Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cu BICICLETA in Buc.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
b76bgaarh
da cu amenda facusi ceva?
vis-a-vis
Nimic...
marius80_eugen
QUOTE(vis-a-vis @ 10 May 2010, 17:28)
Asa-s eu, mai curios din fire... pana nu vad cu ochii mei, nu sunt convins 100% 04.gif
*



Cand vei lua unul de 9 viteze , poate observi daca este cumva si mai ingust putin decat cel de 7-8 , in afara de diferenta la numarul de zale , care am inteles ca ar fi de 2-4 zale . Am vazut zilele trecute un lant de 10 viteze si la ala se observa clar cat de ingust era .

On Topic : Luni am facut un tur cu bicla din Drumul Taberei , prin parcul Izvor - Carol - Tineretului - Universitate - Romana - Victoriei - Kisseleff ( cum s-o scrie ) - Herastrau - apoi intoarcere pe la Victoriei - Gara de Nord - Cotroceni - Lujerului - Drumul Taberei .
De la Universitate spre Romana pista se termina brusc la 2 metri de statia de metrou , nu exista nici un marcaj de bicle mai departe si am vaut foarte putini care se aventurau pe bulevard . La Romana apare ca prin minune marcajul imediat dupa un stand de legal biclele . Ar fi trebuit sa intelegem ca acolo ar fi trebuit regate si mai departe spre Universitate numai pe jos sa ne deplasam ?
De la Unirii catre Universitate nu exista pista decat daca ajungem inapoi la Piata Operei si o luam pe pista catre Universitate , adica multa ocolire . Pe viitor am sa atasez si cateva poze "a' la romani" facute pe pista de bicle din oras .
In continuare observ ca cei care inchiriaza bicle nu respecta NICI un fel de reguli de deplasare pe piste si chiar le evita prin parcuri . Iar ca observatie pozitiva , fata de orele 10-14 , dupa orele 16 pot spune ca parcurile si aleile se umplu de bicle de toate felurile si pe la ora 18 atinge apogeul biggrin.gif .
vis-a-vis
Pai lanturile alea sunt de 9-10 viteze, merg si la MTB si la Cursiere. Normal ca sunt mai inguste, pt ca distanta intre pinioane e mai mica.
Lungimea se ajusteaza in functie de piesele de pe bicicleta, n-are nicio legatura, toate lanturile au acelasi "pas", de 1".
Meghitzanul
nu va mai plangeti ca nu incapeti in parcuri... macar sa stam toti in parcuri cu bicicletele si nu in spatele blocului la gratare si manele... offf mi-e silaaaa!!!!!

pana nu demult ne plangeam ca nu mai incapem pe strazi cu masinile... acusi o sa ne plangem ca sunt prea multe biciclete.... oricum din ce vad eu de o saptamana incoace de cand m-am facut biciclist tongue.gif si colind magazinele de profil, e cat se poate de evident ca vanzatorii de biciclete nu mai fac fata.. ceea ce e cat se poate de bine!!!
mi se pare ca si soferii se obisnuiesc pe zi ce trece sa respecte biciclistii tot mai mult.
sa dea D-nul sa calarim toti biciclete ca tare m-as bucura... poate ne mai schimbam si noi mentalitatea predominanta de manelisti in jeepane.

deci, fiti pozitivi dragi colegi!! smile.gif
Altis
Aseara, ma intorceam de la Drobeta, pe la 00:00 - 00:30.
Am vazut pe o ploaie de ma zburleam numai gandindu-ma la picurii de apa rece, la Crangasi, un nebun, cu bicla, un MTB, echipat, care mergea de nebun. Imediat mi-a trecut senzatia de frig si mi-am amintit cum anul trecut pedalam ca idiotu pe o ploaie nebuna prin balti:D
vis-a-vis
Uite asa imbatraneste omu'... stand in masina ca pensionaru' tongue.gif
Altis
NU? Era tare sa fac 800 km cu bicla in 10 ore. Si sa o si aduc pe mama in rucsac...

Stai calm, ca merg destul de des cu toacla la munca, ce fum in ochi le dau aloroa cu conserve de la 1Mai/Turda pana la Lujerului...
vis-a-vis
Iti par agitat? tongue.gif
Iar te-ai apucat de fumat? biggrin.gif
Altis
Normal, le sudez!
Altis
Azi, speriat de potentialul macel din tramvaie, si manat un pic de limbricii dati de ideea de a fi suprins de o torentiala pe asfalt, am luat calul la munca. Mi-am luat schimburi complete, sosoni de schimb am o pereche la birou, dus am, asa ca pe cai.
Vreau sa spun ca am ramas socat! Am crezut ca am gresit orasul. Poate datorita vremii reci, poate datorita picurilor razleti de ploaie pe care eu nici macar nu ii simteam, nu stiu, cert este ca nu am intalnit soferul bucurestean tipic.
Nu am luat nici macar un claxon, pe Virtutii, imi faceau toti loc prin dreapta(pana acum nu ma remarcau decat cand ajungeam in dreptul geamului lor), cativa mi-au dat flashuri sa trec cedandu-mi prioritatea cand faceam stanga. Un militian, s-a uitat ingaduitor la mine cand am facut dreapta pe rosu (nu dati cu pietre acum) si pe podul Grand, un camion a urcat cuminte in spatele meu, fara sa se agite, desi nu am putut mai mult de 22/ora la urcare datorita unei pale razlete de vant.Am ramas masca.
Una peste alta, am ajuns la munca perfect uscat, am schimbat doar tricoul care a luat cativa picuri de noroi pentru ca nu am aparatori.
Am remarcat ca si la precedenta greva a celor de la RATB, am avut parte de aceeasi ingaduinta din partea soferilor, mai mult ca de obicei.



vis-a-vis
Daca prinzi ore la care pleaca si vine lumea de la munca, atunci e asa cum zici. Dar cand mergi in timpul programului, se schimba calimera. Indisciplina creste odata cu ora. Puturosii sunt mai agitati, mai batuti in cap si foarte grabiti. Culmea e ca nu se departeaza foarte tare, ca de obicei n-au cum.

Eu azi am stat pe ganduri cu ce sa ma-mbrac. Cum n-aveam chef sa ma-nfofolesc, am pus doar un tricou, foaia de ceapa niste bermude din fas, fara chiloti si papuci d-aia din cauciuc biggrin.gif
Am bagat tare, ca era racorica, ploua incet si in 12 minute am fost la munca, la intoarcere doar tendinte de ploaie, cam acelasi timp...
Altis
Mie mi s-a parut mai rece la intoarcere. Dimineata a fost chiar placut, unde era liber mergeam cu 12-15/ora. Am avut doar tricoul, fasul l-am tinut in rucsac, la 6:40 cand am plecat am zis, erau doar 3 stropi.

Cat despre soferi, sa stii ca si azi, si la greva trecuta s-au comportat diferit. In general s-a imbunatatit comportamentul, dar au fost mai ingaduitori.
Si am mintit, am luat un claxon, de la un papuas de Philadephia cade la Lujerului a tinut sa ma avetizeze ca vine si ca probabil as face bine sa parasesc carosabilul ca trece Galactica. Evident ca nu a trecut ca i-am dat praf in ochi!
vis-a-vis
radmasa.gif

Da, de dimineata parca a fost mai caldut. Oricum, croaziera a fost la mine de 30 si varfuri de 40 biggrin.gif
Altis
Am top 46 pe bicloPC pentru azi, probabil fix de la papucaru de PH. Ce dracu sa accelereze ala asa, ca daca o facea ii ramaneau cumparaturile de la Dragon pe jos cu tot cu bena. Deci chiar a fost diferit, acum realizez, ca daca in mod normal, cand incep masinile sa opreasca la semaforul de la jumatatea dintre L Morii si Lujerului, pun piciorul pe bordura ca sa nu le iau oglinzile, azi am pedalat linisitit.
Maskatu
"Parcarile" pentru biciclete din malluri...
http://think.hotnews.ro/cum-sa-schimbi-sis...-unui-mall.html
vis-a-vis
Ne impresoara melteeeniii!!!
Liviu
Chiar ca e frumos cu bicla ... mai ales pe ploaie smile.gif.
Pe langa faptul ca te simti ca facand parte dintr-un grup exclusivist (cel putin asa se uita lumea la tine cand treci echipat complet, agale, cu bicicleta si din cer le toarna smile.gif ), ai parte de nu stiu .. un sentiment ciudat de libertate.
Azi am plecat de acasa pe ploaie, am mers pe ploaie, am ajuns la munca pe ploaie si probabuil ca ma voi intoarce acasa tot pe ploaie smile.gif ... Clar renunt la masina pentru deplasari in Bucuresti pe perioada verii .. aproape complet.

Ce m-a impresionat este faptul ca multi soferi chiar mergeau cu grija pe langa mine, nu care cumva sa ma stropeasca smile.gif ... asta nu poate fi decat un semn bun. Bineinteles ca am avut parte si de un tsunami declansat de o duba ... dar asta e alta poveste. Trebuie sa fie si melteni, altfel nu sunt Ying si Yang in echilibru.

Inca nu mi-am cumparat protectii pentru papuci ... iar eu cu pungile pe picioare nu cred ca o sa merg prea curand ... mai caut.
vis-a-vis
Eu am scapat, la 7 jumate cand am venit la munca, nu ploua deloc. Eu chiar nu mai folosesc masina 04.gif
Maskatu
Ieri noapte am dat o mica tura prin bucale cu un prieten. Evident cu bicla... traseul a fost 13 sept-panduri-gradina botanica-cismigiu-izvor-unirii-tineretului-palatul copiilor-serban voda-13 sept.

Ne-am intors pe la 2 dimineata acasa. Am pedalat lejer. In total, aproape 32 km (pe "ceas"). A fost foarte liber si noroc ca nu ne-a prins ploaia. biggrin.gif

Cand se mai indreapta vremea, repetam plimbarea. Intr-adevar, cum a spus si liviu, ai un sentiment de libertate... sti ca te poti duce oriunde fara nici un fel de restrictie... wub.gif
vis-a-vis
Ce bulan am avut, a inceput ploaia inainte putin sa ajung acasa...
Prin fata pe la Dinamo m-a stropit unu' cu un Passat, dar apa e calda si apoi un nene cu un Logan m-a lasat sa trec, franand chiar si facand gesturi largi, undeva unde n-aveam prioritate. Am salutat si eu gestul c-o mana ridicata in sus. respekt.gif
Maskatu
Eu inca nu mi-am dotat bicla cu aparatori... dar am prins o ploaie zdravana acum vreo luna dar nu a sarit asa tare apa pe la picioare, cu toate ca mergeam cu 15-20 la ora.
vis-a-vis
Tocmai l-am vazut pe Liviu trecand pe sub balconu' meu. I se vede faru' de la 1 km... cred ca s-a dus la Bikexcs sa-si ia sosoni 04.gif
Maskatu
Cam nasol cu pedalatul prin baltocile de acum... mai ales ca este plin de masini.
vis-a-vis
De ce? Masinile stau, tu treci lejer 04.gif
Maskatu
Depinde pe unde treci... daca mergi la marginea drumului (langa bordura), automat iei toate baltocile. Oricum, de apreciat vitejia colegilor care chiar si in conditiile meteo actuale, se incapataneaza sa foloseasca bicicleta. biggrin.gif
vis-a-vis
Nu e nicio vitejie, pur si simplu e obisnuinta. E la fel ca mersul pe jos. Daca esti atat de talamb sa intri in toate baltile, mai bine stai acasa... cu toate ca uneori e chiar placut. Dupa cum am zis, apa e calda iar eu merg in papuci la munca. tongue.gif
marius80_eugen
Apa de pe marginea drumului nu este curata , intra peste tot , spala orice urma de ulei/vaselina de peste tot si lasa in urma mizerie .
Eu am incercat sa evit sa ies pe ploaie cu bicla , deocadata am reusit si sper ca pana imi nimeresc niste aparatori decente sa nu am parte de multe baltoace .
De maine se pare ca se incalzeste , asa ca viitorul suna bine smile.gif .
Maskatu
Mda, eu dupa cateva iesiri prin oras, trebuie sa curat pinioanele si lantul, pentru ca se umplu de pietricele si zdrangane la fiecare pedalare. dry.gif Traiasca praful de pe strazi... nu mai zic ca daca bagi un mic "off road" se imbiba vaselina cu praful intr-o veselie. biggrin.gif
Serpico
La bicicletele folosite in mediu uscat/praf, lantul se unge cu "dry lube". In nici un caz nu se unge cu vaselina (sau poate ai folosit termenul de "vaselina" in loc de "unsoare de lant").
Maskatu
Am folosit o vaselina mai speciala de la mol. Cand ajung pe la un magazin cu accesorii de bicicleta, poate cumpar un "dry lube" de care spui tu.
dr_mKe
Gizas ! Ai dat cu vaselina pe lantz ? blink.gif
Liviu
QUOTE(vis-a-vis @ 23 Jun 2010, 17:27)
Tocmai l-am vazut pe Liviu trecand pe sub balconu' meu. I se vede faru' de la 1 km... cred ca s-a dus la Bikexcs sa-si ia sosoni 04.gif
*



He he ... eu eram ... si chiar mergeam la BikeXCS dar nu ptr sosoni (ca nu au) ci pentru o cipilica de pus pe casca.
Pelerina aia verde cu care eram imbracat are o gluga .. dar trebuie pusa direct pe cap si e jale .. transpir la greu plus ca imi altereaza senzatiile auditive. Asa ca m-am decis sa imi iau o punga d'aia cu elastic de pus pe casca ... super tare tongue.gif.

P.S.: Deci chiar mi se vede farul smile.gif .. si era pe low-power(dar faza lunga ce-i drept) smile.gif.
vis-a-vis
N-aveau d-aia din neopren la 90 de lei?

Eu am bagat azi in papuci iar biggrin.gif
E drept ca gluga ma enerveaza si pe mine, ca nici nu aud bine si nici nu vad cu coada ochiului cand ma bag prin vreo intersectie.
vis-a-vis
Liviule, hai sa pedalam acum 04.gif
VladG
Dar grabiti-va, ca se termina biggrin.gif
vis-a-vis
Pana la 4 jumate-i codu' tongue.gif
VladG
La mine deja se vede capatul norului. wink.gif
vis-a-vis
Mai picura un pic cand am plecat eu, dar erau balti mari pe traseu, asa ca aparatorile si-au facut iar datoria, dar am incercat sa nu trec de 20 la ora. Pe la Volga m-a depasit un MTB destul de hartanit, cu slick pe spate, fara aparatoare. Arunca ala stropi cam la 4-5 metri in sus radmasa.gif
Liviu
Am fost ieri in Decathlon .. am gasit sosoni (aparatori de papuci) ... cam piperati dar vin supar faini pe pantofii spd smile.gif ... 84 ron perechea.

De acum am protectie 100% la ape ....

Azi am poluat aerul capitalei caci am avut sedinte cu customeri .. asa ca a trebuie sa vin cu masina, la pantaloni lungi + camasa+ unghiile taiate + barbierit. Imi aduce aminte de faimoasa vorba din generala :" maine sa vii cu tata tuns !" smile.gif

Maine insa .. pedale ...
Maskatu
Sambata 17 iulie in parcul izvor, bicicleta rosie. Conform inscrierilor s-au anuntat (pana acum) ~ 3100 participanti... ar fi foarte tare daca ar veni cel putin jumatate... din ce am citit, la ora 20 se face un tur ( sau se fac mai multe) in jurul casei poporului. Daca nu am alt program cred ca ma duc.
http://www.bicicletarosie.ro/

Edit: Nimeni? Sa inteleg ca nu sunteti impatimiti ai ciclismului urban.... mellow.gif
marius80_eugen
Cu o seara inainte de start caut si citesc conditiile de participare , premiile si zona si se pare ca toate cele 400 de biciclete fusesera deja date si numele castigatorilor erau deja publicate pe un link al lor si daca incercai sa te inscrii , scria ca lista este deja inchisa .
Oare ce poate sa ofere Coca Cola pentru biciclisti , ca sa mai merite incercarea ?
Daca aveau accesorii interesante mai ziceam , dar asa ... sa va uitati pe site sa vedeti ce porcarii dau la premii .
Maskatu
Pana la urma nu am mai fost, au intervenit alte lucruri.

Bicicletele sunt marca DHS, mai exact modelul acesta. concursul a fost pana joi daca nu ma insel, atunci s-au terminat "inscrierile". Sambata de dimineata pana seara, au adus bicicletele desfacute in cutii, primite de la fabrica, si le-au asamblat pana dupamiaza cand le-au inmanat castigatorilor.

Dupa cum scria si la regulament
QUOTE
Premiile Campaniei sunt:
*400 de seturi constand in o bicicleta marca DHS prevazuta cu cos metalic, o casca de protectie pentru ciclism, cotiere, genunchiere si tricou de ciclist, impreuna cu asigurare medicala in caz de accident in valoare totala unitara de 317,12 lei + TVA.


O cunostinta a castigat 2 biciclete. Am fost ieri sa le vaz si aveau cam acelasi lucuri care dhs-urile din carrefour/cora, etc. Totusi pentru miscare si pentru incepatori, este foarte buna, mai ales ca e de "moca". Macar de ar merge o data pe saptamana, cei ce le-au castigat.

Genunchierele si cotierele erau cam micute, gen copil de 15 ani, mai primise si o pompa, si o casca care era ok, adica o putea purta un adult, si mai avea si un far.
Liviu
Ceea ce am invatat in scurta mea viata de pana acum este ca NIMIC in lumea asta nu vine GRATIS ... intr-un fel sau altul platesti pentru tot.
Asa ca nu va mai bucurati degeaba ca e "de moca" ... nu exista asa ceva. Plus ca .. la 300 ron o bicicleta + accesorii + asigurarea aia medicala =>o sansa mare sa fii in pericol accidentare, ca sa zic asa.
Maskatu
Dar cine se bucura? Eu ii explicam colegului marius, cum au stat treburile. Oricum, asigurarea medicala nu a existat. A fost doar o chestie de fatada. Eu zic ca pentru un incepator, bicicleta aia ar fi buna pentru a ii deschide "apetitul" catre miscare... oricum mai mult de 2 ani nu cred ca tine, in conditiile in care ar merge cu ea regulat, dar merita sa incerce. La asta de ce nu te gandesti? rolleyes.gif
marius80_eugen
QUOTE(Liviu @ 22 Jul 2010, 15:14)
Ceea ce am invatat in scurta mea viata de pana acum este ca NIMIC in lumea asta nu vine GRATIS ... intr-un fel sau altul platesti pentru tot.
Asa ca nu va mai bucurati degeaba ca e "de moca" ... nu exista asa ceva. Plus ca .. la 300 ron o bicicleta + accesorii + asigurarea aia medicala =>o sansa mare sa fii in pericol accidentare, ca sa zic asa.
*



Deci cei care dau 3,5 - 5 milioane pe petarde de bicle din hypermarketuri ar trebui sa fie doar tristi ca au dat banii pe prostii , iar cei care le primesc gratis trebuie sa scape repede de ele ca sunt pericol ?
Am prieteni care au multe probleme din cauza petardelor , pentur ca nu m-au ascultat cand i-am sfatuit sa mergem impreuna sa cautam ceva sh decent ... si acum pot spune ca si-au dat seama de greseala , dar e prea tarziu sis unt incapatanati si nu vor sa le vanda si sa cumpere ceva mai bun ... Dar fiecare raspunde pentru deciziile lui si cat timp vor exista si astfel de persoane DHS si Rich si alte petarde vor fi pe primul loc la vanzari pe Romania .
Si sfatul meu pentru acei prieteni ai Maskat-ului ar fi sa le vanda si sa-si ia ceva mai bun , DAR poate ca oamenii nu-si permit sau se gandesc ca si copii lor vor creste si peste ceva timp vor cumpara oricum altele .
Liviu
Eu nu as arunca cu noroi in DHS si Rich ca fiind firme low-end. DHS are chiar niste bicle foarte decente, in gama de pret superioara .. numai ca ei produc si low-end-uri pe care le gasesti in supermarketuri ...

Nu am nimic impotriva low-end-urilor, mai ales ca am avut si eu un dhs ... doar ca trebuie ca produsul sa fie folosit exact acolo unde poate. Prin oras sau prin parc poti sa te plimbi linistit cu DHS de 5 mil din cora ... dar daca vrei sa te dai la vale pe un forestier ... trebuie sa reconsideri agregatul pe care stai.
atentat_cu_bomboana
Metrorex:
Incepând cu weekend-ul 24-25 Iulie 2010, calatorilor le este permis transportul bicicletelor cu trenurile de metrou, numai în zilele de sâmbătă/duminică si sărbători legale. Accesul cu bicicleta în trenurile de metrou se va face numai în primul vagon, în sensul de mers, în zona din spatele cabinei de conducere a trenului.
Pe parcursul călătoriei, bicicletele vor trebui asigurate de posesor astfel încât să nu afecteze confortul si siguranta călătorilor si să nu deterioreze interiorul vagonului de metrou. Pentru transportul bicicletelor nu se percepe nici o taxă suplimentară, iar accesul se face prin portile de acces speciale destinate persoanelor cu nevoi speciale, după validarea legitimatiei de călătorie.

Daca s-a mai postat informatia, imi cer scuze. Eu azi am aflat despre asta.
ccezar2004
traiasca soferii de bucuresti...

azi am reusit sa il tamponez pe unul in bara spate.... dupa ce el a efectuat o manevra de franare imperios necesara desfasurarii in conditii optime a traficului de dupa culoarea verde a semaforului...
e drept poate cu mai multa atentie din partea mea as fi evitat contactul....

nu a fost grav... doar ca am franat puternic si m-am cam oprit fix in bara lui... fara ai cauza daune... eu am fost proiectat putin inapoi pe spate... tolanit pe strada cu bicicleta intre picioare... m-am ridicat si am plecat... soferul zelos plecase demult... se pare ca pedala dreapta a suferit o usoara deformare pe exterior... in rest nu am simtit alte daune... nu stiu la ce ar trebui sa ma uit... aaa... schimbatorul de viteze are 2-3 zgarieturi... de schimbat se schimba vitezele ca si pana acum...

ar trebui sa verific ceva anume?... sa nu am surprize....

am uitat sa zic... dupa ce m-am ridicat si am plecat am cautat un loc putin retras sa ma uit la bicicleta.... in timp ce analizam bicicleta apare si soferul in cauza cu geamul la pasager deschis (pasager era mama dumnealui banuiesc) si urland cuvinte obsecene legate de cum se nasc oamenii si cum dorea el ca eu sa fac procesul invers.... totul indulcit cu organe de mascul si cu alte cuvinte de dulce la adresa sigurantei mele personale.... cu pumnul mamei in gura si privirea mea stupefiata atintita spre el a bagat a I-a si a plecat....

gata... scuze de timpul pierdut...
vis-a-vis
Cu bicicleta nu-i ca in masinutele reno de 5 stele. Bazeaza-te pe ce poti tu si bicicleta, nu te agita in trafic precum pe forum. Calm, anticipare si nu ezita sa-ti salvezi pielea-n trafic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.