Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: anvelope iarna
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Danut 88
Si eu le-am montat, sa scap de grija. Barum Polaris3 pe fata noi si Debica Frigo directional de acum vreo doi ani pe spate. Barum-urile pe ploaie sunt ok, sa vedem si pe zapada cum sunt.
spielbergl
@sir andrew. Tu zici ca gumele de vara sunt bune si iarna, si ca marketingul spala creiei. Sunt de acord cu tine. Numai ca dupa aceea te contrazici "Sa nu mai zic la orele pranzului ajungand si la 18-20 grade in unele zone. Sa vezi aderenta la orele alea cu anvelope din guma de mestecat." De ce nu sunt bune gumele de iarna si vara? Eu am mers cu ele toata vara nici vorba de lipsa de aderenta sau de uzura exagerata. Astea sunt valabile pt. piloti care merg tot timpul la limita aderentei si se uita la cronometru ce timp scoti pe turul de circuit.
shake
QUOTE(Maskatu @ 1 Nov 2012, 14:31)
@sir andrew. eu am mers 4 ani cu gume de vara pe yimp de iarna si nu am avut probleme. Abea iarna trecuta am luat gume de iarna din cauza legii. Nu trebuie sa reactionezi in felul asta ca nu suntem toti picati din pom. Eu pe spate am ramas cu gumele de iarna tot anul si uzura nu a fost de nici 1mm. Pe fata le pun cand ziua nu vor fi mai mult de 10 grade.

@shake. cauta in cora, carrefour,real, aveau la 170 debica frigo
*



daca tu crezi ca eu dau 170 ron / bucata pe DEBICA din carefura, promit ca vin la intalniri pe JOS nici macar cu transportu in comun.
Maskatu
Eu am dat 240 anul trecut in noiembrie. Matale cat ai vrea sa dai?
b 45 bwy
am vazut cu 150 la real pallady,dar nu debica,altceva.

2 Nov 2012, 15:46:
Cred ca merita sacrificiul sa iei 2.
Maskatu
La 150 erau probabil chinezarii sau resapate.
b 45 bwy
nu erau reesapate,probabil chinezarii,dar la banii astia daca tin 2 ierni e ok
Maskatu
La banii astia mai pui 30 lei, cumperi debica si te tin mult si bine.
fuzzzy
Gasesti Debica de iarna la cam ~155 lei... noi...
Maskatu
Gasesti dar oare sunt pe stoc?
fuzzzy
Pentru mine aveau pe stoc 3 modele de anvelope de iarna sub 200 lei... ma gandesc ca e posibil sa aibe pe stoc...
MADendY
sa intram si noi in legalitate: firestone winterhawk pe fata
[attachmentid=1627847794]

contiwintercontact pe spate
[attachmentid=1627847795]
au fost 280 de lei toate 4 cu montaj si echilibrat inclus. jentile le am de anul trecut ,sunt de passat din 80 si polo(cred), acuma cele de vara asteapta cuminti primavara [attachmentid=1627847797]
prima inpresie sunt zgomotoase si se misca mai usor volanu sau poate mi se pare, in rest nu simt diferenta fata de anvelope de vara. asteptam temperaturile negative.
sper sa ma tina macar 2 ierni astea ca mai mult nu cred ca tin masina sleep.gif
Iulikk
QUOTE(MADendY @ 2 Nov 2012, 18:16)
sper sa ma tina macar 2 ierni astea ca mai mult nu cred ca tine masina  sleep.gif
*



Te-am corectat eu, tinand cont de halul in care arata aripa spate...
Maskatu
QUOTE(Iulikk @ 2 Nov 2012, 21:21)
Te-am corectat eu, tinand cont de halul in care arata a fost reparata aripa spate...
*


Te-am corectat si eu. biggrin.gif
Maskatu
Auchan militari.

<span class='edit'>4 Nov 2012, 16:22:</span>
Auchan militari.
fuzzzy
QUOTE(Maskatu @ 4 Nov 2012, 16:21)
Auchan militari.

<span class='edit'>4 Nov 2012, 16:22:</span>
Auchan militari.


This post has been edited busit by Maskatu
*



biggrin.gif
MADendY
pai o fost o gaura pe acolo pe undeva radmasa.gif
Maskatu
scz eram pe 3g. am rere...editat
Maskatu
Temperaturile maxime in zonele muntoase sunt de 7-8 grade, iar minimele de minus ceva... probabil ca intr-o saptamana vor ajunge si in bucuresti sa fie asemanatoare. Drept urmare vremea va impune sosoni de iarna. Daca nu din pricina zapezii, cel putin din cauza temperaturilor.

Da stiu, sunteti multi care ati mers si pe zapada de 3 metri cu gume de vara cu profil de minus 3 mm si v-ati descurcat cu brio, dar daca tot avem gume de iarna in "beci" de ce sa nu le punem?
fuzzzy
Eu le am deja puse, dar doar fiindca am avut drum prin zone ceva mai "racoroase" si circul si noaptea, cand chiar s-a facut frig... azi noapte de exemplu la marginile orasului era ceata grava si temperatura destul de mica... ziua e relativ ok insa de cu seara pana dimineata e destul de frig, deci se impun anvelopele de iarna...
Maskatu
La stilul tau de condus, ai nevoie de aderenta seriosa. biggrin.gif Aderenta pe care la 2...3 grade cate au fost de dimineata, nu ti-o poate oferi o guma de vara.
Adrianthebest
Azi mi-am montat cauciucuri de iarna pe fata Michelin alpin XI au fost 260ron 2 bucati montate si echilibrate sunt sh dar au profil de cel putin 6mm deci sunt aproape noi.Nu prea ma pricep dar stiu ca Michelin sunt cauciucuri bune.Pareri?Mai trebuie sa imi iau pe spate dar nu prea am mai gasit.Am acasa unul Semperit de iarna dar nu ii gasesc pereche pe nicaieri oare daca iau alta firma si pun pe spate un Semperit si altul apropiat ca profil are ceva?Am gasit undeva 165/70/R13C care este diferenta intre acestea cu C si celelalte?Va multumesc
solenza zaz
C sunt pentru dube si autoutilitare sa tine greutate ,nu sunt pt autoturisme nu incerca sa pui asa ceva pe masina ca distrugi articulatia sunt foarte rigide
Adrianthebest
Am inteles multumesc mult oricum era vorba sa pun pe spate.Pareri despre cele michelin?
solenza zaz
michelin sunt cele mai bune anvelope
cnada
Am și eu nevoie de un sfat!
Tot caut anvelope de iarnă și sunt pus în fața următoarelor variante:
1. 4 jante plus 4 cauciucuri sh uzura acceptabila (jante de cielo pe 13)- 400 ron
2. 4 cauciucuri all-season debica noi (scutit astfel de problema jantelor respectiv montat demontat la primavara)- 600 ron
3. Cauciucuri de la depozit anvelope sh -cca 250 ron
Nu circul prea des cu masina tocmai de aceea nu vreau sa investesc prea mult si in plus ma gandesc sa o vand peste ceva vreme..! tongue.gif
CGDBZ
Varianta 2.
fuzzzy
Eu zic de varianta 1. Personal nu am incredere in gumele all-season. Nu-s bune nici iarna nici vara si le uzezi mai repede decat daca ai avea 2 seturi vara-iarna.
Maskatu
All season nu. Esti legal datorita m+s-ului dar nu vei excela cu ele nici vara nici iarna.

Acum depinde. Daca vrei sa o mariti si iarna nu faci mai mult de 1000-2000 km, mergi pe all season.

Personal as merge pe varianta 1. In felul asta nu vei avea probleme iarna, iar la primavara pui la loc gumele ce le ai acum care banuiesc ca sunt de vara.
Adrianthebest
Am vazut aseara in carrefour brasov debica directional la 159ron/bucata cred ca este un pret ok pentru cine inca isi mai cauta.Am vazut niste sh-uri care nu au dotul inscriptionat pe ele stie cineva motivul?are ceva daca pe spate pun unul de un fel si unul de alt fel?va multumesc
cnada
Merci!..Sincer stau în dubii, sa o vand ori ba, nu ma gandesc decat ca am bagat o suma considerabila anul acesta in piese!
Apropo de anvelope sh..mai deunăzi am auzit pe cineva ca a cumparat anvelope sh si una a plesnit la montare asa ca ..loterie!! coolspeak.gif
kikked
QUOTE(Adrianthebest @ 1 Dec 2012, 20:33)
Azi mi-am montat cauciucuri de iarna pe fata Michelin alpin XI au fost 260ron 2 bucati montate si echilibrate sunt sh dar au profil de cel putin 6mm deci sunt aproape noi.Nu prea ma pricep dar stiu ca Michelin sunt cauciucuri bune.Pareri?Mai trebuie sa imi iau pe spate dar nu prea am mai gasit.Am acasa unul Semperit de iarna dar nu ii gasesc pereche pe nicaieri oare daca iau alta firma si pun pe spate un Semperit si altul apropiat ca profil are ceva?Am gasit undeva 165/70/R13C care este diferenta intre acestea cu  C si celelalte?Va multumesc
*


Asta o fi ARGON? radmasa.gif
Maskatu
Daca le-a luat de la rude prieteni cunostinte, este posibil... daca sunt de la vreun centru, slabe sanse. Si inca ceva, daca va spune vanzatorul "are cel putin x mm profil" nu il credeti pe cuvant. Masurati si voi cu mana voastra sa fiti siguri.
Marty
QUOTE(Adrianthebest @ 1 Dec 2012, 20:33)
Mai trebuie sa imi iau pe spate
*

Recomand niste pene...
lirutza
QUOTE(cnada @ 4 Dec 2012, 09:59)
Am și eu nevoie de un sfat!
Tot caut anvelope de iarnă și sunt pus în fața următoarelor variante:
1. 4 jante plus 4 cauciucuri sh uzura acceptabila (jante de cielo pe 13)- 400 ron
2. 4 cauciucuri all-season debica noi (scutit astfel de problema jantelor respectiv montat demontat la primavara)- 600 ron
3. Cauciucuri de la depozit anvelope sh -cca 250 ron
Nu circul prea des cu masina tocmai de aceea nu vreau sa investesc prea mult si in plus ma gandesc sa o vand peste ceva vreme..! tongue.gif
*


1. Daca au uzura acceptabila, dar sunt fabricate in 2003 - nu recomand
2. Am avut pe masina Debica Navigator all season - se uzeaza cam repede, deficitare la franare pe umed, au facut galme. Erau acceptabile la mers prin zapada.
3. La fel ca la 1

Recomandarea mea este sa-ti iei 4 cauciucuri de iarna noi + optional 4 jante de tabla sh (de ex, eu am luat cu 100 lei / 4 buc)
Maskatu
Eu nu am gasit janta sub 40 bucata. smile.gif
Eu Alex
QUOTE(Maskatu @ 6 Dec 2012, 09:59)
Eu nu am gasit janta sub 40 bucata. smile.gif
*



Iti dau eu cu 35?
Maskatu
Vorbim. dry.gif
Eu Alex
stii cum sa ma gasesti wink.gif
Adrianthebest
nu stiu ce a vrut kikked sa spuna cum ca as fi argon.
Maskatu:nu ma iau dupa spusele vanzatorului dar sunt aproape noi si le-am luat de la o vulcanizare dar il cunosc pe patron si daca am vre-o problema cu ele ma duk i le pun de gat pentru ca m-a asigurat ca sunt foarte bune.
puiu82
QUOTE(cnada @ 4 Dec 2012, 10:59)
Am și eu nevoie de un sfat!
Tot caut anvelope de iarnă și sunt pus în fața următoarelor variante:
1. 4 jante plus 4 cauciucuri sh uzura acceptabila (jante de cielo pe 13)- 400 ron
2. 4 cauciucuri all-season debica noi (scutit astfel de problema jantelor respectiv montat demontat la primavara)- 600 ron
3. Cauciucuri de la depozit anvelope sh -cca 250 ron
Nu circul prea des cu masina tocmai de aceea nu vreau sa investesc prea mult si in plus ma gandesc sa o vand peste ceva vreme..! tongue.gif
*



1.Exclus.......din ce stiu eu nu merg jantele de cielo pe dsn......din cauza gaurii de centrare.....
2.In conditiile date,cel mai bun raport pret-calitate.
3.Acceptabil......dar cu mare atentie pe ce dai banii.
Bafta!
cnada
Sigur nu se potrivesc jantele de cielo pe supernova, nu de alta dar am prins o oferta buna cu 400 ron jante plus cauciucuri si ma bate gandul sa le cumpar (cauciucurile sunt super bune)!
Daca trebuie ceva modificat la janta sa-mi spuneti si ce in eventualitatea in care stie careva si...multumesc!!
mafiozzo
Eu am avut pe supernova jante de cielo, si se potriveau.
cnada
Am mai cautat prin postari mai vechi referitoare la problema aceasta si unii zic ca merg altii ca nu, ca trebuie modificate, alezate si mai stiu eu ce tocmai de aceea am zis sa mai intreb iarasi ca sa nu fac vreo stupizenie, nu de alta dar nu ma dau banii afara din casa!
Maskatu
Mergi la nenea ce le vinde si compara distanta dintrw prezoane, respectiv gaura de centrare. In mod normal ai stantate pe jante niste informatii...
cnada
Dap..stiu, dar problema este ca locuieste la 50 km de mine si trebuie sa fiu oarecum sigur...!
Victoras2001
QUOTE(Marty @ 6 Dec 2012, 07:59)
Recomand niste pene...
*


... siciliene al forno. 38.gif

Off topic.
Aveti grija mare cu caucioacele cumparate in fuga de la vulcanizari. Si-a luat un prieten intr-o seara, in timp ce venea spre mine. L-a incantat faptul ca erau pirelli. Dimineata, cand m-am uitat mai bine la ele, doua mi s-au parut cam invechite. Cum n-aveau DOT-ul pe exterior, m-am bagat sub masina. Erau facute-n '99. Cand a auzit asta sa moara, nu alta. Daca ar fi stiut desteptul faza cu DOT-ul, nu-si mai lua teapa.
Ca sa nu mai zic ca jegosii ii pusesera unu d-asta pe fata.
nikuniku
si cat a dat pe bucata???
shake
in nici un caz cat ceri tu pe ale tale.
nikuniku
shake ale mele sau dat cu jante cu tot,si acum sa trezit un vecin ca vrea si el anvelope de iarna,cand iam zis de ale mele,a zis ca mai este pana ninge
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.