DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ulei servo

alex_DNK
post 17 May 2008, 18:28
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 9 May 08
From: Slobozia




mai fratilor... cam la 2 saptamani eue trebuie sa completez uleil de la servodirectie. am verificat si se pare ca nu pierde pe nicaieri. e normal asa ceva? 053.gif


--------------------
skoda octavia 2009 - 87 dnk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aUd_SeMNe
post 17 May 2008, 19:23
Post #2


Megane 3


Group: Members
Posts: 125
Joined: 2 September 07
From: Bucuresti




Nu e normal dute la un service sa iti faca o verificare amanuntita.
La mn de circa 5 luni e neschimbat nivelu la ulei


--------------------
Renault Megane 3 1.5 dci 90cp
Renault Megane 3 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenzoi
post 17 May 2008, 19:47
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 11 November 07




O singura data l-am completat in cinci ani da cand e masina si asta a fost de vreo doi ani. De atunci sta nemiscat nivelul. Nu e normal sa il completezi asa de dessi cred ca e o problema acolo. Fa o verificare .


--------------------
Dacia Solenza 2003, Scala - Cj-75 LAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan solenza
post 17 May 2008, 21:51
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 6 April 08




utate sub burduful tijei de la volan care merge la caseta si vezi ca pe acolo sar putea sa curga


--------------------
ARO dacia 10,4 solenza 1,4 mpi scala 2004 - bh o4 frb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_DNK
post 17 May 2008, 22:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 9 May 08
From: Slobozia




am sa verific..mc


--------------------
skoda octavia 2009 - 87 dnk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 17 May 2008, 22:36
Post #6


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen






--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cevi
post 18 May 2008, 11:14
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 3 February 08




eu in 3 ani si 40k km nu am completat uleiul de servo niciodata! Singurul lichid pe care l`am completat, exceptandu`l pe cel de parbriz, a fost cel de frana, dupa aerisiri . smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2005/Confort - B-41-XOH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
korsarul_negru
post 2 Aug 2008, 14:33
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 26 May 06




Salutare, dupa 3 ani a venit si la mine momentul sa completez uleiul de servo, insa din neatentie am cumparat ulei Dexron III G in loc de Dexron II D cum e specificat in cartea masinii. Acum intrebarea mea este daca pot folosii acest ulei. Pot sa completez pe cel vechi cu cel nou ??? Trebuie sa il schimb pe cel vechi (ca sa nu le amestec) ??? Sau nu este compatibil acest model cu servodirectia solenzei???


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala - B 78 MET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
troy
post 2 Aug 2008, 14:44
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 13 September 07
From: BUCURESTI




De regula Dexron III, acopera si specificatiile lui Dexron II, acum tu faci cum crezi.
Eu unul as cauta sa schimb tot lichidul, sa-l inprospatez.


--------------------
Dacia Logan MCV 2016 - de tabla
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wind
post 6 Aug 2008, 16:58
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 630
Joined: 19 January 07
From: bucuresti




vreau si eu sa completez cu ulei la servodirectie si din pacate nu mai pot desface capacul de la borcan. cred ca ultima oara l-am infiletat stramb. pur si simplu nu se mai misca. aveti ceva idei ?


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AleXuTzU_Tau
post 6 Aug 2008, 19:51
Post #11


ReCharGe


Group: Members
Posts: 321
Joined: 18 January 08
From: HoNoLuLu




cu un MOX ceva ca eu am patito la capacu de la antigel......si app pt cel care ii pierde ulei de la servo....cred ca e de la caseta ca mie imi curge pe acolo pe jos unde intra conductele in caseta.....este shasiu de ulei in portiunea aia.....ar fi bine sa te uiti pe acolo......sal sal


--------------------
Monster TrucK Solenza Clima 2222 - B-03-FGO
Ma Dau In Barci Si Tu Nu Vezi Asta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wind
post 6 Aug 2008, 20:09
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 630
Joined: 19 January 07
From: bucuresti




cu mox pe plastic ? nu cred . oricum cu o mana trebuie sa tii de borcan ca altfel se smulge din prinderi si cu cealalta sa incerci sa il desfaci. eu am pierderi pe la pompa


--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 9 Aug 2008, 16:56
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(iulian222x @ 6 Aug 2008, 16:58)
vreau si eu sa completez cu ulei la servodirectie si din pacate nu mai pot desface capacul de la borcan. cred ca ultima oara l-am infiletat stramb. pur si simplu nu se mai misca. aveti ceva idei ?
*



Mergi putin cu masina sa se incalzeasca bine zona sau incearca tu cu ceva si apoi incerci incet dar ferm sa desfaci capacul . Dar trebuie sa fie incalzit !

Eu am schimbat tot lichidul de la servo-directie in urma discutiilor de pe aici , mai ales ca avea peste 3 ani . Ia ceva timp si murdarie , dar se schimba relativ usor . Mare grija sa nu va sara in ochi !!!
Observatie : cel vechi era un orange-murdar , iar cel nou este rosu - sange de taur icon_mrgreen.gif . Volanul merge mai usor si mai constant la viraje maxime , in timp ce inainte mergea mai usor in primele 40 - 90 ' si mai greu apoi . Neaparat sa-i faceti o aerisire completa !!!

Korsarule - schimba tot lichidul , dar cu cel specificat in cartea tehnica !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 10 Aug 2008, 18:59
Post #14


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




mariuse poate ne spui si cum se face acea " aerisire completa ". pun pariu ca nu tu ai schimbat uleiul servo ci un mecanic iar tu nici macar nu prea ai vazut ce a facut ala pe acolo.
daca ma insel te rog sa ne spui cum ai procedat.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 10 Aug 2008, 19:37
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Ben - tinand cont de faptul ca tu ai o anumita parere despre ce fac eu , imi rezerv dreptul sa raspund cui vreau si cum vreau , deci sa-ti pui pofta in cui de explicatii si alta data sa te gandesti inainte sa scrii , daca vrei ceva de la cineva .

Daca o dai pe sinceritati , atunci uite te ajut si te trimit la manualul de reparatii al Dacia Solenza si vei gasi acolo tot ce trebuie facut si sunt explicate f bine toate procedurile si de scoatere a lichidului vechi , de introducere a celui nou si chiar de "aerisire completa" de care am vb eu . Ma gandesc ca tu fiind familializat cu acele manuale te vei intelege mai bine cu ele si poate nu vei mai avea cu cine sa te contrazici din diverse cauze . Lectura placuta !

P.S. Vezi ca nu exista kit de reparatie nici pt rulmentul de la pompa de servo , asa cum nu exista nici pt cel de la caseta .

This post has been edited by marius80_eugen: 10 Aug 2008, 20:35


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 10 Aug 2008, 19:39
Post #16


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 10 Aug 2008, 20:37)
Ben - tinand cont de faptul ca tu ai o anumita parere despre ce fac eu , imi rezerv dreptul sa raspund cui vreau si cum vreau , deci sa-ti pui pofta in cui de explicatii si alta data sa te gandesti inainte sa scrii , daca vrei ceva de la cineva .
*



nu am nici o parere despre ce faci tu. dar vreau sa imi dai detalii ca sa stiu sa fac si eu la fel, bineinteles daca este bine, altfel.......

10 Aug 2008, 20:40:
sincer si eu pierd lichid servo pe la simerigul de la fulia de accesorii.

This post has been edited by benkenobi: 10 Aug 2008, 19:40


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 10 Aug 2008, 21:29
Post #17


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Lichidul de servo-directie pe care il am in instalatie e roz(nici orange nici rosu "sange de taur") ,dar nu am gasit in nici un manual sa scrie ca se inlocuieste.


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei041
post 13 Aug 2008, 19:00
Post #18


2/E


Group: Members
Posts: 165
Joined: 28 April 07
From: Constanta




Cam ce pret are uleiul de servodirectie?


--------------------
Ford Fiesta 1.4 tdci 2008 - Ghia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 Aug 2008, 22:18
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Dacia de origine 29 ron . Poate gasesti si mai ieftin putin , dar chiar nu am avut timp sa alerg dupa asta ... si m-ar fi costat mai mult benzina decat diferenta .

Romanvs - din cauza ca isi pierde din proprietatile pe care le are ! Uleiurile consumabile de genul asta au termen de garantie 2 ani , ca si antigelul .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 14 Aug 2008, 14:13
Post #20


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




QUOTE(marius80_eugen @ 13 Aug 2008, 22:18)
Romanvs - din cauza ca isi pierde din proprietatile pe care le are ! Uleiurile consumabile de genul asta au termen de garantie 2 ani , ca si antigelul .
*



Conform teoriei tale ar insemna sa inlocuim lichidul de la servodirectie.
intrebare.gif Apare o intrebare:De ce nu spune nimic producatorul despre schimbarea lichidului de la servodirectie cum o face in cazul celorlalte lichide:de racire,ungere motor si cutie de viteze,de franare?


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 15 Aug 2008, 13:26
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Pentru ca majoritatea problemelor apara DUPA iesirea din garantie si apoi este f binevoitor sa-ti ofere piese scumpe pe bani . Orice tine de servo-directie costa astronimic : pompa servo ( 5 mil ) , caseta servo-dir ( 9 mil ) furtune ( cam 2 mil ) ...
Fiind un ulei , este consumabil , deci se schimba la 2-3 ani , tinand cont si de numarul de km .
Nici uleiul din cutie nu se schimba , ci doar se completeaza . Vrei sa-si spun cat de bine se aude / simte dupa ce l-am schimbat ? In soare se vedeau sclipici de metale tocate in vechiul ulei , deci dupa 60.000 km este bine sa-l schimbati complet . ( eu pe la 65.000 l-am schimbat )


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 15 Aug 2008, 22:13
Post #22


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Referitor la uleiul din cutie scrie "negru pe alb" ca se inlocuieste la fiecare 60000 km parcursi dar la la cel de servodirectie nu scrie nimic.
Pe cel de cutie l-am inlocuit si eu un pic mai devreme decat trebuia pt ca am avut lipsa si nu stiam ce am acolo(se completeaza cu acelasi tip de ulei).Am bagat atunci un Valvoline 75w80.

Cine stie poate la "revizia de 120000 km" poate o sa il inlocuiesc si pe cel de servodirectie.

Pana atunci...toate bune. smile.gif


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sabinmq
post 28 Sep 2008, 11:21
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 22 March 07




Salut,
De cand am masina nu am completat decat o data uleiul de servo. Mecanicul care a completat, la cererea mea, a pus un pic mai mult, fix pana deasupra "triunghiului" de maxim. Asta a fost acum 2.5 ani. Anul asta prin aprilie am gasit deasupra presostatului ulei, cam 25-30 ml ("o lingura"). Nivelul de ulei din vasul de servo era neschimbat, acolo unde il stiam. Am banuit ca ar fi ulei de le AC. Am sters tot, am facut lustru prin toata zona si mai sus pe la fulie si am asteptat. Ciudat ca desi intre timp nu a mai aparut nici o pata de ulei pe nicaieri nivelul de ulei servo a scazut pana sub "triunghiul" de maxim, pana in dreptul varfului semnului. In acelasi timp am constatat ca daca iau un viraj foarte strans, la 90 de grade volanul revine foatre greu; trebuie indreptat cu mana altfel intru pe trotuar; poate din cauza turatiei reduse. Dar inainte pe acelas traseu, pe care il fac de 6-7 pe saptamana, cu acelasi sofer, eu, nu facea la fel. Nu stiu daca este ceva sau numai o impresie. Masina merge f. bine, nu sunt alte probleme legate de directie. In service mi s-a spus ca totul este in regula dar nu schimba uleiul de servo ca este mai bine sa completez numai. Cica dupa schimbare nu mai merge ca inainte. Cu toate ca am oarece relatii si simpatii am fost refuzat ferm. Asa ca mi s-a pus pata sa-l schimb eu, tot....dar nu prea stiu cum se procedeaza. Mentionez ca uleiul cu care s-a completat era de culoare maroniu-verzuie...parca ....si acum este rosu-rozaliu...o fi ceva...Daca cine poate sa aduca lumina in cele expuse multumesc anticipat....
O sa urmaresc evolutia masinii si va tin la curent.

28 Sep 2008, 16:34:
Revin cu noutati.
Acum 30 minute am controlat cum se prezinta si am fost de am luat , de urgenta, 1l ulei servo ELF, de culoare rosiatica, 20 lei si am completat aproape la plin rezervorul de ulei. Asa a curs.... .Am constatat ca sub ansamblul directiei asistate, in dreptul valvei rotative si in jur este o mare pata de ulei vizibila. de fapt cam tot ce este prin zona este murdar de ulei. Cred ca este ulei de servo ca este singurul de care stiu ca l-am pierdut. Nu imi dau seama pe unde curge exact, trebuie sa dau roata jos....dar nu azi. Cred ca in cel mai scurt timp trebuie sa merg in service mad.gif Pana atunci mai am...... 0.85 ml de consumat .........

28 Sep 2008, 16:36:
Ciudat este ca pe jos nu a curs nici o picatura...pana acum

This post has been edited by sabinmq: 28 Sep 2008, 15:36


--------------------
dacia solenza clima 2003
exista teorii infirmate de experimente dar niciodata experimentele nu pot fi infirmatate de teorie
"Atitudinea conteaza!!!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 28 Sep 2008, 18:50
Post #24


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




stii cum se zice cind te maninca undeva sa te scarpini tu trebuie sa te duci la doctor sa te vindeci.ci teo fi pus sa schimbi uleiul nu stiu.aaaa....tea mincat si de aia.acum trage dupa ce ai facut.bafta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sabinmq
post 28 Sep 2008, 19:26
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 22 March 07




Se pare ca este de la caseta...probabil un simering sau o conducta care pierde...asa ca vreau nu vreau se pare ca o sa fiu nevoit sa merg in service si......sa schimb pana la urma si uleiul de directie.....(pe care NU L-AM schimbat pana acum, dupa cum se poate citi cu atentie, daca raspunsul d-lui ramsen este ptr mine)


--------------------
dacia solenza clima 2003
exista teorii infirmate de experimente dar niciodata experimentele nu pot fi infirmatate de teorie
"Atitudinea conteaza!!!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 29 Sep 2008, 18:51
Post #26


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




va salut in legatura cu uleiul si servo directia.

masina are 44 k , in curand a fost in service pt itp , nu mergea frana de mana , toba finala sparta... inainte de a merge la itp am constatat ca daca plec cu masina depe loc ( cand e rece ) cand iau viraj si masina se misca haraie ceva... si se aude... cam urat , am fost la x service miau facut frana de mana miau schimbat toba si miau completat cu ulei la servo directie . 2 saptamani nu sa mai auzit problema , acum a aparut din nou ... ? ar trebui sa imi fac griji ? volanul merge la fel de usor


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 18:17
Forum Renault