Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mufa misterioasa
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
pician90
[attachmentid=1627550846] [attachmentid=1627550847] Se face ca astazi..ca prin ..minune dechid usa torpedoului sa iau cv acte de acolo.Cand ce sa vezi.imi trag mana si ma zgariu in ceva..sus cand ma uit mai bine ..o mufa. cu capac. acuma curiozitatea ma impinge sa intreb... La ce foloseste acea mufa?
klaus
Ia cauta tu "OBD" pe google...
Si cred ca scrie si in manualul de utilizare.
pician90
o:)) e mufa de diagnoza! eu credeam ca mufa de diagnoza e sub volan pe undeva..ok mersi .pot sa dorm linistit:D
Maskatu
Da este mufa obd.... ca fapt divers am gasit cateva informatii pe internet:

Da posibilitatea printr-un program ce ruleaza pe PC/Notebook (Laptop) sa vizualizati in timp real urmatorii parametrii:

- Viteza autovehicul
- Turatie motor
- Timp de injectie
- Avans
- Temperatura agent de racire
- Presiune atmosferica
- Temperatura aer
- Tensiune baterie
- Pozitie clapeta admisie aer
- Depresiune pe galeria de admisie aer
- Tensiune sonda oxigen amonte
- Tensiune sonda oxigen aval (la autovehiculele unde este prezenta)
- Consum instantaneu de carburant
- Putere absorbita de instalatia de aer conditionat
- Stare grup moto-ventilator (GMV)
- Stare canistra de purjare

De asemenea, se pot vizualiza si sterge urmatoarele erori:
- Defectiuni ale calculatorului de injectie
- Defectiuni ale sondelor de oxigen
- Defectiuni ale potentiometrului clapeta (admisie aer)
- Defectiuni ale senzorului de temperatura aer
- Defectiuni ale senzorului de temperatura apa
- Defectiuni ale senzorului de viteza
- Defectiuni ale senzorului de turatie
- Defectiuni ale senzorilor de presiune
- Defectiuni la comanda de climatizare
- Defectiuni ale injectoarelor cu indicara precisa a injectorului defect si a defectului
- Defectiuni ale bobinei de inductie cu indicarea precisa a ramurii defecte si a defectului
- Defectiuni ale climatizarii
- Defectiuni ale pompei de benzina
- Defectiuni ale grupului moto-ventilator (GMV)
- Defectiuni ale canistrei de purjare
- Defectiuni ale indicatoarelor luminoase din bord
sonnic53
si ti le arata ca find nijte erori ? sau trebue sa sti tu ca sunt erori in functie de parametri care tii da ... adik daca eu nujtiu cat trebue sa fie si acolo arata ca e 2.03 si ia ar trebui sa fie 1.50 dar eu nujtiu asta .... ??? cum fac ?
Maskatu
Ai cumva la dispozitie soft, laptop (sau alt calculator) + cablu? Nu este asa usor sa zica ca trebuie sa scoti surubul x de la y senzor si gata s-a reparat problema. Cine are cablul si softul si stie sa il foloseasca, stie sa citeasca parametrii, cum ar fii doctorasul. Nu iti imagina ca este un soft plug and play, bagi cablul in mufa si gata iti zice si ce benzina ai bagat acum 3 ani.
sonnic53
poi are un amic laptop soft cablu si cam tot ce e necesar... a zis ca la folosit la un golf 4 si a mers bine ... din ce zice el . acum nujtiu care e treba cu el . nu mam ocupat cu asa ceva niciodata ... deci cam ce ar trebui sa arate ? direct ce e gresit sin neregula ? sau doar numere , cifre care trebuesc corectate ?... si aici trebue stiu ce si cum .. mersi
Maskatu
Are prietenul tau cablu OBD? [attachmentid=1627551045]

Eu zic sa nu umblii daca nu te pricepi. Poate strici ceva pe acolo si parca te si vad ca deschizi topic nou ca ai probleme cu masina. Parametrii aia nu se citesc asa usor... ma rog pentru cineva care se pricepe, este usor. Nu este tutorial de 3 randuri si gata ai invatat sa citesti parametrii si ce mai e in soft. Si cine se pricepe cu siguranta nu o sa se apuce sa iti explice ce este "x" si ce este"y".
sonnic53
are cablu are cam tot cei trebue .... deci zici sa o las balta .. smile.gif ok
curentat
sal...in legatura cu aceea mufa OBD nu trebuie si intefata ?sau e doar pur si simplu o mufa intre masina si laptop?asa e in poza cel putin ..si ce program de diagnoza ar merge pentru mufa aia OBD? mersi fain Maskatu
Maskatu
Exista un topic pe aria logan, mai exact acesta. Si inca unul pe aria diverse adica acesta.
Gasesti raspunsuri la toate intrebarile tale acolo.
curentat
mersi dar site-urile nu merg deschise:(
DragosP
Mai scoate și tu din link-urile puse câte un "http//" că e criză! wink.gif
Maskatu
Scuze. Am reeditat link-urile. Sunt ok acum.
pician90
si eu cautam prin spatele ei vreun buton am crezut ca i lampa biggrin.gif
dragoshady
pai e lampa in stanga....iar mufa e mai pe centru tongue.gif...nu?
pician90
am lampa in stanga ? ...pai tre sa ma duc sa ma uit ..ca nu am vazut nimic. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.