Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bataie pe partea dreapta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
raptordivx
Am fost la mecanic din cauza ca auzeam o bataie pe fata partea dreapta. Ajuns acolo m-a pus sa cumpar piese de vreo 3.000.000 (bielete antiruliu, bucse, rulmenti semeringuri , o gramada de fiare etc.) dupa ce mi-a schimbat toate astea sub ochii mei am plecat cu masina nu s-a mai auzit o bucata de timp dupa care iar a aparut. Partea buna e ca s-a uitat la planetare sunt in regula nu au joc, partea proasta e ca inca se aude bataia aia enervanta (mentionez ca nu in curbe face asa, dimpotriva in curbe nu face), numai la drum drept. Si bataile (destul de slabe ca decibeli) cresc in frecventa odata cu accelerarea masinii. Are cineva o idee de la ce poate fi ??
Am uitat sa va spun ca in momentul in care pisc frana nu se mai aude nimic. Cum dau drumul la frana cum se aude.
haiducro
Si eu aveam o problema de genul asta si de vina s-a dovedit a fi un arc din cele care tin placutele de frana. Era slabit si placuta avea joc destul de mare, din jocul asta rezultand si un zgomot ce avea exact simptomele descrise de tine. Cand pui frana, datorita faptului ca pistonasul preseaza placuta pe disc, aceasta nu mai are joc si zgomotul dispare. Verifica de asemenea ca etrierul sa fie fixat bine, sa nu aiba joc, iar in caz ca are cumpara alte pene si pune-le.
raptordivx
Daca problema e de la placuta inseamna ca nu e asa de grav deci nu se rupe nimic nu ?? Of ce bine sper sa fie asta. Am sa ma duc sa vad ce pot face.
Dyda
Iacata principalele piesele ce prin uzura mare favorizeaza aparitia batailor la trenul de rulare fata :
1 bucse brat inferior
2 bucse teu amortizor
3 bucse tirant
4 amortizor
Toate acestea au un specific in functionarea anormala, specific ce te ghideaza catre piesa defecta.
Spui ca in momentul frinari dispare , cu alte cuvinte ai o fixare elastica ( gen bucsa ) ce isi modifica pozitia in acel moment.
Spune ce bucse au inlocuit cei de la service ptr a putea merge mai departe cu presupusul
raptordivx
Deci am cumparat vreo 6 bucse din acelea de cauciuc cu inel de tabla pe dinauntru, nu stiu exact pentru ce sunt ca nu ma prea pricep dar stiu ca a pus cam peste tot pe unde se putea pune. Unde era bucsa a schimbat-o exact din motivul asta sa eliminam problema bucselor. Acum am observat ca daca ma uit in compartimentul motor pe partea filtrului de aer, observ un manson de cauciuc care flutura pe acolo liber,am pus pe cineva sa traga de volan si se misca o data cu bratul pe care este pusa insa ma inteles ca acolo nu exista miscare decat stanga dreapta deci nu se invarte nimic.......
Ov
uitati un lucru important. Janta si cauciucul !

Ia schimba tu rotile intre ele si vezi daca nu cumva se schimba si bataia wink.gif
raptordivx
Am sa o incerc si pe asta cu toate ca acum 2 luni am fost cu ele la echilibrat excl.gif excl.gif huh.gif si le-au facut aia pe calculator acolo... acum .. ce stiu eu ...poate au gresit.
diaconuliviu
QUOTE(raptordivx @ 27 Apr 2005, 21:16)
Am sa o incerc si pe asta cu toate ca acum 2 luni am fost cu ele la echilibrat  excl.gif  excl.gif  huh.gif si le-au facut aia pe calculator acolo... acum .. ce stiu eu ...poate au gresit.
*



Nu e vorba doar de echilibrat, poti avea sistem "antifurt" care fixeaza si capacul; daca ai si capacul nu e montat, zornaie.
In plus, o cadere in vreo groapa poate deforma janta
raptordivx
QUOTE(haiducro @ 27 Apr 2005, 12:20)
Si eu aveam o problema de genul asta si de vina s-a dovedit a fi un arc din cele care tin placutele de frana. Era slabit si placuta avea joc destul de mare, din jocul asta rezultand si un zgomot ce avea exact simptomele descrise de tine. Cand pui frana, datorita faptului ca pistonasul preseaza placuta pe disc, aceasta nu mai are joc si zgomotul dispare. Verifica de asemenea ca etrierul sa fie fixat bine, sa nu aiba joc, iar in caz ca are cumpara alte pene si pune-le.
*




Topic inchis . S-a dovedit a fi o problema de la placutele de frana. Va multumesc pentru ajutor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.