Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce sa imi iau?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Diverse - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
robert1991
salut baieti ! dupa cum probabil stiti , sau nu , mi-am vandut supernova..
iar peste cateva luni (2,3) vreau sa incep sa imi caut alta...

dispun de o suma in jurul a 3000 E ! nu ma grabesc sa iau neaparat acum , nu e o urgenta ...

masina va trebui sa aiba neaparat servodirectie.. pentru ca o va conduce si sora mea...si sa fie an minim 2004..daca are si carte de service si unic proprietar si mai bine..

alternativele ar fii urmatoarele :
- un logan prefferance 1.4 din 2005-2006 , poate chiar 2007 ..
- hyunday accent de prin 2004...
- opel corsa din 2004..
- daewoo nubira din 2005..
- renault symbol de prin 2004 2005!

cam astea ar fii ce am gasit asa pe net la o cautare... Loganul cred ca e cel mai ieftin de intretinut dar am vazut ca deja le apare rugina si nu stiu... De hyunday habar nu am... daewoo nubira la fel.. va astept cu sfaturi..

ar mai fii si matizul care este cel mai ieftin dar nu ma tenteaza deloc... biggrin.gif

LE : am uitat sa precizez , kilometrii pana in 100 000 !
caphonne
Daca discutam doar de cele mentionate eu te sfatuiesc sa iei Loganul mai ales ca oferta este mare pe langa asta ai foarte multe optiuni de ''impopotonare '' a masinii in timp gen: geamuri electrice, oglinzi electrice, aer conditionat (daca nu le are deja)si alte brizbrizuri daca vrei si mai mult gen amortizoare, arcuri sport etc
-de hyundai accent nu stiu mai nimic singura parere este ca arata urat
-opel corsa este cam mititel
-nubira nu stiu cum te mai descurci cu piesele si serviceul, arata si asta urat si consuma mult
-renault symbol merge aici poti sa faci comparatie la fata locului cu Loganul.
robert1991
intre astea ma gandeam si eu sa aleg Logan si Symbol...

pai la logan la preferance are geamuri electrice , servo si inchidere! nu imi tb mai mult... de rugina imi este cel mai mult frica.. dupa ce am avut supernova 1 an si 4 luni... smile.gif)

nu discutam doar de cele de mai sus...eu am spus cam ce am gasit... daca aveti alte recomandari le astept...
caphonne
Poti sa mai arunci un ochi si aici doar ca in cazul colegului suma era mai mare
http://www.daciaclub.ro/Ce-ma-indrumati-sa-aleg-t206802.html
Ai putea sa cauti un Clio diesel ala gogosar fara funt chiar daca nu sunt fan diesel.Consuma putin si la cat s-a facut benzina......Eu mai astept sa termin cu niste treburi si ma voi orienta spre un diesel mic sa il omor prin oras.
and_rei
clio hatchback 1.5
Andrei_pack
Daca mai poti face rost de 500 euro ai putea sa-ti iei logan laureate cu AC , carte service si kilometrii pana in 80 000.
robert1991
clio prefer berlina..

pai nu ma grabesc...mai pot astepta cateva luni sa se mai stranga...dar daca gasesc preferance cu carte service si kilometrii pana in 100 000 la banii pe care ii am eu nu ezit... smile.gif
Relu_GTT
cat ai luat pe Dsn ?
BoR
Logan este o masina fiabila,cu un raport calitate/pret bun.Chiar daca sunt unele probleme cu rugina,sta mult mai bine decat Supernova la acest capitol.
vallyyy
Strict in banii care ii ai recomand logan sau symbol ,despre hyundai nu stiu mare lucru ,nubira 2 cunosc 3 posesori sunt toti multumiti de ea ,corsa i-ati gandul la banii astia sa gasesti ceva bun .Kilometrii ii poti avea la cerere ,adica ii poate modifica proprietarul/samsarul sau chiar tu , la opel cu 20 de lei ii modifici ,zic asta pentru ca nu are rost sa te uiti la km pentru ca sunt irelevanti,cartea service de asemenea se face/se cumpara,uita-te la functionalitatea masinii ,ca poate sa aibe si 10 000 de km si sa fi fost dauna totala .Recomand daca s-ar incadra un logan 1.6 sau daca gasesti la renault 1.4 16v(geniale motoarele astea).Targul de la noi din Arges evita-l ca e plin de samsari ,de asemenea Vitanul din Bucuresti
and_rei
sa ia 1.6?sa i consume 11-12 in aglomeratie?mai bine un clio diesel si ii ia 5.din cate stiu eu e student si ar cam avea nevoie de masina.o masina cu un consum mic il avantajeaza.eu raman la ideea unui clio 1,5
vallyyy
Eu nu pot sa va inteleg ,cand toti posesorii pe forumul asta lauda 1.6 in draci ca nu are consum mare etc si ca e peste 1.4(chiar am mai avut discutia asta pe un topic unde posesorii de 1.6 zic ca are consum decent) si mai sariti cate unul ca are consum mare ,despre 1.5dCi ii recomand sa citeasca forumul sa-si traga parerile singur ,decat dCi mai bine benzina ,motoare mult mai fiabile
B_i_t_z_a
Sincer,eu personal am cea mai proasta parerea despre 1.6 16v...nu se justifica cu absolut nimic!Consum foarte foarte mare,taxe mai mari,impozit,asigurare....si performante nesemnificative fata de 1.4 16v,iar pretul de cumparare la o masina noua 1.6 vs 1.4 este foarte mare.
Maskatu
Sti cum e vorba aia... fiecare cioara isi lauda puiul. Am avut ocazia sa conduc si megane si dacie cu 1.4, 1.5 si 1.6 de 8 si 16v. Motorul de 1.4 consuma aproximativ la fel cat consuma si pe super nova. Motoarele de 1.5 dci consuma 4-5 afara si 5,5-6 in oras. Iar cele de 1.6 consuma cel putin 10 in oras. Am destule cunostinte si se plang de consum mai ales iarna cand le papa si 11, poate chiar 12 daca "se dau la ele".

Daca ar fi sa aleg o masina din gama dacia-renault cu siguranta nu ar fi un 1.6. Pentru masinutele astea 75 de cai sunt suficienti daca nu ti prea mult la cuplu. Si daca chiar ai nevoie de ceva ponei, cumperi 1.5 dci-ul de 90 de cai.

On topic: daca as avea 3000 de euro in momentul de fata mi-as cumpara ori un logan, de preferat cu un minim de dotari, adica geamuri electrice fata, servo, ac, proiectoare (pentru ceata nu altceva...) si eventual abs. Sau un renault cu aceleasi cerinte. Km sa aiba maxim 70-90 mii si eventual maxim 2 propietari cu reviziile cartii de service la zi.
robert1991
cam asta vreau si eu maskatu.. un logan sau un clio.. ca motorizare as prefera 1.4 sau 1.5 , dar raman fidel motorului de 1.4 smile.gif
GrOzOy
Eu zic sa te apuci sa cauti un logan frumos,intretinut . Altceva nu vad ce ti-ai putea lua mai jos de 2004....

Offtopic : Nu ne-ai spus si nou cat ai luat pe super nova biggrin.gif
Ivdanyel
salut,

eu unul as opta pentru nubira.

piesele sunt ieftine la daewoo dar si un consum maricel de benzina.


Laika
La banii aia iti iei un logan meserias. Lasa-mi o adresa de mail pe pm sa-ti trimit o oferta de masini facuta de o firma de leasing din bucuresti si poate cand ai drum dai si o tura pana acolo. O cunostinta si-a cumparat 3 masini la un pret ceva mai mic sub 3000 e printre care una era un disel de 15 full tongue.gif
fuzzzy
Dintre logan si nubira, parca as alege nubira, daca stii sa cauti, gasesti si service-uri si piese si chiar ok la pret si manopera si gazul pe motoarele daewoo a fost mereu un atu ptr consum. Nu mai zic de confort. Ultima nubira pe care o vazusem la vanzare pe un targ online era la vreo 2500 euro si sincer, daca as fi avut banii, as fi luat-o pe loc...
klaus
Atunci cand situatia financiara de perspectiva nu permite intretinerea unei masini (relativ) mai costisitoare, parerea mea e ca trebuie o orientare spre costuri minime cu un confort rezonabil.
Eu as lua in considerare costul RCA, impozitului, poate CASCO. In lipsa de casco m-as interesa de costul elementelor de caroserie. De asemnea costul reviziilor, posibilitatea de gasire a unor piese rezonabile la pret, etc.
Ca parere personala, loganul de 1.4 conduce detasat intr-o astfel de situatie, si ca spatiu, si din punct devedere al confortului (eu consider ca suspensia de logan e foarte buna pt drumurile noastre), nu mai vorbesc al costurilor de intretinere.
Restul de optiuni, desi prezinta niste avantaje de confort, eu consider ca aceste avantaje sunt marginale.

PS: eu as cauta un logan 1.4 cu AC. Lesinat, dar isi face treaba.
dizzy
Cred ca ar merita sa-ti iei o masina cu aer conditionat, chiar daca un pic mai veche sau un pic mai scumpa.
In rest, complet de acord cu klaus. Loganul ar fi pasul normal.
GrOzOy
Si eu daca merge treaba bine ma gandesc la un megane,octavia,logan ... ...
argon
Pai cam toti care aveti supernove le aveti ne nevoie, si la prima ocazie ati scapa de ele.
dizzy
Mai sunt si dilimaci pasionati de n-ar da-o nici pe un Mercedes nou....
Oricum, cred ca aproape toti avem masinile astea de nevoie, nu de placere.
robert1991
deci pana la urma pe logan cred ca raman...

58 000 000 am luat pe supernova... poate ca e putin poate ca nu... tongue.gif numai eu stiu biggrin.gif
argon
Asa sa faci. 1.4 sau 1.6 16v, ala de 1.6 8v consuma prea mult mai ales in oras pentru cu cat trage mai bine decat cel de 1.4.
robert1991
1.4 ! sau 1.5 dar prefer 1.4 tongue.gif
klaus
Eu m-as feri de 1.5 dci. Daca ai sanse sa nu ai probleme cu el, te-ai scos. Dar daca iti pica ceva la motor, te costa reparatia mai mult decat ai dat pe masina, si nu face.
Dca nu faci km fara numar pe an, scopul ar trebui sa fie costul de intretinere (inclusiv de reparatie) cat mai mic. Iar la diesel inclusiv reviziile sunt mai scumpe.
Plus ca cine a cumparat diesel de la inceput l-a luat sa faca multi km, si nu intotdeauna cu grija. Iar dieselul e mai sensibil la stilul de condus
BoR
QUOTE(argon @ 11 Mar 2011, 11:39)
Pai cam toti care aveti supernove le aveti ne nevoie, si la prima ocazie ati scapa de ele.
*


Mai suntem si unii chiar multumiti de Supernova.Eu sunt unul dintre ei.
ArtVandelay
probabil nu ai mai detinut alte masini
djasu82
QUOTE(caphonne @ 10 Mar 2011, 15:56)
Poti sa mai arunci un ochi si aici doar ca in cazul colegului suma era mai mare
http://www.daciaclub.ro/Ce-ma-indrumati-sa-aleg-t206802.html
Ai putea sa cauti un Clio diesel ala gogosar fara funt chiar daca nu sunt fan diesel.Consuma putin si la cat s-a facut benzina......Eu mai astept sa termin cu niste treburi si ma voi orienta spre un diesel mic sa il omor prin oras.
*




QUOTE(ianys_andrey @ 10 Mar 2011, 21:38)
sa ia 1.6?sa i consume 11-12 in aglomeratie?mai bine un clio diesel si ii ia 5.din cate stiu eu e student si ar cam avea nevoie de masina.o masina cu un consum mic il avantajeaza.eu raman la ideea unui clio 1,5
*


Injectoarele batelear vina biggrin.gif va lasa fara gologani daca nu castigati cel putin 2000 de lei pe luna.
Tot 1.4 ai recomand acuma fiecare stie cum sta cu banu in buzunar de carburant , rca etc.
and_rei
QUOTE(BoR @ 11 Mar 2011, 21:20)
Mai suntem si unii chiar multumiti de Supernova.Eu sunt unul dintre ei.
*



like.si chiar daca nu a detinut alte masini sunt sigur ca a condus si altceva inafara de dsn si stie diferenta

eu unu urmatoarea masina oricare ar fi DIESEL v a fi.m am saturat sa ma tot salut cu caserita de la lukoil
Relu_GTT
Da cine te pune sa alimentezi de la lukoil... mie imi place sa ma salut cu caserita de la rompetrol biggrin.gif

Eu nu as da Sn mea (care nu mai e stock) pt un Logan SH, chiar nu are rost, daca imi voi permite in viitorul apropiat mai imi iau inca o masina si voi tine si SN in continuare.
marianmn
supernova e mai rapida decat loganu 1.4 care e puturos rau. doar confort pot sa zic ca am in logan spre deosebire de dsn. aa si servo mad.gif
dizzy
O fi ea mai rapida, dar e si mai inconfortabila, mai mica, stramta, prost izolata, etc.
Maskatu
Eh, sti cum este vorba aia. Multi nu dau vrabia din mana, pe cioara de pe gard. Uneori trebuie sa mai lasam si orgoliul departe. Loganul nu se poate compara cu supernova. E ca si cum am compara super nova cu 1300. Am mai discutat despre diferentele dintre ele de prea multe ori. Cine vrea sa vada realitatea, nu trebuie decat sa deschida ochii.
robert1991
nu se compara chiar deloc supernova cu loganul..

imi pare rau ca nu am luat o straineza de prin 98 cand am luat supernova..

asta e... omul din greseli invata...
Relu_GTT
normal ca nu se compara, loganu e cam periculos in viraje daca nu esti cuminte, cum au patit multi cu ele
robert1991
nu ma refeream la asta... intradevar este periculos loganul daca intrii ca nebunul in curbe dar eu nu sunt genul tongue.gif

pentru ce imi trebuie mie e bun loganul..

ma refeream ca nu se compara la partea tehnica , la confort...si chiar si la siguranta... mai ai un airbag .. poate si un abs...
Paul Gabriel
pana la urma cu cat ai dat-o?
djasu82
Loganul e pretentios doar daca il lasi asa cum a venit din fabrica dar cum noi pe forum ca de aceea avem forumul ne informam studiem si modificam tongue.gif
Si totusi loganul nu se compara cu una straina din 98 in coace poate si mai bine , doar la intretinere ma rog ... e cu dus si intors.
Nici io nu dau sn desi am una straina , pentru senzati imi place sn tongue.gif mai ales cand l-am antifonat si pus una alta pe el chit ca rugineste langa cealata din 68 la curte la tara nu-l dau biggrin.gif
robert1991
ingerasu am zis cat am luat pe ea...

58 000 000 !
BoR
QUOTE(djasu82 @ 12 Mar 2011, 15:12)
Loganul e pretentios doar daca il lasi asa cum a venit din fabrica dar cum noi pe forum ca de aceea avem forumul ne informam studiem si modificam tongue.gif
Si totusi loganul nu se compara cu una straina din 98 in coace poate si mai bine , doar la intretinere ma rog ... e cu dus si intors.
Nici io nu dau sn desi am una straina , pentru senzati imi place sn tongue.gif mai ales cand l-am antifonat si pus una alta pe el chit ca rugineste langa cealata din 68 la curte la tara nu-l dau biggrin.gif
*


djasu82,daca am inteles bine detii inca o masina din 1968?Despre ce este vorba?
djasu82
Wartburg.
BoR
Frumoase masini,modelul 312 parca era intalnit mai des la noi.E in stare de functionare?
robert1991
ce parere aveti de asta ? nu scrie kilometrii..

http://www.autovit.ro/renault-clio-C17853248.html
ArtVandelay
Foarte inghesuita, mai ales in spate, mai bine iti iei logan
91_CTL
Salut!
Ca optiuni are cam tot ce-ti trebuie de la o masina, in schimb ca aspect e urata rau, aceste Reno au un design urat rau, "cocosate" asa. Daca tu o iei pentru a te folosi de ea, si nu ti foarte mult la cum arata, e ok, masina de "tavaleala", daca iti pasa cat de putin de aspectul masini, mai bine ti-ai lua altceva.
Bafta!
vallyyy
Nu te complica cu Bucurestiul ,daca vrei logan ai de unde alege de la noi din Arges .....am fost si eu la Bucuresti sa-mi iau masina ,vazusem una pe net era tipla in poza ,la fata locului nu mi-a placut ,se vedeau lufturile mari in urma unui accident anterior,omul era proprietar , in rest in Vitan doar samsari unul si unul . Din ce ma uitam pe autovit http://www.autovit.ro/dacia-logan-C17676804.html asta ar fi ceva de capul ei ,cred ca e si proprietar fiind pe Arges inscrisa ,poate zici ca o sa consume mult ca e 1.6 , eu la consum la motoarele de genul 1.4-1.6 ma gandesc ca-l au mare in orase precum Bucurestiul nu in orase cum avem noi (Pitesti - Campulung) in care ai centura destul de libera .Eu prin Pitesti ajung sa-i dau si a 5 a la a mea ,adica nu mi se pare aglomerat incat sa manance masina benzina ca nesatula .In ceea ce priveste symbolul zic si eu cum zice colegul , daca nu tii la aspect ia-l in rest pentru tanar asa nu prea imi place ....asta depinde de gusturile tale ,conteaza sa-ti placa tie nu noua ....Bafta in luare unei dezicii intelepte si Doamne ajuta de masina buna si fara probleme !
djasu82
cand vi in bucuresti nu cumperi din vitan ci o iei pe strazi acuma sunt cam multe expuse pe strazi , cel putin la mine la titan se gasesc destule puse de propietari la vanzare si nu te tepuiesti.
Oricum e la noroc cu rablele dar totusi una noua nu se merita .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.