Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cablu S-VHS/S-VIDEO compozit 7pini pt dell inspiron
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
tzepesch
salut

laptopul meu, stie sa scoata semnal SPDIF, dar nu prin cablu coaxial si cu conectare la mufa audio , ci prin tv-out.

cum sistemul audio, Cambridge Soundworks DTT2500 stie 5.1 adevarat si procesare dolby doar daca are semnalul digital, imi trebuie un cablu S-Video cu terminali auriti cu 7 pini - tata-tata

de unde naiba iau, ca nu gasesc pe nicaieri. numai s-video cu 4 pini, si ala nu ma ajuta cu nimic.

multumesc.
Ov
http://shop.ebay.com/i.html?_kw=7%20pin%20...5&_stpos=&gbr=1


dar ... eu n-am auzit de semnal audio digital scos pe svideo smile.gif

cred ca cel mai bine iti iei o mufa svideo si-ti bricolezi singur cablul
kxz
nu e bun nici una, nici alta.
trebe musai mufe aurite.
C a t a l i n
Semnal audio digital pe mufa video analogica? Misto.
tzepesch
e specificat in manualul laptopului

placa de sunet are activata optiunea de spdif. la care se si specifica REAR jack panel, adica unde e mufa tv-out.
la mufa stereo normala specifica SIDE jack panel. adica exact acolo unde sunt pozitionate.

eu stiam ca scoate s/pdif prin mufa stereo din lateral, dar aparent, nu. degeaba mi-am facut cablu coaxial digital, ca nu-mi foloseste l nimic. cablu din cupru de puritate mare RG6-6 de 75Ohm cu central, folie si tresa din Cu. Utilitate 0.

Culmea e ca aveam un cablu d-asta S-Video cu 7 pini cu terminale aurite, nu-l mai gasesc pe nicaieri. Si asta era cumparat din provincie.
C a t a l i n
N-ai mufa respectiva montata in acel laptop, iar manualul e general.

Singura mufa ce scoate sunet si video digital simultan e HDMI. Iar partea de sunet digital din acea mufa vine TOT DIN PLACA VIDEO. Iti dai seama de asta fie si numai dupa drivere.

tzepesch
tu nu intelegi ca SVIDEo-ul de pe dell Inspiron 6400 scoate SPDIF? unde n-am fost clar? nu e nici un dell inspiron 6400 care sa aiba alta mufa in spate. TV_out-ul este ca si hdmi-ul de acum, scoate si video si audio
C a t a l i n
Ba inteleg, ca de obicei esti foarte clar cand aberezi.
tzepesch
de ce crezi ca aberez? si cand am aberat eu ma rog frumos?

<span class='edit'>11 Feb 2011, 11:17:</span>
Ports and Connectors

Audio


microphone connector, stereo headphone/speakers connector

IEEE 1394a


4-pin serial connector

Mini-Card


one Type IIIA Mini-Card slot

Modem


RJ-11 port

Network adapter


RJ-45 port

S-video TV-out


7-pin mini-DIN connector (optional adapter cable(s) with S/PDIF, S-video, composite video, and component video connectors)
[SIZE=14]
USB


four 4-pin USB 2.0-compliant connectors

Video


15-hole connector


nu-mi trebuie adaptor pt ca sistemul audio are direct intrare miniDIN
GoGu
Tie iti trebuie un cablu ca cel prezentat aici: http://www.svideo.com/7pinwspdif.html
Nu am timp sa caut unde il gasesti in RO.

PS: daca vrei cablu svideo aurit, uite aici: http://www.avmag.ro/avmag/index/produs_detail/10745 huh.gif , insa dai banii de pomana. Sistemul 5.1 are mufa s-video?

LE: si asta are 4 pini... sad.gif
tzepesch
ala este adaptorul, intr-adevar, ceea ce demonstreaza, jupane CATALIN, ca inspironul are iesire audio digitala din Tv-out.

recunosti ca te-ai inselat si ca m-ai atacat degeaba? inaine sa acuzi pe cineva informeaza-te inainte.

11 Feb 2011, 11:27:
da, are intrare digitala miniDIN, tocmai pt astfel de conectare

11 Feb 2011, 11:29:
cablul ala e cu 4 pini, nu scoate audio. nu are nr suficienti de pini.
doar cel cu 7 scoate. cel cu 4 nu.
C a t a l i n
Aia demonstreaza doar ca nu e vorba de niciun S-Video, ci de un conector proprietar, fara nicio legatura cu S-Video. QED
tzepesch
e TV-out. iar cablul necesar e S-VIDEO sau S-VHS. ca-i cu 4 sau cu 7pini, tot l fel se numeste pe piata.
C a t a l i n
S-Video e standard VIDEO, are doar 4 pini, si transmite video.

La tine tastatura sau mouse-ul cu mufe PS/2 sunt tot S-Video?
Ov
acum chiar trebuie sa facem caz pt o exprimare mai putin fericita?

omul are nevoie de un cablu d'ala, daca poti sa-l ajuti, atunci ajuta-l
tzepesch
aici ai dreptate. atunci cablul acela cu miniDIN si 7 pini cum naiba se numeste? pt ca atunci cand am gasit era sub numele de Svideo sau s-vhs, nu mai stiu.

cablu compozit sau cum naiba?

l-as face eu, n-ar fi o problema, daca gasesc mufele cu 7 pini. numai sa nu fie cateva fire lipite cumva cross-over la una din ele. am mai avut un cablu similar de audio pt pickup la care firele erau lipite in cross-over.
Ov
te-ai uitat de curiozitate la al 2-lea link care l-am pus?
comanda-l de pe ebay
mk2
Totusi, avand in vedere ca este "Digital", la ce ma rog iti trebuie mufe aurite?

In orice transmisie digitala se transmit 1 si 0 (ex: 0V si 12V, -5V si +5V). La o transmisie analogica, unde se transmit nivele intermediare (3,4,5..12 V) conteaza intradevar. Dar la digital nu e necesar (ca sa nu mai vorbim ca mai exista si coduri corectoare).
Tot ceea ce iti trebuie la o transmisie digitala e un cablu ecranat cum trebuie si cu toate legaturile facute (sunt multe chinezisme la care producatorii au "uitat" sa mai lege niste pini pe acolo).



PS.
@catalin: Audio digital nu iese doar prin HDMI. Poate fi scos si prin DVI, si prin jack / rca - exista tot felul de improvizatii facute de producatori.
tzepesch
l-ash comanda de pe ebay, dar n-am card
C@talin
SPDIF e si in jack-ul de casti la laptopuri ,se vede luminita rosie smile.gif
tzepesch
da, dar acela este pentru conector optic. eu n-am conector optic, am pe coxial.
C a t a l i n
Ai pe dracu'.
Ov
vlad dracu' mai exact tongue.gif
C a t a l i n
QUOTE(mk2 @ 11 Feb 2011, 11:52)
@catalin: Audio digital nu iese doar prin HDMI. Poate fi scos si prin DVI, si prin jack / rca - exista tot felul de improvizatii facute de producatori.
*



Eu am scris cam asa: HDMI e singura mufa prin care trec semnal video si audio digitale SIMULTAN.

Imi dai te rog un exemplu de jack prin care se intampla asta?


Sigur, pot sa iau si un stecher de 220V si sa trec prin el semnal audio, dar asta nu inseamna ca am definit un nou standard.

DVI e acronimul de la Digital Visual sau Video Interface. Nicidecum audio. Ca are pini neutilizati, e partea a 2-a, ca acei pini ii foloseste producatorul X sau Niki Dude sa isi aprinda DRL-urile, tot nu inseamna ca a definit un nou standard.
tzepesch
mah, prin mufa de tv-out iese semnalul digital spdif pt cablu coaxial? iese. ce te tot foote ata grija. o fi mufa proprietara. s-a gandit producatoru sa nu faca 2 mufe pe PB, asa ca a facut una singura cu mai multe functii. ce ti-o tot atata singur?

eu iti spun ca are, ca driverul imi indica asta, ca manualul de service si de utilizare specifica prezenta iesirii audio digitale prin tv-out, si tu ma freci ca n-am. da cauta singur pe net manualele si convinge-te. nu mai urla-n public fara sa ai habar de ce.

ete, am. ce te oftici? vrei si tu, ia-ti laptop inspiron.
C a t a l i n
--- editat de un moderator ---, ai 7 pini coaxiali? Poate iei premiul Nobel.
b76bgaarh
lupta intre japoneze.....
xcss
Cam egala...
b76bgaarh
diesel vs benzina...hmmmmmmmmmm
tzepesch
NU BAI DESTEPU P>>>> are iesire TV OUT pt adaptor din care iese cablu COAXIAL.

iar care receivere permit, se poate lega direct cu cablul acela mini DIN de 7 pini.

si ai grija la cine urli.
mk2
QUOTE(C a t a l i n @ 11 Feb 2011, 17:04)
Eu am scris cam asa: HDMI e singura mufa prin care trec semnal video si audio digitale SIMULTAN.

Imi dai te rog un exemplu de jack prin care se intampla asta?
Sigur, pot sa iau si un stecher de 220V si sa trec prin el semnal audio, dar asta nu inseamna ca am definit un nou standard.


DVI
Multe placi NVIDIA dau prin dvi si sunet.
E cam semi-standardizata treaba, avand in vedere ca am luat un cablu dvi-hdmi general si m-am trezit cu sunet pe tv.

(De fapt hdmi si dvi sunt cam acelasi lucru, doar ca sunt altfel aranjati pinii. La o adica de ce sa folosim un conector vechi cand putem sa facem din pix unul nou si sa luam banii "consumatorilor")
tzepesch
dragilor, datorita bunavointei unuia dintre userii de aici de pe topic, caruia ii multumesc, am comadat pe ebay un adaptor dedicat dell pt conecarea la Tv-outul laptopului si din care iese si mufa coaxiala pt semnalul audio digital.

abia astept sa ajunga. intre timp daca gasesc o mufa miniDIN cu 7 pini ii voi lega asa un cablu coaxial doar pentru semnalul audio. numai s-o gasesc
Ov
incearca pe maica domnului pe la astia http://conexelectronic.ro/produs.php?id=37502
tzepesch
Multumesc, aveam planuit s merg l conex.

A VENIT MUFAAAAAAAAAAAAAA, za mufa!!! SI DA DIGITAL.... trebuie insa maine sa iau 2-3m de coaxial de cupru de 75Ohm si 2 mufe rca tata cu F si sa-i fac cablul.

c cablu simplu, clasic rca-rca cam fasaie semnalul din cnad in cand.

intrebarea mea e alta, de ce naiba, chiar pe S/PDIF scoate doar in 2 canale? Pe digital nu trebuia sa scoata cum ii dicta sursa, filmul, etc? si i-am dat dvd-5.1 si scoate doar 2.1. sau tine de driver, sau chiar daca e digital semnalul, scoate doar in 2 canale ca e placa stereo?
GoGu
Din cate stiu eu SPDIF e stereo. Mai poate aparea cazul cand scoti pe SPDIF un stream multicanal, dar trebuie apoi decodor extern (dar aici sunt in ceata, nu stiu daca e posibil tot timpul, la toate placile).

LE: deci cauta prin setarile de sunet de unde poti selecta sa-ti dea AC3 pe SPDIF.
tzepesch
decodor extern are sistemul audio. fiind dolby isi imparte el canalele.

am instalat AC3Filter si i-am dat acolo sa scoata 5.1 prin spdif. acu astept sa-mi fac un cablu sanatos coaxial. sa vad ce iese
Ov
poate nu-i "sursa" 5.1
s/pdif-ul e un "standard". Prin el trece semnal audio digital. Daca sursa e 5.1, atunci 5.1 trece prin el. Totul tine de sursa si de codecurile tale de pe calculator.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.