oare la auto center nu gasesc asa ceva....am gasit un site din brasov care are clips mentinere...cu codul care mi l-a dat..mai sus...oare sa fac comanda....este sigur ceea ce-mi trebuie blush.gif
apostuviorel
Cine are idee unde pot gasi clipsurile de fixare a fetei de portiera?
Ps: culmea este ca nu am gasit in catalogul de piese de schimb reper!
[attachmentid=1627430944]
daniel8810
exact aceeasi problema o am si eu ...dupa cum am mai zis si in postul creat de mine eu am gasit ceva pe in site din brasov ceva de genul..clipsuri de mentinere...dar nu stiu daca este exact ceea ce-mi trebuie ...si oricum nu cred ca cei de acolo o sa-mi trimita mie 10 clipsuri...off eu am intrebat la toate magazinele mari de piese auto din iasi....si de la toata am primit acelasi raspuns....nu avem
BoomPunk
Eu am gasit asa ceva in targul de la Vitan,in Bucuresti.Dupa prima desfacere a fetelor de usi,nu s-au mai strans cum trebuia,deci clar acele clipsuri in care se prind suruburile cedasera...Asa ca am purces la cautari intense pana am descoperit in targ un comerciant care avea asa ceva,am luat vreo 60 de bucati...sa fie acolo,chiar daca nu le folosesc pe toate.Din cate-mi aduc aminte,au costat cam 5000 lei vechi bucata si sunt EXACT ca cele de fabrica din usi.Nu stiu insa ce cod au ca sa va pot spune si voua...Am sa mai cercetez si daca aflu ceva va tin la curent.

Later edit:
Se pare ca am reusit sa dau de codurile agrafelor ce va sunt necesare...

Avem asa:
1: cod 60 01 546 167-Clips mentinere-este facut din plastic negru,forma patrata,o singura gaura de insurubare(din experienta mea va spun ca e de preferat DOAR daca nu e de gasit urmatorul reper)
2: cod 60 01 546 057-Clips de mentinere-este facut dintr-un plastic destul de maleabil,are practicate 3 pozitii de insurubare,are forma ovala ce se potriveste perfect in gaurile din tabla usii,sunt exact ca cele care au venit din fabrica puse pe masina,dar nu tin bine decat la PRIMA insurubare,daca desfaci fetele de usi din nou,mai bine schimbi iar clipsurile...
Codrile pentru acei braduti de plastic nu am reusit sa gasesc...Celor care le trebuie asa ceva,nu au de unde lua si nu au idee unde-ar putea gasi,apelati la cei din bucuresti,va pot cumpara ei si vi le pot trimite pe curierat...ideea e ca bradutii pot costa 5 lei gramada,curierul vreo 20 de lei... blush.gif
Kenwood2007
Mergeti pe la magazinele de piese si intrebati de braduti pentru fetele de usi la Solenza. Se gasesc sigur.
daniel8810
doamne daca ai sti cat am cautat in iasi daca nu am luat vreo 10 magazine cu piese auto la intrebat...si la toate mi-au zis k nus e gasesc....sunt disperat ca fetele la usile de pe spate se tin numai in suruburile alea.....k asa e omu se urca si trage de ea mai mai sa raman cu portiera in mana..chiar nu stiu unde sa mai caut....cei din bucuresti au noroc de targul ala din vitan...da in iasi e o mare panarama..as fi foarte recunoscator daca ar putea sa ma ajute cineva...care poate sa achizitioneze asa ceva sa-i trimit bani sa-mi cumpere si mie .....ca pana ajung eu in bucuresti...smile.gif)
BoomPunk
smile.gif
Gresisem...
Tzutzi
vezi ca se potrivesc cele de pe hyundai accent si sunt foarte eficiente
daniel8810
si unde sa caut clipsuri de hyundai accent la ce magazine....ma indoiesc eu ca magazinele astia mici din iasi au asa ceva
johnny73
Eu am pus clipsuri de Dacia normale si tin foarte bine.
sky79ct

am cautat si eu clipsuri pentru usa si nu am gasit prin multe magazine in Constanta...
cineva mi-a zis sa fac comanda la Dacia...
o intrebare la care multi au cautat raspuns : ce clipsuri se mai potrivesc la usile de solenza?
sau macar un site de unde se pot comanda....
eu cand le-am spus ca eu am clipsuri verzi se uitau la mine neincrezatori .. dry.gif


imi cer scuze pentru calitatea pozei...e facuta cu telefonul...
daniel8810
exact aceeasi problema ma framanta si pe mine....nu stiu de unde as putea lua....cei din bucuresti au de unde cumpara...dar noi din provincie mai greu..
sobolan
incearca la reno wink.gif ...pare-se ca is la fel cu cele de clio 2,dar nu sunt prea sigur de asta....
metrix4you
clipsuri de usi ... am cumparat din Giurgiu la pretul de 5.000 ( 0.5 )lei/bucata
sunt negre si tin foarte bine , mi-am luat vreo 20 buc sa am pt zile negre smile.gif
O sa incerc maine sa le fac o poza.
Daca vrea cineva pot sa fac o fapta buna si sa trimit prin posta
daniel8810
eu vreauuuuu....dar fa-le o poza...sa nu fie cumva de alea de dacie...k si eu am cumparat tot la 5000 da-s de dacie si nu-s bune deloc...
metrix4you
am reusit sa le fac si cateva poze.mentionez ca la mine functioneaza foarte bine si cred ca o sa le schimb pe toate
sky79ct
In Constanta am gasit modelul asta de clips....dar nu am gasit modelul pe care il am pe masina....
Daca la tine au tinut bine o sa incerc si eu.
Sunt un pic diferite de cele de pe masina si as dori sa stiu daca ai pus si pe fata ....acolo boxele solicita cel mai mult clipsurile si as dori sa stiu daca rezista
metrix4you
inca nu am schimbat si pe fata.am pus numai la usile spate , pt ca acolo erau foarte desprinse.sistemul de prindere este foarte simplu , si tine destul de bine.in caz ca vrei sa fie mai stranse , mai pui ceva in gaura de la usa si cand apesi clipsul o sa stea si mai fortat
wind
asta e clipsul pt portiere ? m-am uitat la usa din spate si ala e verde si are altfel varful.


[attachmentid=1627441703]
i96nds
E bun si asta.
Cel din fabrica e putin diferit. Dar se potriveste destul de bine si cel pozat de tine - cam neclar smile.gif

Oricum, ca cele din fabrica nu vei mai gasi....
wind
ms de raspuns. intr-adevar cele "de origine" nu se gasesc deloc.
daniel8810
iulian222x...spune=mi si mie unde ai gsit clipsuri de alea albe...sau cum ai cerut pe la magazine...k eu am cautat in iasi de mi-au iesit ochii....si imi dau numai clipsuri de dacie 1310 si sunt prea slabe calitativ..la material ma refer...si nu stiu unde si cum sa mai cer
wind
in targ vitan. 5 mii bucata. nu stiu in iasi.
mcr_razvy
daca va intereseaza clipsuri pentru portiere am eu 3 modele : cele galbene(care sunt detasabile ca cele originale care sunt verzi) cele albe si cele albe cu o fanta de cauciuc antivibratii si clipsuri pentru cablu. Lasati un pm daca va intereseaza.
marius80_eugen
cautati in targ la vitan pe masutele celor dintre magazine si chiar in magazine , preturiel pot sa varieze intre 0,5 ron si 2 ron ... in functie de noroc si foamea vanzatorului .
klaus
iar duminca se ia o punga d-aia de clipsuri cu 5 lei...
george_scala_2004
blink.gif radmasa.gif
vior3l90
Pana la urma care se potrivesc la fetele de usi,ca...nimic concret?! modele sunt multe.
solenza zaz
vior3l90 te sfatuiesc sa iti iei dale anti vibrati sun super ok si se potrivesc de minune 50 de bani din targ la vitan eu dalea miam luat si sunt super multumit crede ma.
vior3l90
@solenza zaz,ok ms mult
mecanicosu
QUOTE(solenza zaz @ 25 Apr 2012, 15:35)
vior3l90 te sfatuiesc sa iti iei dale anti vibrati sun super ok si se potrivesc de minune 50 de bani din targ la vitan eu dalea miam luat si sunt super multumit crede ma.
*




Cred ca am sa vin si eu In bucuresti sa cumpar clipsurianti anti vibratie, la mine In Tecuci jud galati nu se gasesc
BlackCaddy
QUOTE
daca va intereseaza clipsuri pentru portiere am eu 3 modele : cele galbene(care sunt detasabile ca cele originale care sunt verzi) cele albe si cele albe cu o fanta de cauciuc antivibratii si clipsuri pentru cablu. Lasati un pm daca va intereseaza.


ma intereseaza si pe mine. contacteaza-ma te rog pentru ca eu sunt incepator si nu pot da pm. Eu sunt din sectorul 6
florex1
Am si eu nevoie de clipsurile alea pentru portierele din spate, eu aveam modelul verde din cate am vazut insa astazi am intampinat o alta problema:

Intr-un sens giratoriu spre stanga plasticul ala de acopera stalpul din stanga pe sub care trece cablul de la antena s-a desprins si a cazut putin. Ideea e ca sunt rupte agrafele respective.

Deci, intrebarea mea de o mie de puncte este: ma poate ajuta cineva cu un magazin sau un omulet in bucresti care sa vanda clipsuri pentru portiere si pentru stalpul ala?

Macar pentru stalp ca ma jeneaza cand conduc sad.gif


4 Jul 2012, 11:03:

Multumesc lui George care mi-a recomandat sa merg in targ...din nefericire nu pot da pm inca.

In plus am o intrebare de zile mari pentru George...cum ajung in targul respectiv? Chiar si cu mijloacele de transport in comun ca sunt proaspat mutat in bucuresti si momentan stiu de unde sa imi iau mancare si cum sa ajung la serviciu:)
solenza zaz
se ajunge cu 202 ratb sau daca sti unde e real ,sau carefour vitantis sau hotel Rin Grand hotel sau iesire spare autostrada soarelui pe cheile dambovitei e imposibil sa nul gasesti acum depinde unde stai tu .
george_scala_2004
oops...nu aveam de unde sa stiu atitea detalii...202 ca 202 da' nu stim zona unde locuieste colegul...
florex1
eu stau tocmai in baneasa dar imi iau inima in dinti si abonamentul la ratb in mana si merg duminica in targ sa caut:) multumesc mult de informatii
ani[I]aL_2008
Servus "solenza zaz"
Clipsurile astea antivibratie se potrivesc si pe Logan? Ai idee cate intra la fiecare portiera? Vreau sa desfac toate portierele pentru antifonare si vreau sa le schimb pe toate.
Mersi anticipat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.