Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cu BICICLETA in Buc.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
OAP
QUOTE(negrucvj @ 10 Apr 2008, 14:00)
si nu stiu daca o sa gasesc ceva macar la fel de bun ca lucrul rusesc biggrin.gif
*


Io as lua una de la ceceni, sa le fac in ciuda rusilor tongue.gif
negrucvj
nu merge, pt ca oricum o montezi iese tot kalasnikov biggrin.gif
Rafi
sad.gif sad.gif daca mai faceti drumuri dastea dati si la mine un PM daca vreti ca si eu sunt biciclist de ocazie biggrin.gif nu pe bune ar fii frumos sa ne strangem cu bicicletele la o tura printre soferii furiosii 04.gif 251.gif (fac slalom...... zi de zi ..... )
vis-a-vis
Pai am facut ceva slalom azi, MuciX mai greu, ca are ghidonul lat biggrin.gif
Daca esti interesat, urmareste topicele astea, ca o sa postam daca mai facem cate ceva.
Rafi
ok o sa pun linku cu pag asta la favorite tongue.gif sa fiu pe faza happy.gif
VladG
Dar ce ziceti de iesiri undeva mai departe, spre munte, nu printre masini?
Eu m-am cam saturat de imprejurimile Bucurestiului si de trafic si mi-am comandat un rack + suporti ptr 2 biciclete.
Punem bicicletele pe masini si avem parte apoi de cu totul altceva...
Pana atunci nu strica insa si "antrenamentele" locale biggrin.gif
Mai sunt doritori?
nasty
de mers cu bicicleta prin oras e f greu, dar sa mai trebuiasca sa si cumperi ceva dintr-un magazin, ce facem cu parcarea?
o idee pentru viitorii primari:
http://www.click.ro/tehnologie/video-parca...ntru-biciclete1
Asi
sport extrem

(eu mai omor timpu cu bicla.. da e f greu.. si doar pt agrement sau treburi marunte, nu pt mersu la facultate ca e cam mult.. ~13km
VladG
Sa vezi ce bataie, usi in cap, luat pe capota si-ar fi luat aia daca ar fi mers asa prin Bucuresti, si pe buna dreptate... biggrin.gif. Mizeaza prea mult pe reactia celorlalti, in special cand trec pe rosu si-i obliga pe ceilalti sa franeze, ca sa treaca ei.
Macar recunosc la inceputul filmului ca asa nu se merge...

Oricum, clipul a mai fost postat...
nasty

VESTI BUNE PT NEPOTII NOSTRI:
„Între Bulevardul Unirii și Piața Romană va exista o pasarelă, astfel ca pietonii și BICILISTII să ajungă dintr-o parte în alta în maximum 15-20 de minute...

Și intersecția Regina Elisabeta cu Strada Academiei va putea fi traversată printr-un pasaj din sticlă, iar în spatele Primăriei Capitalei se va construi un mall cultural. Calea Victoriei ar urma să se transforme în zonă de promenadă și de cumpărături, astfel că trotuarele de pe bulevard se vor lărgi cu aproximativ un metru, unde ar urma să se amenajeze oaze de verdeață, potrivit proiectului.

...acest proiect va demara în maximum șase luni, însă execuția lui ar putea dura ani buni. „Dacă va demara anul acesta, va fi gata în aproximativ zece ani, iar costul implementării lui s-ar ridica la câteva milioane de euro“

http://www.cotidianul.ro/pasarela_din_stic...ului-45520.html

12 May 2008, 14:05:
"...acest proiect va demara în maximum șase luni"
poate ar trebui mutat la 1 banc " bun"
dizzy
6 luni si un pic, vreo 2-3 ani?!
'm-as pe ea de campanie electorala!
VladG
Vreo iesire prin imprejurimile Bucurestiului, ceva, pentru duminica?
Se anunta vreme buna. smile.gif
Snagov Sat ar fi o idee, dar am putea merge si mai aproape.
Doritori?
ady85btz
am pedalat ieri 21 de km biggrin.gif si azi m-am trezit intreg laugh.gif
am facut mosilor-militari(pacii) si retur plus o vizita in parcul ion voicu
skija
eu merg zilnic 20km.. 10 dus - 10 intors, pe traseul C-tin Georgian (Mc Basarabia) - Panduri si intors.... si sunt momentan intreg..


FOLOSITI CASCA!
Sudsemnatu
skja...pe unde o iei din Panduri ? Spre Mariott?

chiar fratilor ..dar biciclete de unde cumparam ? ieftine si bune?si accesorii?
skija
da.. Pe la LPF (spatele peluzei de la Stad. Cotroceni) - Marriott, pe langa zidul Casei Poporului (prin dreapta), P-ta Constitutiei - Unirii - Alba Iulia - Muncii - C. Georgian... e pista de bicicleta de la Casa Poporului pana la Lia Manoliu... da' e mai nasol decat pe strada... dar asta e... eu merg pe ea...

Magazin de biciclete.. relativ ieftine si bune, pe linia lu' 601, dupa Regie, cand face dreapta spre Crangasi, pe stanga (mai spre Crangasi...~500m) e un magazinas ff bine dotat... face si la comanda (am fost acolo sa-mi repar ceva la bicicleta)... si mai e unu la fosta DIODA - pe Mihalache... da' e mai scump ala... sper sa nu se considere reclama...


PURTATI CASCA!!!
atentat_cu_bomboana
vladg, care-s noutatile? Se string oamenii la 7:30 la Mega Image, pentru Comana?
Bicicleta mea a trecut testul de anduranta si fidelitate. Cred...
vis-a-vis
Tu cine esti, manca-ti-as?!
ady85btz
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
silviusm
QUOTE(Sudsemnatu @ 17 May 2008, 12:21)
chiar fratilor ..dar biciclete de unde cumparam ? ieftine si bune?si accesorii?
*


Ieftine la noi nu prea exista. Bune sunt... O lista cu toate magazinele: http://batesaua.ro/Recomandari-Magazine_si...e-Bucuresti.php .
V a L y O
Dupa un an si jumatate de stat pe bara, mi-am luat iar bicicleta.

user posted image

Frame: AL7005
Fork: Cro-mo5
Cock pit: Altrix
Nr. Of gear: 16
Deraileur set: Shimano Sora Dual Control
Crankset: Prowheel 52/42T
Brakes: Tektro Dual Pivot
Hubs: Quando
Rims: Remerx Aero 32H
Tires: Michelin Tracer, 700 X 23C""
Saddel: Selle Royal
VladG
Bravo, multi km fara probleme! wink.gif
skija
A dat caldura... e jale... au iesit popandaii si curcile la plimbare pe jos... si nu se pot plimba decat pe banda aia.. cred ca pe femei le atrage dunga aia portocalie.... nu-mi explic alfel de ce merg curcile fix pe pista de bicicleta... Daca am "tupeul" sa le zic sa se dea, sau sa strig PARDON, imi iau si injuraturi... mai bine merg pe strada....


FOLOSITI CASCA!
V a L y O
Am incercat o data sa merg pe pistele de biciclete si am renuntat. Prea multi pietoni, prea denivelat, prea multe masini parcate. Prefer soseaua.
nasty
Merg la servici in continuare cu bicicleta . Trebuie evitate strazile principale, se merge mai usor pe strazile secundare si pe trotuare cu conditia sa fie asfaltate.
voi ce ati mai facut? ce ati mai patit?

Unu' le zice bine:

http://istodor.catavencu.ro/2008/07/09/tra...ta-la-serviciu/

"Merg *numai* cu bicicleta, pentru ca:

1. sunt zgarcit: n-am chef sa dau bani pe benzina, roti, asigurari, antigel, anti glad, anti-menumorut.

2. nu vreau sa ma bag sclav la banci ca sa iau o masina in leasing sau sa fac un imprumut si sa platesc dobanda; nu vreau sa stiu ce e DAE si “avantaj client 1500 euro”.

3. nu poluez mediul; nici macar emisii naturale de CO2 si metan.

4. fac intrecere cu orice masina, pe distante medii si lungi, la orice ora (mai putin noaptea) si castig garantat.

5. ard paharele de cola si alimentele nesanatoase seduse, mancate si depuse

6. (foarte important) n-am chef sa am de-a face cu institutiile-statului-cu-care-ai-de-a-face-cand-ai-masina: examen auto, Politia Rutiera, Udriste, biroul de accidente usoare, RAR si alti ciupitori de buzunare, vesnica lor spaguire!

7. N-am chef sa am de-a face cu meseriasul roman de prin service-uri auto, ITP, spalatorii etc… Cine e fara de masina sa-si repare singur toacla!

8. Parca-parca mi s-au mai umflat bucile. Regnul feminin parca (si) pe-acolo se uita!

9. Cica n-o sa fac cancer de prostata. Sau o sa fac. Ce-o fi, o fi.

In alta ordine de idei:

1. E poluat ca dracu pe arterele principale. Ti se infunda si tie arterele principale cu plumb. Cancer la plamani.

2. (unii) Soferi(i) sunt mizerabili. Uneori, la propriu! Taiat calea, deschis portiera, claxoane care te baga in sperieti, misto-uri ieftine venite din jeep-uri si masini (luxoase sau nu), populate cu cercopiteci. “Ba, ti se invarte roata!”, “Coae, ai pana pe dreapta!”, favoritele mele. Catavencu, angajeaza-i repede, sa nu li se epuizeze umorul!

3. Caldura, zapuseala, canicula, moarte curata. Ploaie, udeala, stropeala, balteala, moarte murdara.

4. Piste de biciclete facute la oha. Mai bifam niste “s-au facut piste”, mai luam o spaga grasa, mai ne pisam pe ei de biciclisti, da-i in masa, e flexibili si sa descurca. Au si cu ce: gropi, banci puse pe piste, tevi care ies din pista, denivelari de asfalt, pietoni care te baga in pista ma-tii etc, vanzatori de te-miri-ce pe pista, piste puse in fata gurilor de metrou, lipsa oricarui cadru legal care sa reglementeze o prioritate, ceva, o amenda daca ea se incalca etc."

Liviu
Eu mi-am facut program de noapte de plimbat cu bicla smile.gif. DUpa ce il culc pe ala micu' (la 22:00), mai stau un pic si, pe la 22:30 o iau la pedalat in Sect 3 smile.gif.
Plimbarea tine 1-2 ore (seara asa a tinut 2H30M de exemplu) iar ca distanta depinde de cum ma simt .. ieri am bagat numai 12Km .. azi, 21 ..

Ca locuri ... parcul IOR (trebuie OBLIGATORIU lanterna altfel iti rupi gatul pe acolo la ce bezna e) si apoi cate un drum pana in dristor sau costin georgian la Mac ptr o bautura rece (apa chioara, cola sau milkshake de ciocolata, dupa caz smile.gif ).

Maine (adica azi) vreau sa fac un test de mers la serviciu cu bicla ... 12Km prin Buc .. hai sa zicem, 10 cu bicicleta (ca nu trebuie sa ocolesc pe traseul pe care il urmez cu masina)... urati-mi noroc (titan - floreasca).
vis-a-vis
O bagatela smile.gif
Liviu
O fi o bagatela ptr tine dar eu de abia am bicla (ma rog, "chestie" ca cica nu e bicla dhs-ul asta) de 4 zile, dupa 10 ani de pauza. Chiar daca inainte de cei 10 ani de pauza au fost 15 ani de bicicleta aproape zilnic, imi vine greu sa imi reinatru in ritm. Culmea .. nu ma dor picioarele si nu ma simt foarte obosit (cu exceptia primei zile) .. dar aventura prin traficul bucurestean (trafic in care mi-am lovit masina de exemplu) ma cam sperie.
lar
Da si tu un semn aici cand ajungi la serviciu sa ne linistim si noi icon_mrgreen.gif Bafta si atentie pe unde mergi. Si sa nu te prinda ploaia wink.gif
Liviu
Am ajuns smile.gif ... am facut 12 Km in 40 de minute mers lejer, fara forje.
cosmin_2300
Exceptand cazul in care poti face un dus la serviciu ... nu e cam ... naspa ?! blink.gif
argon
poate ii place singuratatea la birou?! tongue.gif
Liviu
Bai, dus nu am, dar avem baie de o persoana cu chiuveta.
Imi iau un set de haine de schimb in rucsac si ma spal la serviciu. Nu e echivalent cu un dus dar e foarte aproape.
Avantajul serviciului meu e ca lucrez intr-un cubicul butonand la computer, deci nu trebuie sa fiu imbracat la costum .. asa ca o pereche de pantalohi scurti, un tricou si o pereche de underwear incap relaxat intr-un compartiment al rucsacului.

P.S.: nu sunt singurul care vine cu bicicleta .. mai mult, cred ca am mai convins cel putin inca unul smile.gif.
cosmin_2300
Atata timp cat iti poti permite sa te speli e ok !
Mai ales ca-ti schimbi si hainele ... adica nu muti nasul nimanui smile.gif

Profesorul meu de sport ( am auzit ca cica iese la pensie wub.gif ) venea cu bicicleta in fiecare zi din Baneasa pana in Salaj ( la 60+ ani ) . Chestia e ca el nu facea baie la chiuveta ... oare de ce erau toate geamurile deschise ? rolleyes.gif

Ca sa nu mai zic ca a venit vara in cizme radmasa.gif
Ov
auzi, dar in plimbarile tale nocturne, cum te impaci cu comunitarii?
hash
.. pana si cea mai mica starpitura prinde curaj cand esti calare pe bicicleta
Liviu
Comunitarii sunt o problema ce-i drept. Au sarit de doua ori la mine dar in momentul cand m-am dat jos de pe bicicleta si-au pierdut interesul.
Am zis ca trebuie sa imi cumpar un spray paralizant ceva pe care sa il leg de ghidon cu un velcro (pentru scoatere rapida).
O sa vad eu ce si cum in timp.
lar
Urmand exemplul lui Liviu azi am plecat si eu pe bicla la serviciu. Super misto, mai ales ca in drumul meu am trecut prin parcurile Carol si Tineretului. La intoarcere a fost mai nasol, aglomeratie mai mare, gradul de poluare mai sporit fata de dimineata si bineinteles mai cald afara. Intamplare hazlie pe drumul de intoarcere, in parcul Carol. Evit printr-o frana pe o alee posibilitatea sa cad neluand sub roti o minge sutata aiurea de niste copii si imediat dintr-un alt grup de copii alaturat ma pomenesc cu o mare minge de fotbal expediata exact in mecla mea, dar frontal, temeinic, nu asa oricum laugh.gif Dupa ce mi-au clantanit putin dintii in urma impactului si dupa o injuratura trimisa lor mai pe sest (nu prea imi place sa fac scandal) am continuat linistit drumul amuzat chiar de faza petrecuta. Saracii copii se uitau la mine putin speriati si repetau intr-una ca nu au vrut laugh.gif Ideea e ca unii spun ca as avea o fata putin cam dura, norocul meu ca doar fata e asa, nu si caracterul wink.gif Recomand mare atentie la masini celor care au de gand sa practice mersul pe bicicleta in Bucuresti, uneori poate fi sport extrem din cauza unor specimene de "soferi" care nu considera ca ar trebui acordata o oarecare atentie si biciclistilor, macar putina acolo cat sa nu-i puna jos si Doamne fereste sa-i omoare... wacko.gif
LE: Mentionez ca la serviciu am posibilitatea de a face dus si de a-mi schimba hainele. Altfel chiar nu as putea merge cu bicla, fiind necesara o tinuta de office acolo unde lucrez sad.gif
cosmin_2300
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Super hazlie povestea ! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

lar ... ne bucuram ca te speli si nu le muti nasul colegilor wink.gif
nasty
"Primul centru de inchirieri biciclete, cu un parc velo de 100 de biciclete, va fi deschis in luna august,in Bucuresti, la initiativa MaiMultVerde "

http://www.hotnews.ro/stiri-mediu-3709991-...esti-august.htm
http://www.hotnews.ro/stiri-mediu-3709991-...esti-august.htm

PACAT CA NU SE FAC IN CONTINUARE PISTE PT BICICLISTI.
skija
degeaba iei bicla daca nu ai unde sa o parchezi... daca ar pune locuri de parcare a bicicletelor la ficare 2 statii de autobuz... ar fi ok.. dar ar trebui pazite.. deci.. no chance...
nasty
atentie la gurile de canale:
http://www.cotidianul.ro/de_dam_in_gropi-54534.html
nasty
QUOTE(vis-a-vis @ 19 Mar 2008, 12:13)
Si daca esti in masina, respiri cumva alt aer? Ca nu le iei direct in mufa, e alta treaba, dar sunt aceleasi noxe peste tot.
*


difera intervalul de timp - in masina respiri 3 ore dus si intors, iar cu bicicleta 1 ora ( fara sa fortezi- sa nu respiri gafait)
nasty
fff interesant:

http://forum.hotnews.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=421

" Mi-am petrecut o luna din vara prin Amsterdam. Un mix de teleworking si turism. Suficient timp cat sa-mi schimbe cateva perceptii despre coabitarea in marile aglomeratii urbane. Vecina noastra, olandeza la origini, avea 4 biciclete.. ne-a imprumutat 2 ca eram fara masina si transportul in comun e cam scump la ei. Initial am avut retineri majore: nu prea stiam sa merg pe bicicleta si primisem o bicicleta mica, pliabila, cu roti de 16". Dupa primele 2-3 zile nu mai concepeam sa ies fara bicicleta
Asa ca am venit in Bucuresti si mi-am cumparat si eu una (mai exact ne-am cumparat.. doua.. ). Trebuie sa recunosc, acelasi model din amsterdam e mai scump la noi, ba chiar a venit fara aparatori si portbagaj. Am inceput sa o folosesc treptat.. o zi pe saptamana.. 2 zile.. am ajuns sa merg 3-4 zile pe saptamana cu ea. Mai am de carat dupa mine si laptop&stuff, uneori ma duc la clienti, uneori ma trezesc cu cornu'n perna si am chef sa ma urc la volan.
Diferenta este evident enorma intre Amsterdam si Bucuresti. Cele 2-3 piste de biciclete de la noi pe care parcheaza toti magarii nu se compara cu ce au facut ei, inclusiv piste separate de strada, care taie orasul in lung si'n lat, trec prin pasaje pe sub sosele. La ei nu ai voie pe trotuare, dar ai prioritate in fata masinilor.
Traseul meu se adapteaza la ce am invatat acolo: nu merg pe trotuar decat daca este lat si gol, niciodata nu claxonez un pieton daca se intampla sa ajung totusi in spatele unuia, pe strada cat mai mult posibil, dar la intersectii folosesc trecerile de pietoni, inclusiv cand fac stanga.

Am invatat ca pericolele cele mai mari sunt in ordinea urmatoare:
1. cainii vagabonzi - nasol daca sare unul cand sunt masini pe langa tine
2. masinile care stationeaza romanul nu se asigura cand deschide portiera..
3. retardatii care te depasesc si se baga in fata ta sa parcheze.. daca esti mai sportiv si ai un bmx de figuri merita sa te urci pe capota lor, sa le lasi o amintire pentru toata viata
4. taximetristii.. singuri care trec intentionat la cativa centrimeti de tine in viteza

O data ajuns la destinatie, bicicleta pliabila se strange frumos si ii car cele 10kg in birou, departe de bronzatii patriei. Senzatia de euforie ca am 'trisat' traficul, am facut ceva miscare si mai sunt si un mic ecologist ma trezeste mai bine decat cafeaua. Merg lejer ca sa nu ajung transpirat, cred ca scot o medie de 10-15km/h. Nu ma iau la intrecere cu nici o masina, dar avantajul major in traficul nostru este ca scot aceeasi medie cand e strada goala, dar si atunci se merge bara la bara. Am doar vreo 2-3km pana la birou, daca as avea 10 as alege probabil sa fac o parte din ei cu metroul. Am un coleg care vine cu bicicleta din Politehnica (pana la Piata Muncii), deci se poate.
M-am gandit sa va scriu despre experienta mea in speranta ca din 100 care citesc 10 vor fi suficient de curiosi cat sa caute pe site-uri o bicicleta pliabila si 1 sa-si cumpere. Mi-as dori sa fim cat mai multi, o masa suficient de mare cat sa schimbam perceptia autoritatilor asupra acestui mijloc de transport.
Deeeeci, daca v-am convins ca merita studiat subiectul si aveti intrebari va raspund cu placere. Daca nu v-am convins nu e nevoie sa postati nimic, mi-as dori sa fie un topic constructiv, nu unul in care soferi spumega la biciclisti si viceversa."
nasty
bilant 2008:

apoximativ 200 zile x 8 km/ zi = 1600 km cu bicicleta la servici
reducerea timpului pierdut in trafic =
1 ora / zi x 200 zile = 2000 ore castigate

8 Jan 2009, 13:14:
am vrut sa vad daca sunteti atenti. Nu - hibernati.
1 ora / zi x 200 zile = 200 ore = 8 zile ( un concediu in plus, pe care l-am petrecut la mare) party.gif
Ov
de pierderea in greutate poti sa ne zici ceva smile.gif ?
and_rei
acum e tare cu bicicleta la serviciu.cand ninge afara biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.