Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reglaj plutitor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sddragos
Pentru a regla nivelul benzinei in CNC trebuie sa reglez plutitorul.
Reglajul plutitorului presupune distanta intre plutitor si capac in cele doua pozitii ale cuiului pointou: inchis/deschis. Care sunt aceste distante?
Merci!
argon
7/13 cu garnitura pusa...trebuia sa cauti.
sddragos
OK, merci!
argon
!de plastic..la alalalt nu stiu..
sddragos
De plastic e al meu. Am masurat, inchis: 7 mm, deschis: muuult mai mare de 13 mm (cel putin 20). Cred ca de-aia merge prost motorul meu.
tzepesch
fa-o la 7 si 12 sau 12.5... scapi putin de grija datului in nas daca ti se baltacaie benz. in cnc...

eu am plut. de metal, cu 7 ai 12 se comporta putin mai bine decat cu 7 si 13
CodeXS
Medoda lu ceacu ati incercat-o vreunul? (pompat benzina dat capacul jos, verificat nivel, ajustat plutitor, scos benzina, pus capacul, pompat benzina, verificat nivel, ajustat... pana cand nivelul combustibilului in momentul in care inchide cuiul pontou este la baza planului inclinat)
baranga
daca faci nivelul la baza planului inclinat mai deschizi un topic prin care o sa zici "de ce imi da in nas??"
nivelul il faci 2-3mm peste nivelul jicloarelor;asta inseamna pe la jumatatea planului inclinat(sa nu crezi ca o sa consume mult ca la carte zice sa il faci pana la baza planului de sus);
daca vrei sa te convingi reglezi plutitorul asa cum scrie pe forum cu doua spirale;unul de 7mm si unul de 13mm si ii dai cota A=7mm si cota B=13mm;unde cota A este distanta de la plutitor la capacul carburatorului in pozitia in care inchide cuiul poantou,iar cota B este distanta de la plutitor la capacul carburatorului in pozitia in care cuiul poantou este in pozitia maxim deschis;ATENTIE:capacul carburatorului trebuie sa aiba garnitura in momentul in care dai cota A si B;capacul se tine invers(cu plutitorul in sus) wink.gif mult succes
CodeXS
@baranga

"..nivelul il faci 2-3mm peste nivelul jicloarelor;asta inseamna pe la jumatatea planului inclinat"

Ai uitat sa pui in ecuatie volumul lichidului dezlocuit de plutitor, care se traduce in cresterea nivelului in momentul in care tu pui capacul.(de aceea e recomandat la baza...nu la mijloc...nu la marginea superioara a planului inclinat...)

Apropo, asa il am reglat (la baza prin incercari, tocmai pentru ca imi consuma destul de multisor) si nu imi da in nas. Daca doriti sa incercati de proba, ma gandesc ca nu e greu de modificat "la jumatate" daca masina prezinta semne de "dat in nas".


tzepesch
da, dar haleste lcand e la jumate nivelu.

eu tot prin incercari faceam sa fie la baza
si la masuratoare mi-a iesit 12
argon
Conteaza doar 7, aialalta nu conteaza cat e, mai ales daca e mai mare de 13, la mine parami-se atarna liber, ca e rupt limitatorul respectiv, merge de rupe...nu e nici un impediment.
CandyMan13
@tzepesch te rog daca se poate sa fii putin mai detaliat la ce se refera prima cifra(7) si a doaua(12)...sunt valorile la PLUTITOR(7) si la "legatura" dintre plutitor si cui(12)...???multumesc!
iulian.bisty
o metoda simpla ar fi sa intorci capacul cnc cu plutitorul in sus si printre capac si plutitor sa treaca o tigare
tzepesch
7 e distanta pt inchiderea cuiului, cand plutitorul ajunge sus.

13 sau 12 e distanta pt deschiderea cuiului, cand plutitorul este jos.

distantele, repet, se masoara intre garnitura de pe capac si mijlocul plutitorului

pt dist. mare puteti folosi si furtunul de benz ca etalon. are fix 12.
restromania
salut! am si eu o nelamurire. distanta de 7 mm se face dintre capacul cu garnitura si mijlocul distantei dintre baza si plutitor. dar cealalta distanta cum se masoara?
am mai scris pe cateva topicuri si incet incet incep sa inteleg. o sa mai caut dar sper sa primesc un mic ajutor. multumesc
SGM.MYKE
Ia uita-te tu aici. http://www.daciaclub.ro/Problema-Carburtor...-p1710250.html#
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.