DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages « < 26 27 28 29 30 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> In Turcia cu masina

gibonu
post 5 Feb 2013, 10:51
Post #811


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@ drrond

Sa iti indeplinesti visele este cel mai tare lucru.
Asa ca conteaza mai putin daca te duci la Istanbul pe la Vama Veche sau pe la Vladivostok.

Revenind la topic.
"Rm.Valcea - Vama Veche - Balcik - Varna - Burgas - Malko Tarnovo - Kirklareli - aut.O3 - Istanbul" vrei sa o faci dintr-o singura bucata?

Sa inteleg ca de la Erdek la Tekirdag ai gasit un ferry direct peste marea Marmara?

Ce reticente ai cu privire la dormitul in Bulgaria?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 5 Feb 2013, 12:09
Post #812


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




@gibonu

Da asta e si filosofia mea de viata ( referitor la vise )! yupy.gif

Revenind: da asa m-am gandit sa merg intr-o bucata. Stiu ca e mai lung dar cred ca daca plec duminica pe la 3 noaptea, pot ajunge seara in Istanbul, mai ales ca autostrada de la noi, sper eu, e mai libera. La fel si drumul prin Bulgaria. Vreau sa ma opresc la Balcik, dar nu cred ca stau prea mult.

De la Erdek am gasit ferry direct peste Marmara la Barbados ( langa Tekirdag ) sau, ca varianta alternativa, de la Bandirma ( langa Erdek ) la Tekirdag. Cam 3 ore de mers.

Cu Bulgaria ce sa zic... Nu prea am eu incredere in ei; ma gandesc la spartul masinii noaptea sau mai rau la furat. Stiu ca sunt prejudecati dar paza buna... Oricum nu exclud in totalitate, mai ales ca am gasit pe booking.com un hotel cu 16 Euro pe noapte ( fara mic dejun ), cu referinte bune de la alti romani care au dormit pe acolo, in timp ce la Edirne varianta ar fi 45 E + curatenia finala, fara mic dejun. Acum cand scriu imi vine sa rad, ca mi-am adus aminte cum te intrebam acum 5 ani cum e sa treci prin Serbia, si dupa ce m-ai linistit si sfatuit, dupa ce am trecut fara probleme, am trecut in extrema cealalta, si de atunci numai pe acolo m-am intors, am mancat la Toma, la Dimici, ba chiar am si dormit langa Cacak o noapte! Parca vad ca si acum se intampla la fel biggrin.gif cheers.gif

This post has been edited by drrond: 5 Feb 2013, 12:10


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Feb 2013, 13:10
Post #813


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@ drrond

Pareare mea este ca te chinui fara rost facand dintr-o bucata distanta Rm. Valcea - Vama Veche - Istanbul.
Chiar daca sunt mai multi soferi, tot este obositor sa stai 1.000 km in masina.
In plus, oboseala acumulata nu prea ajuta in traficul destul de aglomerat din Istanbul (chiar si duminica seara).
Doar gandeste-te ca Istanbulul are o populatie de peste 12.500.000 de locuitori (cifra oficiala).
In plus, pe toata costa bulgareasca cazarea nu este o problema.
Insa, este concediul tau si decizia ta.

Te rog, da-ne si noul link-ul sau link-urile de la ferryboat-urile pe care le-ai gasit pe Marmara.

Nu cred ca are rost sa-ti faci probleme cu spartul sau furatul masinii in Bulgaria.
S-au dus demult vremurile cu racketii bulgari care jefuaiu la drumul mare.
In ultimii 4 ani am tot fost in BG cu masina, motocicleta si chiar bicicleta.
N-am avut niciodata nicio problema cu parcatul vehiculului peste noapte.
Iar politia rutiera bulgareasca m-a oprit ultima data in octombrie 2010.

Zona Veliko Tarnovo este interesanta si merita vazuta.
Poate te ajuta si asta:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=239439&hl=

Ma bucur ca te-am putut ajuta in ceea ce priveste Serbia.

This post has been edited by gibonu: 5 Feb 2013, 13:12


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 5 Feb 2013, 18:24
Post #814


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




@gibonu

Ce sa zic noi am mai fost asa; de obicei in calatoriile noastre, in prima zi cam atat facem. Dar voi lua in considerare sfatul tau si voi face calculul mai in amanuntime.

Ferry-urile pe care le-am gasit pana acum sunt:

http://www.marmararoro.com/seferlerimiz.html

http://cinerlergroup.com.tr/sayfa_eng.asp?ID=50 sau varianta in turca : http://cinerlergroup.com.tr/sayfa.asp?ID=50, unde daca traduci partea cu asterisc iti spune ca vara au program ajustat zilnic;

http://www.tekirdagyenihaber.com/tekirdag-...ri-ve-saatleri/

M-am gandit ca voi alege ceva acolo cu cateva zile inainte de plecare.

Despre dormitul in Bulgaria m-ai convins. Iar cu Politia nici eu nu am avut treaba, dar in general nu prea merg exagerat de tare, iar daca se intampla totusi sa calc pe bec, am pregatiti intotdeauna euro marunti wink.gif

Multumesc inca o data de ajutor.



--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Feb 2013, 10:55
Post #815


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@ drrond

N-ai pentru ce.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, nu ezita.

Multumesc si eu pentru link-uri.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 6 Feb 2013, 11:52
Post #816


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Cu mare placere!


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosG
post 4 Mar 2013, 17:11
Post #817


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 10 June 03




Pe data de 1 iunie va fi gata și ultimul tronson al autostrăzii Trakia, pe care bulgarii au făcut-o ca să lege Sofia de Burgas.

Cu o lungime totală de 360 de kilometri, Tracia (A1) va deveni prima autostradă completă din Bulgaria, dacă nu luăm în calcul mica autostradă Liulin, de abia 19 kilometri, dintre Sofia și orașul vecin Pernik. Este interesant că decizia de construire a autostrăzii a fost luată în anul 1964, lucrările de construcție încep în anul 1973, dar până în anii '90 ai secolului trecut au fost finalizați abia 165 de kilometri de autostradă.

Ministrul bulgar al Dezvolării Regionale, Lilyana Pavlova, a declarat ieri că autostrada Trakia va fi gata la începutul acestei veri. Mai precis, se vor finaliza ultimii 35 de km.
Burgas se află la aproximativ o oră de mers cu mașina de granița cu Turcia, mai precis la 80 de km


--------------------
Nissan Qashqai 2008, 1.6 Tekna
DragosG Logan Ambition Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 Mar 2013, 21:09
Post #818


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Mai multe detalii despre autostrada Traciei:
http://www.api.government.bg/index.php/Hig...-Trakia-Highway

Doua poze, cu autostrada Traciei, la 12 km nord de Yambol (facute de mine, in septembrie 2012):
Spre Stara Zagora.

04.JPG ( Size: 116.77k ) Number of downloads: 3020


Spre Burgas:

05.JPG ( Size: 111.3k ) Number of downloads: 3103


Este imbucurator ca exista o noua autostrada in BG.
Insa, fiind o autostrada pe directia Est - Vest, nu stiu cat ii ajuta pe cei care tranziteaza Bulgaria, din RO spre Turcia.

Poate ii va ajuta pe cei din zona de vest a RO, daca vor urma traseul Belgrad - Nis - Pirot - Sofia - Yambol.
Cel putin autocarele turcesti care parcurg ruta Munchen - Istanbul pe aici vin (nu cred ca merg pana la Yambol), pentru ca pe aici sunt cele mai multe bucati de autostrada.

Cat despre Burgas si granita turceasca (Malko Tarnovo), cu exceptia celor care vin din Dobrogea, chiar nu vad cine s-ar duce din RO spre TR pe ruta Burgas - Malko Tarnovo.




--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 4 Mar 2013, 22:06
Post #819


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




asta e autostrada "soarelui" la bulgari.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maf
post 2 May 2013, 15:54
Post #820


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 10 January 03
From: Bucuresti




Salut,
M-am intors si eu, dupa un sejur de 5 zile in Istanbul.
La dus am folosit traseul prin Razgrad
http://goo.gl/maps/eDxYw
Drumul bun, spre foarte bun, cu exceptia centurii Elhovo, care nu e foarte lunga( cativa km).
La intoarcere voiam sa o luam pe acelasi traseu , insa pe drum ne-am razgandit si am zis sa o luam prin Veliko Tarnovo(VT) ca nu mai fusesem pe acolo.Asa ca traseul rezultat a fost urmatorul:
http://goo.gl/maps/uJ0ut
Deoarece gps-ul "nu stie" de A1 l-am setat sa ne duca in in VT via Sliven. La un momentat dat se urca pe A1, prima iesire fiind spre Nova Zagora.
Prima varianta este ceva mai lejera, in sensul ca este mai putin virajat decat ce-a de a doua varianta.Pe ambele variante soselele sunt bune, spre foarte bune cu exceptiile mentionate(Elhovo, Panicherevo- piatra cubica)

Si la dus, si la intors, controlul in Hamzabeyli a durat 10-15 minute. La turci se trece pe la 3 ghisee. La iesire din BG va cere vignieta iar la turci va trece masina in pasaport( asta dureaza cel mai mult). La iesire din TR cel de-al treilea vames se uita prin portbagaj si va intreaba de aur:) Daca nu dati impresia ca ascundeti ceva va lasa in pace.Altfel, probabil ca va controleaza mai in amanunt. Am vazut ca mai au bancile alea lungi( ca acum 20 ani) pe care asezi bagajele pentru control. La intrarea in BG nu se face dezinsectie, priin urmare nu se percepe nici o taxa.

La dus, inainte de a intra pe autostrada spre Istanbul, am cumparat, de pe partea stanga, acel sticker HGS ( 30 +5 lire), pe care, initial, nu l-am pus corect, astfel incat, atat la intrare cat si la iesire, semaforul s-a facut galben sau rosu si a sunat, semn ca trecerea nu a fost taxata.
Ideea e ca acel sticker nu este ca vignieta bulgara, pe care o lipesti pe parbriz cu fata scrisa spre exterior, deoarece partea lipicioasa este pe spate. Initial o lipisem pe spatele oglizii, astfel incat partea scrisa sa fie vizibila din exterior. Nefiind taxat m-am uitat la alte masini cum este "instalat" si am vazut ca partea scrisa era pe interior. Asa am facut si eu si, atunci cand am trecut podul in Asia, am fost taxat 3,4 lire. Se pare ca acel stiker are un RFID, nefiind important care fatza este vizibila, ci doar ca el sa fie pozitionat corect pe parbriz. Prin urmare, autostrada spre Istanbul a fost gratis pentru mine. Ma rog, oarecum gratis pentru ca fiind preplatit si nominal, trebuie sa ma mai duc din nou un TR ca sa-mi consum tot creditul.


--------------------
Dacia Solenza Clima - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 May 2013, 09:34
Post #821


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@ Maf

Sa inteleg ca au termint bulgarii de refacut toata bucata Okop (langa Yambol) - Elhovo?
Centura Yambol cum se prezinta?
Anul trecut in septembrie se lucra destul de intens la latirea pe 2 benzi pe sens (Okop - A1).

Poti, te rog, sa detaliezi putin despre sticker-ul HGS.
Nu mai exista cardurile KGS (Kartli Gecis Sistem - Sistem de plata cu cardul)?
Card preplatit, pe care il scanai manual inaintea barierei.
Sau ai vrut tu neaparat stick-er?

Multumesc.


In alta ordine de idei, poate ajuta pe cineva:
http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteEng/Root/Maps.aspx

Par niste harti bine facute.



--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naighba
post 19 May 2013, 12:13
Post #822


Benzinar din mosi stramosi


Group: Members
Posts: 589
Joined: 27 February 07
From: Bacau (Ro) / Bar sur Aube (Fr)




Salutari. Vreau sa merg in Turcia in iulie pe 7. Ce traseu imi recomandati spre Didim din Bucuresti. Vreau sa fac drumul direct fara opriri (cca 1150 km). Precizez ca locuiesc in Franta si sunt obisnuit cu traseele lungi. Am inteles ca turcii sunt mai "speciali" la ceea ce tine de actele masinii. Eu am pasaport romanesc cu adresa din Romania iar actele masinii sunt frantuzesti cu adresa din Franta tot pe numele meu. Ca dovada ca locuiesc la aceea adresa am titlul de sejur francez cu numele meu si adresa (echivalentul unui buletin pt. straini). Credeti ca pot aparea probleme referitor la actele masinii ?
Multumesc anticipat.


--------------------
Renault Laguna 3 GT 2.0T 4Control 2008
Laguna 2001 1.8 16v - Privilege
Clio 2002 1.4 16v - Privilege
Peugeot 206 1.4 HDI - Comercial
Solenza 1.4 MPI - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 20 May 2013, 11:19
Post #823


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@ naighba

Dupa mintea mea, fara sa am pretentia ca am dreptate, cel mai bun drum ar fi:
Bucuresti - Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - Kotel - Yamol - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli - centura Edirne - Havsa - Usunkopru - Kesan - Gelibolu - Eceabat - Canakkale - Edermit - centrura Izmir - Didim

Despre bucata Bucuresti - Kesan gaseti niste detalii in sectiunea asta, la postul nr. 795 (prima parte).

Kesan - Eceabat nu cred sa ridice probleme (n-am mai fost de 2 ani pe acolo).

Ferry Eceabat - Canakkale ai aici orarul:
http://www.gestasdenizulasim.com.tr/en/bilgiler.php?mid=96
Site-ul pare actualizat, chiar daca orarul este in vigoare din 2012.

Canakkale - Izmir pe D 550 era OK acum 2 ani, nu cred ca sunt probleme.

La sud de Izmir n-am fost.

Nu cred sa fie probleme la intrarea in Turcia atata timp cat poti face dovada ca masina este a ta.

Daca vrei sa mergi pe autostrada Izmir - Aydin, cred ca sti ca in TR plata autostrazii nu se mai poate face cash, ci doar cu un card preplatit pe care il iei inainte de a intra pe autostrada.

Si pregateste-te pentru aprox. 2 euro litrul de benzina in Turcia.
Asa ca plinul la iesirea din BG este obligatoriu.
Mai multe detalii:
http://www.poas.com.tr/news.aspx?lng=en
(Fuel Prices, in partea dreapta a paginii)

Daca mai ai nelamuriri, nu ezita.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 16 Jul 2013, 11:04
Post #824


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Poate ajuta pe cineva.

De ieri, 15.07.2013, autostrada Tracia (A1) este complet functionala.
Autostrada are 360 km lungime si merge pe traseul Sofia - Plovdiv - Yambol - Burgas.

http://en.wikipedia.org/wiki/Trakia_motorway
http://www.novinite.com/view_news.php?id=152021
http://www.mrrb.government.bg/en/?controller=news&id=876

Pentru majoritatea celor care merg din RO in Turcia nu prea ii ajuta aceasta autostrada.
Poate ii ajuta pe cei din zona de vest a Romaniei care merg in Turcia, daca urmeaza traseul Belgrad - Nis - Sofia - Plovdiv - Yambol - granita turceasca.
Pe ruta asta ar fi cei mai multi km de autostrada, pe bucatile Belgrad - Nis apoi Sofia - Yambol.

Ca fapt divers, bulgarii sunt mai rau ca noi.
Decizia constructiei autostrazii Tracia (si a altor autostrazi) a fost adoptata in anul 1965.
Constructia a inceput in anul 1973 si termninata in 2013, doar in 40 de ani.
E drept ca bucata Sofia - Plovdiv a fost gata in anul 1985.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 Jul 2013, 11:40
Post #825


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Ca fapt divers.
A inceput constructia celui de-al treilea pod peste Bosfor:
http://www.hurriyetdailynews.com/third-bos...1&NewsCatID=345

Podul se va numi "Yavuz Sultan Selim", in onoarea sultanului Selim I (domnie 1512 - 1520) si tatal lui Soliman Magnificul.

Podul va fi amplast aproape de intrarea in Bosfor dinspre marea Neagra, intre Garipce (Saryer) pe malul european si Poyrazkoy (Beykoz) pe malul asiatic.

Mai simplu, va fi amplasat la nord de linia imaginara Rumeli Kavagi - Anadolu Kavagi.
Adica va putea fi admirat de la ruinele castelului Yoros de la Anadolu Kavagi.

Teoretic va fi gata in 2016, desi Erdogan ar vrea in 2015.

Noul pod va face parte din viitoarea autostrada nordica a marii Marmara (Kuzey Marmara Otoyolu in turca.
Aceasta autostrada va pleca de undeva din zona Silivri (65 km Vest de Istanbul) va traversa Bosforul pe cel de-al treilea pod, apoi va ajunge la Pasakoy (40 km Est de Istanbul).
Probabil Pasakoy va fi legat de autostrada deja existenta O4 (Istanbul - Ankara).

This post has been edited by gibonu: 17 Jul 2013, 11:43


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 23 Jul 2013, 10:15
Post #826


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Am si eu o intrebare ptr. cei care au fost in Turcia de curand. Am inteles ca de la 1 ian. 2013 se foloseste stickerul HGS, preplatit, de 5 TL, pe care ti-l incarca la inceput cu minim 30 TL. As putea evita varianta asta, platind direct pe autostrada (ca in Franta, Italia etc.)? Ptr. ca voi consuma prea putin din credit, iar in Turcia nu stiu cand mai ajung.

Multumesc!


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 23 Jul 2013, 12:58
Post #827


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Am scormonit și eu pe subiectul ăsta, și nu am găsit alternativă. Dai 35 lire, consumi cât ai nevoie și cu restul rămâi. Eventual vinzi cardul dacă ai cui (deși cardul de 5 lire e netransferabil; ar axista și unul de 15 lire transferabil). Nu știu dacă creditul neutilizat se păstrează permanent sau expiră după un timp. Sau dacă ai timp, eviți autostrada și podurile din Istanbul.

Într-un fel comparabil cu Slovenia: în 3 ore traversezi toată țara (pe autostradă), dar asta costă 15 euro.

Dacă găsești vreo soluție (pentru Turcia), dă de știre și pe aici.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Jul 2013, 14:57
Post #828


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@drrond

Cash ca in Franta si Italia nu se mai plateste in Turcia de cativa ani.
Ultima data am platit autostrada cash in mai 2010.

Acum, se pare ca se foloseste doar sticker-ul HGS si ca s-au desfiintat acele carduri pre-platite.
Si mai tare este ca sticker-ul HGS poate fi utilizat doar de o singura masina.
Mai multe informatii aici:
http://istanbulupscale.com/getting-around-...-turkey-ogs-hg/

@Brainie

E bine si 15 euro.
Eu am avut norocul sa prind (in 2009) vigneta minima de 35 de euro, valabila 6 luni.
Si am stat 12 ore in Slovenia.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 23 Jul 2013, 15:59
Post #829


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Si eu am prins in 2008 in Slovenia vigneta de 35 E. Doar am trecut spre tara. Ulterior am aflat ca pana nu au facut scandal cei de la UE, nu au vrut sa auda de o micsorare...

Asta e! Bun exemplu! Daca am dat 35 E atunci, dau 35 TL si acum! In fond sunt doar aprox. 14 E. Dar mi se pare cam teapa din partea turcilor!

Multumesc de raspunsuri! Calatorii placute!

This post has been edited by drrond: 23 Jul 2013, 16:00


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Jul 2013, 16:26
Post #830


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@ drrond

Nu mi se pare chiar asa de teapa.
Gandeste-te doar ca Istanbul - Edirne costa 9,25 Lire.
Daca faci bucata asta dus - intors = 19.50 Lire.

Daca mai treci unul dintre cele doua poduri peste Bosfor mai adauga 4,25 Lire.
Trecere din Asia in Europa este gratis.

Daca parcurgi toata autostrada Istanbul - Ankara mai adauga inca 18,75 Lire.

Preturile le-am luat de aici:
http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteEng/Root/Tolls.aspx

Concret, daca mergi cu automobilul distanta Edirne - Istanbul - Ankara = 32,25
Adica trebuie sa mai completezi creditul initial.

In alta ordine de idei, gandeste-te ca este mult mai eficient pentru ei:
- nu se mai fac cozi la casele de taxare;
- nu mai trebuie platit cate un deservent la fiecare casa (in 3 schimbri);
- nu mai trebuie sa plimbe banii de la casa de marcat la banca.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 23 Jul 2013, 19:24
Post #831


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Acum chiar ca trebuie sa-ti multumesc mult!! Am intrat si eu pe site-ul asta, dar am cautat superficial. Asa ca m-am dus in altul (romanesc) unde ziceau ca Edirne-Istambul = 2,30 TL, podul = 2,40 TL iar Istanbul-Ankara = 3,70 TL. Ieseau 8,40 TL, de aceea am zis ca e teapa! Greseala mea!! Cum eu dupa Istanbul voi merge in Cappadocia e clar ca trebuie sa pun peste 30 TL!

Asa ca inca o data multumesc!

This post has been edited by drrond: 23 Jul 2013, 19:30


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 24 Jul 2013, 09:51
Post #832


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@drrond

Cu cea mai mare placere.
Ma bucur daca te-am putut ajuta.

Referitor la site-urile romanesti, sunt obisnuit cu faptul ca contin doar informatii superficiale si care n-au nicio legatura cu realitatea.
Cum ar fi "Edirne-Istambul = 2,30 TL".


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agyx
post 26 Aug 2013, 15:48
Post #833


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 August 13




Salutare tuturor!
Intrebare: A fost cineva in Bozcaada?
Intentionam sa plecam pe 16 septembrie 2 familii cu o masina pe traseul: Bucuresti - Ruse - Razgrad - Targovishte - Omurtag - Kotel - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli - Edirne - Havsa - Kesan - Eceabat >>Ferry >> Canakkale - Geyikli >> Ferry >> Bozcaada
Am chinuit google-ul cateva zile in speranta de a gasi impresii de la conationalii nostri dar informatiile sunt destul de vagi. Se pare ca putini romani au ajuns acolo
As fi tare recunoscator pentru ceva ponturi si recomandari legate de aceasta insula ( cazare, restaurante, etc )

Drumuri bune si vacante frumoase!

P.S. Stie cineva programul de ferry Geyikli - Bozcaada?
Am gasit informatii diferite pe diverse site-uri

This post has been edited by Agyx: 26 Aug 2013, 15:51


--------------------
Renault Scenic 2003, Megane Scenic, 1,9 DCI, 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 26 Aug 2013, 16:21
Post #834


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@Agyx

Insula Bozcaada este considerata un fel de secret turcesc, unde nu prea vin multi turisti straini.
Poate te ajuta asta:
http://www.lonelyplanet.com/turkey/travel-...-articles/75987

Cat despre ferry, s-ar putea sa te ajuta site-ul asta (este aceiasi companie care face cursa Eceabat - Canakkale):
http://www.gestasdenizulasim.com.tr/en/index.php

Adalar Hatti, apoi Geyikli - Bozcaada.

Bafta.

P.S. Felicitari pentru intentia de a merge pe insula Bozcaada.


L.E.
Daca tot ajungi in pe Bozcaada, ar fi pacat sa nu vezi si cealalta insula turceasca din Marea Egee.
Gasesti aici mai multe detalii, incepand cu postul nr. 30:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=222339&st=0

Daca te pasioneaza istoria Primului Razboi Mondial, sudul peninsulei Galipolli chiar merita vazut:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=194962&hl=


This post has been edited by gibonu: 26 Aug 2013, 16:52


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agyx
post 26 Aug 2013, 16:57
Post #835


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 26 August 13




@gibonu
Multumesc, promit sa revin cu detalii la intoarcere

O vara frumoasa tuturor! ( ce a mai ramas din ea )


--------------------
Renault Scenic 2003, Megane Scenic, 1,9 DCI, 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 27 Mar 2014, 16:29
Post #836


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(drrond @ 4 Feb 2013, 19:37)
apoi un circuit in 4 zile: Cappadocia - Pamukkale - Efes - Erdek ( la Marea Marmara ) unde vine partea a 2-a a vacantei, cu prajeala la soare si vizite la Troia, Canakkale, Dardanele si altele pe acolo prin imprejurimi. La intoarcere vreau sa vin pe traseul: Erdek - Tekirdag - Edirne - Stara Zagora - Veliko Tarnovo - Ruse - Giurgiu - Rm. Valcea.
*



In masura in care se poate, mi-ar placea sa citesc cateva randuri si sa vad cateva poze cu Cappadocia - Pamukkale - Efes, etc.
Si daca ne mai poti da niste detalii despre cursele de ferry peste marea Marmara raman dator.

Multumesc.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 28 Mar 2014, 10:24
Post #837


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Salut!

Mda ai dreptate, spre jena mea, nu am reusit sa scriu nimic despre vacanta de anul trecut (stau cam rau cu timpul liber! - de fapt ma gandesc ca asta e cam valabil ptr. mai toata lumea!). Stiu si ca era datoria mea; am ramas deficitar la capitolul asta!! blush.gif

Am reusit sa fac tot ce mi-am propus. O sa incerc zilele urmatoare sa fac o descriere cam cum faci tu, desi nu cred ca imi va reusi wacko.gif Cu ceva poze bineinteles! In orice caz, asa cum te astepti a fost un vis!! Cappadocia va ramane in sufletul meu forever; e un loc unde indiferent de varsta, redevii copil fara sa vrei! E absolut uluitor!!
Iar drumul ala prin Campia Anatoliei (cum le-am zis eu fetitelor ca "un sarpe gri intr-o mare aurie") cu senzatia aia tulburatoare (cel putin ptr. mine) de "open spaces", nu-l voi uita niciodata! Ceva in genul "Route 66"!

Cat despre ferry, pana la urma am trecut pe la Cardak - Gelibolu, ptr. ca ideea mea cu Erdek - Tekirdag a cazut din cauza orarului ferryboaturilor de acolo (erau curse doar noaptea de la 22 si de la 3). Am plecat pe la 12,30 din Erdek spre Cardak, iar acolo m-am asezat la coada la ferry. Din ce am vazut acolo, cursele se desfasurau non - stop, iar traversarea a durat cam 30 min in total si am platit 20 TL (masina si noi 4). Insa trebuie sa tii cont ca era varf de sezon (16 august), deci nu stiu ce sa iti spun referitor la orar. Nici macar compania nu am retinut-o (o sa ma uit pe poze acasa sa vad daca am vreuna din care sa rezulte). De la Gelibolu am plecat mai departe cu intentia de a trece prin Edirne, insa al naibii GPS (setat la traseul rapid) ne-a dus prin Grecia!! Insa nu a fost nimic grav, pana la urma tot la Kharmanli am dormit (recomand hotelul Prima, foarte ieftin - 16E camera cu 4 paturi fara mic dejun -, camere curate, renovat relativ recent, aproape de soseaua europeana, parcarea ok, se mananca in imediata apropiere la un restaurant fain).


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 28 Mar 2014, 11:53
Post #838


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@drrond

Personal, mi-ar face mare placere sa citesc o poveste din Cappadocia (plus poze) intr-un topic separat de asta.
Si cred ca nu sunt singurul.

Bafta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Apr 2014, 17:08
Post #839


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Poate ajuta pe cineva, desi sezonul de mers in Turcia inca nu a inceput.
Asadar.

21.04.2014

Ruse - Razgrad, drum perfect (asfalt si semnalizare rutiera).

Razgread - intersectia DN 49 cu DN 51, asfalt cam valurit, insa nu ridica mari probleme.

Intersectia DN 49 cu DN 51 - Dralfa, prima jumatate asfalt cam valurit plus cateva gropi, a doua jumatate drum bun.
De la intersectia DN 49 cu DN 51 se poate continua alergarea pe DN 49 pana la Targoviste.

Dralfa - Targoviste, drum perfect (asfalt si semnalizare rutiera).

Targoviste - Omurtag - Kotel - Mokren - intersectia DN 7 cu A1 (langa Yambol), drum perfect (asfalt si semnalizare rutiera).

Desi nu este de prea mare ajutor (poate doar pentru cei din vestul tarii) noua autostrada A 1 (Tracia), bucata intersectia cu DN 7 (langa Yambol) - Burgas (undeva la nord de Burgas mai exact).
Pozele sunt pe sensul de mers Burgas - Yambol:

01.JPG ( Size: 340.59k ) Number of downloads: 1172
02.JPG ( Size: 339.43k ) Number of downloads: 1167
03.JPG ( Size: 378.02k ) Number of downloads: 1153


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 1 Jul 2014, 13:17
Post #840


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Salut! Zici ca Ruse - Razgrad - Targoviste - Kotel - Yambol - Elhovo - Hamzabeyli ar fi mai bun decât drumul clasic pe Veliko Târnovo si Stara Zagora acuma?

In septembrie mergem la Kusadasi pe drumul clasic Cannakkalle - Izmir - Kusadasi. Abia astept! Mai ramâne se facem o rezervare de hotel de tranzit la Cannakkalle.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
39 Pages « < 26 27 28 29 30 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:19
Forum Renault