Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cu BICICLETA in Buc.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
melcu
Nu te condamn. Eu zilnic fac traseul Dristor -> Pta Sudului -> Mihalache - Dristor (pe Stefan cel Mare). Pana acum n-am avut probleme cu militia, doar o singura data s-a luat de mine ca am trecut pe rosu, lucru total neadevarat. Si i-am demonstrat, ca aveam camera pe casca.

Daca nu sunt pietoni sunt masini, daca nu sunt masini sunt stalpi de parcare. Altfel mai gasesti copaci, stalpi de iluminat, magazine smile.gif Cica piste.....
Laurentziu83
Asta primavara, cand veneam de la Sinaia pe bicla, pe la Comarnic s-a gasit un dubar sa ma trimita pe trotuar, cica sa merg pe acolo. I-am aratat semnul pacii, in 100 de km cat mai aveam pana acasa nu stiu daca aveam 30 de km de trotuare.

Eu unul sunt multumit de starea actuala. Decat sa-mi faca piste deamboulea si sa fiu obligat sa merg pe ele cu 10-15 km/h, mai degraba am scuza ca n-am piste si merg pe carosabil cu 25-30 km/h in rand cu masinile si am si asfaltul mai bun.
nasty
imbunatatiri pt circulatia bicicletelor din 1 sept:

http://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=NuOiKCBO1hU
Markos
Ăla-i film SF...
nasty
o idee pt a merge fara probleme peste santurile lasate de cei de la gaze, electrica, netcity:

http://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=vGGlODF7_RY
nasty
atentie la filmuletul de mai jos - pista de biciclete e COMUNA cu cea de transport in comun ( autobuze) Se poate si la noi?

http://adevarul.ro/life-style/stil-de-viat...6095/index.html
Markos
La noi te calcă troleibuzu'
nasty
daca te ajunge din urma. In afara de 783 si 780 care merg cu viteza, restul nu te ajung. M-am intrecut cu 205, 131, 335 in zona Herastrau si numai pe statia lunga intre Piata Presei si Gara Herastrau, prind ceva viteza.
nasty
&feature=player_detailpage

logica solutia-unde e o strada aglomerata, se taie o banda, care se transforma in culoar unic pt transportul in comun si piste de biciclete si blocajul se evapora, prin renuntarea celor care au alternative la masinile personale.

&feature=player_detailpage

exemplele cele mai clare sunt pasajele construite pe DN1, care ajung acum la Piata Presei, apoi o sa fie nevoie la Arcul de Triumf si tot asa.
b76bgaarh
gata sezonul de mers cu bicla la serviciu.
argon
O fi gata la romanasii cu fitze, ca prin alte parti cu clima similara dar mentalitate diferita, se merge si-n noiembrie.
Solon
QUOTE(b76bgaarh @ 13 Sep 2013, 12:27)
gata sezonul de mers cu bicla la serviciu.
*


Sa vezi ce o sa fie luni.
b76bgaarh
chiar, la ce ora se deschide anul scolar?
Laurentziu83
Sezonul va fi gata la noi atunci cand va aparea poleiul pe jos, pana atunci nu vad probleme in a pedala. In tarile in care nu se impart pistele de biciclete cu masinile, merge tot timpul anului.

Scuze pentru a nu pedala (ca e frig, ca transpiri, etc) se pot gasi intotdeauna. smile.gif
nasty
http://www.contributors.ro/administratie/i...-joi-ora-14-00/

Andrei Gaitanaru și Adrian Rista, membri ai Comunitatii Biciclistilor din Bucuresti (CBB), vin in redactia Contributors.ro pentru au discutat cu cititorii despre problemele cu care se confruntă bicicliștii și ceilalți participanți la traficul rutier al Bucureștiului. Ei pledeaza pentru solutia amenajarii pistelor de biciclete pe carosabil.
Markos
Chirurgul si pistele bici
ccezar2004
se teme de protestul de maine wink.gif
Diac
QUOTE(b76bgaarh @ 13 Sep 2013, 12:27)
gata sezonul de mers cu bicla la serviciu.
*



Mi-e cam frica sa-l duc pe fi-miu pe bicicleta la gradi. Am scaunel de bici, casca, de toate. Dar mi-e frica sa merg cu el in spate pe bulevarde, mai ales ca am ceva de mers. Asa ca bicicleta mea ramâne la plimbari de week-end sau de seara.
nasty
Cauta o varianta pe stradute secundare, daca e posibil, cu sens unic
Markos
QUOTE(ccezar2004 @ 20 Sep 2013, 16:10)
se teme de protestul de maine wink.gif
*


stricat de melteanu' cu bemveu.
Laurentziu83
Nici eu nu recomand transportul copilului in scaunul de pe bicicleta, in traficul de la noi...sad.gif
l@u
la care noi ?
Markos
București, nu știi să citești un titlu de topic? slap.gif
l@u
am cetit, dar daca moldovenii spun la noi, bucurestenii cum mai spun?
tatabobu
"La moldovenii astia" tongue.gif
Markos
Nu face și Oprescu așa ceva? nedumerire.gif
Laurentziu83
Cred ca glumesti. tongue.gif
ag02cws
Mai la primavara.
SorinCT
QUOTE(Markos @ 15 Oct 2013, 23:59)
Nu face și Oprescu așa ceva? nedumerire.gif
*


2, mai mici.
nasty
http://www.digi24.ro/Stiri/Regional/Digi24...+sar+peste+rand

"...organismul trece prin foarte multe schimbari in timpul efortului intens si aceste schimbari depasesc efectele minore pe care poluarea le-ar putea declansa.
Acest lucru nu inseamna ca poluarea nu reprezinta o problema. Multe studii au stabilit ca persoanele expuse la poluare, timp de mai multi ani, au un risc mai crescut de a dezvolta boli cardiace si pulmonare.
Pentru biciclistii care nu au conditii ce ar putea fi agravate de poluare, Koehle sugereaza sa evite, pe cat posibil, mersul pe bicicleta atunci cand traficul este mare.
In ciuda rezultatelor studiului, Koehle nu crede ca pedalatul la o intensitate ridicata ajuta cu adevarat. “In acest moment nu as recomanda doar pedalatul la o intensitate mare[...]Dar, cu siguranta, rezultatele noastre arata ca pedalatul la o intensitate mica, atunci cand gradul de poluare este ridicat, nu reprezinta o protectie”

Evitati blocajele folosind strazi secundare sau mariti viteza.
nasty
http://economie.hotnews.ro/stiri-auto-1613...-alte-state.htm

"...asistam la o schimbare a modului de viata si la adoptarea pe scara larga a bicicletelor cand e vorba de mersul la serviciu. In plus, chiar si in zone unde automobilul e rege si exista o cultura auto puternica, se traseaza piste de biciclete si se pun bazele unor programe de inchiriere, precum celebrul Velib din Paris.

Apoi, in conditiile in care pretul carburantului a depasit in cateva tari si 1,7 euro/litru multa lume se vede nevoita sa lase masina acasa si sa caute alte moduri de a ajuns la serviciu, bicicleta fiind o varianta.

Romania este printre cei mai importanti producatori de piese si accesorii pentru biciclete in UE, in industrie lucreaza 1.200 de oameni, iar anul trecut s-au vandut 380.000 de biciclete, fata de sub 100.000 de automobile... In Romania s-au vandut 380.000 de biciclete in 2012, lideri in UE fiind Germania si Marea Britanie, cu peste 3 milioane unitati fiecare. In Franta s-a trecut de doua milioane, iar in Italia, de 1,6 milioane, Per total s-au vandut 19,7 milioane biciclete in UE anul trecut, maximul deceniului fiind in 2007 cand s-a trecut de 21 milioane.

Productia de biciclete in UE a fost de 11,5 milioane unitati anul trecut, in timp ce in 2000 era de peste 14 milioane. Germania si Italia sunt cei mai mari producatori (peste doua milioane unitati fiecare), iar Romania este in top 10 cu 450.000 de biciclete (4% din totalul UE). Romania sta excelent cand e vorba de valoarea productiei de piese de schimb si accesorii pentru biciclete, tara noastra producand in valoare de 200 milioane euro, ceea ce ii confera locul trei in UE, dupa Italia si Germania)

Raportul contine date despre numarul de oameni angrenati in productia de biciclete si accesorii, la nivelul UE fiind vorba de 20.500 oameni, din care peste 13.000 produc biciclete si 7.000 accesorii si piese de schimb. In Germania sunt 3.900 de oameni, in Italia 3.300, iar in Romania, circa 1.200 (400 in productie de biciclete si 800 la piese si accesorii)."
nasty
partea a 4-a:

http://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=_1izMsbBick
Markos
user posted image
zanzie
superb...
Markos
Mirific chiar. Bulevard inaugurat cu mare tam-tam ieri sad.gif
Diac
O sa se dea amenzi si in cateva zile/saptamani nu o sa se mai parcheze. Se va rezolva pana la urma.
corbex
Desigur!
espacern
Se vor ridica corturi in care se vor preda lectii de civism....inainte de amenda. wink.gif

@+
UXE
Trebuiau pusi stalpi si pe trotuar.
Tamango
QUOTE(UXE @ 14 Jan 2014, 11:15)
Trebuiau pusi stalpi de beton.
*



Te-am corectat ...
Laurentziu83
Niste borduri erau suficiente in locul stalpisorilor. Si, probabil mai ieftine.

Pana la urma, sunt doua statii de metrou in apropiere (Victoriei si Gara de Nord), asa ca se poate ajunge foarte bine in zona si fara masina, ca sa nu existe plangeri.
Diac
QUOTE(Tamango @ 14 Jan 2014, 12:19)
Te-am corectat ...
*




Mi-ar fi cam frica sa merg cu bicicleta pe o pista marginita de stâlpi de beton. Poate mi se pune un cârcel si cad naibii. Risti sa-ti rupi ceva oase. Mai bine stâlpisori flexibili.
vasile82
Nu mai bine proiectau strada sa aiba loc toti? Si parcare la bordura si pista de bicicleta si banda pt masina. Cum dumnezeu austriecii reusesc si noi nu?!?
corrado83
Reusesc, pt cal noi nu am xista bun simt. Fiecare ptel, ca il jungla. Nimeni nu se chinuie pt altul!
UXE
Bucurestiu nu e de biciclete..
tatabobu
Si cam din ce motiv n-ar fi "de biciclete"?
b76bgaarh
pt ca e plin de oameni smecheri, mancatas.
corbex
Daca se afla ca mergi cu bicicleta, ti se anuleaza asigurarea de viata.
zanzie
QUOTE(UXE @ 14 Jan 2014, 16:30)
Bucurestiu nu e de biciclete..
*


... e de bizoni.
corrado83
E de zimbri!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.