Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: anvelope iarna
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
vad_sunete
Salut,

Se apropie momentul sa schimb anvelopele de iarna vechi cu altele noi. Macar pe fata sa pun 2 noi, iar pe spate sa las 2 din cele mai vechi care arata mai bine. As dori ceva recomandari in privinta marcilor. Am avut pana acum 4 cauciucuri de iarna Dayton (le luase fratemiu la oferta de prin Carrefour). Desi nu e o marca cunoscuta si-au facut treaba foarte bine, niciodata neramanand inzapezit pe undeva (chiar pe strazi pe unde nu intrase plugul) si se opreau destul de bine la franari pe zapada. Am gasit acum niste cauciucuri First Stop se numesc. A auzit cineva de ele sau a folosit cineva? Precizez ca iarna merg 95%din timp prin oras si sunt cel mai cuminte sofer cand vine vorba de vreme rea.
Nu ma intereseaza mega firme sau mai stiu eu ce ca nu ma duc la curse. Dimensiunea celor care sunt pe masina e 165/70 r13, dar in cautarile de pe net sunt cam putine cauciucuri. Mai des am gasit 175/70 r13.
Am gasit pe net unele Kleber la vreo 180, First Stop pe la 160, Tigar 167..

Apropo, credeti ca dupa noua lege ar fi vreo problema sa am 2 cauciucuri noi si 2 mai vechi pe masina?


Multumesc
fuzzzy
2 vechi, 2 noi, atata timp cat sunt de iarna si au ceva carne pe ele (nu mai retin daca au scris in lege exact cat sa mai aibe - exceptand semnul de uzura din fabrica de pe orice anvelopa) sunt ok.

Dayton chiar sunt foarte ok, insa parca mai degraba Tigar decat First Stop. Acum depinzand de preferinte, First Stop vad ca-s branduite de Bridgestone, deci tu decizi.

Inca ceva: daca vrei anvelopa de iarna fara alte pretentii, e de ajuns o anvelopa de iarna. Vrei aderenta mai mare pe zapada/ asfalt/ gheata, te uiti dupa ceva mai scump si capabilitati mai mari.
vad_sunete
nu mai stiu pe care forum citisem de first stop ca sunt bunicele si acelasi lucru cu branduirea. imi trebuie sa aiba ceva aderenta pe zapada ca daca e gheata numai alea cu cuie ma mai salveaza biggrin.gif
fuzzzy
Cu branduirea e ok, eu am avut pe fata vreo 2 ani niste Kormoranuri branduite de Michelin parca, si s-au comportat excelent, insa s-au uzat relativ repede.
djasu82
La a mea pentru a nu mai avea treaba vrodata cu politia si drumuari am echiapt-o cu debica navigator 2 m+s , ploaie zapada .
vad_sunete
din cautarile pe google debica navigator 2 sunt all seasons. asa este? ai trecut vreo iarna cu ele? cum sunt?
Iulikk
Nu-s bune nici iarna, nici vara. Pe asfalt ud zici ca mergi cu sania 04.gif .
vad_sunete
asa am auzit si eu dar na..poate poate
lenafnafets
Eu am debica navigator allseason de 3 ani si merg foarte bine.
spielbergl
Eu pe fata am Uniroyal MS Plus 5, pe spate Kumho I'zen XW KW17. Inca nu stiu cum sunt, va fi prima iarna cu ele. Arata bine.
G I M
Si eu am avut debica navigator 2 pe fata, am mers 3 ani cu ele si vara si iarna si n-am avut nici cea mai mica problema cu ele.
djasu82
Nu am avut probleme pe ploaie sau zapada nici la franari ... pentru sn sunt ok ...
vad_sunete
hmmm interesant ce spuneti despre cauciucurile all seasons. ma tenteaza sa incerc
fnp
Din ce am avut eu:

Debica Navigator pe Dacia veche: OK in primul an, dupa un an au mai scazut performantele, in special pe asfalt ud. Cred ca sunt cele mai bune in gama lor de pret. Per ansamblu totusi slabute.

Dunlop SP4All Seasons: F. bune iarna, vara cam aluneca pe asfalt ud&uscat, nu asa mult ca Navigator.

Goodyear Vector 5+: le am de anul trecut, mai slabute decat Dunlop pe zapada dar bune pe asfalt, un pic mai bune decat Passio pe care le-am avut din fabrica.

Goodyear Vector 4 Seasons: am o pereche pe fata de 2 luni; impecabile pe asfalt; pe zapada conform specificatiilor sunt cam tot ca si Vector 5.


vad_sunete
in cartea masinii ce scrie la dimensiuni? nu o am acum la mine. eu pe masina am 165/70/r13, ar fi vreo problema sa pun 175/70/r13? vad ca dimensiunea asta e mai raspandita decat 165/70. multumesc

am mai gasit pe net astea http://www.anvelopejantepromotii.ro/anvelo...i.php?cod=10355
fuzzzy
Singura problema este de ordin legal fiindca in cartea masinii dimensiunea anvelopelor este de 165/70/r13.
vad_sunete
ma gandeam eu ca asta e dimensiunea. atunci cautam 165. la dimensiunea asta numai tigar si first stop am gasit sa fie mai de doamne ajuta si un pret ok

LE: am gasit si debica http://www.anvelope-jante-auto.ro/anvelope...ine-pneuri.html

imi poate spune cineva care ar fi diferenta dintre frigo directional si frigo 2?
djasu82
la mine s-a comportat ok indiferent de vreme , in pneuri am avut 1,9 iarna iar vara 2,2 si a fost ok pe ploaie cu navigatoarele m+s. Mi se parea prea mare investitia doar pe cauciuce de iarna.
Maskatu
4 x cele mai ieftine anvelope de iarna de pe piata (noi) => ~165 lei x 4 = 660 roni + mutat pe jantele actuale + echilibrare... probabil undeva la 750 roni, sau si mai scump daca se alege variante cu alt set de jante separate.
vad_sunete
pana la urma cred ca o sa raman la debica frigo directional x 2 bucati ca cele vechi de iarna mai au ceva carne pentru spate. debica frigo directional le-am gasit la 170 de lei.
BoR
QUOTE(Maskatu @ 26 Sep 2011, 23:14)
4 x cele mai ieftine anvelope de iarna de pe piata (noi) => ~165 lei x 4 = 660 roni + mutat pe jantele actuale + echilibrare... probabil undeva la 750 roni, sau si mai scump daca se alege variante cu alt set de jante separate.
*


Am gasit si la 155ron/buc Tigar si First Stop(cele mai ieftine) cu montaj inclus.
cata82
Mi-am luat azi din vitan 4 bucati debica navigator ( all season ) 165/70/r13 cu 180 ron bucata.
Am avut timp de trei ani ( 35.000 km ) aceste anvelope si am fost foarte multumit de ele , au aderenta si pe ploaie, zapada, polei asta contrar celor spuse anterior. Pe o scara de la 1 la 10, le dau 9.
P.S. : In trei ani am avut o singura pana, iarna trecuta.
Maskatu
QUOTE(BoR @ 27 Sep 2011, 19:25)
Am gasit si la 155ron/buc Tigar si First Stop(cele mai ieftine) cu montaj inclus.
*


profil de iarna? huh.gif

@ cata: intr-adevar sunt cauciucuri destul de bune insa iarna nu compari all season-ul cu cele dedicate acestui anotimp? Asta iarna faceam carare pe strada cu un logan care era echipat cu gume de iarna. Cei ce nu aveau gume de iarna, patinau in ultimul hal.
BoR
Da,profil de iarna. smile.gif . In Buzau.
vad_sunete
e posibil sa fie pentru ca in provincie sunt preturi mai mici un pic. asta din experienta mea o zic. am fost prin carrefour zilele trecute si am gasit cauciucurile pe care le am pe masina acum, cumparate tot de la ei acum 3 ani toate 4 cu 450 lei cu tot cu montaj si echilibrat. acum e 200 unu singur:D
fnp
QUOTE(Maskatu @ 27 Sep 2011, 21:22)
profil de iarnahuh.gif

@ cata: intr-adevar sunt cauciucuri destul de bune insa iarna nu compari all season-ul cu cele dedicate acestui anotimp? Asta iarna faceam carare pe strada cu un logan care era echipat cu gume de iarna. Cei ce nu aveau gume de iarna, patinau in ultimul hal.
*



Indiscutabil pe zapada un cauciuc de iarna, chiar si cel mai eftin, se comporta foarte bine.

Problema este ca noi locuim in Romania, deci majoritatea dintre noi mergem iarna pe asfalt curatat de zapada.

Iar pe asfalt cauciucurile de iarna sunt cam praf, mai ales la temperaturi pozitive.


http://global.hankooktire.com/Tech/h730_test_8.pdf
cata82
QUOTE(Maskatu @ 27 Sep 2011, 21:22)
profil de iarnahuh.gif

@ cata: intr-adevar sunt cauciucuri destul de bune insa iarna nu compari all season-ul cu cele dedicate acestui anotimp? Asta iarna faceam carare pe strada cu un logan care era echipat cu gume de iarna. Cei ce nu aveau gume de iarna, patinau in ultimul hal.
*



Maskatule, acum depinde si de stilul de condus al fiecaruia.
Imi amintesc iarna trecuta cand m-am intors de la soacra-mea - Rosiori de Vede, era o zapada ca-n povesti si eu mergeam spre Bucuresti cu 70 km/h si asta fara derapaje, masina era stabila.
Din punctul meu de vedere sunt niste anvelope foarte bune pentru toate anotimpurile si cat de cat accesibile ca pret.
vad_sunete
am mai gasit un site care e f ieftin. http://www.anvelonet.ro/cautaredupadimensi...nvelopadeiarna/

debica directional pe care am pus ochii sunt mai ieftine decat am gasit peste tot, cred ca am sa raman la ei. din cate am cautat despre ei, am inteles ca le aduc de prin ungaria (firma e din harghita deci...) si dureaza cam 3-4 zile pana ajung cand nu au pe stoc. ce parere aveti? ar mai fi barum despre care iarasi am auzit de bine.
conteaza mult anul in care au fost fabricate?

LE: se pare ca debica nu mai au pe site, urmatoarele ar fi barum polaris 3. ceva pareri?
djasu82
eu de 4 ani am pe sn navigatoare ... acum 3 ani am fost tocmai la valcea ... iarna la greu drumul era nasol mai ales pe dealu negru cu 40 la ora iar pe alte portiuni plate dar pline de zapada 60-70 la ora.
Anvelopele m+s adica noroi + zapada sunt facute in special pentru aderenta mai buna la zapada de aceea a crescut pretul acuma la m+s fiindca astea se cauta !
Frigo au pret de 160 de lei ... dar cum la noi zapada dureaza doua 3 zile si dispare de pe drum ... si restu ramane noroi.... de aici trag concluzia ca pentru sn sunt bune navigatoarele.
vad_sunete
frigo directional nu?
djasu82
daca mai ai doua pe spate de aceeasi marca si iti mei trebuiesc doua noi le poti cumpara ... Legea spune ca nu trebuie sa ai o pereche de cauciuce de iarna de o firma si alta pereche de iarna de alta firma ... cica trebuie masina echipata cu 4 cauciuce de aceeasi firma .
Trebuie sa fie M+S sau de iarna .
vad_sunete
eu am pe masina acum dayton. vrei sa spui ca nu pot avea 2 dayton si 2 alta marca???
bogdanel88
nu e adevarat....poti sa ai pe fata de aceeasi firma neaparat si pe spate altele 2 de aceeasi firma....pot fi si 2 cate 2, doar sa nu fie desperecheate...un cauciuc pe stanga de un fel si pe dreapta de alt fel...sau toate 4 de aceeasi firma....deci sunt 3 conditii:
1. cauciucuri de iarna sau allseason
2.toate 4 de aceeasi firma
3.sau pe fata aceleasi cauciucuri si pe spate pot fi diferite de cele de pe fata, dar si ele sa fie in pereche
vad_sunete
m-am linistit. daytonurile vechi vor fi pe spate, iar cele noi pe fata. apropo unde pot gasi legea integral pe internet ? ca numai articole de la ziare gasesc. multumesc
fuzzzy
QUOTE(djasu82 @ 29 Sep 2011, 17:40)
iarna la greu drumul era nasol mai ales pe dealu negru cu 40 la ora iar pe  alte portiuni plate dar pline de zapada 60-70 la ora.
*



Sa le fi zis asta soferilor de pe Transmixt sau Dacos...
george_scala_2004
QUOTE(vad_sunete @ 29 Sep 2011, 18:43)
m-am linistit. daytonurile vechi vor fi pe spate, iar cele noi pe fata. apropo unde pot gasi legea integral pe internet ? ca numai articole de la ziare gasesc. multumesc
*



salut,

ia vezi aici:

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.pr...cam=2&idp=11985
vad_sunete
george, mersi. se pare ca nu scrie nicaieri ca trebuie sa fie aceeasi firma cauciucurile.
Maskatu
Era culmea, sa reglementeze detinerea a 4 cauciucuri acelasi producator.
george_scala_2004
nu. asa este. cauciucurile trebuie sa fie doar de iarna. atit. pot fi de la 1 pina la 4 firme...sa aiba profilul de iarna si sa fie marcate corespunzator.
vad_sunete
multumesc pentru raspunsuri. atunci, nu mai ramane decat sa ma hotarasc la marca. debica sau barum. la cei la care am pus linkul mai devreme mi se par dubios de ieftine. le-am dat un email sa imi spuna in ce an sunt fabricate si mi-au zis ca nu stiu ca nu au depozit in romania si ca oricum am 2 ani garantie. dar parca nu ma incalzeste sa stiu ca sunt fabricate acu 5 ani, desi ma indoiesc. din ce am aflat despre ei, au magazin on line in romania, dar depozit si restul in ungaria si de acolo le livreaza in ro.
george_scala_2004
de la ei am luat si eu acum anvelopele de iarna. facut comanda, dat adresa si in 2 sau 3 zile eramasina la poarta cu toate actele: factura, chitanta, certificat de garantie. anvelopele nu sint vechi. in cel mai rau caz pot fi de la sfirsitul anului anterior sau inceputul anului curent...

succes,
vad_sunete
de la anvelonet.ro ai luat? atunci comand si eu. nu ma asteptam sa gasesc pe cineva care a cumparat de la ei biggrin.gif
BoR
QUOTE(vad_sunete @ 30 Sep 2011, 10:29)
multumesc pentru raspunsuri. atunci, nu mai ramane decat sa ma hotarasc la marca. debica sau barum. la cei la care am pus linkul mai devreme mi se par dubios de ieftine. le-am dat un email sa imi spuna in ce an sunt fabricate si mi-au zis ca nu stiu ca nu au depozit in romania si ca oricum am 2 ani garantie. dar parca nu ma incalzeste sa stiu ca sunt fabricate acu 5 ani, desi ma indoiesc. din ce am aflat despre ei, au magazin on line in romania, dar depozit si restul in ungaria si de acolo le livreaza in ro.
*


Si eu ma gandeam sa iau Barum,insa sunt ''made in Romania''.Cele originale se fabrica in Cehia sau Slovacia. Daca nu te deranjeaza acest aspect,cred ca sunt ok.
Pe mine personal ma tenteaza si Matador MP52(~160ron),deoarece originalele de vara de la aceeasi firma s-au comportat foarte bine.
vad_sunete
am fost la un service de roti si debica nu mai aveau deloc, la nici un punct de lucru din tara. mi-au recomandat insa tigar la 182 de lei bucata. cum sunt tigar? ma intereseaza sa nu ma trezesc cu galme dupa prima iarna.
iulian.bisty
Eu mi-am luat anvelope Debica iarna de la sh 4 X 80 lei =320 lei montaj + echilibrat moaca
cred ca ma vor cel putin 2 ierni
Eu mi le-am montat pe jantele de otel ca le-am pastrat , cele de aluminiu le am cu caucucuri da vara.
Cred ca am facut afacere buna cel putin scap de politie.
jagoman
vad: Eu am avut pe masina personala Debica Frigo Directional. Iernile 2007/2008, 2008/2009, 2009/2010 si 2010/2011 din octombrie pana in Ianuarie.

Deci 3,5 sezoane cu aprox. 50.000 km de iarna. Primele 2 le-am schimbat ca erau mai tocite, si nu le-am mai pus in iarna 2010/2011. Din motive financiare am pus atunci 2 SH.

In Ianuarie am schimbat si celelate doua, s-a deformat suprafata de rulare, adevarat ca inainte am luat cu ambele roti niste gropi mari. Verdictul era ca s-au rupt firele din suprafata de rulare din cauza gropilor de peste 3 ierni. Am indoit de mai multe ori si jantele. De urgenta am gasit la vulcanizare doar 2 SH. Si asa am terminat sezonul 2010/2011.

S-au comportat extraordinar pe zapada, pe ud. Dar nu trebuie confundate cu Frigo2. Caci sunt diferite. La testele ADAC cele Frigo2 au iesit foarte slabe, cele Frigo Directional au iesit bune, adica ce merita cumparate.

Anul asta n-am gasit Frigo Directional la marimea ce-mi era necesara si n-am luat Frigo2. M-am reorientat catre Hankook I*cept RS, le-am gasit la pret foarte bun.

Ca si pret va recomand sa cautati la magazine/vulcanizari. De ex. ce am luat eu acum, pe net era intre 240-280 RON bucata. Eu le-am cumparat cu 195 RON pana la urma inclusiv montaj, echilibrat. DOT 3611.

Dupa experienta noi/sh, pentru cauciucuri de iarna, recomand NOI. Sau daca sunt SH sa nu fie mai vechi de 2 ani si profil sa fie de cel putin 10 mm. Altfel veti cumpara in fiecare sezon alt SH si pana la urma nu va fi nici o afecere per total, adica nu veti iesi mai bine la buzunar. Nu uitati ca la cauciucurile de iarna profilul minim, la care trebuie schimbate este de 4-5 mm. Adica se pare ca au "carne" totusi nu mai asigura performanta necesara.
mike1410
Eu am optat pentru pirelli m+s noi noute luate in vara de prin jermania abea astept sa vad ce e de capu lor.

iarna trecuta am folosit kormoran care si-au facut treaba cu succes dar mi-am montat jenti pe 14" si nu le mai pot folosi si iarna aceasta.

oricum daca e vremea calda si in noiembrie prefer sa merg cu ratb decat sa arunc cauciucurile la gunoi in ianuarie.
vad_sunete
@jagoman mersi pentru rapunsuri. chiar voiam sa stiu o parere despre debica frigo directional. daca nu voi lua marca asta voi lua tigar. m-am uitat la skoda lu fratemiu si are tigar pe ea. si din cate imi aduc aminte de asta iarna s-au comportat foarte bine. nu am avut senzatia de nesiguranta cat timp am condus-o
vad_sunete
info noi. mi-am adus aminte ca am o cunostinta pe la politia rutiera cu o functie mai inalta si l-am sunat sa ma lamureasca cu legea curului.

mi-a zis ca politia te arde daca e zapada, gheata sau polei pe jos si incurci circulatia sau ai provocat un accident din cauza ca nu esti echipat corespunzator. daca afara e uscat si nu a nins, nu a inghetat pe jos etc nu trebuie sa ai neaparat cauciucuri de iarna. dar ca e bine sa ai de iarna ca sa nu dai motive dobitocilor sa se ia de tine.
l-am intrebat si de cum trebuie sa fie cauciucurile, de aceeasi firma etc. si mi-a zis ca trebuie doar sa fie marimea care e scrisa in talon. nu conteaza ca sunt 2 noi, 2 vechi sau mai stiu eu ce.
l-am intrebat si de desenu cu fulgu si creasta de munte. mi-a zis ca e o directiva CE nu stiu care (o gasiti pe net) care reglementeaza treaba asta si ca trebuie sa fie desenat pe cauciuc. mi-am adus aminte ca pe ale mele scrie winter, m+s si parca e desenat un fulg de nea fara creasta de munte si mi-a zis ca sunt bune.

cam asta e ce am putut afla din surse mai sigure
vad_sunete
LE: am gasit ceva interesant despre cauciucurile de iarna. cum banuiam... http://www.gandul.info/financiar/de-ce-nu-...de-vara-8853340
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.