Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Frana ineficienta
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
livacana
Salut, am ceva problema cu frana, trebuie sa apas pedala de frana foarte tare ca sa simt ca se opreste. Am verificat servo obturand furtunul si nu se schimba mersul motorului,supapa de sens tine,cand apas frana turatia motorului scade iar cand opresc motorul cu piciorul pe frana pedala se ridica si face un fass,cilindri,etrieiri,placute,saboti schimbate,furtune. La fiecare capat al conductei vine debit destul de mare de lichid.sa fie de vina pompa sau servo? multumesc
Apropo: ca am vazut scris mai jos,trebuie sa franez foarte "violent" ca sa fiu aproape sa se blochez rotile,poate nici asa uneori.
mircea2006x
Salutare!!Sa nu mai deschid un nou topic postez si eu aici .Aceeasi problema o am si eu , la mine tine frana(blocheaza ambele roti) dar undeva foarte jos , aproape de capatul cursei pedalei.Ce trebuie facut ? La voi cum franeaza in functie de cursa pedalei ?
bostan22
puteti incepe amandoi...cu o aerisire...,,a la carte" iar la primul post cred ca e de vina pompa...
mircea: la tine cred ca e de vina aerul de pe circuit...am avut si eu problema asta...pe care am rezolvat-o aerisind bine circuitul
bodytzu
[quote=livacana,7 Oct 2010, 15:56]
Salut, am ceva problema cu frana, trebuie sa apas pedala de frana foarte tare ca sa simt ca se opreste. Am verificat servo obturand furtunul si nu se schimba mersul motorului,supapa de sens tine,cand apas frana turatia motorului scade iar cand opresc motorul cu piciorul pe frana pedala se ridica si face un fass,cilindri,etrieiri,placute,saboti schimbate,furtune. La fiecare capat al conductei vine debit destul de mare de lichid.sa fie de vina pompa sau servo? multumesc
Apropo: ca am vazut scris mai jos,trebuie sa franez foarte "violent" ca sa fiu aproape sa se blochez rotile,poate nici asa uneori.
*

[/qunormal cand calci frana turatia motorului scade ( foarte putin ) cam aceasi problema am avut-o si eu la vechea mea dacie,am fost la un mecanic,aerisire si bice biggrin.gif ( fa aerisire completa,inclusiv pompei )

bafta in rezolvarea problemei !
ghitza
daca fasaie poti sa tot aerisesti tu pompa caci e dusa servofrana,
livacana
aerisita este,foarte bine,facuta in service,asta am crezut si eu prima data,si totusi si acum pedala este elastica destul de mult. La pompa ce sa fie? garniturile? daca ar fi de vina nu ar trebui sa curga?
Am uitat sa mentionez,uneori cand este in turatie si apas frana mai rapid,scade turatia si da sa moara,apoi isi revine.(la ralanti nu se intampla)
Andyno
eu am o problema ciudata decand am schimbat placutele si am facut o aerisire calumea.
am pus placute de origine ok...am facut aerisire.

problema este ca musc de volan la 60 la ora...cum apas putin mai tare se infranseaza rotile..

la 20 la ora numai zic...nu merge infranta...nu se incing rotile excesiv.
am frane mai bune decat loganul de la munca biggrin.gif...DAR infranea repede rotiile!
livacana
Offtopic: tu te plangi ca merg prea bine, ce as vrea si eu sa ma pot oprii decent....sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.