Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: anvelope iarna
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Maskatu
Incepusem sa intru in panica... Nici sh nu gaseai la 22, ce naiba. sleep.gif
gygyscafes
Hai bre, puteai sa iti dai si singur seama ca facusem o greseala. biggrin.gif
G I M
Au crescut preturile in draci, eu acum 2 ani mi-am inaltat masina cu anvelope Tigar cu 520 lei. 120 de lei bucata si 40 lei montajul.
talibanu
QUOTE(G I M @ 20 Dec 2011, 22:52)
Au crescut preturile in draci, eu acum 2 ani mi-am inaltat masina cu anvelope Tigar cu 520 lei. 120 de lei bucata si 40 lei montajul.
*



Acum cu banii aia deabia iei 2 bucati (si poate ai noroc de montaj gratuit) mad.gif
Maskatu
Chiar si asta-vara erau preturi decente. Frigo-urile pe care am dat 235 erau 170, asta cam pana prin aug-sept, cand deja nu mai erau pe stoc.
uscatu83
Am gasit cauciucuri Kormoran de iarna la 200 lei bucata. Ce parere aveti sunt bune? Din ce am inteles sunt vechile Montana sub alta denumire
Maskatu
Nu sunt excelente insa in lipsa de altceva sunt ok. Mai multe pareri aici:
http://forum.softpedia.com/lofiversion/ind...hp/t452899.html
uscatu83
Am luat pana la urma cauciucuri 165/70/13 Debica Frigo Directional cu 220 de lei bucata.
Maskatu
Ai gasit bine. Probabil au inceput sa le ieftineasca. Acum 2 luni erau 235.
lirutza
Am facut mici teste (aderenta si frana) cu anvelopele de iarna Fulda Kristall Montero 3 pe zapada proaspata si s-au comportat foarte bine. Comparativ cu Debica Navigator 2 pe care le-am avut in ultimele 2 ierni, diferenta este vizibila.
Vreau sa vad rezultatele si la aderenta in panta si apoi sa la dau un calificativ.
Maskatu
Navigatoarele alea daca imi aduc bine aminte, sunt all season M+S, fara fulg si creasta. Era culmea sa nu se comporte kristalurile mai bine pe zapada.

Deja au inceput sa se ieftineasca. Am vazut anvelope de iarna 165/70/13, nu mai stiu exact ce marca, la 180 prin hiper marketuri.
bygy007
pai e normal daca nu am avut iarna
SERGIULICA04FUX
si Tigar Winter-urile mele se comporta bine pe zapada, sunt multumit de ele si le recomand
tr04www
Eu am pe fata Continental si pe spate Vredestein. Am fost zilele astea pana la Sinaia - Cota 1400 si am urcat fara probleme, nu au patinat deloc si nu a fugit masina de spate.
Verdict: Multumit!
talibanu
Am pus si eu in weekend cauciucurile mele la treaba(kumho solus vier), prin zapada de la Predeal, si s-au comportat excelent, nu am patinat, nu a fugit masina de fund...chiar daca a fost singura zapada pe care cred ca o s-o vada anul asta(ca prin Bucuresti nu prea avem), per total ma declar multumit de ele...

Sa auzim de bine.
Maskatu
Ma nene da toti ati fost la Predeal? Ia ca o sa dau si eu o fuga.
donlucyan
cand am fost saptamana trecuta la sinaia era o zapada foarte mare si foarte greu m-am deplas cu masina cu toate ca aveam cauciucuri de iarna si tot a trebuit lanturile.cauciucuri DEBICA noi noute toate 4 sa comportat foarte bine dar din cauza zapezi foarte mari si din cauza ca au fost 4 persoane in masina a mai patinat din cand in cand la urcari,dar cu lanturi a mers perfect.
sa aveti mereu lanturile la voi cand plecati la munte mai ales pe timpul asta.
si sambata ma voi duce iar la predeal ,sunt curios sa vad ce ma asteata si acum.
Maskatu
Eu am folosit o singura data lanturile, iarna trecuta cand aveam gumele de vara, a trebuit sa urc la Cioplea (predeal) si nu prea imi iesea schema. Am pus lanturile si am urcat fara probleme. Insa ma cam enerveaza lanturile pentru ca se pun greu, iti ingheata mainile, si daca mai prinzi portiuni fara zapada, duduie masina, de zici ca mergi pe piatra cubica.
donlucyan
asa e ,cred ca am stat vreo 40 de minute sa le pun mainele nu le mai simteam pt ca erau inghetate de la frig,dar dupa aceea a urcat foarte bine cu ele.fara lantri nu urca .am facuto plug cu prelungirea aia de la bara era zapada de 30 cm si dedesupt era gheata ce sa mai prinda,asa cu lanturi este alta treaba.
cris06
Off topic: o pereche de manusi de lacatus face minuni!
spielbergl
Si daca tot se apropie sezonul rece, ultima imbunatatire: cauciucuri de iarna Michelin Alpin SH 4buc + montat + echilibrat = 240 RON
cris06
La cat sunt de tocite ai toate sansele sa nu te ajute la nimic... Cand sunt fabricate?
Iulikk
1990.
alex_DNK
ai zis mult 1990...am luat eu cu 120 ron (2 bucati) asa ceva
gabriel.bv
@alex_DNK: isi merita din plin banii..sa le folosesti sanatos...
alex_DNK
merci. de celelalte 2 nu am mai avut bani.
Maskatu
Spielberg, daca toate 4 arata ca cel din poza, nu-i bine. Ai scapat de grija cu amenda si politia, dar nu te aventura cu ele.

Ryco1
QUOTE(spielbergl @ 21 Sep 2012, 08:08)
Si daca tot se apropie sezonul rece, ultima imbunatatire: cauciucuri de iarna Michelin Alpin SH 4buc + montat + echilibrat = 240 RON
*


Ti-ai luat teapa plange.gif plange.gif
Maskatu
Fara montaj ar veni 140..150. Deci 30-40 lei bucata. La banii astia a primit ceva " pe masura".
spielbergl
Nu cred ca-i mare tzeapa, intr-adevar parca in poza aia arata nasol de tot, in realitate mi se par mai ok.
@Alex_DNK ale tale sunt aproape noi, super ieftin le-ai luat!
cris06
Problema nu e adancimea profilului (la cele de iarna oricum e putin mai mare ca la cele de vara) ci elesticitatea cauciucului si adancimea crapaturilor lamelelor care ar trebui sa fie macar 2mm. Ori acestea, in cazul de fata sunt aproape de limita. Asta e!
Maskatu
Care mai aveti nevoie de gume, fie ele noi sau sh, luati de pe acum pentru ca in 2-3 saptamani, pe masura ce se aproprie data de 1 noiembrie, vor creste foarte mult preturile, chiar si cu 50-80 lei per anvelopa.
gygyscafes
Eu astept sa vina iarna ca sa cumpar gume de vara. biggrin.gif
Maskatu
Si eu.. biggrin.gif
CGDBZ
Da ce se intampla pe 1 noiembrie ? Ori ninge ?
Maskatu
De atunci intra legea in vigoare...
tatabobu
Gresit, de atunci a intrat legea in vigoare.
Maskatu
Adica daca ninge azi in buc si ma opreste cap de creta, imi da amenda? biggrin.gif
Victoras2001
Da.


Se dau doua Nokian [attachmentid=1627840876] fabricate in Finlanda, de 5 ani si 8 kg.
Se dau doua Champiro WT Plus [attachmentid=1627840877] fabricate in Indonezia, de 5 ani si 9,5 kg.
Nokian, desi sunt mai uzate, sunt mai usoare, iar cauciucul e mai moale, mai maleabil.
Champiro au mai multa carne in schimb cauciucul e mai rigid, parca-i mai din topor, plus ca-s mai grele.
Am tot pus Nokian pe fata, d-aia si sunt mai tocite. Acum ma gandeam daca n-ar fi timpul sa le pun si pe celelalte. Voi ce ziceti?
Stiu ca 5 ani deja e cam mult, dar iarna asta nu le schimb. Plus ca nu dau semne de imbatranire.
Maskatu
In mod normal profilul mai "moale" ar trebui sa genereze mai multa aderenta. Vorbim evident de conditii specifice iernii. N-ai incercat sa mariti champirourile si sa mai pui de diferenta pentru ceva nou?

Daca zici ca nokianu deja s-a tocit mai mult, lasa-le pe spate, vezi cum se comporta, ce tinuta de drum au + aderenta, ca doar poti face o comparatie fata de iernilrle trecute, si daca e ok le lasi asa, daca ni, ramai la vechea combinata.
Victoras2001
In fotbal e o regula nescrisa. Echipa castigatoare nu se schimba.
Asta inseamna ca Nokian s-au comportat exemplar iarna trecuta. N-am ce le reprosa. Numai ca, fiind roman, sunt vesnic nemultumit. Adica-mi face cu ochiul profilul celorlalte si ma tot gandesc daca nu cumva se vor comporta "nitel mai exemplar" decat Nokian.
Singura chestie care ma indeamna sa nu le pun pe fata e greutatea lor, evident mai mare decat a celorlalte. Ma gandesc sa nu cauzeze la vreo matocareala, articulatie, ceva. Desi tinand cont de faptul ca nu fac multi km iarna, n-ar trebui sa fie asta un inconvenient. Totodata am de intrat prin niste coclauri de nici cu caruta cu sine nu poti trece.
Mai e ceva. Pur si simplu n-am mai auzit de cauciucurile astea pana in momentul in care le-am luat. De Nokian stiu clar ca-s bune. Dar Champiro nu-mi spune nimic. Nici nu stiam ca exista.
Maskatu
1,5 kg nu-i capat de žarã. Cum spuneam, mergi de proba invers cu ele si vezi cum se comporta.
Victoras2001
Da. O sa le schimb. Mai ales ca m-am uitat azi mai atent si Champiro sunt cu 2 ani mai tinere decat Nokian. Ba nenica, da Nokianele astea sunt periculoase rau. Scrie pe ele 50 psi in timp ce pe celelalte scrie 31 psi.
Maskatu
La bicicleta gumele subt si cu 100 si... biggrin.gif
gabriel.bv
Salut..nu va jucati cu cauciucurile...din proprie experienta va zic...in seara asta am facut accident pe drumul ce leaga Poiana Brasov de Rasnov...ud pe jos, viraj stanga destul de strans, viteza aproximativ 50km/h si cauciucuri cu profil sport (masina un VW Golf mk3..imi cer scuze stiu ca o sa fiu injurat ca iar se discuta de Golf 3 pe DaciaClub dar macar e on-topic cu cauciucurile:D)...masina s`a tinut bine(mai bine decat ma asteptam..conducea un prieten)...a iesit taras de pa asfalt, a inghitit un sant si la iesire din el o tufa cat masina.dupa care, cocotata jumate pe pamant si inclinata aprox. 45 grade spre partea stanga, a facut putin buf de un "copacel"(1-1.5 m diametru)....Ca daune materiale se inregistreaza doar: prelungire bara fata rupta, bara fata si numar indoite bine, capota zgariata bine si putin indoita, scut(de plastic) spart bine + bonus, un cloncanit la roata din dreapta fata(cu toate ca masina nu avea rotile virate deloc de cand a iesit de pe asfalt si pana s`a oprit)...Eu si acel prieten putin speriati(+ un cap dat bine de geamul lateral amndoi la intrarea in sant) si iubita lui speriata rau de tot si atat...In caz ca trece cineva pe acel drum zilele astea si gaseste ceva pe acolo(din Poiana la coborat in primi 2-3km s`a intamplat) il rog sa anunte..noi nu am vazut sa lipseasca mai multe piese de la masina..O noapte buna va doresc si aveti mare grija, cauciucurile bune si cat mai "tinere" pot face diferenta.....Imi cer scuze inca odata pt off-topic biggrin.gif
mafiozzo
Inca putin si se aproprie data cu pricina.1 Noiembrie, nu stiu cata zapada a fi cata nu, dar cred ca toti stiti ce nebunie e in fiecare an odata cu caderea primilor fulgi.Cei care au rezervate din anii trecuti scapa mai ieftin, cine nu.... eu deja m-as fi apucat sa imi achizitionez:P Bafta la gasit.cel mai ok ar fi daca v-ati lua alte 4 jante tabla aliaj ce ar fi, si nu m-ai tot consumati in fiecare an schimba gumele echilibreaza etc.
Maskatu
Exact asta am facut eu. In bucuresti demontat, etansat, valvat, echilibrat si montat la loc pentru 4 anvelope, ajunge la 90-100 lei.

Faci treaba asta de 2 ori pe an, adica la inceputul iernii si la sfarsitul ei, si deja ajungi la 200. Cu banii astia cumperi 4 jante sh, si a doua iarna deja se amortizeaza.

Plus ca ti le poti inlocui singur, nu mai trebuie sa stai la coada la vulcanizare. Imi aduc aminte ca anul trecut, cam in perioada 15 oct-15 nov era jale la vulcanizari. Cel putin 2-3 masini la coada langa fiecare vulcanizare.

Si data de 1 nov nu mai inseamna nimic. Legea este si acum valabila. Daca azi pleci sa zicem la balea lac si te ia garcea, iti poate da amenda. Anul trecut a fost cu 1 nov pentru ca de atunci intra in vigoare. Daca vrei poti lua 1 nov ca si o data cand practic chiar ar putea ninge, cel putin la munte.

Victoras2001
QUOTE(gabriel.bv @ 4 Oct 2012, 00:30)
Salut..nu va jucati cu cauciucurile...
*


Prietene, problema ta e viteza neadaptata la conditiile de trafic si probabil gandul ca ai scula de masina care te scoate din kkt. Cauciucurile sunt pe ultimul loc in ecuatia asta.


PS. Voua nu vi se pare neadecvat locul in care e deschis topicul asta? L-am cautat intai la cafenea, apoi la diverse pana mi-a venit rau. Nici prin cap nu mi-a trecut ca-i deschis la "Piese auto - Dacia SuperNova". Nu vrea nimeni sa-l mute unde ii e locul? E vorba despre anvelope de iarna pentru toate tipurile de masini, nu doar pentru super nova.
CGDBZ
@gabriel.bv asculta ce zice @Victoras2001 ca zice bine.
Maskatu
Drumul ala dintre rasnov si poiana e destul de tricky. In sensul ca unele curbe sunt foarte stranse si nu pot fi luate cu 50 doar daca este uscat pe jos si ai te cheama titi aur. Nu de alta dar sunt viraje de 180 grade.

6 Oct 2012, 14:03:
Debica frigo directional, 165_70_r13,173 lei bucata acum in cora lujerului. dot 3212
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.