Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Statii Radio
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
vladoiui
Salutare.Care dintre voi aveti statii radio,cum vi se par ,ce model,marca puteti sa imi recomandati si daca se merita sa investesti si pentru oras nu numai pentru drumuri interjudetene.....Va multumesc anticipat..... biggrin.gif
TAW
Am un Midland Alan 42 cu antena externa de 1.6 m. E ok pt ca e portabila si se poate folosi pe orice masina - se alimenteaza de la bricheta. Singurul defect e squelch-ul cam sensibil si faptul ca e mai zgomotoasa ca alte modele.
E foarte utila pentru drumuri in afara (pe DN-uri), dar in orasul de resedinta sau in orasele mari e de preferat un detector radar, deoarece rutele frecventate de camioane (cele care au un numar important de statii si care ofera cele mai multe informatii), sunt de regula pe centura, unde eu ajung ff rar.
Raza cu antena externa e de cca. 3-12 KM in functie de relief si de statiile cu care comunici.
Ca marci de statii CB sunt OK President (modelul Harry II care are un raport performante/pret bun), Midland, si TTI (preturi bune). Dar mai sunt si altele.
Foarte importanta e si antena pe care o utilizezi si sistemul de prindere al acesteia. Antena trebuei sa fie de minim 1.5-1.6 m ca sa ai eficienta buna si trebuie montata pe cupola (suport magnetic sau fix dupa caz).

E bine sa stii ca o statie cu squelch (discriminare putere semnal) bun - eventual automat, e de preferat, deoarece reduce interferentele si zgomotele de fundal (semnale electromagnetice diverse, inclusiv statii care emit la distanta prea mare ca sa fie receptionate inteligibil).
vladoiui
Dar despre astea stiti ceva.Merita sau sunt oar de design.http://www.voxcomp.ro/

3 May 2008, 15:33:
Am inteles ca cele mai raspindite sunt Alan dar daca stai sa te uiti la caracteristici sunt cam la fel si concurenta.OOffff de ce nu intra si tiristii pe aici pe forumuri ca poate am afla mai multe.In oras poate ne imprietenim cu taximetristii ca doar ei au toti nu?In oras fac zilnic 80 km iar la sfirsit de saptamina cam 200 km afara.Oricum multumesc frumos si poate mai raspund si altii care au.
C a t a l i n
Ia legătura cu Domnul bulan.
juristul2000
Nici o sansa de prietenie cu taximetristii deaorece eu au alte frecvente pe care statiile CB nu le cunosc.Statiile CB sunt pe frcventa libera pe care de obicei sunt soferii de tir iar canalul este 22.Nu merita nu stiu ce investitie facuta pt ca se poate ca tu sa ai o gramada de canale si sub-canale dar cel cu care vrei sa vorbesti nu si atunci...
Statie cat mai simpla CB si fara nu stiu ce amplificare deoarece degeaba ai tu putere sa transmiti daca ceilalti te aud da nu pot vorbi
dintisor
Ok.Dupa lungi cautari am luat o statie Danita de care sunt foarte multumit.In afara este excelenta dar in Bucuresti pe linga faptul ca cei de pe masinile grele nu le au deschise sau nu raspund sunt niste interferente mama mama.Acum am o nelamurire.....citi dintre cei cu turisme au........ca nu rea am vajut nici unul prin frumoasa si curata capitala.......postati si voi aici care aveti.Daca vreti biggrin.gif
AR-18-MOS
Vezi aici sunt unii care au. Si mai are si userul Dsign, de pe acest forum.
RoboCoop
eu am o danita 3000 am/fm si merge super , despre antena pot sa spun ca e de 0.5 m si e cu bobina mobila ceea ce face sa fie eficienta ca una de 1,5m , a fost testata cu reflectometru si calibrata
JohnnieK
va asteptam si aici, un loc in care dezbatem intens utilitatea statiilor CB in autoturisme, statii cu antenele cele mai bune pentru noi, coduri si limbaj in Citizens' Band Radio. cu cat vom fi mai multi, cu atat vom avea mai multe pareri si la final vom putea sa tragem o concluzie adecvata...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.