Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tremula la viteza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bebe_cj
Salutari . Azi am iesit cu dacia umpic in afara orasuli si cam pe la 80 a inceput sa zguduie masina (partea din fata ) era o balansare o miscare sus jos scurt si rapid cu cat mergeam mai tare cu cat mai tare . da nu tot timpu , Voi ce ziceti ce sa fie ?
ArtVandelay
ai facut vreo franare brusca la viteza de curand? daca nu, cred ca trebuie echilibrate rotile,sau ai vreo "gâlmă" pe vreun cauciuc..
Kruger
Cel mai probabil jante deformate, cauciucuri deformate, roti neechilibrate

Mai putin probabil, discuri de frana deformate (cu toate ca alea nu dau tremurici decat in cazul franarii, mai rar si la mers normal) jocuri enorme prin bucsi, caseta de directie...etc

Unghiuri.



Incepe cu verificatul rotilor, sunt sigur ca acolo e problema.
Adrian_Boy
bine a zis kuruger. bucsaraie, roti, si altele pe acolo.

Vezi sa nu mergi pe banda aceia de pe sosea care e in relief biggrin.gif

Cred ca ar trebuii deschis un topic gen: Vreau sa am viteza fara zdruncineli, bine fara smecherii gen cutie cu 7 pinioane si altele. Ce trebuie pus la punct sa ne miscam mai repede pe sosea wink.gif
AR-18-MOS
QUOTE(bebe_cj @ 28 Feb 2008, 13:36)
da nu tot timpu
*


Da' cand? huh.gif
In curbe?
Cand puneai frana?
Pe anumite portiuni de drum?
Cand batea vantul in rafale?
tzepesch
ai facut offroad? daca ai adunat noroi in jante, contraaripi, arcuri se zguduie la viteza...

din exp am observat si eu asta, o scot destul de des la cross
sobolan
echilibreaza jantele...macar fata wink.gif
ATM
Nu sariti mai pe om... cam asa problema am si eu. Nu exista o explicatie logica, face la drum intins cand trece de 80. Nu conteaza ca bate vantul sau nu, pur si simplu o apuca tremuriciul la perioade aleatorii, uneori dispare in acceleratie, apare iar pe perioada de mers constant. Bucsele-s schimbate toamna asta, tot la fel face. Caseta de directie e buna, verificata, nu-i de acolo. Unghiuri bune, reglate, nu toceste cauciucul nu nimic. Cauciucurile OK, verificate toate, schimbate intre ele de proba, nem rezultat. Mai ramane roluirea jentilor (de echilibrate au fost echilibrate fara succes). daca initiatorul a rezolvat problema, rog sa comunice hiba, la mine tine de cand am luat masina, m-a innebunit in 2 ani de zile.
the fast and furious
Ce cauciucuri ai mai exact?
Ideea e ca astea de iarna la 80- 90 km/h vibreaza si dupa 100 dispare acea vibratie.
adrianne
Unchiul meu e inginer mecanic si ii dau dreptate:
-orice masina are un clopot de rezonanta a vibratiei
-cauciucurile se deformeaza din cauza fortei centrifuge
-cu cat e mai mare un cauciuc, cu atat mai tarziu (la cresterea vitezei) va induce tremuratul spre caroserie

Constatarile mele:
-cauciucurile de iarna sunt pentru viteze rezonabile
-masinile de viteza au gume mari
-echilibratul difera de la o vulcanizare la alta
-intre 100-120 imi vibra masina. Am schimbat jenti si gume, am cautat prin tatonari o vulcanizare buna, iar acuma vibreaza putin intre 125-135, mai apoi dispare
stefi_sv
verifica gaurile de prindere a jntelor sa nu fie lagarite biggrin.gif
argon
Eu am o problema asemanatoare dar intre 60 si 70 de km/h, deci peste 70 dispare complet, se simte o vibratie in pedalier, sus jos oarecum, in rest merge foarte lin, la 120 nu se simte absolut nimic, nici chiar la 150 ca am dat de proba intr-o vale nu vibreaza volanul nu nimic, nici sub 60 nu se simte nimic.

Am ce-i face sau nu prea? de la roti nu cred sa fie, jante, cauciucuri noi, echilibrate..daca era de la echilibrare facea si la alte viteze.
nocivu
am si io o dacia 1310 si in momentul cand bag picioru in acceleratie mai brusc incepe si trepideaza mai ales cutia cu schimbatorul ce ar putea sa fie ? tampoanele la cutie is OK
ATM
La acceleratie brusca, ar putea da in nas, si se simte mai ales in maneta de viteza asta. Poti verifica avansul, pompa de progresiune din carb etc.
Am cauciucuri normale, de vara, deci nu stiu daca vibratia, cel putin in cazul meu, ar putea fi cauzata de compozitia gumelor. Sau, mai stii...
adrianne
QUOTE(argon @ 3 Mar 2008, 10:40)
Eu am o problema asemanatoare dar intre 60 si 70 de km/h, deci peste 70 dispare complet, se simte o vibratie in pedalier, sus jos oarecum,  in rest merge foarte lin, la 120 nu se simte absolut nimic, nici chiar la 150 ca am dat de proba intr-o vale  nu vibreaza volanul nu nimic, nici sub 60 nu se simte nimic.

Am ce-i face sau nu prea? de la roti nu cred sa  fie, jante, cauciucuri noi, echilibrate..daca era de la echilibrare facea si la alte viteze.
*



Salutare,
din cate stiu ai si gume de iarna, cu alea face la fel?
Nu stiu care este cauza, insa as opri motorul la respectiva viteza si as elimina si trepidatiile lui.
Daca si cu celelalte gume si cu motorul oprit face la fel, mai ramane trenul de rulare...
nocivu
Am gume de iarna
adrianne
fa-i avansul
sobolan
QUOTE(argon @ 3 Mar 2008, 10:40)
Am ce-i face sau nu prea? de la roti nu cred sa  fie, jante, cauciucuri noi, echilibrate..daca era de la echilibrare facea si la alte viteze.
*



nu prea....intra in trepidatie numai la o anumita vit. si cand sari "pragul" ala dispare.....
stiai ca la unele masini straine pana cand si planetara are mici greutati de pb. pe ea ? ia sa vad eu ce dacie are planetara echilibrata dinamic...nu prea cred....
treaba sta asa:ai jante lovite,le echilibrezi dar ele tot au bataie axiala care nu se simte decat la o anumita vit. ...plus de asta jantele pot avea bataie radiala...la aia nu ai ce-i face......
concluzia....e dacie si daca doar asta e problema poti considera ca nu are probleme.....
jantel mele de aliaj necesita o echilibrare urgenta ohmy.gif ca am luat 1000 de gropi cu ele,si nu trepideaza decat la 80...dupa 80 dispare...mama lui de asfalt dupa iarna radmasa.gif
tgg2k
fa o verificare sumara la lonjeroane. mie imi tremura de la 90 in sus si stiu ca trece doar dupa 120...

partea proasta e ca nu ii mai dau numai maxim 90 ca stiu de unde e buba: acum doi ani cand am dus-o la tinichigerie i-am pus pe baieti sa schimbe semilonjeroanele si pedalierul... iar handicapatul care a lucrat la masina mea a sudat semilonjeronul in 4 puncte pe fiecare parte (cu aceasta ocazie ii doresc sa nu-i lipseasca carnea din frigider pentru tot restul vietii, si lui si familiei lui)

deci pe langa bucsaraie si echilibrat roti, verifica lonjeroanele sa nu fie gaurite si tabla sa fie bine sudata in punctele care trebuie
argon
geometria pe calculator a iesit bine, jocuri nu am, pe verificate, recent schimbat 2 pivoti si 2 rulmenti, restul verificate, sunt bune, am gume de iarna, roti echilibrate, jante noi, anii trecuti nu tin minte sa fi facut, chiar e posibil sa vibreze intre 60 si 70 de la gumele de iarna? unsure.gif
tgg2k
da, e posibil. mai ales ca zici ca sunt toate reglate. si, din cate stiu, estate-ul nu are probleme la tablarie
ydaniel
asa am avut si eu o problema.si am deschi si eu topice;) pana la urma s-a mai diminuat dupa echilkibrari,anvelope noi,jante noi,dar tot asa face intr 70-80.
M.I
nocivu, si la mine are sintome asemanatoare cu ce ai descris.
Masina este acum pe mana la un mecanic care ii face setul motor si umbla si la cutie.
A gasit un tampon de la motor rupt, si lipsa ,,doua table" laterale care se prind intre cutia de viteze si motor, table pe care masina mea nu le-a avut niciodata de cand am cumparat-o si de care nu stiam ca vine asa ceva acolo.
Dupa reparatie sa vedem daca mai trepideaza.
sobolan
QUOTE(tgg2k @ 5 Mar 2008, 14:20)


... iar handicapatul care a lucrat la masina mea a sudat semilonjeronul in 4 puncte pe fiecare parte (cu aceasta ocazie ii doresc sa nu-i lipseasca carnea din frigider pentru tot restul vietii, si lui si familiei lui)

*



huh...e buna de sarbatori si aia radmasa.gif ....

mai argon : nu are nimic masina ta....sa te bucuri de ea sanatos....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.