Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Putina legislatie
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
VladSoare
QUOTE(cj98czh @ 28 Jun 2019, 10:40)
Vlade pe principiul tau nici biciclete si nici motocicletele nu au ce cauta pe drum ca sunt tot pe 2 roti ..
*

Bicicletele și motocicletele au catadioptri și lumini, iar tu ai o poziție înaltă pe ele. Dacă te lovesc noaptea și polițistul venit la fața locului constată că nu aveai lumini, am scăpat.
Pe trotinetă ești fix pieton, ești doar o umbră. Nu suferă comparație. Dacă mai ești și vreo juma' de buletin și îmbrăcat într-un hanorac negru, dracu' te mai vede cînd ieși de-a curmezișul din șirul de mașini. Și culmea, dacă nu te văd, e vina mea. wacko.gif

QUOTE(MuciX @ 28 Jun 2019, 10:41)
Excelent. Logica inexpugnabila. up.gif
*

Sînt deschis la opțiuni. Dacă ai vreuna mai bună, sînt numai urechi. happy.gif
Îmi puneam speranța în lege, dar aparent nu va fi cazul. Într-o țară plină de imbecili și nesimțiți, în care legea îi favorizează tocmai pe ei, ce soluții avem?

Ține cont de faptul că nu vorbim de Germania, unde toți circulă relativ corect, iar în caz de accident nu ești pedepsit pînă nu se investighează cazul. Vorbim de România, unde trotinetiștii sînt ca gîndacii, pe contrasens, trecînd pe roșu, pe trecerile de pietoni, fără rușine, iar în caz de accident eu sînt considerat vinovat pînă la proba contrarie și sînt pedepsit pe loc.
cj98czh
Vlade tare cred ca un trotinetist din asta ... este mai inalt decat un biciclist ... si eu cam tot ce am vazut aveau led alb pe fata si rosu pe spate ... dar ti s-a pus tie pata ... eu ii vad fix ca niste biciclisti ...
VladSoare
Cu LED roșu pe spate n-am văzut. În orice caz, un LED nu prea ajută dacă-i la nivelul asfaltului.
Bicicleta o vezi și o identifici de departe ca bicicletă. Și cînd o vezi, știi că va veni spre tine relativ repede. Cînd vezi un pieton la distanță, te aștepți să fie pieton, nu te aștepți ca în două secunde să ajungă lîngă tine.
Hai să le dăm voie să meargă pe stradă și cu patine cu rotile, și cu skateboard-uri, și cu orice le mai trece prin cap. Le declarăm "vehicule" pe toate și le dăm liber pe străzi. Ce mi-e trotineta, ce mi-e Segway-ul, ce-mi e o pereche bună de role...
cj98czh
pai daca nu il vezi ... poate ar trebui o vizita pe la oftalmolog ...
Avani
Nu sunt chiar vizibili ca biciclistii. Biciclistul are un ghidon poate mai lung si nu ajunge sa croseteze peste tot, pleaca mai greu de la semafor si nu toti ajung si merg cu 25km/h in mai putin de 5 secunde. S-a umplut Bucurestiul de trotinetisti. E belea mare si e doar o problema de timp pana se inmultesc accidentele avandu-i actori principali. Plus ca unii sunt maxim de aroganti, merg pe mijlocul benzii cu 25km/h ca deh, se stie ca viteza medie in capitala e mult sub valoarea asta. Cumva ala se simte indreptatit sa circule pe acolo, ca daca ar circula pe langa bordura, pe unde sunt majoritatea canalelor si gropilor, s-ar duce draq cu rotile alea mici.
VladSoare
QUOTE(cj98czh @ 28 Jun 2019, 11:10)
pai daca nu il vezi ... poate ar trebui o vizita pe la oftalmolog ...
*

"Argumentul" ăsta e bun și cînd dai noaptea de o căruță nesemnalizată pe un DN. sleep.gif
Sînt convins că înțelegi ce vreau să zic, și știi și tu că n-are legătură cu oftalmologia.
MuciX
QUOTE(VladSoare @ 28 Jun 2019, 10:42)
Sînt deschis la opțiuni. Dacă ai vreuna mai bună, sînt numai urechi. happy.gif
*


Auto au drept de circulatie pe drum public.
Moto au drept de circulatie pe drum public.
Cand moto simte ca auto ii limiteaza dreptul si libertatea de a folosi rapid si facil drumul public, moto rupe oglinda lui auto si fuge. Ce taran dry.gif

Auto au drept de circulatie pe drum public.
Troti au (inca) drept de circulatie pe drum public.
Cand auto simte ca troti ii limiteaza dreptul si libertatea de a folosi rapid si facil drumul public, auto baga fum in gatul lui troti si fuge. <inserati remarca> dry.gif

QUOTE(VladSoare @ 28 Jun 2019, 10:42)
Într-o țară plină de imbecili și nesimțiți, în care legea îi favorizează tocmai pe ei, ce soluții avem?
*


In niciun caz sa incercam sa ii depasim.

P.S. vorbim vorbe, nu nominalizam, putem considera asta in continuare, da?
gabize
QUOTE(cj98czh @ 28 Jun 2019, 11:40)
Vlade pe principiul tau nici biciclete si nici motocicletele nu au ce cauta pe drum ca sunt tot pe 2 roti ..
*


Dac-ar fi să mă întrebi pe mine, când am de condus mi-ar plăcea să fiu singur pe drum . tongue.gif
VladSoare
QUOTE(MuciX @ 28 Jun 2019, 11:36)
Cand auto simte ca troti ii limiteaza dreptul si libertatea de a folosi rapid si facil drumul public, auto baga fum in gatul lui troti si fuge. <inserati remarca> dry.gif
*

Nu simt că-mi limitează dreptul și libertatea de a folosi rapid și facil drumul public. Dacă ar fi fost asta, aș fi tunat și fulgerat și împotriva bicicletelor. Dar cu alea n-am nimic.
Trotinetele mă pun în pericol. Își riscă viața în condițiile în care riscul legal este în totalitate al meu.

Dacă legea ar zice "trotinetistul aflat pe carosabil își asumă integral orice risc, iar în caz de accident șoferul este liber să plece mai departe", atunci n-aș mai avea o problemă. N-aș simți că-mi limitează dreptul la drum.
Dar știm cu toții că așa ceva nu se va întîmpla. Ei vor continua să fie mîngîiați pe creștet, în timp ce noi vom fi întotdeauna "criminalii" care au ucis un biet tînăr inocent, cu toată viața înainte.

28 Jun 2019, 11:49:
QUOTE(MuciX @ 28 Jun 2019, 11:36)
P.S. vorbim vorbe, nu nominalizam, putem considera asta in continuare, da?
*

Bineînțeles. biggrin.gif

MuciX
QUOTE(VladSoare @ 28 Jun 2019, 11:45)
Trotinetele mă pun în pericol.
*


radmasa.gif

Hai ma Vlad. Cate ape minerale imi dai daca intr-un topic de bicle vei zice acelasi lucru despre aia?

Mereu prezinti situatia in negru, orice in trafic atenteaza la tine. Unii ar spune ca asta e mania persecutiei. Eu cred ca doar exagerezi.
VladSoare
Legea era deja suficient de imbecilă și de împotriva șoferilor, chiar și fără să mai adauge încă o categorie de bezmetici pe străzi.
ady77
QUOTE(MuciX @ 28 Jun 2019, 12:51)
radmasa.gif

Hai ma Vlad. Cate ape minerale imi dai daca intr-un topic de bicle vei zice acelasi lucru despre aia?

Mereu prezinti situatia in negru, orice in trafic atenteaza la tine. Unii ar spune ca asta e mania persecutiei. Eu cred ca doar exagerezi.
*


Nu stiu ce zice Vlad, dar eu urasc biciclistii in trafic.
Eu cand vreau sa schimb banda semnalizez,ma asigur si daca e liber fac manevra, ei intind mana (daca nu uita si de asta) si trebuie sa oprim sa treaca...
Sa mai spun de aia care merg cu tine pe strada si vireaza deodata in fata ta pe trecerea de pietoni? Nu mai zic tongue.gif
De aia flenduri de beti?



Adevaru' e ca doar trotinetele ne mai lipseau pe strazi, in rest aveam de toate.
gabize
Ai uitat de căruțe, prin zona Tecuciului, acum 1.5 ani, erau pe european cu duiumul.
einstein1984
ieri, in maracineni (pitest-campulung) am vazut vreo 3carutasi , unu chiar intorcea.... SI ala e european parca.
MuciX
Mdeci MIUI trotinete și bicicliști pentru că_căruțe pe E85. sleep.gif
VladSoare
Dacă vrei, da, poți s-o iei și așa.
MIUI trotinetelor pentru că sînt o categorie de imbecili nouă, care se alătură altor categorii deja existente.
Faptul că drumurile sînt deja înțesate de inconștienți nu e un motiv să ne bucurăm cînd apar alții noi.

Sudsemnatu
Eu sunt de acord cu Vlad. Fara trotinete in trafic, mai ales printre masini. Sincer nici pe trotuar nu le vad rostul, cum nici bicicletele nu au ce cauta pe trotuar.
vallixx
QUOTE(MuciX @ 28 Jun 2019, 11:36)
Cand auto simte ca troti ii limiteaza dreptul si libertatea de a folosi rapid si facil drumul public, auto baga fum in gatul lui troti si fuge.
*


Io as baga niste fum si in gatul lui moto, nu numai al lui troti. radmasa.gif

Ca sa nu mai spun ca daca ar fi dupa mine....probabil veti zice "ce bine ca nu e", eu as institui obligativitatea ca si bici si troti sa urmeze (si sa absolve) un curs de legislatie, sa aiba RCA si sa fie obligate sa detina un numar de identificare atunci cand circula pe drumul pe unde circula auto si moto.

Daca circula pe pista dedicata....sau in parc...sau unde mai au voie....nevoie si/sau placere...treaba lor, insa cand sunt pe benzile rutiere laolalta cu ceilati....as obliga la masurile de mai sus.

Pentru ca la cum se baga printre masini...mi s-ar parea normal sa pot sa-l identific dupa un numar si sa- i iau copie dupa e RCA atunci cand imi rupe oglinda sau imi zgarie usa cu pedala sau ghidonul.
Cat despre cursul de legislatie nu cred ca mai trebuie sa explic de ce cineva declarat "vehicul" trebuie sa aiba idee cum e cu prioritatile, semnele....etc.
einstein1984
oare si soferii de camioane vad pe astia cu turisme cum vede vlad trotinestistii?
MuciX
QUOTE(Sudsemnatu @ 28 Jun 2019, 14:01)
Eu sunt de acord cu Vlad. Fara trotinete in trafic, mai ales printre masini. Sincer nici pe trotuar nu le vad rostul, cum nici bicicletele nu au ce cauta pe trotuar.
*


Am zis si eu ca nu sunt de acord, eu n-am inteles treaba cu bagat fumul. Ma rog, eu nu inteleg multe. smile.gif
einstein1984
tu esti om bun, nu faci din astea cu fum.
vallixx
QUOTE(MuciX @ 28 Jun 2019, 14:15)
Am zis si eu ca nu sunt de acord, eu n-am inteles treaba cu bagat fumul.
*


Eh, sunt convins ca a zis-o doar din frustarea evidenta....si corecta daca e sa ma intrebi pe mine, pe care o ai atunci cand lucrurile pe care le consideri anormale sunt tolerate. Insa cred ca e doar la nivel de declaratie, intr-o situatie reala n-ar face-o.

Asa cum de exemplu nici eu nu am detonat vreun rucsac cu trotil in mijlocul paradei LGBT. tongue.gif
MuciX
Asta credeam si eu, dar Vlad a venit si a confirmat ca e cum a zis prima data. Sau asa mi s-a parut mie.

QUOTE(einstein1984 @ 28 Jun 2019, 14:18)
tu esti om bun, nu faci din astea cu fum.
*


Si prost, citeste tot profilul, daca vrei sa ma intelegi. blush.gif
vallixx
Nu ti s-a intamplat niciodata sa iti faca vreunu' vreo nefacuta nasoala de tot si sa zici (chiar si in sinea ta) "cand il prind il omor in bataie".....

Ai omorat pe cineva?

LE: toti zicem lucruri pe care stim ca nu le vom face...inca de dinainte sa le zicem. Dar ne ajuta sa mai aruncam din stres.....
Sudsemnatu
Apropo de asta, azi am vazut pe una pe o trotineta electrica care s-a bagat pe langa o basculanta de 10 tone, pe langa bordura, ala a pus semnal si a tras dreapta, nici acum nu imi dau seama proasta aia cum de s-a oprit, ca altfel sub roti o vedeam.

Sunt perfect de acord cu inamtriculare si numar pentru orice inseamna propulsie electrica si neaparat de un curs de legistlatie, daca nu are permis. De ex, in aproape orice scoala moto te invata sa nu mergi pe langa bordura si sa nu depasesti pe acolo ca risti sa: dai in canale, sa aluneci pe praf sau mazga, sa iti deschida usa in nas, sa faca unu dreapta peste tine etc etc.

In schimb trotinetistii astia numai pe acolo merg si isi pun viata in pericol si ii baga si pe soferi in belele.
DragosP
Tecuciu nu e pe E85.
vallixx
QUOTE(Sudsemnatu @ 28 Jun 2019, 14:29)
Sunt perfect de acord cu inamtriculare si numar pentru orice inseamna propulsie electrica
*


eu nu as zice "pentru price inseamna propulsie electrica", ci pentru orice circula pe aceeasi artera rutiera cu celelalte vehicule...de orice fel ar fi ele.
Sudsemnatu
si atunci ii dai voie unuia care merge cu 30-35km/h sa mearga prin parcuri? Pe unde alearga astia mici?

Nu tata smile.gif vrei sa ajungi mai repede la munca? bravo! esti eco, misto. Ia pune nr, vesta si curs de legistlatie si mergi unde vrei tu.

Pai ce facem? Am scapat de scuteristii kamikaze care isi bateau joc de trafic si acum am dat de trotinete? Care e diferenta la urma urmei? Ca astia sunt hipsteri si ailalti erau cocalari?

Sunt fix si acelasi lucru. Niste iresponsabili

Daca astia de la guvernare ar fi baieti destepti care sa nu isi ia injuraturi ar face un sistem electronic unde fiecare dealer sa poata atribui o placuta de inamtriculare la fiecare vanzare, astfel omul cand pleaca de la magazin sa plece pe ea. Eventual sa ii poata face si RCA, probabil ar fi gen 50 de lei pe an. Si gata. Nu mai pui oamenii pe drumuri pe la primarie sa ia numere galbene.
MuciX
QUOTE(Sudsemnatu @ 28 Jun 2019, 14:40)
Nu tata smile.gif vrei sa ajungi mai repede la munca?
*


Nazuinte din astea de factura imperialist capitalista...
Sudsemnatu
QUOTE(MuciX @ 28 Jun 2019, 15:44)
Nazuinte din astea de factura imperialist capitalista...
*


pai noi astia sa stam ca prostii blocati in trafic? nu e corect, nu? radmasa.gif
vallixx
QUOTE(Sudsemnatu @ 28 Jun 2019, 14:40)
si atunci ii dai voie unuia care merge cu 30-35km/h sa mearga prin parcuri?
*


Da. Pe pista dedicata...unde nu ar avea ce sa caute pietonii si unde nu trebuie sa se joace copii da.

De ce nu? Copii au loc de joaca, proprietari de animale au loc dedicat, biciclistii au piste, amatorii de plimbare perpedes au restul aleilor.
Sudsemnatu
QUOTE(vallixx @ 28 Jun 2019, 15:48)
Da. Pe pista dedicata...unde nu ar avea ce sa caute pietonii si unde nu trebuie sa se joace copii da.
*


pai atunci ne trebuiesc piste, bun asa, sunt de acord
vallixx
Prin parcul pe care il frecventez eu cel mai des...si nu e vreun Herastrau.....ci unul de cartier (Dr. Taberei....cunoscut ca si Moghioros), exista tot ce am mentionat mai sus.
MuciX
QUOTE(Sudsemnatu @ 28 Jun 2019, 14:45)
pai noi astia sa stam ca prostii blocati in trafic? nu e corect, nu? radmasa.gif
*


Prepun niste vaucere de la primarie. Sa avem toti trotilete sa nu mai stam in trafic.
tatabobu
30-35 kmh in parc e mult prea mult. Nu e daca vorbim de Parcul National Retezat, dar daca vorbim de Moghioros e o viteza excesiva.
vallixx
Este dar nu prea au unde sa o prinda oricum. Sunt scurte si virajate pistele.....plus ca sunt puse si limitatoare.
Sudsemnatu
Drumul taberei e un parc nou facut la standarde europene a caruie amenajare a costat 16 milioane de euro. Cate parcuri din bucuresti mai are infrastuctura lui?

Intr-adevar in dr taberei e greu sa prinda 35 dar in Herastra ar prinde? Sau in Titan? cu siguranta ca da
gabize
QUOTE(DragosP @ 28 Jun 2019, 15:30)
Tecuciu nu e pe E85.
*


Evident. Tecuciul era destinația mea (mă rog, un sat în apropiere). Căruțele cu pricina erau und3va după Mărășești, spre Adjud. Evident, și pe ruta Galați- Tecuci- Mărășești erau destule, dar acolo nu e european.
AR-18-MOS
Bicicliștii/trotinetiștii sunt cei mai curajoși oameni din lume. Când văd un biciclist cum merge la 10 cm de un autobuz, tătătăt mă cac pe mine. Sigur că din când în când mai trece autobuzu' peste câte unu și sar mațele din el caconfetti. death.gif
mcNelu
La carute au inregistrat vehiculele.La biciclisti nu, trebuie o miscare generala pentru aceasta?? Ca il platesti de bun chiar daca este biciclist nebun.
dizzy
Pana Acu 2 ani motociclistii erau aia kamikaze, cu 100 km/h crosetand printre masinile care mergeau cu 60; tot asa , nu era niciodata vina lor, tot timpul a conservarului, primariei, etc.
Acu vad putine moto, multe scutere si troti.
Trotinetistul este pieton, ar trebui sa mearga pe trotuar, cel mult pe pista de biciclete.
Viteza de 35 km/h e prea mare pentru trotuar iar multi dintre ei sunt prosti.
Da, dacă mergi pe trotineta printre mașini ești prost.
La fel și daca mergi pe trotuar cu 35 km/h ești prost.
Trotuarul ar permite maxim 10 km/h in siguranta.
Cand mergi prin parc, mergi sa faci miscare, cu ce te ajuta trotineta electrica?
Ca nu dai la craci, in plus e foarte nociva pentru genunchi si solduri.
Mi-am luat si eu trotineta de dat la craci, sa merg după copilul mic, când mergea cu bicicleta mica și lentă.
Biciclistul este mult mai mare in trafic, are lampi led, catadoptrii. Viteza lor e 10-15 km/h si in general sunt previzibili când nu sunt beți .
Trotineta nu are unde sa pună led rosu pe spate, am văzut ca unii au pe casca
mcNelu
Dreptul de a conduce pe drumul public il acorda permisul de conducere.
Aviz Parlamentului si Senatului Romaniei.
DragosP
Și la bicicleta?
mcNelu
Tot ce circula condus pe drumul public, trebuie sa aiba permis de conducere. Se dezice legea de exemplu, prin omisiunea biciclistilor care circula pe drumul public, fata de ceilalti participanti la trafic care au permis.
Si tractoristilor, li s-a dat voie fara scoala si permis.
Ce facem domnilor, ne dezicem de o regula sub incidenta codului penal?
tatabobu
Eu zic sa te mai documentezi. In primul rand asupra diferentelor intre vehicule si autovehicule, si in al doilea rand asupra diferentei intre un tractor pe drum public (si cine are voie sa-l conduca) si un tractor in brazda (si cine are voie sa-l conduca). Maine-poimaine o sa ceri permis de conducere si mamelor care-si plimba copiii in carucior. Eventual si inmatriculare, ca doar si ala e vehicul.
mcNelu
QUOTE(tatabobu @ 29 Jun 2019, 09:24)
asupra diferentelor intre vehicule si autovehicule, si in al doilea rand asupra diferentei intre un tractor pe drum public (si cine are voie sa-l conduca) si un tractor in brazda (si cine are voie sa-l conduca).
*


1. La obligatia de a respecta codul rutier, DIFERENTA intre cei ce conduc vehicul sau autovehicul, ESTE NULA. (il platesti de bun chiar daca este la volan sau la ghidon sau la caruta.Aceasta este cerinta, la raspundere egala, drept si obligatie egala. Dreptul si obligatia o da 100 la 100 permisul de conducere care obliga o scolarizare, un examen si o reactualizare a actului. Pentru inexistenta acestui act la drumul public, faci puscarie, cand ,,diferenta,, intre cei ce conduc vehicul sau autovehicul este nula de drept.
2. Brazda de tractor se da dupa ce merge pe un drum local, PUBLIC. (nu este dus pe platforma pana la camp si nu este lasat parcat numai pe camp).
3. Inmatricularea? Nu are legatura cu permisul de conducere.
dizzy
Cred ca pe drumurile publice tractoristul are nevoie de permis.
mcNelu
Vireaza brusc, cad (biciclistii), se rastoarna (tractoristii) si nu regula de putere trebuie sa guverneze codul rutier actual ci ratiunea noua, circulatia si problemele ei din prezent. Nu mai este circulatia ,,de altadata,,.
ady77
100% are nevoie de permis. Fără permis poate conduce doar pe câmp.
mcNelu
Si biciclistii gluga sa harponeze in drum mai o foca, mai o balena.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.