DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ce prostii ati facut de cand sunteti soferi ?, Curaj ! Faceti-va autocritica.

Patefon
post 19 Aug 2005, 13:59
Post #1


Membru gajait


Group: Members
Posts: 90
Joined: 24 May 04
From: Bucuresti




Pe vremea cand inaca circulam cu batrana doamna Dacia m-am asezat la coada la benzina. Stau ce stau si vad ca se elibereaza o alta pompa, bag mersul inapoi si &%@^£*(fu...&$"!! Uitasem sa ma uit daca s-a mai asezat careva in spatele meu!!

This post has been edited by Patefon: 19 Aug 2005, 14:12


--------------------
Seat New Leon 2006 Sport - B-#######-11/8
Cu stima,
Patefon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 Aug 2005, 14:06
Post #2


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




A mai fost topicul asta!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 19 Aug 2005, 14:07
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Mi s-a intamplat odata sa fiu cu gandul in alta parte , si n-am fost atent ca urma o trecere de pietoni. Am franat brusc si cu nervi la persoana care traversa , iar omul de pe zebra a aratat frumos cu degetul la semnul de trecere de pietoni , moment in care am plecat capul de rusine blush.gif


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 19 Aug 2005, 14:09
Post #4


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




m-am inscris pe www.daciaclub.ro ... si dupa cum puteti vedea pierd timpul degeaba biggrin.gif

on topic:
mos iesit masina in fata mea Mihai Bravu frana nervoasa de la 70 copil ajuns din spate in fata prins cu mana ... enervat vrut batut mos nervi cand deschis portiera mosului dat cu ea in cap ochi vanat ... de atunci cand hotarat bat cineva pun nevasta deschide portiera biggrin.gif

a si copil poarta centura de siguranta ...

This post has been edited by luxcor: 19 Aug 2005, 14:19


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 19 Aug 2005, 14:12
Post #5


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




baut sampanie Craciun. stop. spart farul vecinului in parcare. stop. nu mai beut si condus dupa de-atunci. (chestia cu "eh! un singur paharel acolo..." mi-a fost suficient sa nu mai vad distanta ca lumea).

eh si cat de pirpiriu era vecinul ala pe langa mine, si-n ziua de azi am un oaresce respect aiurea din cauza fazei aleia.

This post has been edited by Lolek: 19 Aug 2005, 14:13


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 19 Aug 2005, 14:22
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Am intrat pe un pod in lucru pe culoarea rosie a semaforului, fara sa vad ca sub semafor era nenea politistul (mersesem in coloana si am zis ca pot sa trec si eu). Evident ca la capatul podului era alt nenea... A dat taica-miu spaga o suma egala cu jumatate din alocatia mea lunara de student; s-a rugat jumatate de ora de politisti, ca nu vroiau deloc bani. De atunci nu mai fortez nici macar culoarea galbena. Si mai oprisera pe cel din spatele meu (care nu a trecut dupa mine) sa fie martor. Iar ala cu gura mare la politisti "ia-i mai carnetul". Taran prost, daca o sa fiu vreodata oprit ca martor o sa iau apararea soferului, cu exceptia cazului in care face vreo tampenie colosala.


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skija
post 19 Aug 2005, 14:35
Post #7


proud not to be american


Group: Members
Posts: 513
Joined: 5 January 05
From: Bucharest/Buzau




aproape acelasi lucru... In Buzau s-a pus de curand un sir de semafoare pe bd. Unirii.. Eu nu mai trecusem cu masina pe acolo de ceva vreme, si nu stiam de acele semafoare... desi normal ar fi fost sa vad ca e semafor, nu l-am vazut... bun...
Pe banda intai eramasina de politie care astepta la semafor (era rosu), pe trotuar o patrula de politie + caine... Eu nevazand semaforul, credeam ca masina de pol. s-a oprit sa vb cu patrula... EU AM TRECUT LINISTIT PE LANGA EI, PE ROSU... (prietena mea, care era in dreapta m-a intrebat daca fac mishto de politai...)... S-au luat baietii dupa mine cu girofaru si sirena si pana la urma am rezolvat (cu niste telefoane) sa iau amenda ca nu purtam centura...


NEATENTIA....

This post has been edited by skija: 19 Aug 2005, 14:35


--------------------
LOGAN MCV 1.5dci 2007 - BZ 80 SKJ
decat o viata Cioran, mai bine o zi Van-Damme...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 19 Aug 2005, 14:59
Post #8


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Azi n-am facut nici o prostie... 04.gif
Dar mai am drumul de intoarcere pe Fundeni, asa ca am tot timpul.

Cea mai mare prostie a fost aia cu tiganii, povestita de mine altundeva pe site (la subiectul cu "ce ne enerveaza").
Invatatura de minte: sa nu mai pui frane de razbunare si sa nu mai arati degetul mijlociu la un Cielo care ti-a taiat drumul. Cu precadere in cazul in care este plin cu 4 tigani malaci cu lanturi la gat si putin cam beti.... icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 19 Aug 2005, 15:06
Post #9


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Timpul si locul actiunii: acum cativa ani, intr-o zona pe care n-o stiam bine. Personajele: eu si prietena mea, certandu-ne sanatos. Desfasurarea actiunii: la o intersectie am uitat sa ma asigur (aveam si cedeaza trecerea) si i-am taiat fata unui Aro care venea puternic din stanga. Omul n-a mai apucat sa claxoneze, am auzit doar scasnetul franelor si am vazut cum ii fuge fundul lateral. Tot ce-am putut sa fac a fost sa-i dau blana, si am avut noroc ca m-a ascultat masina, m-a ratat cu 20-30 cm. Inca regret ca nu m-am oprit sa-mi cer scuze, am fost vinovat si nesimtit si recunsc.


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 19 Aug 2005, 15:56
Post #10


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Eram pe centura in coloana. Apoi toti au inceput sa depaseasca, inclusiv eu. Deodata mi-am dat seama ca cel care era in fata cu o duba facea de fapt stanga.... si incetinise tare de tot. Era cat pe ce sa ma fac varza de fundul lui. Am franat de mi-au iesit ochii !!!
Morala: uite bine ce fac altii !!!

Alta data am dat cu spatele intr-o parcare. Abia cand am coborat am vazut ca eram la 3 cm de un stalp....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 19 Aug 2005, 16:39
Post #11


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




1. carnet de o luna, m-am certat cu prietena, mi-a dat papucii, m-am urcat nervos in masina cu care venisem la intalnire, acceleratia la blana, trecere de pietoni centrul orasului 80 km/h, claxoane, balet de pietoni speriati, rosu la semafor, mi-am bagat piciorul, am trecut. Dupa ce am oprit intr-o benzinarie sa ma calmez, a trecut masina politiei pe langa mine. 5 minute mai devreme daca veneau, pierdeam carnetul. Bine ca pietonii care vroiau sa treaca au vazut ca vin tare si cu claxoane. Probabil au crezut ca m-au lasat franele... Oricum, si azi mi-e rusine.

2. carnet de o luna si un pic, plimbam noua prietena. Ca s-o impresionez, am facut o intoarcere cu o singura mana pe volan. Era loc sa intorci doua Dacii, dar eu am nimerit fix in tractorul parcat pe marginea drumului

3. carnet de vreo 4 ani, drum lung, cald in masina. Tata in dreapta: "deschide geamul putin si pune parasolarul sa nu traga curentul". Am desprins cu mana dreapta parasolarul si l-am miscat spre usa. In acele momente l-am auzit pe tata "vireaza stanga!!!!!!", am vazut niste tufisuri in fata si in dreapta si m-am oprit intr-unul. Aveam o inclinare laterala de vreo 45 de grade, doar tufele tineau masina sa nu se rastoarne. Am iesit tractat de un ARO.

4. carnet de 4-5 ani, iarna in fata blocului, parcare aglomerata, aveam grija sa nu botesc un Opel cand dadeam cu spatele. La un moment dat aud: poc! Era un cos de gunoi pe care l-am dizlocat din stalpi.

5. carnet de 6 ani, Logan, drum cu 4 benzi, graba mare, vroiam sa intorc. Vad un Mercedes alb in oglinda, zic "e departe", dau sa ies, vad cu coada ochiului ceva alb, frana-n blana, STOP! Am scapat doar cu o dara alba pe spoiler; la Mertz nu se vedea nimic.

6. carnet de 6 ani, tot cu Golanu, parcare in fata blocului, era un gard inclinat, creadeam ca mai am spatiu, cand colo poc! Gardul era indoit numai de la jumate in sus si partea de jos am pocnit-o cu bara. Rupt suport de numar fata, vopsea spoiler sarita

7. carnet de 6 ani, acelasi Golan, pod cu linie de tramvai, numai unul putea trece. M-am luat la "intrecere" cu tramvaiul, sa trec eu primul, l-am depasit, am intrat pe pod, am mers 3 m, peste sine trecea un caine!
Am redus, am crezut ca trece mai repede, am vrut sa franez ca sa opresc, dar tramvaiul se apropia vertiginos, asa ca n-am mai oprit, poc! Dizlocat proiector, sange si par de caine pe roata si pe spoiler, numar indoit, suport numar rupt iar. Toata lumea care trecea pe pod mi-a urat de bine, de la "maa!" la "sa te bata Dumnezeu, criminalule!"

This post has been edited by Illusi0n: 19 Aug 2005, 16:41


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 19 Aug 2005, 16:50
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Mai sa fie...


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 19 Aug 2005, 17:04
Post #13


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Eram incepator, de-abia luasem masina, aveam 2 luni de condus. Conduceam Dacia 1310 Break Turbo Intercooler albastra - prima mea masina, acum zace in parcare.

Era iarna.. am accelerat pe gheata pe strada mea.. a inceput sa derapieze pe gheata la viteza mare, vreo 50 Km/h.. am incercat s-o redresez, era cit pe ce sa reusesc, dar n-am reusit, si am lovit cu portiera spate botul unei masini parcate...

Pina la urma s-a oprit. Aveam portiera infundata. M-am dus sa vad ce a patit ala, desi nu prea stiam care este, pentru ca la viteza aia.. nu am gasit nici o masina lovita evident in bot, asa ca nu i-am lasat vreun biletel sau ceva.

Mi-a placut experienta, a fost chiar misto.. dar evident ca nu mai voiam sa mai pierd controlul vreodata.

Asa ca mi-am pus in cap sa exersez derapari pe gheata.

Ma intorceam seara tirziu de la prietena mea, de pe Ion Mihalache fost 1 Mai.. nu prea erau masini pe strada. Am pus o frina brusca ca sa testez deraparea pe gheata, si am derapat infernal, am ajuns in fata troleului care a frinat totusi la timp.

Am cam facut treaba mare pe mine de frica. Dar.. pe Calea Victoriei, care era complet goala, fara nici o masina, am prins din nou curaj. Am generat din nou o derapare pe gheata, punind o frina brusca.

A alunecat infernal. Am incercat s-o controlez, dar n-am putut.

Masina s-a rasucit cu 180 de grade si mergea cu spatele, direct spre marginea strazii. Am bagat in viteza 1 si am accelerat.. inutil, evident, aluneca infernal.

Am lovit cu bara din spate stilpul de la marginea soselei.. damn!@#%$ s-a facut zob bara, era aplatizata rau.

Am schimbat bara de protectie din spate si de atunci nu am mai facut cascadorii din astea.

Dar.. am ramas cu o obsesie. Daca gasesc vreun loc unde se pot aluneca pe gheata liber, fara pericol, sigur am sa exersez.

This post has been edited by Vlad Georgescu: 19 Aug 2005, 17:05


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 19 Aug 2005, 17:11
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Mai sa fie...



--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florentin_n
post 19 Aug 2005, 17:13
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 11 April 05




1. 31-martie-05 - am plecat primul de la semafor, 55k/h o buna bucata de drum, i-mi taie unul fata si ma obliga sa reduc la 15 km/h, il depasesc pe banda 1 si-l tin si eu o buna bucata de drum cu 20km/h, deodata soseaua din 2 benzi se desface ca un evantai si se fac 3 benzi, tipul ma depaseste pe banda 3, pe 2 aveam masina-n fata, intru pe banda 1 si jar sa-l ajung (il vedeam cu coada ochiului cum prinde viteza) si deodata se pune rosu...el a trecut iar eu m-am infipt in spatele unui Clio care respecta culoarea semaforului. El bara sparta...eu fata masinii irecuperabila.

2.30-nov-2003 In fata mea la semafor un Cielo care pleaca primul si ajunge la o trecere de pietoni unde opreste. Intre mine si el 20 m timp in care am incercat sa franez (nu am reusit din cauza poleiului), frana de motor, stanga, dreapta, frana de mana, (mai ramanea sa deschid usa sa ma arunc) toate manevrele posibile le-am incercat macar sa-l evit...nu am reusit...el bara zgariata, eu fata masinii facuta zob.

Le multumesc celor doi soferi pentru calmul si rabdarea de care au dat dovada in acele momente...

Acum nu mai fac liniute si iarna circul numai cu cauciucuri noi de iarna.


--------------------
Dacia Logan Easy 2007 - BRxx yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 19 Aug 2005, 17:15
Post #16


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Pai sa vedem smile.gif ...

1. carnet de o saptamana, masina unui prieten (1300) .. iesire de pe drum lateral in european spre dreapta. Am facut o intoarcere spre dreapta pana pe contrasens pe langa sant taind, bineinteles, cele doua linii continue de pe marginea drumului. => amenda usturatoare si iertare de suspendare permis pe motiv de "prospatura" la volan.

2. Permis de 2 ani. La volanul unui mercedes 190E. Afara ploua .. curba periculoasa la stanga nesemnlalizata. Viteza: vreo 80Km/h. Vad curba, iau curba, masina nu si nu. M-am oprit in sant, masina inclinata la 45 de grade, baia de ulei muci. Am fost scos de acolo de un camion cu troliu.

3. 6 luni mai tarziu, acelasi mercedes, 4AM, eu foarte obosit .. am vazut prea tarziu bolovanii care mascau lipsa unui sens dintr-un podet. Lovitura in plin la 90+ Km/h => fata mercedes varza (fara carne). Eu si sotia nevatamati.

4. carnet de 5 ani, supernova noua .. 2 saptamani. Semafor. Opresc aproape de un troleibus (eu pe stanga troleibusului).. prea aproape se pare caci la verde troleibusul a plecat facand dreapta si a plecat cu tot cu ambele portiere de pe dreapta.

5. 6 ani vechime ... tot supernova .. semafor verde, coloana .. toata lumea merge. In fata mea un Ford Granada care a prins galben .. a vrut sa forteze galbenul .. eu dupa el .. in ultimul moment se razgandeste si franeaza brusc .. eu franez dar ma opresc in bara lui .. cielo din spatele meu opreste violent in bara mea ... avarii minore la toate masinile.

6. tot 6 ani ... tot supernova ... eu ies de pe drum cu cedeaza trecerea. Cedez trecerea la toti dar in timpul asta trag maxim dreapta de volan. Cand vad un loc de "bagat" dau talpa => masina supravireaza si se opreste intr-o berlina smulgandu-i flapsul. eu mi-am indoit aripa dreapta fata si putin din portiera.

7. Permis de 8 ani, Megane II break. Mers in coloana .. ala din fata opreste brusc. Eu opresc la fel de brusc (traiasca ABS). Camionul din spate opreste la mine in portbagaj ... avarii nu chiar minore dar masina inca in stare de functionare ....

Ar mai fi vreo doua patanii dar alea-s fara urme de nici un fel (emotionale sau fizice).

Sper din tot sufletul sa NU mai am ce scrie aici .. la rubrica asta.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 Aug 2005, 17:25
Post #17


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Am scris eu da' nu stiu unde dracu' a disparut ?! 022.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 19 Aug 2005, 17:39
Post #18


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




urcat nervos in masina si stau pe prima banda si astept o gaura in trafic sa ma intorc, vin din spate vin din fata , iar vin din spate si tot asa (mai si ploua pe desupra) la un moment dat nu mai vin din fata masini si dai... cand intorc capul (eram deja la mijlocul strazii) vad ca vine unu taras cu toate rotile blocate cu o grimasa pe fata drept in mine, m-am speriat si eu si nici n-am reactionat, am trecut la mustata prin fata lui si el prin spatele meu, am crezut ca lesin....

shame on me excl.gif


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 19 Aug 2005, 18:09
Post #19


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Permis de vreo doi ani, coboram spre Bv. din Predeal cu o 1300, coloana de masini in urma unui camion, eu ultimul, nervi, draci, viermi in c..r,cand se fac doua benzi pe urcare ma bag sa depasec coloana, talpa la greu....reusesc, si cand sa rasuflu usurat incepe masina sa danseze intr-o curba la stanga. Eu rup pedala de frana si masina incepe sa se invarta pe drum, dupa cateva piruete se opreste la marginea drumului, cu botul de unde veneam. Masinile care tocmai le depasisem incetineau si imi urau de bine, tampitule, dobitocule,....aveau dreptate, imi venea sa intru in pamant de rusine!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 19 Aug 2005, 18:20
Post #20


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




O singura prostie am facut si eu. Carnet de 4 ani. Vara trecuta venise o fosta colega din Germania ca sa-si faca nunta. A doua zi a organizat un fel de cautare de comori. Intial se hotarase ca toti venim fara masina dar la fata locului am constatat altceva. Asa ca o alta colega mi-a dat masina ei. Bun... alregam prin oras dupa indicii. Ajung la Cismigiu si o iau pe Zalomit pe interzis. Asta nu ar fi nimic. Dar cand sa dau cu spatele eram cu ochii la pietoni (plus hi-hi hau-hau-ul de rigoare) si am luat cu aripa stanga coltul unei masini parcate putin mai inafara. A fost prima si ultima oara cand am mers cu masina altuia. Platit 300k amenda si asta a fost.

Asa amenzi am mai luat dar pentru fleacuri (centura, parcat neregulamentar, chestii din astea, nimic important).


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jammers
post 19 Aug 2005, 18:22
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 5 May 05
From: 67




Aveam prin 98 o Dacie 1310 cu motor de vw passat diesel. Motorul avea deja vreo 200 de mii de km, si sorbul rezervorului de benzina mi se infundase. Drept pentru care circulam cu un bidon de 10 litri de motorina pitit in spatiul motor, cu furtunul de tur si retur inauntru si cu o batista ca sa nu sara motorina la hopuri. Motorina de rezerva o tineam in portbagaj, si la momentul nazbatiei o stocasem in sticle de doi litri (pet).

Intr-o buna dimineata de iarna cobor la masina, pornesc motorul sa se incalzeasca, si deschid portbagajul sa alimentez bidonul de la motor cu oarece motorina. Nenorocirea face ca taica-miu imi daduse cateva sticle de vin, tot in peturi, care aveau exact aceeasi culoare ca motorina si care erau tot in portbagaj. Drept pentru care am bagat vreo 6 litri de vin in cei 4 litri de motorina care erau deja in bidon. Va las sa trageti singuri concluziile. Singura remarca: scoteau o spuma foarte misto injectoarele cand am incercat sa le aerisesc. A doua remarca: a trebuit sa o trag vreo 3 km sa elimine vinul din instalatie si sa porneasca, dat fiind ca era zapada pe jos si nu prea prindeau rotile. Pana la urma a luat-o cu a treia. A treia remarca: nu s-a busit nimic, motorul ala era chiar solid state.


--------------------
Skoda Roomster tdi 2006 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 19 Aug 2005, 19:17
Post #22


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




tinea bine la bautura..... laugh.gif


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 19 Aug 2005, 19:38
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




asta da chestie...motor cu vin...ma intreb cum se descurca cu tariile.....daca aveai benzinar


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 19 Aug 2005, 19:48
Post #24


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




QUOTE
Aveam prin 98 o Dacie 1310 cu motor de vw passat diesel. Motorul avea deja vreo 200 de mii de km, si sorbul rezervorului de benzina mi se infundase.


Stai 2 sec sa inteleg si eu. Deci. Aveai Dacia cu motor diesel, cu rezervor de benzina si ai alimentat-o cu vin?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jammers
post 19 Aug 2005, 20:34
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 5 May 05
From: 67




Dacia avea motor si cutie de vw Passat, cu planetare scurtate.
Rezervorul era cel original, care dupa un timp a cedat - i s-a colmatat sorbul.
Ceea ce am rulat un an si ceva cu un bidon de 10 litri bagat langa baterie, la motor.
Da, l-am alimentat cu vin in proportie de peste 50%.

Ar mai fi o faza memorabila cu masina aia. Eram cu taica-miu pe la Piatra Neamt si se oprise motorul. Am incercat noi tot ce se putea incerca, nu pornea si pace. Dupa care ne-am hotarat sa o impingem sa incercam sa o pronim. Treaba era ca mie mi se parea ca valea e in sensul de mers al masinii si lu al batran i se parea ca e pe dos. Nu stiu daca vi s-a intamplat la munte sa aveti senzatia ca e urcati si de fapt coborati si vitavercea. In tot cazul, nu ne-am inteles. De draci, am scos o minge de fotbal pe care o aveam in portbagaj de ceva timp, si am pus-o jos sa vedem unde se duce ca sa rezolvam cazul. Mingea s-a dus lateral, in sant :-)


QUOTE(bogdan_o @ 19 Aug 2005, 18:48)
Stai 2 sec sa inteleg si eu. Deci. Aveai Dacia cu motor diesel, cu rezervor de benzina si ai alimentat-o cu vin?
*




--------------------
Skoda Roomster tdi 2006 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 19 Aug 2005, 21:05
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Io nu am evenimente neplacute la activ (accidente) dar va impartasesc si voua situatia mea: carnet de 1an si 1 luna, treceri pe rosu (2 la numar, neintentionate), depasit viteza legala (pana la peste 50km/h peste limita legala), facut burnout la treceri de pietoni la care ei aveau rosu tongue.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 19 Aug 2005, 21:45
Post #27


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




1. 1995, eram la o nunta si am ramas fara tigari. Am plecat sa-mi iau si intr-o intersectie nu mi-a dat unul prioritate, desi aveam si buf.
Rezultat 1 pachet de tigari=1 aripa + 1 far + 3 luni pieton, bausem, nu mult dar s-a inverzit.
Culmea, ca si ala care m-a lovit, tot de la nunta venea. Mai rau ca era sofer profesionist si si-a pierdut "piinea".
Si toate astea din cauza nevestisii care a tinut mortis sa vina politia, ca noi barbatii ne intelesesem sa ne intilnim a doua zi.

De atunci la chefuri si nunti, prefer taxiul.

2. 2005, acum 2 saptamini. Dupa 2 nopti de alergat prin policlinicile si spitalele din Neptun si Mangalia, fii-mea bolnava, in drum spre Buzau, dupa podul de la Giurgeni, m-am apucat sa depasesc ca disperatu tot ce misca. Deja, eram robot, numai ca dupa ce am mers asa vreo 15 km....m-am trezit in plina depasire de TIR ca pun frina la podea, fara motiv (efectiv nu venea nimic din fata). Rezultat, lasat cauciucuri pe asfalt, scirtiilei, balansuri.....si cind am realizat ca unul cu un Transporter vine direct in koorul meu, am tras-o pe stinga la sant la marginea lui.
Noroc ca s-a oprit, ca de nu, era prapastia mare si cine stie daca mai ieseam vii sau nu.

Ei bine, manevra asta nu mi-o pot explica, nici acum. Oi fi adormit, combinatia caldura+oboseala mi-o fi luat mintile....draci nu stiu.....


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 19 Aug 2005, 22:02
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




@bomicabomic : sad.gif ..destul de infricosator!


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduboy
post 19 Aug 2005, 22:19
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 161
Joined: 22 July 05
From: Cluj-Napoca




9 februarie 2004-carnet de 6 ani fara evenimente(nici macar o zgarietura la masina) ma apropii linistit de sensul giratoriu cu un VW Polo nou,incetinesc sa dau prioritate celor din sens,pana la urma ma opresc si dau sa schimb Cd-ul can dintr-o data ma trezesc cu fata in volan.o "desteapta" cu un passat o vrut sa vireze dreapta dar,blonda de ea a vrut sa intre pe sensul invers(benzile erau despartite de un gardulet viu.Din cauza busiturii,m-a impins inapoi intr-un TIR .Urmari:fata masinii varza,luneta sparta,spart ventilatorul,radiatorul un pic indoit.Am reusit sa dezdoi cumva arip[ile sa nu frece rotile si,2 zile cat am mai circulat cu masina prin oras(politie,asigurari,service etc.)am fost oprit de 7 ori de politie.
15 ianuarie 2005 -centrul orasului Huedin,ma deplasam incet inspre Cluj,vad pe stanga un mos cu o Dacie papuc ca vrea sa intoarca,il claxonez de 2-3 ori,mosul se uita doar in oglinzi,la masinile ce-i veneau din spate.Cand eram la vreo 10 metri de el,mosul iasa hotarat,eu frana pana la podea,pe jos umed,roti inguste(Matiz) imi amintesc si acuma cum zburau cioburile din geamul lui dreapta fata la mine pe parbriz,de ziceai ca ninge nu alta.Faza cea mai nostima a fost ca ,fiind geamul deshis la mine,m-am trezit cu oglinda mosului din dreapta la mine in figura.urmari: Matiz-spoilerul un pic crapat,far stanga fata spart,bateria crapata( a zburat din suport si s-a lovit de traversa din fata)aripa stanga lovita.Eu m-am trezit cu un dinte scos(din cauza oglinzii) am lovit cu genunchiul drept cheia de contact de am indoit-o ,airbag-ul nu sa deschis(mama lui) noroc ca aveam centura.Urmari la mosu:Usa fata dreapta praf,aripa dreapta spate praf,pavilion indoit,toba din mijloc sparta,prag dreapta infundat.


--------------------
Fiat Stilo - 1.8 16V Dynamic - CJ07APZ,
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 19 Aug 2005, 22:43
Post #30


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




x feb 2003. Dupa o cearta stupida cu prietena, tare nervos, ma urc in masina, pretena in dreapta, sora ei in spate. Pornit foarte nervos din parcarea de la Profi, si vreo 4 curbe luate foarte strans la viteze mari astfel incat sora prietenei mele se misca (a se citi zbura) fix, dar fix ca Madona in clipul ala cu BMW (cine il stie).

Mi-a promis ca nu se mai urca in masina cand eu is la volan, dar nu s-a tinut de cuvand biggrin.gif Dar nici eu nu am mai repetat figura.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 19:26
Forum Renault