Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: anvelope iarna
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
vad_sunete
dincolo era mai ieftin. dar stoc 0 biggrin.gif
Ryco1
QUOTE(Ryco1 @ 5 Nov 2011, 17:24)
Sh pe 13 nu gasesti nicaieri excl.gif noi sunt pe Dumbravei excl.gif
*


Erau 200 lei bucata.Nu stiu ce marca.
gygyscafes
QUOTE(NsL @ 5 Nov 2011, 17:13)


2 Ce parere aveti de anvelopele NOI all season care au si M+S pe ele ? se merita?
*



Nu sunt la fel de eficiente fata de cele numai de iarna, dar daca au M+S pe ele, politia nu are ce sa iti faca. Sunt considerate de iarna, din moment ce au literele alea. Eu mai astept pana in decmbrie-ianuarie, poate se mai ieftinesc. Oricum, iarna nu circul prea mult cu masina fiind in "somaj tehnic" cu serviciul. icon_mrgreen.gif
spielbergl
QUOTE(Bogdan90 @ 5 Nov 2011, 15:56)
Am gasit azi la cineva niste SH-uri cu 80ron cu tot cu montaj. Acceptabil, dar la alta vulcanizare mi-au spus ca sapt ce vine aduc reesapate cu 80ron. Eu as prefera mai mult reesapatele, voi ce spuneti? Stiu ca reesapatele sunt mai predispuse la eventuale deteriorari(galme, explozii).  Dar acestea, fiind folosite iarna cand nu sunt temperaturi crescute, cred ca sunt bune pentru sezonul rece. As vrea sa va dati si voi cu parerea.
*


Resapate noi cu 80 RON? Pare tentant tinand cont ca erau cu 180 RON bucata pe la Real si Metro. Nu stiu ce sa zic de calitatea lor, eu parca mai bine ma simt pe niste anvelope SH de marca binenteles cu conditia sa mai aibe guma pe ele, decat pe resapate noi. Am o parere proasta despre cauciucurile resapate, am avut o experienta neplacuta odata cu ele mie 1 nu-mi mai trebuie.
BoR
QUOTE(anecula_08 @ 5 Nov 2011, 18:48)
La dedeman, de iarna, 170 lei. Vedeti pe site-ul magazinului. http://www.dedeman.ro/ro/anvelope-iarna-16...038/produs.html
*


Le-am vazut si eu in Dedeman Buzau,sunt Made in China. Am preferat sa iau Tigar Winter-180ron/buc.
and_rei
preturi carrefour grand arena azi
Maskatu
Am reusit sa gasesc astazi doua debica frigo directional noi noute, la 235 roni bucata. Cu mud, snow, fulgi, creste, schiori, partii si toate cele. DOT-UL este iunie 2011, deci mai mult decat acceptabil. Intr-adevar au costat cam mult dar avand in vedere ca am tot cautat de o luna incoace, am zis ca macar doua sa iau. Acum mai am de luat celelalte doua, si sper sa gasesc. wacko.gif SH-uri nu am gasit nici macar slick-uri. Am fost la o tona de vulcanizari si centre, si nimic, stoc zero.

QUOTE(Bogdan90 @ 5 Nov 2011, 15:56)
Am gasit azi la cineva niste SH-uri cu 80ron cu tot cu montaj. Acceptabil, dar la alta vulcanizare mi-au spus ca sapt ce vine aduc reesapate cu 80ron. Eu as prefera mai mult reesapatele, voi ce spuneti? Stiu ca reesapatele sunt mai predispuse la eventuale deteriorari(galme, explozii).  Dar acestea, fiind folosite iarna cand nu sunt temperaturi crescute, cred ca sunt bune pentru sezonul rece. As vrea sa va dati si voi cu parerea.
*


In bucuresti sunt 50-60 slick-urile de iarna, asadar pentru 80 ar trebui sa aiba macar 3-4 mm de profil si un dot minim de 2007-2008. Sunt ok si resapate, acum depinde de buzunarul tau.

QUOTE(anecula_08 @ 5 Nov 2011, 17:48)
La dedeman, de iarna, 170 lei. Vedeti pe site-ul magazinului. http://www.dedeman.ro/ro/anvelope-iarna-16...038/produs.html
*


In dedeman-urile din bucuresti nu am gasit. Au adus si eu 10-20 de bucati si le-au vandut in 2-3 ore. Asta se numeste management romanesc. In schimb aveau dimensiuni de la 175 in sus care nu se vindeau deloc.


QUOTE(vad_sunete @ 5 Nov 2011, 17:54)
azi in auchan militari firestone winterhawk pe 13, 270 de lei
*


cam mult.

QUOTE(BoR @ 5 Nov 2011, 20:14)
Le-am vazut si eu in Dedeman Buzau,sunt Made in China. Am preferat sa iau Tigar Winter-180ron/buc.
*


Intr-adevar sunt chinezesti marca YW51, dar la banii aia erau chiar ok, mai ales daca aveau m+s si fulgul cu creasta.

QUOTE(ianys_andrey @ 5 Nov 2011, 21:27)
preturi carrefour grand arena azi
*


mda, si 165/70/13 nu au mai adus de o luna. Degeaba sunt afisate la 215 daca nu au pe stoc !!! De o luna incoace sun aproape zilnic la toate carrefour-urile din bucuresti si nu au nimic pe 13.
MADendY
@v-king bada cam stau cu morcovul infipt dar ce sa fac ca 165/70 nam gasit decat noi si sunt exagerat de scumpe.acuma sper sa inchida ochiul pentru acel 65 in loc de 70 ca doar au fulgu de nea si M/S pe ele nu sunt nici uzate si nici o dimensiune exagerata sa zic ca am pus de R14 sau de R15 in loc de R13...om vedea biggrin.gif
CGDBZ
QUOTE
Am reusit sa gasesc astazi doua debica frigo directional noi noute, la 235 roni bucata

Uau, si eu am dat 140roni pe una anul trecut si am luat numai doua sad.gif
NsL
Eu am luat decizia sa imi iau cauciucuri de iarna cand va fi iarna .....deci mai astept o luna cel putin pentru ca :
-- daca iau de iarna si le montez de acum le uzez degeaba ( mai ales ca nu prea e afara temperatura lor de functionare < cel mult 7 grade > )
-- dupa 1000 de telefoane date la toti dealerii ,producatorii, samsarii ,etc am aflat ca pretul asa mare este datorita cererii crescute iar toti producatorii abia incepand cu 1 nov au luat decizia sa mai faca cateva loturi de cauciucuri de iarna ( stiu sigur cel putin la marca michellin ,fabrica Floresti ,Prahova care au amanat inceperea productiei de cauciucuri de vara cu o luna ca sa mai faca o transa de iarna) deci in decembrie - ianuarie preturile vor scadea deoarece vor exista iar multe cauciucuri de iarna pe piata .
- mai mult dau pe telefoane si drumuri la n magazine/depozite/vulcanizari decat as da pe cauciucuri.
Maskatu
Pai cam asa se procedeaza. Iarna se fabrica gume de vara, iar vara gume de iarna.
Alex1929
La Baumax din Calea Vacaresti am gasit Debica Navigator 2. Nu sunt ele de iarna, sunt All Seasons, dar scrie M+S pe ele. Mi-am luat doua sa le pun pe spate si acum mai caut doua de iarna pentru fata (pentru cei cativa zeci de kilometri facuti de mine efectiv pe zapada in Bucuresti as fi putut sa imi iau 4 gume All Seasons, dar na, am zis ca si asa am facut un compromis destul de mare). Pretul era de 209 RON. Cam multicel! Mai erau vreo 3 bucati (duminica, 6 noiembrie, pe la 17.00).

Am un amic care lucreaza la Meridian. Mi-a spus ca ar putea sa imi faca rost (nu e sigur) de niste gume Matador de iarna la 220 RON, dar nu ma grabesc. Prima zapada cica ar veni la inceputul lui decembrie...
spielbergl
Da probabil va veni in decembrie pe nepregatiteca deobicei... Acum drumarii nu mai tre' sa faca nimic, legea asta cu anvelopele ii scuteste de orice responsabilitate. Nu vor mai fi ei de vina pt. blocaje ca nu au curatat drumul ci soferii care blocheaza drumul. O sa gaseasca pe 1 intr-o coloana care nu mai poate inainta cu cauciuce necorespunzatoare si acela va fi vinovatul.
Axinte
Baieti care mai vreti cauciucuri, fuguta repede pe centura la intrare in Glina chiar in intersectie e o vulcanizare care are sh_uri la 110 lei cu tot cu montaj.Azi am fost cu un prieten cu o solenza.Bafta...
Maskatu
La 110 ar trebui sa aiba carne serioasa pe ele, purtate maxim o iarna, cu dot minim 2010, si ma indoiesc ca sunt asa, deci este mult 110, chiar si cu montaj.
spielbergl
Da, se pare ca la noi toti se adapteaza repede. E enorm 110 RON pe SH, tinand cont ca asta vara luai noi cu 160-180 lei la dimensiunea de DSN. Dar cum la pretul acesta au inceput sa intre resapatele, cele noi s-au scumpit, resapatele s-au scumpit si ele si profita toata lumea inclusiv cei cu depozite SH. In octombrie am apucat sa mai iau la 50 bucata SH, cu montaj si echilibrat cu plumbi lipiti pe jante aliaj. Acum si aici e la fel. Nu prea mai au cauciucuri, si sub 80 lei nu discuta.
djasu82
ba ce as rade sa nu ninga deloc la campie biggrin.gif atunci sa vezi injuraturi la greu.
Bogdan90
Am vorbit azi cu un politist si l-am intrebat care anvelope pentru iarna sunt bune. Trebuie sa aiba neaprat m+s? Si a zis ca nu. Sa aiba pe ele fulgul cu varful de ghetar. V-am zis ca am gasit la cineva niste cauciucuri cu tot cu jante la 200 ron. 4cauciucuri. Si scrie pe ele winter si au fulgul in varful de ghetar. Ma duc maine sa le vad. Asta mi-a zis nenea politistu', asa o fi?
SERGIULICA04FUX
spune-i inatai sa invete sa citeasca si sa ia legea in mana si sa se uite ca scrie negru pe alb m+s,m&s.... ii plin de politisti din astia care interpreteaza legea dupa bunul lor plac.
Bogdan90
Uite ce am gasit: "Dacă cauciucul nu are însemnele prevăzute de lege, cum ar fi fulgul de nea, creasta de munte sau literele M și S, șoferul riscă să primească amendă între 2500 și 4000 de lei."


"a mai spus directorul Autorității Rutiere Române"

http://www.money.ro/atentie-la-cauciucuril...da_1116841.html
CGDBZ
Bine, poti sa mergi la culcare.
Bogdan90
Fulgul de nea este simbolul pentru conditii de iarna extreme, prin urmare existenta fulgului implica automat si conditia M+S. CGDBZ tu continua sa dormi. Eu am discutat azi cu un politist de la rutiera si omul stie ce spune.
CGDBZ
QUOTE
cum ar fi fulgul de nea, creasta de munte sau literele M și S

Si creasta , unde este creasta? ai pierdut-o pe drum ? Apropo stiai ca singura inscriptie obligatorie dupa LEGE (nu dupa cine stie ce militian) este M+S ?
fuzzzy
@Bogdan90: Ma indoiesc. A mai fost discutia despre fulgul de nea si reprezinta cu totul altceva... cat despre politistul de la rutiera cu care ai discutat, spune-i sa se uite inca o data in monitorul oficial sa vada exact ce scrie.
Bogdan90
Asa o fi. Eu am postat aici cerand pareri si impartasind ce am aflat eu vorbind cu un om al legii si cautand pe google. Nu m-am batut cu pumnul in piept ca asa este!
SERGIULICA04FUX
nu da o ti pe a ta cu creste si fulgi.....
fuzzzy
QUOTE(Bogdan90 @ 8 Nov 2011, 20:32)
Asa o fi. Eu am postat aici cerand pareri si impartasind ce am aflat eu vorbind cu un om al legii si cautand pe google. Nu m-am batut cu pumnul in piept ca asa este!
*



Nu ti-am zis-o cu rautate, dar subiectul a mai fost tratat in multe alte topicuri iar concluziile au ramas aceleasi:
- anvelopele de iarna sunt considerate cele cu insemnul: M.S sau M&S sau M+S
- anvelopele cu creasta sau fulg sunt considerate de iarna, insa legislatia noastra nu face nici o referire la acestea, cu doar la ce am mentionat mai sus
- sunt permise anvelope de iarna sau all-season
Maskatu
QUOTE
Din punct de vedere juridic ne referim la anvelope de iarnă atunci când vorbim despre acele anvelope care respectă și sunt omologate conform Directivei 92/23/CE a Consiliului Europei din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor și ale remorcilor acestora, precum și montarea lor, Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizației Națiunilor Unite (CEE-ONU) nr. 30 sau Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizației Națiunilor Unite CEE-ONU nr. 54, după caz.

Conform Directivei Europene 92/23/CE din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor și ale remorcilor acestora, anvelopele de iarnă se individualizează prin prezența simbolului M+S (sau a derivatelor M/S, M-S, M&S), alaturi de care mai pot apărea și alte semne distinctive, precum un fulg de nea și o creastă alpină.

În privința anvelopelor "All Season", trebuie remarcat faptul că acestea realizează un compromis între rularea pe timp de vară și pe timp de iarnă, dar oferă performanțe inferioare anvelopelor de vară, respectiv de iarnă. Prin urmare, dacă pe anvelopele "All Season" apar literele M și S și, eventual, semnele distinctive, acest lucru atestă că puteți circula și iarna cu aceste anvelope - dar se recomandă o atenție mult mai mare.

Dacă literele M și S, sunteți pasibil de amendă atunci când poliția vă va opri iarna. Mai sunteți pasibil de amendă și dacă anvelopele depășesc o anumită uzură, deci, pentru siguranță, dacă aveți anvelope de iarnă sau all-season de câțiva ani vechime, este bine ca, la începutul sezonului rece, să treceți pe la service pentru a vă asigura că uzura lor este în limitele acceptabile.

O lămurire foarte importantă: când sunteți oprit de poliție, agentul are obligația să verifice personal marcajele de pe anvelope și, eventual, să facă măsurarea uzurii anvelopelor. Prin urmare, nu este necesar nici un fel de "certificat de conformitate" eliberat de service, care să ateste faptul că pneurile sunt de iarnă.

Este doar o confuzie - la cumpărarea anvelopelor (indiferent că sunt anvelope de vară sau de iarnă), vânzătorul are obligația de a vă înmâna și o declarație de conformitate, care atestă că produsul respectiv este omologat. Însă nu aveți obligativitatea prezentării acestei declarații către poliție, deoarece singurul său rol este de a vă asigura că nu ați cumpărat marfă contrafăcută.


sursa: promotor

Eu gasisem debica navigator parca all season cu M+S la 225, dar am zis ca decat sa risc cu toti berbecii de politisti, mai bine iau de iarna cu tot cu fulg si creasta, sa stau linistit. Plus de asta dupa cum scrie si mai sus, cele all season sunt un compromis intre cele de vara si cele de iarna, si nu exceleaza in nici un sezon. Adica vara nu vei avea niciodata aderenta ce o ai cu anvelope de vara, iar iarna nu vei avea aderenta ce o ai cu unele speciale de iarna.

Ah, si inca ceva...
QUOTE
Misterul anvelopelor all season

Referitor la anvelopele all season, permise sunt numai cele care prezinta cele doua litere (M+S, M/S, M-S, M.S. sau M&S). Asadar, unele anvelope vor fi acceptate, altele nu. Totusi, denumirea “all season” nu se regaseste in reglementarile in vigoare, aceasta expresie fiind rezultatul campaniilor de marketing, o denumire pur comerciala, si nu legislativa.

Desi sunt acceptate, RAR-ul mentioneaza: “ ... din punct de vedere tehnic anvelopa all season nu este recomandata pentru utilizarea pe tot parcursul anului in tari cu o clima ca a Romaniei, acestea fiind destinate mai degraba unor tari cu o clima mai temperata".

Cauciucurile de iarna sunt obligatorii pentru toate rotile, nu doar in cazul celor de tractiune, potrivit unui anunt al Brigazii Rutiere. Mai mult decat atat, soferii sunt pasibili de amenda indiferent daca au provocat sau nu un ambuteiaj sau un accident.
djasu82
QUOTE(CGDBZ @ 8 Nov 2011, 21:17)
Si creasta , unde este creasta? ai pierdut-o pe drum ? Apropo stiai ca singura inscriptie obligatorie dupa LEGE (nu dupa cine stie ce militian) este M+S ?
*


IN lege si asa cum a spus si domana ministru e scris negru pe alba
M+S , M.S , M,S CEA CE TREBUIE NEAPARAT SA FIE PE CAUCIUCURI CARE CEI DE LA RAR , DRUMARI SI ASIGURARI SE VOR UITA DACA ESTI IMPLICAT INTR-UN ACCIDENT SI PUNCT !
Restu tine doar de siguranta ta creasta de munte cu fulgul inclus in creasta si sunt special pentru gheata , polei si zapada recomandate pentru munte cand e depus sreat de zapada ...
donlucyan
Așadar, rezumând, iată ce trebuie să știți despre anvelope iarnă în acest an:

trebuie să conțină indicativele M+S (sau M-S, M/S, M&S)

anvelopele all-season nu sunt acceptate dacă nu conțin indicativele de mai sus

trebuie să prezinte o uzură în limitele normale

autoturismele trebuie echipate cu 4 anvelope iarnă, nu doar două pe puntea motoare

nu sunteți obligați prin lege să echipați mașina cu anvelope iarnă de la 1 noiembrie; este, însă, recomandabil să aveți mașina echipată cu anvelope iarnă în acest sezon


Maskatu
Eu suflu si in iaurt asa ca nu am luat all season cu m+s, ci de iarna cu fulgi, creste, partii si schiori.

De unde mai iau si eu doua gume noi ieftine? Am tot sunat pe la amaratii astia afisati in prima pagina cu anvelope si au numai chestii dubioase, adica marci de care nu am auzit, la preturi de peste 220 roni.
Alex1929
stati cu ochii pe magazinele ANAF. au confiscat astia acu la vama nu stiu cate mii de cauciuce sh din germania. am auzit pe protv.
fuzzzy
Cand o sa avem si loc de altii....
Maskatu
Da am vazut si eu treaba cu confiscatul insa stai tu linistit ca le cumpara gigeii cu bani si o sa le vanda la pretul de piata, adica noua nu ne iese nimic. Crezi ca sta anafu cu 6 tiruri de anvelope aiurea? Interesul lor este sa scape cat mai repede de ele.

PS hai ca a venit vremea gumelor de iarna si in bucuresti. Acum sunt 3,5 grade, deci se incadreaza in temperatura. blush.gif
Valy90
http://www.daciaclub.ro/-VAND-4-anvelope-i...TE-t225251.html
Maskatu, uite aici anvelope, doar ca are 4 bucati si tie iti mai trebuiesc decat 2, din cate am inteles.
Maskatu
I-am scris. Sper sa dau de el la telefon. Multumesc. blush.gif
BoR
Le-a vandut deja.Au crescut preturile destul de mult. Eu am luat aceleasi anvelope cu 180 ron/bucata in octombrie.
Maskatu
Ei, nici nu mai ma agit. Ma asteptam sa le vanda in maxim 2-3 ore. dry.gif

11 Nov 2011, 09:25:
Bai frate astia in loc sa le ieftineasca tot trag de pret. Auzi tu, anvelope "diplomat" la 235 si sava la 265. Laso-n aia masii de treaba. Nu am auzit de diplomat in viata mea, doar la cofetarie. wacko.gif Da' e pe bune, exista anvelope "diplomat".
tr04www
Am gasit si eu in sfarsit cauciucuri de iarna.Am gasit la un depozit de anvelope, undeva intre spitalul Sf. Ioan si Hotelul Rin.
Am luat doua bucati Continental ContiWinterContact si doua Vredestein, la pretul de 80 lei/bucata.
Aveau mai multe anvelope pe 13 dar majoritatea aveau doar m+s pe ele, fara fulg.Eu le-am luat pe astea si cu fulgi si cu m+s.Dar nu aveau 165/70 asa ca am luat 175/70.
mr. black
@ Maskatu
Anvelope 165/70R13 Tigar Winter 1 - 222
http://www.anvelopejantepromotii.ro/produs...l=165&h=70&d=13
Eu am luat de la ei Debica Nav2. Firma este din Sibiu, anvelopele le-am primit a doua zi. Pe site scrie ca sunt pe stoc.
vad_sunete
desi iti faci reclama, e interesant. firma e in germania si expediati si in romania, sau cum? nu prea e tentant cu plata inainte..

11 Nov 2011, 16:16:
QUOTE(mr. black @ 11 Nov 2011, 16:11)
@ Maskatu
Anvelope 165/70R13 Tigar Winter 1 - 222
http://www.anvelopejantepromotii.ro/produs...l=165&h=70&d=13
Eu am luat de la ei Debica Nav2. Firma este din Sibiu, anvelopele le-am primit a doua zi.
*


si eu am vrut sa iau de la ei, dar m-a descurajat faptu ca nu au nici o data de contact pe site si faptul ca nu mi-au raspuns la mail. se pare ca in romania nimeni nu raspunde la un email venit pe adresa firmei cu legatura la activitatea desfasurata. am contactat o gramada de firme pe mail din diferite domenii si numai 2 mi-au raspuns biggrin.gif
mr. black
@vad_sunete
Eu am sunat la nr. de tel. de pe sit. Am primit anvelopele impreuna cu factura si certificatul de garantie. E adevarat ca le-am cumparat prin septembrie, atunci nu era nebunia asta smile.gif. Poate are si Maskatu putin noroc si gaseste ce are nevoie smile.gif.
vad_sunete
god help maskatu rugaciune.gif LolLolLo.gif
b76bgaarh
eu am luat anul trecut de la anvelopejantepromotii. parca sunt din iasi...
spielbergl
Cat profit fac astia cu legea. Anvelope noi iefnine gasiti in Ungaria. In oferta curenta TESCO (valabil 11-17 Noiembrie), Debica Frigo 165/70 R13 10990 Forinti cu TVA= 154 lei bucata. La ei TVA-ul este 25% nu stiu daca nu poti sa faci si cerere de restituire TVA...
Maskatu
Mda, 222 bucata + transport, + spaga la curier sa vina la x ora ca nu am timp sa stau dupa el, si ajung la 240-250 FARA montaj, plus de asta cine stie ce vechituri imi trimit cu dot de pe vremuri. Mai bine ma duc si vad ce cumpar. O sa mai dau o raita prin magazine weekendul asta. As fi preferat tot debica frigo directional sa am 4 la fel dar nu cred ca mai gasesc debica.

In orice caz preturile sunt nejustificat de mari.

Ca idee, Tigar Winter 1, a fost in oferta la nor auto cu 167 bucata. Si chiar au avut pe stoc la pretul asta. Fata de 222 cat este pe site-ul mai sus mentionat, este ceva diferenta. Asa ca sa le tina aia pe stoc pana nu le mai cumpara nimeni.
spielbergl
alta oferta mai aproape de Bucuresti, Baumax Bulgaria anvelope Marangoni 165/70 R13 76 leva = 167 Lei.
Maskatu
Bine ca au aia pe stoc ca prostii astia de pe aici de la baumaxx, aduc cate 10-20 de bucati ce le vand in 2-3 ore. Management romanesc deh...
SERGIULICA04FUX
ieri am achizitionat 2 bucati anvelope 165/70R13 tigar winter cu 185lei/buc cu montaj si echilibrat. sunt cele mai ieftine ce le-am gasit in cluj napoca. si astea le-am gasit cu ajutorul unui coleg de forum.
Maskatu
Le-ai luat bine sergiu. Eu am completat ieri setul cu inca doua debica frigo directional, adica aceleasi cu primele doua. Am dat iar telefoane peste telefoane la toate marile magazine, am fost si in targ insa nu am gasit nimic la pret bun, doar debica la 235, fara montaj. Tigar, sava, diplomat, erau 245-250 bucata... In total, cu tot cu montaj si echilibrat, echiparea a costat 1020 roni.

traiasca romania si spiritul de marketing tipic samsaresc!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.