Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: MA INSOR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
tribunul
Adica sa dea bani la ursitoare?
skija
coffee_spitsk.gif

ursitoare =)))

cand va fi mare o sa ii spun ca e tre' sa imparta iarba cu mine din cauza ca damblagitii aia de pe DC i-au prezis asa... sa vedeti atunci ce o sa va caute ca sa va dea cu chahca pe usi...
Lostboy
QUOTE(skija @ 20 Mar 2012, 13:00)
... damblagitii ...

Defecți, te rog. Sau damblagii, dacă insiști. wink.gif
skija
cand va fi ea mare voi veti fi DAMBLAGITI... asa ca exprimarea este cat se poate de corecta si academica.
corbex
QUOTE(skija @ 20 Mar 2012, 12:59)
nu prea ma incurajati..
*


Stai blind, exista si o parte buna a lucrurilor.
Dupa putina vreme de la nastere, in mod neasteptat, gindindu-te ca un copil ii umple tot timpul, nevasta va simti tot mai des nevoia sa se refugieze in brate la tine. Trebuie sa tii lucruriloe sub control, sa nu se ajunga la neglijarea copilului.*


(*) radmasa.gif radmasa.gif
ady77
QUOTE(skija @ 20 Mar 2012, 13:00)
sa vedeti atunci ce o sa va caute
*


Sa nu dea de baietii mei naughty.gif naughty.gif
Lostboy
Sau de Tero' al meu. radmasa.gif
skija
bahhhh!!!!

o sa o educ sa evite moldoveni... o sa ii spun ca moldovenii sunt lucrarea diavolului, lasati pe pamant doar sa fumeze iarba altora fara sa ofere nimic la schimb si sa muste din shoarma credinciosilor ca noi...
Marty
Sa nu uiti sa-i propovaduiesti si despre unguri, n-ai vrea sa aibe lacune educative pe la pubertatea tirzie si sa vina cu Atilla de mina la usa.
skija
absolut... ungurii vor fi folositi pe post de sperietoare daca nu papa tot... iar despre tigani va sti ca nu sunt oameni ci o specie de androizi cu buguri creata de oameni pentru a experimenta sistemele de securitate din magazine...

Pentru ea singurele persoane acceptabile vor fi descendentii vikingilor.
tatabobu
Cosmarul suprem: Attila Amotostivuitoritei, cu dinti de vipla si pelarie neagra cu boruri mari.
Han Solo
radmasa.gif

cu mustata pe oala.
skija
bai martinezule... partea cea mai funny e ca va avea un nume des intalnit la boz... unguri... deci imi dau singur cu tezla-n... ca sa zic asa..

si parca vad ca-mi aduce acasa un zburator...

vai de mama mea...
bucatzel
Poate ai noroc, si e dilar de iarba.
ady77
QUOTE(skija @ 20 Mar 2012, 14:30)
partea cea mai funny e ca va avea un nume des intalnit la boz... unguri...
*


?


Ca sa "ne" radem si noi tongue.gif
skija
QUOTE(bucatzel @ 20 Mar 2012, 14:57)
Poate ai noroc, si e dilar de iarba.
*



e.. mda.. il infiez mai degraba...


QUOTE(ady77 @ 20 Mar 2012, 14:59)
?
Ca sa "ne" radem si noi tongue.gif
*



Erica
ady77
Erica Attila, suna misto tongue.gif



tribunul
QUOTE(bucatzel @ 20 Mar 2012, 15:57)
Poate ai noroc, si e dilar de iarba.
*


Adica o sa lucreze la spatii verzi? sau la Bricostore?
cdadan
QUOTE(skija @ 20 Mar 2012, 15:13)
Erica
*


De ce va bateti ma joc de copil? Nu puteati sa-i puneti si voi un nume mai normal, gen Mihaela? dry.gif
skija
QUOTE(ady77 @ 20 Mar 2012, 15:15)
Erica Attila, suna misto tongue.gif
*



o sa-ti sune tie bautura-n cap daca ne vedem la vreo bauta vreodata... ia vezi!

Acu ma gandesc ca nu suna bine nici Erica Asaptesaptetoaiei, asa ca tine-ti baietii acasa. Daca nu, ii invat sa fumeze iarba si sa te dea afara din casa si sa te vanda la dezmembrari!


@cdadan - nume complet Erica Stefania
dizzy
Biberoane bune alea de la Philips. Parca a mai avut asta micul Nuk
http://www.hopa-sus.ro/magazin-produse-cop...136-p-49-c.aspx

Ia mai multe tetine ca le roade repede, preferabil din silicon.

sterilizator gen asta
http://www.muccelmic.com/masa-c-147_154.html
e independent il poti lua cu tine oriunde mergi, nu esti dependent de coptorul cu microdunde

Pentru pediatru iti fac recomandare pe privat, daca vrei.
O sa ne mai intrebi ce sa manance mamica. O sa-ti raspundem atunci.
Si de colici, si alte alea.

Apopos, un patut nu vrei?
cdadan
QUOTE(skija @ 20 Mar 2012, 15:29)
nume complet Erica Stefania
*


Preferam Alexandra Stefania, par egzample.
skija
@dizzy - recomanda-mi te rog pe PM un pediatru.
- Am sterilizator de sine statator, chicco.
- biberoane o sa iau ca alea pe care mi le-ai dat... merci!
- tocmai ce am cumparat patutul din IKEA. Am vrut culoarea lemnului, nevopsit.


@cdadan - eu as fi preferat Eric Andrei... da' na...
Han Solo
vezi sa ai din prima zi masa de infasat sau 'salteluta' de schimbat scutecele, impermeabila si 'concava' sa retina 'accidentele'
skija
da, da... este...

In alta ordine de idei: umiditatea in camera oscileaza intre 35% si 55%... as vrea sa o mentin la 50-55%... recomandati vreun umidificator anume?

cdadan
QUOTE(skija @ 20 Mar 2012, 15:43)
eu as fi preferat Eric Andrei... da' na...
*


Necastigator? Mai trage o data. icon_mrgreen.gif
skija
mai trag, mai trag... peste 2 ani reinvii topicul asta...
bmwh548
QUOTE(skija @ 20 Mar 2012, 15:29)
nume complet Erica Stefania
*



Nu bagi acolo si Alejandra Carmencita Betty nu stiu cum? Macar sa faci treaba pana la capat.
skija
adica ce te deranjeaza la numele asta?
corbex
Sa rida fetele de ea cind o fi mare? Stefania e ok, dar Erica de unde-l scoti?
Daca tot vrei nume exotice, atunci sa fie Mercedesa.
neumann
nu, ca e unu p'aici cu nume similar si o sa ceara copyright, de ce crezi ca se agita astia cu ACTA?
bmwh548
QUOTE(neumann @ 20 Mar 2012, 16:42)
nu, ca e unu p'aici cu nume similar si o sa ceara bonul si factura fiscala, de ce crezi ca se agita astia cu ACTA?
*



Am corectat eu.

Skija: nu am absolut nimic cu numele Erica, din contra imi place. Dar ma uit in CI si vad scris Romania si am o vaga banuiala ca pe certificatul fiicei tale va scrie tot asta. Hai sa lasam occidentalismele pentru occidentali si sa ne aducem aminte ca avem si noi nume frumoase, "traductibile" in alte limbi daca asta te ingrijoreaza.
skija
mda... numele ERICA, cu C, nu mi se pare nicidecum EXOTIC... il percep ca pe un nume puternic, nordic, un nume cu multa istorie in spate (este un nume de provenienta vikinga). Numele provine dintr-o zona a Europei unde voi insista sa-si faca studiile superioare. Adica in orice tara nordica, la alegerea ei tongue.gif

Singura problema pe care o vad in alegerea acestui nume este ca numele dupa casatorie sa nu inceapa cu "CA"... si as fi mandru ca ea sa-si pastreze si numele de familie actual. Sau poate folosi Stefania.

Stefania este un nume romanesc mai putin intalnit decat Ioana/Maria/Ana si care suna si bine...

Daca ar fi fost numai dupa mine (da' noroc ca e doamna intreaga la cap), numele ar fi fost: DACIANA. Nu radeti, io vorbesc serios. Erica Daciana.

Acu' ca o gluma, singurul nume dacic pe care l-as fi putut da era DIDA. da' nu puteam sa-mi bat joc de ea in halul asta.. si asa o sa rada copii de ea ca "ce tata distrus are"...
neumann
am inregistrat domeniul dacianaclub.ro, daca il vrei, detalii pe pm.
cdadan
Skijo nu te mai scuza, Stefania e ok. Poti sa-i zici Stefania Erika, parca e mai decent.
b76bgaarh
tu crezi ca a avut ceva de zis? poate doar sa refuze un nume care ii aduce aminte de ceva naspa din tinerete.
bucatzel
QUOTE(neumann @ 20 Mar 2012, 17:15)
am inregistrat domeniul dacianaclub.ro, daca il vrei, detalii pe pm.
*



ej' sigur?

CODE
whois dacianaclub.ro

% Whois Server Version 2.17/2009-12-18 - whois.rotld.ro

% Rights restricted by copyright.
% Specifically, this data MAY ONLY be used for Internet operational
% purposes. It may not be used for targeted advertising or any
% other purpose.

% Este INTERZISA folosirea datelor de pe acest server in oricare
% alt scop decat operarea retelei. In special este INTERZISA
% folosirea lor in scopuri publicitare.

% Top Level Domain : ro
% Maintainance : www.rotld.ro

[B]% No entries found for the selected source(s).[/B]



IRONICK
QUOTE(bucatzel @ 20 Mar 2012, 17:47)
ej' sigur?
stai bre ca nu se propaga instant
yhattori
QUOTE(skija @ 20 Mar 2012, 17:02)
Numele provine dintr-o zona a Europei unde voi insista sa-si faca studiile superioare. Adica in orice tara nordica, la alegerea ei tongue.gif
*



da' parisu' sau berlinu' ce-au? ori macar o viena daca n-ai un herr direktor si-un alexandru palla prin familie.
zanzie
ia vedeti daca exista cluberica dot com blush.gif
skija
glumeti de cand va stiu...
Marty
QUOTE(skija @ 20 Mar 2012, 16:05)
... recomandati vreun umidificator anume?
*

dragoselu! Rezolva el problema imediat cu o cescuta de cafea, garantat si pentru ziduri de 40 cm grosime!
neumann
QUOTE(yhattori @ 20 Mar 2012, 18:55)
da' parisu' sau berlinu' ce-au? ori macar o viena daca n-ai un herr direktor si-un alexandru palla prin familie.
*



O stii el ceva. Acu sincer, decat in Franta, mai bine lasa. Berlinul e un candidat foarte ok, insa. Oricum imi pare ca asta cu tarile nordice e prima chestie inteligenta spusa de skija pe forum, il felicit cu aceasta ocazie, si beau un pahar de vin in cinstea lui si a familiei sale dry.gif

20 Mar 2012, 23:11:
QUOTE(bucatzel @ 20 Mar 2012, 18:47)
ej' sigur?

[


Sunt! Cred ca o sa fie bataie pe el, mare minune de nu fac primul milion cu afacerea asta!
tribunul
QUOTE(cdadan @ 20 Mar 2012, 17:17)
Necastigator? Mai trage o data.  icon_mrgreen.gif
*


Stii cum se zice ... trebuie sa fii meserias ca sa-ti iasa. tongue.gif
ady77
QUOTE(skija @ 20 Mar 2012, 15:43)
eu as fi preferat Eric Andrei... da' na...
*


Trebuia sa tii gura inchisa tongue.gif
Alydor
QUOTE(skija @ 20 Mar 2012, 11:01)
am ajuns pe ultima suta de metri... Termenul este 26.03. Se pare ca aia mica nu e de acord cu acest termen si vrea mai devreme afara. Sotia are contractii neregulate dar rezista cu stoicism. Incercam sa respectam termenul.

1. am decis ca motanul sa fie transferat la soacra vreo 3 luni
2. am luat adeverinta cum ca as fi facut cursurile de puericultura si am in total 15 zile de concediu de la stat
3. nu stiu daca sa o invat cu suzeta sau fara
4. nu stiu ce biberoane sa iau (plastic/stica) si nu stiu cand imi trebuiesc (adica... si in timpul alaptarii naturale sau numai dupa)
5. cati bani sa dau la doctori?
6, 7, 8 - 345 - altele.
Acuma... tatici cu experienta, am nevoie de sfaturi practice.
*


sa dea domnu' sa fie pe 26.03 in aceiasi zi cu nevasta-mea.
1. trebuia transferat de cel putin 6 luni si inca vreo 2 ani sa nu mai calce prin casa.
2. felicitari
3. incearca fara suzeta, daca nu se poate altfel foloseste-o cu incredere. Piticii mei au renuntat la ea pe la un an jumate. De bunavoie.
4. Avent, cu indicator de temperatura. E foarte util. Recipientele sunt de plastic si se desface si partea de jos. Daca sotia are lapte, iti recomand si o pompa de san. Tot de la Philips. Si tot Avent se cheama. O sa iti trebuiasca si dupa (sticlele), piticii mei au 3 ani si ceva si dimineata la 6 si seara la 10 isi beau lapticul din sticluta. In timpul zilei beau fara nici o apasare apa/ceai din canite normale. Tetinele cauta-le sa fie ortodontice sau cu ma-sa le zice si musai anticolici. Sa nu ai impresia ca daca ii iei tetine anticolici o sa scapi de colici. Alea oricum le are. Dar parca nu asa pronuntate.
5. Depinde de spital/zona/fite. intre 100 si cat vrei tu.
6. Nu da banii pe prostii gen sterilizator. Dupa folosire speli sticla si tetina cu apa calda si detergent, ai grija sa folosesti un burete doar pentru pitica. Nu spala cu buretele cu care speli si restul vaselor. Musai sa le clatesti foarte bine dupa aia. de fiert o data la 2-3 zile.
7. nu iti fa probleme pentru umidificator. Este suficient sa pui un tricou umezit pe calorifer.
8. Nu fa greseala sa infofolesti copilul sau sa faci 35 de grade in casa. Daca tu te simti bine si nu iti este cald atunci nici lui nu ii este. Daca tu poti sta cu tricou atunci si copilul poate sa stea cu body pe el.
9. Fa-ti provizii de pampersi. Daca ai pe cineva sa iti aduca din ungaria... do-it.
10. In cazul in care nu iti ajunge laptele praf iti recomand sa folosesti NAN. Atentie la indicatiile de preparare.
11... daca mai imi aduc aminte... iti mai scriu...


Suma respectelor, Alydor
l@u
Ma ia durerea de cap cand citesc pe aici.Acum 19 ani cand s-a nascut fiica-mea mu erau pompe de san,pampersi,sterilizatoare ,umidificatoare,biberoane cu indicator temperatura si alte marketinguri de astea de prostit omul sa scoata banii din buzunar.Scutece din bumbac cu care nevasta-mea umplea cate un balcon pe zi,biberon de ala cu care am crescut si eu nu kkt-uri de care sunt acum(in aceasta categorie intra si mancarurile de plastic cu denumiri pompoase care fac bebelul frumos si sanatos ca Fat-Frumos).Auzi tu masa de schimbat copilul doh.gif musai de aia din care sa nu cada copilul....da' pe pat daca se schimba ce are ?Copii intrebati parintii inainte de a arunca cu bani pe niste prostii inutile si care nu fac mai bine bebelului si nici parintilor,dar se pare ca asta e un trendy flendy most have.Nu va doresc decat sa fie aia mici sanatosi !
corbex
Inapoiatule! Pe vremea ta nu existau chestiile astea moderne, cool si te oftici. Daca erau, nu te mai faceai de 1,90 icon_mrgreen.gif
tatabobu
Cu laptele praf pentru completare e cu cantec. NAN si Humana sunt alea mai "bio", recomandate de foarte multi pediatri, dar s-ar putea sa nu-i placa fetei. si atunci mai bine folosesti altul. Oricum, trial and error.
Afla unde ai un plafar pe aproape, o sa ai nevoie sa cumperi diverse ceaiuri.
DORMI! cat mai poti.
l@u
QUOTE(corbex @ 20 Mar 2012, 23:10)
Inapoiatule! Pe vremea ta nu existau chestiile astea moderne, cool si te oftici. Daca erau, nu te mai faceai de 1,90  rolleyes.gif
*



ba ma faceam de 1,90 dar in latime !!!!!!

APP: aveti grija ce spuneti ca e popatuning pe topic biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.