Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Exista riscul sa se deschida capota in mers?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
ALPU
Salut.Se poate intampla asa ceva la nova?
Intreb, pentru ca la nova mea pe la vreo 90 km/ora vad cum tremura capota.Si cateodata stau cu stres sa nu cumva sa se deschida.
mmi&g
Pai daca incuietoarea aia functioneaza corect(ceea ce poti proba f simplu)nu are cum sa se intample asa ceva.Plus ca pe langa aia mai are si o siguranta pe care tre sa o tragi ca sa poti deschide capota(care cred ca e pusa acolo pentru a evita deschiderea ei in mers)
apollo
problema e ca el nu mai are acea siguranta.am vazut si DSN la care s-a deschis capota in mers.

nu se stie niciodata
D-FENS
Ai acea siguranta?Daca nu,e problema...se poate deschide in timpul mersului.Trebuie sa verifici bine.Eu stiu pe cineva care si-a luat Nova(primele tipuri '96 parca) si cand venea cu ea de la fabrica i s-a deschis capota.Si eu am avut Nova si de cate ori umblam sub capota verificam daca era bine inchisa capota prin tragerea ei,ma bantuia experienta care a trait-o cel care o patise.
apollo
Acel cui de pe capota nu trebuie sa fie tocit(ros).Cuiul sa fie prins bine de capota, sa nu aibe joc.

Acea siguranta trebuie sa agate bine.


Mecanismul de prindere la fel.Din cate am inteles nu trebuie uns si cablul(sufa) trebuie sa se miste usor pe acel tub protector.
barbutu
mare atentie la inchiderea capotei...dac nu ai acea siguranta,da fuga si cumpara una si monteazo e 10 roni.
eu am patit-o cu deschisul capotei si iti spun ca nu e tocmai placut sa schimbi parbriz(200 roni)+capota(220roni) din cauza unei sigurante lipsa si din cauza neatentiei.mie mi s-a deschis pe la110-120 km/h.
asa ca daca tu zici k o vezi cum trepideaza la 90 km/h pune mana si cumpara siguranta aia.
apollo
a cumparat siguranta si a montat-o.


el mi-a zis ca lui ii vibreaza capota din colturi acum.exact unde vine deasupra farului.asa face si la mine, dar nu se deschide.cred ca e reglajul la acele tampoane.
ALPU
am reglat tampoanele alea de cauciuc, le-am ridicat la max, le-am pus in toate pozitiile.ce-i drept nu am mers cu ele la max inca.dar problema e ca oricand apas pe capota se aude "clantzul" ala.e normal?
Am incercat eu sa trag de capota cand e inchisa sa vad daca se deschide si nu.Am tras chiar si cheia dinauntru care declanseaza capota, am tras si atunci de ea si nu se deschide.
cristi05667
Eu am patit-o pe la 130-140 km/h, imi schimbasem capota si era tabla cam subtire dar si siguranta era veche si era cam tocita...noroc cu casco!
casuta
Eu am patit-o recent (in decembrie), capota deschizindu-se in mers. Cu citeva zile inainte m-a proiectat cineva in masina din fata si mi-a indoit usor capota, astfel incit nu mai tinea cuiul f bine. Desi am si siguranta, la 90 la ora mi s-a deschis capota si in afara de spaima trasa, acum ma aflu in situatia de a nu mai gasi capota de nova (din prima generatie) si tb schimbat si parbrizul (din asta cred sa gasesc - e compatibil cu nova gti sau supernaova, nu?)
C a t a l i n
Eu nu cred că, având acea siguranță funcțională, cu arcul tensionat, se poate deschide...

Deci unde e problema? smile.gif
cristi05667
parbrizul da se potriveste si ala de pe supernova ca eu d-ala am.....cu capota e cam nasol incearca pe la dezmembrari!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.