Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CUM SE DEMONTEAZA CEASURILE DIN BORDUL DE DACIE
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
anghelcatalin1992@yahoo.com
AM O DACIE 1300 DIN 82 SI NU REUSESC SA DEMONTEZ CEASURILE DIN BORD, CUM SE EXECUTA ACEASTA OPERATIUNE ?
mihai7575
QUOTE(anghelcatalin1992@yahoo.com @ 22 Jan 2011, 17:55)
AM O DACIE 1300 DIN 82 SI NU REUSESC SA DEMONTEZ CEASURILE DIN BORD, CUM SE EXECUTA ACEASTA OPERATIUNE ?
*

in 1 rind desfaci cablu de km,apoi cele 2 riglete cu fire ,le tragi in sus,numai asa ele se dau jos,si cele 2 cleme metalice,tragi de ele in sus,asa se desfac ele .
Alexu7
crapule .. adu` flexu !

scrii cu litere mari de ne doare mintea, plus ca ti-ai mai pus si username lung cat coama calului si strici layout-ul forumului ...
Lde 2100
S-a discutat in prostie despre subiectul asta.
Magnum_Baracuda
foloseste Search
burlacu marian
http://www.daciaclub.ro/demontare-ceasuri-bord-t143129.html Poate te lamureste aici
iulica89
Depinde...Daca e modificata masina cu bord Cn trebuie sa desfaci bordul si urmezi aceeasi pasi ca mai jos...Daca ai bord obisnuit prin partea stanga bagi capul si o sa intelegi situatia:sunt 3 mufe conectate la cele 3 cadrane;cablul kilometraj se desurubeaza sau daca e prins cu clema desfaci cu grija clema, in lateralele blocului cu ceasuri sunt doua cleme verticale si una orizontala in partea de jos.Le desfaci si dupa aceea iti "croiesti"drum cu grija printre cabluri.Bafta! happy.gif
stabil777
Trebuie sa dai plasticul ,fata bordului aceea cu toate butoanele, bricheta ,aeroterma , reglaj faruri, buton de avarii si ce mai sta pe ea, trebuie sa umbli calculat sa nu le rupi, apoi bagi mina si pipai cablu de kilometraj pus pe ceasul din mijloc rasucesti un pic de el jumate stinga sau dreapta si iese ai grija sa nu iasa din mufa lui o garnitura rotunda si s-o pierzi.
Bine ar fi sa dai intii jos volanul ca sa ai loc suficient , eu de prima data nu am facut asa ,si m-am chinuit rau , volanul daca nu poti desface piuluta pune o teava ca prelungitor pe cheia teu de forta si o sa mearga , apoi vezi pe unde sint suruburile care prind acea fata de plastic a bordului,dupa ce o scoti te uiti pe topicu meu cum arata clemele care prind ceasurile in partile laterale ,apoi scoti cele trei prize ale cablurilor din partea de sus, la inceput e grea operatia dar dupa ce le desfaci odata e mult mai usor.


http://www.daciaclub.ro/Dacia-1305-drop-si...ta-t199654.html
mihai7575
mai colegilor ,el are dacia dn 82,deci are ceasuri de dacia 1300,nu are bord de cn sau ceasuri cu 3 mufe,sau poate are montat pe masina bord cn? e vina lui nu a noastra ,el trebuia sa precizeze ce tip de bord are pe dacie,nu?
Lde 2100
Omul nu cred ca are CN,cel mai probabil o-o-o.Scoti cele doua mufe,clemele,cablul de kilometraj si bagand mana pe sub bord tragi usor din partea de sus,fiindca jos au doua picioruse ce intra in bord(cel putin asa e la 1300 a mea).Dupa astea scoti cu grija ceasurile prin stanga volanului.
anghelcatalin1992@yahoo.com
QUOTE(stabil777 @ 23 Jan 2011, 01:07)
Trebuie sa dai plasticul ,fata bordului aceea cu toate butoanele, bricheta ,aeroterma , reglaj faruri, buton de avarii si ce mai sta pe ea, trebuie sa umbli calculat sa nu le rupi, apoi bagi mina si pipai cablu de kilometraj pus pe ceasul din mijloc rasucesti un pic de el jumate stinga sau dreapta si iese ai grija sa nu iasa din mufa lui o garnitura rotunda si s-o pierzi.
Bine ar fi sa dai intii jos volanul ca sa ai loc suficient , eu de prima data nu am facut asa ,si m-am chinuit rau , volanul daca nu poti desface piuluta pune o teava ca prelungitor pe cheia teu de forta si o sa mearga , apoi vezi pe unde sint suruburile care prind acea fata de plastic a bordului,dupa ce o scoti te uiti pe topicu meu cum arata clemele care prind ceasurile in partile laterale ,apoi scoti cele trei prize ale cablurilor din partea de sus, la inceput e grea operatia dar dupa ce le desfaci odata e mult mai usor.
http://www.daciaclub.ro/Dacia-1305-drop-si...ta-t199654.html
*


N-ARE BUCATICA DE PLASTIC


25 Mar 2011, 23:27:
QUOTE(Alexu7 @ 22 Jan 2011, 17:20)
crapule .. adu` flexu  !

scrii cu litere mari de ne doare mintea, plus ca ti-ai mai pus si username lung cat coama calului  si  strici layout-ul forumului ...
*


AM SCRIS CU LITERE MARI CA MAI SUNT CHIORI CA TINE CARE AU PROBLEME CU VEDEREA SI AM DORIT SA VADA SI EI
barbus
QUOTE(anghelcatalin1992@yahoo.com @ 25 Mar 2011, 23:25)

AM SCRIS CU LITERE MARI CA MAI SUNT CHIORI CA TINE CARE AU PROBLEME CU VEDEREA SI AM DORIT  SA VADA SI EI
*





Sincer............la faza asta ai fost cioban !
ghitza
da cioban rau sa il 166.gif si vada lumea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.