Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu intra marsarierul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
daniel93
De cand am luat masina, lui tata ii intra greu marsarierul, el facea miscarea ca la carte, dadea spre stanga, apasa si dupa aia in spate, mie imi intra fara probleme, apasam foarte putin, mai mult trageam spre stanga si nu gresea niciodata...
Dar de atunci au trecut 2 ani si a condus mult taicamiu pe ea, si nu-mi mai intra nici mie din prima, dupa maneta zic ca a intrat, dar ridic ambreiajul si nimic, cateodata se aude o mica caraiala, dar mica de tot...
Cutia e cea originala, in 4 trepte
Alex4u
si eu patesc asa uneori...cand vreau sa cuplez marsalierul...maneta sta in pozitia cum ar fii cuplata dar nu se intampla nimic de parca ar fii pe liber..si tot cutia in 4 o am...dar nu caraie..eu am foarte uzat impingatorul ..de la schimbator..numai am bucsi deloc acolo...e fier pe fier..urmeaza sa il schimb si zic ca din cauza lu aia sa fie?
alin12
sub masina este o patina care dirijeaza schimbatorul pentru vitezele 1,2 si R
daca acea patina este uzata ai probleme la aceste 3 viteze
daniel93
am schimbat/reglat patina cand am luat masina, aia din cate mi-am dat eu seama opreste maneta sa se deplaseze mai mult inspre stanga, si patina rupta + arc tampit care imi tragea maneta spre dreapta= claxoane din spate la semafor, plecari cu a 3-a si muuuulte injuraturi laugh.gif
Acum am scos arcul si am pus maneta + piesa de dedesubt (nu mai stiu cum ii zice) + patina noua si nu imi mai face probleme, vitezele 1 si 2 sunt practic in fata si in spatele pozitiei de la N, deci nu cred sa se fi dereglat/uzat patina, cand ma bag sub ea am sa ma uit, dar ma tem ca problema e din cutie.. sad.gif
bv-08-fgm
la mine nu intra 1 si R ,intra dar mai fortat,cu luna in urma intamplarea a fost sa ma lase ambreajul,cand am dat cutia jos sa constat ca aveam suportul de la motor (cel din stanga) rupt si imi statea motorul putin pe o parte,acuma l-am schimbat si imi intra perfect in viteze.
daniel93
la mine tocmai daca fortezi si apesi tare de ea nu intra, taicamiu a rupt o maneta, acuma am maneta pentru cutii in 5 trepte si nu mai are sanse sa o rupa... dar freaca cutia sad.gif
cossu_bossu
difera la fiecare cutie de dacie asta fiind din reglaj ori pozitionare motor-cutie
luciman
eu am aceeasi problema. ideea e ca cumpar patina, dau 1 leu pe ea(numai dastea gasesc),o inlocui, o reglez, merge perfect 2 luni dupa care iar incepe.... cauza? plasticul nenorocit de pe patina, care se uzeaza f repede. mai de curand am descoperit ca ies<<mai ieftin>> daca pun saibi sub patina veche, decat sa cumpar una noua. biggrin.gif
vali09
la mine problema e mai altfel la ambele masini din poza
uneori nu intra ca se si simte la schimbator iar daca incerc sa plec ori caraie ca a prins un pic pe pinioane ori nu se intampla nimic. o scot la liber ridic si mai calc odata ambreiajul si apoi intra sigur...am observat ca se intampla asta la mai multe dacii cu care am mers...
daniel93
eu azi "am observat" ca gaura pe care o stiam din podea de la sofer a devenit din 2 cm 10x10 si bate in lonjeron, si in lonjeron am 2 cm strat de pamant...
Si cum pe tata il cam doare undeva de caroserie...
Sper sa mai am ce conduce 2-3 luni dupa ce iau carnetul ca asta viata lunga nu o sa aiba sad.gif
VS-02-ZCK
problema cu masalieru o am si eu de vrun an de zile iarna nu intra de loc dar am fost la un mec sa uitat aveam joc in timinarie din cate am mia zis si inca cv mia zis ca e jija de la cautator e scurta ca e de 4 si eu am cutie de 5 .... dupa ce se incalzeste cutia intra cat de cat din prima

19 Aug 2010, 22:39:
la mine mai este cv imi curge ulei pe la capacul cutiei... nu am gasit simeringul de la tija care intra in capac am gasit doar burduf
Oltean_Alexander
Problema e ca nu tragi si apesi,ci apesi apoi tragi spre stanga.Dute la mecanic sa iti regleze distanta intre patine,schimba uleiul in cutie ca nu e scump si iti garantez ca va merge.Acuma o saptamana a facut batranul meu,ca a luat ITP-ul batranica biggrin.gif
daniel93
schimba tija ca nu-i mare lucru 053.gif
Oltean_Alexander
QUOTE(daniel93 @ 20 Aug 2010, 09:12)
schimba tija ca nu-i mare lucru  053.gif
*


Deci ai rezolvat sa inteleg?
VS-02-ZCK
buna. am si eu o intrebare este greu de dat capacul la cutia de viteza si de schimbat tija cautatoare? problema e ca nu prea am timp sa ma duc la mecanit si am sa ma duc zilele astea pe l tara si as vrea sa schimb eu tija. si mai e o intrebare cam cati litri de ulei intra in cutia de viteze de 5vit? daca nu e greu as vrea sa imi zica cineva cum sa fac . multumesc anticipat
daniel93
QUOTE(Oltean_Alexander @ 20 Aug 2010, 10:22)
Deci ai rezolvat sa inteleg?
*


nu, am sa-i schimb valvolina din cutie cu ulei de transmisie, ca de cand am luat-o are valvolina si nu stiu cata a mai ramas, ca e unsa toata cutia, si daca ar fi din motor s-ar observa pe joja
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.