Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rog reintroducerea sistemului REPUTATIE
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
logan1.5dci
Chiar imi este dor de vremurile alea. smile.gif
Ce show-uri mai erau. 184.gif

Nu glumesc, nu mi-as permite la "probleme forum", chiar vreau inapoi sistemul de reputatie. (mama, cati o sa ma injure daca se reintroduce, biggrin.gif asta e)

Propunere, nu s-ar putea sa ne activam singuri, daca vrem, sistemul de reputatie, din "Panoul de control" ?

Macar o luna domnilor administratori.
kaspersky
si care ar fi avantajele?
ps: adica ce souri erau, ca n-am remarcat???
adica, baa, care vreti reputatie bagati pm ca se rezolvaaaa!!! baaa, care mai e puber pe aici sa dea mess ca bag Mareeee!!!!
andu911
Pana la urma sa nu uitam adevaratul scop al acestui/acestor forum/uri. (DaciaClub si Reno).

Asta e primul lucru care sta scris in Regulament:
a) DaciaClub si Reno sunt forumuri private destinate in principal oricarui gen de discutii care au o legatura evidenta cu automobilele, in special marca Dacia si Renault.

Deci... Ce nevoie avem de show'uri sa se injure cineva, sau chiar de o concurenta, pe un forum de masini ?

Exista atatea forumuri romanesti in care se poate socializa, se poate discuta orice de la politica la gatit si de la homosexuali si lesbiene, pana la houseri si manelisti.
driverx
QUOTE(logan1.5dci @ 4 Dec 2008, 02:25)
....
Macar o luna domnilor administratori.
*



Cere asta drept un cadou de Mos Nicolae biggrin.gif
aleksanders
uite- daca te simti mai bine trece acolo ca ai luat reputatie d ela mine - +4 -cam atat cred ca dadeam eu- si la sfarsitul lunii iti faci un bilant si o sa ajungi un om tare fericit biggrin.gif
DrK
Reputatia simboliza valoarea membrului.. Cat de bun este in aria tehnica de exemplu... Doar atat.
Lostboy
QUOTE(DrK @ 4 Dec 2008, 10:27)
Reputatia simboliza valoarea membrului.. Cat de bun este in aria tehnica de exemplu... Doar atat.
*



...părerea ta!
argon
si eu care credeam ca simbolizeaza 'da-mi inapoi'...
DrK
la unii asta simbolizeaza.. eu am spus ce ar trebui sa simbolizeze .. care este..
einstein1984
Reputatia era buna... atata vreme cat sistemul era respectat. Dupa cateva saptamani insa au inceput "da-mi inapoi" si faulturile (ar trebui sa stiu, am aplicat si eu destule). Si ajungeau membri cu 2-3 posturi pe luna in arie tehnica (c@talin, sony etc) sa aiba 2000-3000 de puncte la reputatie.
daca conteaza in vreo masura, mai bine fara
Andy_ACS
Mai bine sa nu se introduca reputatia, pentru unii era o problema prea mare care ii depasa si uramu numeroase polemici, controverse, certuri, amenintari, suspendari, topicuri despre membri care se retrag, topicuri despre membri care cer socoteala pentru reputatie negativa... etc
Cat despre afirmatia ca "Reputatia simboliza valoarea membrului" - e doar partial adevarat.

Bafta!
RADU__
ar trebui sa se poata gestiona reputatia. In sensul ca daca cineva doreste sa acorde reputatie plus sau minus unui membru, acest fapt sa treaca printr-o comisie de validare si apoi sa apara.
Era buna reputatia cat timp era corect folosit sistemul. Dar cum pe forum avem si multi "pustani" ( nu neaparat in varsta ci mai ales in gandire) ramane ca ADMIN sa decida
sqryn
sistemul ala de reputatie era varza din punctul de vedere al modalitatii de folosire. ar putea fi aplicat totusi un sistem in care doar moderatorii sa dea reputatie in functie de calitatea posturilor pe o anumita arie. teoretic se presupuna ca ar fi impartiali.
vis-a-vis
QUOTE(DrK @ 4 Dec 2008, 10:27)
Reputatia simboliza valoarea membrului.. Cat de bun este in aria tehnica de exemplu... Doar atat.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
gotty
hai cu banu' si cu warnu'!!! icon_mrgreen.gif


lurk0000.gif
driverx
QUOTE(DrK @ 4 Dec 2008, 10:27)
Reputatia simboliza valoarea membrului.. Cat de bun este in aria tehnica de exemplu... Doar atat.
*



Si cum se face ca io aveam reputatie mare, dar is de departe cel mai activ la Cafenea, Diverse? Ghici unde mi-am luat reputatia aia? Crezi ca la CLT? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Andy_ACS
QUOTE(RADU__ @ 4 Dec 2008, 11:05)
ar trebui sa se poata gestiona reputatia. In sensul ca daca cineva doreste sa acorde reputatie plus sau minus unui membru, acest fapt sa treaca printr-o comisie  de validare si apoi sa apara.
Era buna reputatia cat timp era corect folosit sistemul. Dar cum pe forum avem si multi "pustani" ( nu neaparat in varsta ci mai ales in gandire) ramane ca ADMIN sa decida
*



Asa ceva mai rar smile.gif
Iti dai seama ce munca ar avea distinsii membri? Si cat de subiectiv ar judeca?

Pana la urma solutia optima ar fi ca fiecare (din panoul de control) sa isi poata activa sau dezactiva functia asta.
- daca ai functia activata reputatia va functiona (dat si primit)
- daca functia e dezactivata nu participi la "joc". In loc de bara de reputratie va aparea un mesaj care sa comunice ca reputatia e dezactivata.

Bafta!
RADU__
@and
comisia sau reprezentantii nu trebuie sa fie neaparat moderatori
Serje
Sunt 38.352 de membri, cine crezi ca se plictiseste in halul asta, incat sa monitorizeze jocurile unor membri cu reputatia?
aleksanders
reputatia se castiga in cadrul intalnirilor ( in special a celor nationale) - si pot spune ca aceasta reputatie se transforma in respect care nu cred ca trebuie sa ii fie trecut fiecarui nickname dedesubt -
logan1.5dci
QUOTE(driverx @ 4 Dec 2008, 08:31)
Cere asta drept un cadou de Mos Nicolae biggrin.gif
*




Draga Mosule,

In acest an am fost cuminte si am incercat sa fac numai bine, te rog sa ma ierti daca am gresit uneori dar nu am facut-o cu rautate(si din rautate).
Doresc sa-mi aduci in acest an, cadou, jocul REPUTATIE.
Desii unora le face rau , eu inteleg perfect ca este un joc si nimic mai mult. Iar atata timp cat nu imi ia nimic si nici nu-mi da (ceva, cum ar fi warnul sau banul, care imi pot lua accesul pe forum) nu poate deranja pe nimeni. Problema e doar in capul unora, iar acestia pot sa nu joace acest joc daca le face rau.(activare optionala)

Mereu copil ,
Logan1.5dci
DrK
Sa vedem:

REPUTÁȚIE, reputații, s.f. Părere publică, favorabilă sau defavorabilă, despre cineva sau ceva; felul în care cineva este cunoscut sau apreciat. ♦ Renume, faimă. [Var.: (înv.) reputațiúne s.f.] – Din fr. réputation, lat. reputatio, -onis.

Nota pentru cine vrea sa ma muste de fund: Aveti de muscat din el un an de zile.. succesuri... care este.
vis-a-vis
QUOTE(aleksanders @ 4 Dec 2008, 11:22)
reputatia se castiga in cadrul intalnirilor ( in special a celor nationale) - si pot spune ca aceasta reputatie se transforma in respect care nu cred ca trebuie sa ii fie trecut fiecarui nickname dedesubt -
*


Cel mai mult conteaza barfa de dupa...
Si sunt destui cei care mi te-au barfit... asta ca sa stii cum stai cu repsectul la intalnire si dupa wink.gif
aleksanders
@ vis - si tu ai stat sa ii asculti si s aincerci s aintelegi ceva - asta in loc sa vii la intalnire si sa te convingi singur ce afirmatie este adevarata si care este falsa - cat despre cei ce m-au barfit lasa-ma s anu te cred wink.gif
bucatzel
M-am fatzait pe forumul asta mult inainte sa-mi fac cont.

Si imi ponderam parerea despre postul cuiva in functie de: modul de exprimare, calitatea ideii postate, si reputatie. Care reputatie, din punctul meu, era o aproximare a valorii posturilor anterioare ale userului. Una era sa citesc ce-a scris ceacu, de exemplu, si alta gigel-din-coltu'-garii.

Pe de alta parte, daca exista un plugin in care reputatia sa fie acordata exclusiv de moderatori, care se presupune ca n-ar abuza de sistem, ar fi o idee buna.

O alta idee care ar fi chiar mai buna, zic eu, ar fi reputatie per post, nu per user. Uitati-va la topicul de aprindere electronica. Se mai poate extrage de acolo vreo informatie interesanta? Nu prea.
Lostboy
La salariile care le iau moderatorii mi se pare normal să filtreze păunctele de reputație.
tongue.gif radmasa.gif
vis-a-vis
QUOTE(bucatzel @ 4 Dec 2008, 13:11)
Pe de alta parte, daca exista un plugin in care reputatia sa fie acordata exclusiv de moderatori, care se presupune ca n-ar abuza de sistem, ar fi o idee buna.
*


Eu cred ca n-ar fi wink.gif
Lostboy
Pt. că este imposibil de realizat.
Ar trebui să mai ”angajeze” ceva moderatori.

Apropos, am auzit că fac adminii casting!
sadi
eu zic sa va inscrieti repede, ca sa nu pierdeti ocazia..

salariul e vreo 3000 eur pe luna si un sandel laugh.gif
Lostboy
Tanti moderatoreasa sper că ai aranjat pt. postul meu de moderator. Că nu mai am de unde să fac rost de încă 5000 de euro șpagă. tongue.gif
adip
Cata vreme se poate face trafic de reputatie, sistemul e fix pix, are foarte putina relevanta in evaluarea activitatii unui utilizator. De cand a fost scos am scapat de o groaza de posturi si mesaje inutile in care se cersea reputatie.
Pot da exemple de utilizatori de pe forum care au avut contributii extrem de valoroase, dar care, fiindca probabil nu "socializau" la cafenea, nu isi faceau nici "prieteni" cu care sa serveasca o farfurie de reputatie - e.g. cipman pe reno, dar mai sunt si altii.
Dupa cum exista exemple de utilizatori a caror contributie pe ariile tehnice e aproape inexistenta, dar aveau reputatie "faranumar fafanumar mancatias"
Sistemul nu se poate aplica.
ghertzoi
oricum era un motiv de zazanie in plus. Si acum imi amintesc diverse topicuri lungi de polemica intre x si y "ca de ce am primit minus". De atunci au ramas doar polemicile iscate de orgoliu. Sunt suficiente smile.gif
A l e x
Trebuie sa recunosc ca, pe timpul reputatiei, ma amuzam mult sa impart minusuri pentru ca foarte multi se enervau grav...

Cel mai amuzant era ca inafara de Muttley, care macar recunostea ca il enerveaza un minus, restul se ascundeau dupa deget, si toate posturile incepeau asa "Nu ca mi-ar pasa de reputatie, dar..." si apoi tot felul de formulari gen "un frustrat mi-a da minus" si alte mizerii... biggrin.gif

Era haios pe atunci. Dar de cand s-a scos, imi dau seama ca e mai bine fara. Mult prea mult scandal aiurea si mult prea multa panarama pe un forum tehnic care nu-si avea rostul.

Deci, sa ne amintim cu placere de clipele de atunci, dar eu unul, votez sa ramana scoasa.

Dar, desigur, de se intoarce, ma voi amuza cu ea in continuare cool.gif
bucatzel
ok, bun. dar reputatie per post? Aici mi s-ar rupe de orgoliu, avand in vedere ca m-ar ajuta mai mult asa ceva decat 30 de "multumesc, am facut la fel si acum dacia mea are mai multi cai si consum mai mic"

ma indoiesc ca vreunul va da reputatie negativa unui post care contine informatii cu cap si coada.
dantes
Da da...si eu ma amuzam copios.....

Totusi eu intreb...la ce naiba va trebuie reputatie pe un forum? Eu as face un sistem asa...ca la Renț ...numa' cu minus! Adica minus sa poti da nelimitat pe zi / user radmasa.gif
logan1.5dci
QUOTE(A l e x @ 4 Dec 2008, 13:57)
Deci, sa ne amintim cu placere de clipele de atunci, dar eu unul, votez sa ramana scoasa.

Dar, desigur, de se intoarce, ma voi amuza cu ea in continuare  cool.gif
*




Ha ha, imi aduc aminte de unul: " Ia de aici Papanciocule! "
Prima data m-am uitat si nu intelegeam. smile.gif


Si imi mai aduc aminte, venea un sfrijit nervos si imi dadea, ha ha, -1 si venea un amic mai vorbaret asa si-mi trantea un + 40 (parca, oricum mult) de ma zgaltaia. biggrin.gif
Lostboy
QUOTE(dantes @ 4 Dec 2008, 14:00)
Da da...si eu ma amuzam copios.....

Totusi eu intreb...la ce naiba va trebuie reputatie pe un forum? Eu as face un sistem asa...ca la Renț ...numa' cu minus! Adica minus sa poti da nelimitat pe zi / user  radmasa.gif
*



Bre, unii au dat bani grei pt. punctele de reputație. Vrei să avem numai emo pe aici?
Ce draq?
A l e x
bucatzel, problema e, pe forumuri, astfel de lucruri nu sunt niciodata obiective. Tot timpul se voteaza in functie de prietenii sau antipatii...

Tin minte ca era pe un forum de muzica o sectiune "Rap Freestyle" unde 2 membri isi faceau topic si se "bateau" pe rime de hip-hop, si dupa ceva timp se facea poll sa se desemneze castigatorul... Si tot timpul se vota subiectiv, stiu ca si acolo iesise scandal pe tema asta ca oricat de "bun" era cineva, tot nu castiga impotriva unui membru vechi, cunoscut, etc...

Deci oricum ar fi, reputatia nu va fi niciodata corecta, in orice forma ar fi ea. Deci ori o punem si acceptam faptul ca nu inseamna nimic decat "trafic" intre prieteni, ori renutam de tot la idee.

Eu v-am zis, prefer sa nu mai facem atat de mult scandal pe tema "Am luat minus sad.gif" asa ca e mult mai ok fara ea.
bucatzel
Bun alex, dar revin la exemplul meu cu topicul de aprindere electronica.

http://www.daciaclub.ro/aprindere-electronica-t2993.html

din 5000 de reply-uri, 50% sunt "am o aprindere electronica, nu stiu cine a facut-o, aici e poza, merita sa mi-o instalez? / nu-ti lua nu-stiu-de-care ca nu-i buna de nimic" si doar vreo 15 - 20% sunt analize decente ale sistemelor existente (combinate cu discutii de electronica pura intre membrii care se si pricep la ea). Iar restul, desi nu sunt off-topic, sunt SF-uri (se ajunsese deja la aprindere cu plasma, la un moment dat).

Un sistem de filtrare pe baza reputatiei fiecarui post din topicul asta ar avea o sansa de a face topicul asta mai citibil.
logan1.5dci
Dragi colegi ati gresit topicul, asta nu e cu motociclisti si autobuzul gol. radmasa.gif
Opriti-va.



Ma care ai dat cu minus anonim? 251.gif
A l e x
Trebuie sa mai intelegeti un lucru... Nu e asa simplu sa se implementeze orice fel de sistem de reputatie de care vreti voi... E multa munca, trebuie gasit unul macar similar, si modificat, etc.. etc...

E ca si cum ai spune.. Mda, misto Loganul, dar fa-l de 300 cai... E vorba ca nu bate nimeni din palme de 2 ori si apare un sistem perfect de reputatie, trebuie muncit la el si e vorba in primul rand de foarte mult timp pierdut.

Singurul sistem de reputatie cat de cat util, parerea mea, e cel de pe YouTube. Ati vazut ca la comentarii ai un deget in sus, si unul in jos, si poti ordona posturile dupa cate voturi pozitive a luat, iar cele cu multe minusuri sunt ascunse (trebuie sa apesi SHOW ca sa le vezi)

Asta, la ariile tehnice, da, ar ajuta putin. Dar ma gandesc ca si aici s-ar gasi "echipe" sa dea minus doar ca nu le place de userul respectiv...
Lostboy
Nu credeți că ar fi util să se sancționeze POSTAREA, nu user-ul?
E doar idee, deh....brainstorming.
tongue.gif
sadi
postarea nu a fost facuta de un user???
logan1.5dci
QUOTE(Lostboy @ 4 Dec 2008, 14:31)
Nu credeți că ar fi util să se sancționeze POSTAREA, nu user-ul?
E doar idee, deh....brainstorming.
tongue.gif
*




Interesant. Atunci cand sunt total afon intr-un domeniu, m-as putea ghida dupa reputatia postarii.
Lostboy
QUOTE(sadi @ 4 Dec 2008, 14:37)
postarea nu a fost facuta de un user???
*




Înțeleg ce spui, dar ....notându-se astfel doar o anumită postare, cu timpul, poate, o să se reducă ”fenomenul” de a ”puncta” user-ul; în același timp, user-ul-ui să nu i se atribuie în niciun fel plus-urile sau minus-urile acumulate pentru postările sale. Astfel, se stimulează ”evaluarea” ideii, nu a user-ului.
Știu că ideea nu este rafinată dar poate, dacă o analizăm, iese ceva bun din asta.
bucatzel
QUOTE(Lostboy @ 4 Dec 2008, 14:31)
Nu credeți că ar fi util să se sancționeze POSTAREA, nu user-ul?
E doar idee, deh....brainstorming.
tongue.gif
*



Pai io ce ma chinui sa zic? un post util, sa ia + un off-topic sa ia ----------

Si da, postarea e facuta de un user. Care poate stie sa dea sfaturi extrem de utile la reglarea carburatorului, dar se baga si el ca nuca in perete la o intrebare legata de cutia de viteze. deci punctele per user sunt irelevante.

Pana si topicul de bancuri ar avea puternic de castigat la faza asta icon_mrgreen.gif

Si alex... am intrebat, n-am dat cu paru' . Mai ales ca pentru forum-uri exista carca de plugin-uri. Si ideea cu +/- pe post este veche. slasdot-ul o are de cand il stiu eu. Asa ca ma indoiesc ca nimeni n-o incercat s-o porteze la Invision.
vis-a-vis
Adevaru' ca era prea liniste pe forum si s-au mai gasit cativa odihniti sa tulbure apele.
Multi sufera dupa reputatia aia artificiala, ca n-au cum sa iasa-n evidenta altfel.
Spaer ca alecșii sa fie cerebrali in continuare si sa nu mai introduca porcaria aia.
argon
stiu io ca de fapt ti-e ciuda ca o aveai mica tongue.gif
Lostboy
QUOTE(bucatzel @ 4 Dec 2008, 14:43)
Pai io ce ma chinui sa zic? un post util, sa ia + un off-topic sa ia ----------

Si da, postarea e facuta de un user. Care poate stie sa dea sfaturi extrem de utile la reglarea carburatorului, dar se baga si el ca nuca in perete la o intrebare legata de cutia de viteze. deci punctele per user sunt irelevante.

*



Scopul ar fi să fie evaluată IDEEA, nu OMUL. Evident, la început o să se puncteze puțin haotic, dar cu timpul se va reduce fenomenul în cauză - punctarea/depunctarea OMULUI.
logan1.5dci
Si cand as intra sa citesc un topic, cu o functie de ordonare in functie de valoarea postului (pe care sa o pot bifa/debifa eu) nu as mai fi nevoit sa citesc 500 de pagini pentru rezolvarea problemei. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.