Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: MA INSOR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
skija
(celalalt topic a fost sters)

So... Ma INSOR peste 3 saptamani...

I-as ruga pe cei patiti sa share-uiasca impresii si sfaturi...

ma intereseaza sfaturile legate de: RESTAURANT (chestii cu chelnerii), cununia civila (daca exista ceva de zis) si alte chestii gen: Biserica, Furatul miresei, foto si alte chestii...

Asadar.. Nunta este in Bucuresti, in sectorul 2. Meniul de la restaurant nu include si bautura. La 120 de persoane, cam cata bautura imi trebuie? La ce ar trebui sa fiu atent pe la restaurant? CUm sunt preturile la maxi-taxi (vreau sa pun ptr. cei din Buzau)



* Pe acest topic se accepta si bascalia (ca mi-o merit...)


Va multumesc anticipat ptr. eventualele sfaturi. Saru' mana.
Serje
condoleante
Marius97fer
in primul rand sa stii ca nu se mai zice "casa de piatra", se zice "casa de kkt" ca sa nu isi bage nimeni nasul in ea smile.gif

in rest nu pot decat sa iti zic mult succes la petrecere si sa iasa $$$$$$$$$ cat mai multi (ca euro nu am pe tastatura biggrin.gif)
Marty
Ai grija cu restaurantu' ca vazui azi dimineata la televizor ca unora de pe la Constanta le-au furat "cutia milei" de pe masa de "prezidiu" printr-o gaura din gard, de ramasera tinerii insuratei fara niciun fel de ajutor la inceput de viata. Cica ospatarii nu erau chiar foarte straini de faza asta.
Cita bautura iti trebuie la 120 de persoane?
1. Sigur nu vin 120!
2. Daca-i nunta de adventisti nu-ti trebuie deloc bautura, doar niste sidiuri cu Praise the Lord si e bine asa. Da' sa ai apa, multa apa!
3. Daca tu nu ti-i stii cum sunt, cit si ce beau, crezi ca stie cineva de pe forum sa-ti zica?
bmwh548
Pune adresa cimitirului aici...facem o cheta si trimitem o coroana cu flori: "Sincere regrete din partea scursurilor umane".

YRX
Casa de piatra!

-la chelneri bacsis 10% din meniu, se face in 2 moduri - obligatoriu prin contractul cu restaurantul sau daca nu se specifica sunt la mila ta.
-la cununie dureaza cam 5 min, daca e sambata in zi aglomerata poate si mai putin. O sa ai de aface cu fotografi care vor sa-ti vanda poze fortat, lautari care canta pana ii platesti sa plece si tot felul de cersetori. Te tii tare si-i bagi in ma-sa.
-la biserica nu mesteci guma, nu vorbesti cu stanga-dreapta stai cuminte pana se termina. O sa-ti zica popa ce trebuie sa zici, nu-ti incarca memoria inutil.
-Furatul miresei si alte obiceiuri de genul sunt un must la romani. Poti sa le si "aranjezi" ca sa te incadrezi in program, orar etc. Adica blat....
-La restaurant mai tragi cate un ochi la cat de prompti sunt chelnerii, daca are fiecare ce-i trebuie, cum arata haleala etc. Ar trebui sa existe un sef de sala care sa supravegheze totul.

jcdenton
In legatura cu furatul miresei: ia legatura cu hotul dinainte ca sa fii pregatit, sa nu dai din colt in colt. Si sa nu ai sperante prea mari cu noaptea nuntii... eu la 6 dimineata plecam de la carciuma si nu stiam cum beep beep beep sa ajung mai repede acasa, sa bag un dus si un somn ca la 10 trebuia sa ma duc sa supervizez ciorba de potroace.

Casa de piatra!
Cris_Kgs
QUOTE(Marty @ 13 Sep 2010, 16:35)


2. Daca-i nunta de adventisti nu-ti trebuie deloc bautura, doar niste sidiuri cu Praise the Lord si e bine asa. Da' sa ai apa, multa apa!
3. Daca tu nu ti-i stii cum sunt, cit si ce beau, crezi ca stie cineva de pe forum sa-ti zica?
*




Chiar ca dracu l-a pus sa posteze aici, pe forumul asta. radmasa.gif
Marius97fer
frate-miu a dat 4 sticle de Jack biggrin.gif pline cu ceai biggrin.gif
SiloS
Eu te sfatuiesc sa ai o gama variata de bautura.
Ar fi frumos sa ii poti servi pe invitatii de aceeasi varsta cu tine (colegi de facultate, liceu) cu un pahar de uischi.
Pe de alta parte, vinul e nelipsit. (vezi ca vinde un tip de forum)

Eu la ultima nunta la care m-am prezentat am fost silit sa ma imbat numai din vin. Singurul pahar de tarie a fost servit inainte de aperitive. Urat!
Mi se facuse sila de atata vin, imi doream cu disperare si altceva.


Ah, si ai grija cu muzica.
Cris_Kgs
Dupa avatar e clar ca numai pe Metallica o sa ii tina. icon_mrgreen.gif
SiloS
Si "Casa de piatra!"

13 Sep 2010, 18:13:
Nu exista nunta fara hore.
Agrig
Sa fiti sanatosi , voiosi si macar 100 de ani impreuna fara reparatii capitale !!! smile.gif


Multa bafta!!
Grig
Markos
daca dai banu' grupa mare, îti fura mireasa definitiv si-ai scapat. vorbeste cu colegu' MantaB, pt amanunte si tarife. recomand.
neumann
QUOTE(skija @ 13 Sep 2010, 17:30)
(celalalt topic a fost sters)

So... Ma INSOR peste 3 saptamani...

I-as ruga pe cei patiti sa share-uiasca impresii si sfaturi...


*




Fii foarte atent la ce semnezi!!
Richelieu
QUOTE(Markos @ 13 Sep 2010, 18:24)
vorbeste cu colegu' MantaB, pt amanunte si tarife. recomand.
*


MantaB e ruda cu MantaL Mioara? unsure.gif
dispeceru
http://www.daciaclub.ro/-t110508.html
nu s-a sters, uite-l!
succes cu nunta. voi sa fiti sanatosi c-o s-aveti grija de toate apoi!
Markos
QUOTE(Richelieu @ 13 Sep 2010, 18:29)
MantaB e ruda cu MantaL Mioara? unsure.gif
*


e fraxu.
Richelieu
MantaL e fraxu lu' MantaB?
Markos
de fapt e pe dos.
yoncv
QUOTE(Cris_Kgs @ 13 Sep 2010, 17:12)
Dupa avatar e clar ca numai pe Metallica o sa ii tina.  icon_mrgreen.gif
*


Poate ACDC
@skija: fleur.gif
Alex4u
si vezi si tu ca noaptea nuntii o sa fie dureroasa:))
Richelieu
QUOTE(Markos @ 13 Sep 2010, 18:33)
de fapt e pe dos.
*


Serios? blink.gif Mie mi se parea ca MantaB e un tip normal. Nu as fi crezut ca e pe din dos.
bion
Mi-a venit in gand un canticel de pe vremea mea. Suna cam asa: O.nu te`nsura baiete/O nu te insura /Caci fata`i pofticioasa si-i vai de plwa ta...
Nici o legatura cu tragicul eveniment discutat aici.
Alexu skija e prezumtiv mirele asa ca durerea lui e mai redusa cool.gif
Richelieu
...deocamdata...
Markos
QUOTE(skija @ 13 Sep 2010, 17:30)
La 120 de persoane, cam cata bautura imi trebuie?

depinde de persoane blush.gif
corbex
Nu le da mult de baut, se apuca sa-ti spuna parerea lor sincera despre insuratoare!
Richelieu
Daca vor bea suficient isi vor da cu parerea si despre sex.
Alex4u
si cum faci sa dea daru cu strigare??? de la fam pandele 100 lei de la familia xulescu 500 lei ? de la soacra mica un bibelou:))? asa?
Cris_Kgs
O masina de spalat decapotabila! radmasa.gif radmasa.gif
Marty
Bai skija, ca sa nu ai dezamagiri dupa nunta, niciodata, dar NICIODATA n-o sa fie toata lumea multumita! Si daca-i chemi pe gratis, le dai sa manince si sa bea ce vrea fiecare si la plecare le dai si 500 de euro, sigur se gasesc 10% sa nu le convina ceva!

L.E.: Merci Dragos!
DragosP
QUOTE(Marty @ 13 Sep 2010, 19:33)
sigur se gasesc 10% sa NU le convina ceva!
*


Corect! Aprob pozitiv și recomand în același timp!
Nu poți nici dacă te dai peste cap să mulțumești tot bizonul: dacă-s mulțumiți ăi' ai ginericăi, sigur nu-s ăia ai miresei. Și invers. Și dacă și una și alta, sigur n-o să fiți voi!
Așa că, ia d'aci sfat de om bătrân: fă-ți de dimineață o injecție cu marmeladă-n jugulară și fii până la sfârșit tot un zâmbet!
Să-ți fie de bine!
Micutzu_BH
Casa de piatra!
La furatul miresei mergi pe blat; vorbeste cu vreo 2 prieteni sa ti-o "fure" cat mai repede, la ora 22-22:30 de preferat. Si intreaba-i ce-si doresc sa nu te prinda nepregatit ca-i nasol daca nu le poti indepklini doleanta. wink.gif Poate ajungi si dansezi pe masa sau...
Ake
Sunt tare multe de povestit.
In primul rand ai 120 de confirmati sau 120 de invitati?
120 invitati inseamna ca vin 60 . Pe prafu asta chiar mai putini...

Naiba stie cat beau...tu ar trebui sa stii mai bine ce si cate sugative inviti...
Cel mai bine e sa te dai si tu dupa buget... Daca ai alocati bani putini pentru vin nu mai angaja microbuze, pune-i sa vina cu masina personala. Asa o sa bea doara apa. Daca iei microbuz, mai ales pentru neamurile de la tara tre sa iei si mult vin si o groaza de pungi de borat de pus in microbuze ca sa nu platesti si tapiteriile.

Mai nou vad ca la nunti e trendy sa se ofere long drinks. Adicatelea Campari Orange, Gin Tonic si uischi cu gheata. Stabilesti cu chelnerii reteta tot dupa ce buget ai. Adica: la inceput servesti (musai numa la cerere) mesenii cu cocteiluri reteta clasica de bar pe plaja: 50 ml gin, 200 ml apa tonica. Treptat in functie de cat de insetati sunt mesenii si cate sticle de gin ti-a permis bugetul, reteta se modifica in 20 ml gin si 200 ml apa tonica, ajungand mai spre final la 50 ml apa tonica si restul apa chioara. Idem cu campariu si uischiu. La astea din urma intrucat oricat de beti ar fi se prind ca e ceva in neregula cu culoarea recomand ca in loc de apa chioara sa folosesti frutti fresh respectiv ceai

Sa nu te puna gaia sa strangi daru in casute de piatra, bibelouri, purcelusi in frac si alte bazaconii. Nu tata, baga tot la buzunar, eventual arunci plicurile si felicitarile, ca tot nu poti sa platesti masa cu ele.

La faza cu furatul miresei musai blat. Altfel te apuca nervii garantat. Mai nou e mai de efect si mai economic sa se ceara in loc de uischiane si sampanii - fumate deja - chestii mai lacrimoerotice: sa canti un cantecel, sa faci un juramant de credinta nevestei in versuri, etc.

Mai am o droaie de sfaturi ca de o buca'de vreme am paranghelii d'astea sambata de sambata
Alex4u
eu de exemplu nu am fost la nunta fara sa iasa cu bataie smile.gif) asa ca pregateste-te
SiloS
O sa fumezi in noaptea nuntii ? laugh.gif
bion
Da, da trebuie beutura cat cuprinde biggrin.gif
Marty
LA cite nunti am fost (si po' sa zic ca-s nuntas de meserie), la una singura s-a lasat cu bataie. Ma rog, citeva palme si injuraturi.
Ake
BTW -apropos da bataie..... la una din ultimele nunti la care am fost, unu care era de pe la fisc s-a imbatat ca porcu, s-a certat cu un socru si a zis ca o sa-l puna sa plateasca imozit pe dar, ca asa e legea. Asa ca mirele saracu a pus si restaurantu si formatia si pozaru sa-i taie chitanta. Si a zis ca daca-l intreaba asta zice ca fiecare si-a platit consumatia ca la orice carciuma. Mi s-a parut corect.
corbex
P'asta n-o tii mult in casa....l
bolidu
S-a mai intepat unu` ... Casa de piatra !
Alexu7
pentru dar sa folosesti cartonase din acelea gen "rezervat" in care sa puna lumea banii si sa ti-i ofere.

am vazut la o nunta scris pe asa ceva, x si y va multumesc pentru participare si va ureaza distractie placuta si pe spate Fam...


mi se pare de neam prost sa strangi banii cu strigare

smile.gif



ps: un "must do" cineva trebuie neaparat s-o arda pe cumatraaaa icon_mrgreen.gif
Cris_Kgs
&feature=related
rue
la hoti le am dat 2 "sticle de whisky" pline pe sfert.
apoi totusi dupa gluma le am dat o sticla plina.
mentionez ca am vrut sa le umplu la baie cu apa dar nu am reusit.

m-a enervat ala cu muzica: i-am cerut o singura melodie sa o pregateasca pt ceva oaspeti (cu 4 zile inainte le am zis) si nu au avut melodia.


ps.sunt depozite cu care poti negocia sa le duci bautura neconsumata inapoi.


p.s.2: acum ai inteles ceva?
maryus_83
Hai sa fie intr-un ceas cu cuc!
Ake
Rue, n -am inteles nimic, sa moara Cici™. Tocma ai venit de la nunta?alcoholic.gif
skija
mda..
1. sunt cam 125 de confirmari (...mai scad vreo 10)...
2. sunt numai alcolisti... toti unu si unu... (si una si una)
3. o sa fie OPEN BAR (tequila, vodka si wisky)
4. Vin si tuica de buzau la bidon... (am rezervat 100l vin)
5. muzica o sa fie o combinatie letala de disco-rock-hore (exclus PINGUINUL si CUREAUA LATA)
6. o sa fiu fumat (in pauza cand se fura mireasa probabil..) ca sa par fericit
7. nush cat or sa ma fure chelnerii p-acolo... (asta tre sa vad ce si cum fac)
8. o sa avem plicuri cu numele petrecaretilor - o sa fac si o faza cu STRIGAREA DARULUI la caterinca.. sa le vad fetzele meltenilor... just for fun
9. DOAMNE AJUTA!


va multumesc de urari...


ma intereseaza cel mai mult cum fac cu labarii aia de la restaurant sa nu ma fure prea tare...
G I M
La ultima nunta la care am fost ( acum o sapt ) m-am simtit ca in discoteca...bautura la greu, caterinca si muzica house...mancare subti rau.
skija
la noi o sa fie DJ-ul din El Comandante (deci sper sa fie ca-n club)


poate ma enervez si va invit pe totzi astia de ati comentat p-aci..
Micutzu_BH
N-ai cum! (din pacate) Numa` daca servesti tu sau faci bufet suedez si toata mancarea se pune la liber de la inceput; macar asa stii, fiind treaz (sper), cate platouri ai platit si cate ti-au dat.
Daca nu reusesti... FUGI! 04.gif Inca mai ai scapare! tongue.gif

L.E.: Io vin daca-mi pui la dispozitie un maxi-taxi (sau decontezi transportu` - cazare gasesc la vreo rockerita singura) ca la aia din Buzau. naughty.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.