Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: roade cauciucul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dorinromeo
buna seara Domnilor, va rog spuneti-mi daca pot regla si de unde, unghiul care duce la uzarea destul de serioasa a cauciucului stanga fata pe exterior. fac zilnic 200 km si vad o uzura destul de mare dupa 2-3 luni de cand l-am schimbat (cu second hand in stare buna). acum 3 luni am schimbat fuzeta stanga, bieleta cu cap de bara nou, pivoti noi. va rog, idei, sfaturi.
-cel din dreapta e ok.
bygy007
ar trebui sa faci si tu geometria
radu m
ai putea sa incerci sa mai dai 2-3 filete la bieleta
PH-06-BOA
Unghiul de cadere de pe stanga e dereglat (din pivotul schimbat), incat impreuna cu cel de convergenta duce la uzura. Daca asezi masina pe un loc drept, si faci o masuratoare de verticalitate a rotilor (care trebuie in mod normal sa aiba 1,5 grade intrat jos), poti compara dreapta cu stanga. Daca faci un panou cu ac si gradatii in grade, poti afla si cat e deplasat unghiul de cadere. Pentru convergenta, fa diferenta intre spatele si fata rotilor din fata. Cu o tija telescopica, cu doua scanduri puse pe langa roti in plan orizontal si masurat distanta de langa roti si cea de la varful la scanduri (perfect drepte), care cu cat e scandura mai lunga, cu atat e precizia mai mare... Retine, ca si unghiul de cadere se modifica, din bascula inferioara sau cu presa (daca lonjeroanele au fost deplasate sau distantierul dintre ele e slab).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.