Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare rezervor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
cristyans
As dori sa schimb rezervorul de 44l de pe super nova, cu ceva mai mare, undeva la 60l sau chiar mai mare.
A facut cineva o astfel de modificare, as fi interesat ce modele de rezervor gasesc, de pe ce masini, si daca sistemul de prindere se poate adapta usor.

Astept variantele voastra.
einstein1984
Mai bine ai intreba dace e legal, si te anunt eu ca nu este, fiind un pericol la siguranta circulatiei. In schimb, pot recomanda ceva rezervoare de 20l suplimentare, ce pot fi folosite in numar oricat de mare:
user posted image
fanel
Hello !!!
Tocmai am vazut ca imi curge si mie rezervorul la DSN .
Aveti idee se potriveste rezervorul de solentza la DSN ?
Sau se gasesc de plastic ? ca nu as vrea sa imi pun tot de tabla .

Multumesc Anticipat !

unsure.gif
SYL
@fanel pe unde anume iti curge ?
fanel
Pai nu stiu sigur (se face pata dedesupt). Ca nu l-am demontat. Cert e ca a mai curs odata , l-am sudat , si acuma curge iar.
Dar problema am rezolvat-o. Am cumparat rezervor nou din tabla.
Nu mergea sa pun de plastic de solentza , ca probabil are alta pompa a, alt plutitor. Nu am idee . Dar nu am riscat !
Oricum e 140 lei.
razvannn
radmasa.gif poti lua un butoi de 200 litri iei o remorca il pui in remorca si il tragi dupa tine asa ca acum ai 244 l si ai o mai mare autonomie
Eclipse
Salut! Am schimbat eu rezervorul. Perforat din cauza pamantului (pe unde o fi umblat prietena cu masina blink.gif ?) strans in scut, care a tinut umezeala.

Nu prea ai unde sa montezi un rezervor mai mare...spatiul in care se monteaza acesta este destul de "fix".

Apropo, daca schimbi rezervorul, cand il cumperi, asigura-te ca este EXACT ca al tau. Ma refer la supape etc. Eu am dus unul inapoi la magazin deoarece desi era de Supernova ii lipsea supapa de ...ceva...nu-mi amintesc acum. Alt model adica.

Cu stima,
Dorin
daniM
trebuie sa se potriveasca si de Solenza.
26-Kbe
Va salut cu respect .
Din pacate am rezervorul spart in partea stanga sus si as vrea sa-l schimb, deoarece este nasol sa mergi cu 15 l in rezervor tot timpul .....intrebarea mea este daca il demontez ( nu stiu cum se face dar o sa incerc ) si scot pompa de benzina exista riscul sa nu mai functioneze ?....
Trebuie facut ceva anume inainte de demontare?....
Va multumesc anticipat,


21 Oct 2008, 08:27:
:(Mii de scuze am posta gresit:(
fanel
Teoretic nu .
Stiu ca nu aceasta a fost problema. Ci ca mecanicul cand a demontat a rupt un Y din plastic care facea nu stiu ce retur (intratu 3 furtunase). Acolo la service si in jur nu aveau Y ca acela si a trebuit sa ma duc la Vitan sa gasesc. Atunci am luat 2-3 dar nu stiu pe unde le-am pus.
Asta e singurul pericol !

In rest nu merge cel de Solentza la Supernova. Am impresia ca nu au aceeasi pompa si acelas locas pentru ea.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.