Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PROBLEME - Vopsea
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Probleme tehnice - Dacia Duster
Spirt-UA
Hi all
_____

Рroblema cu vopsea fisuri pe masini
11 oameni au acest defect.

Cum putem fi???
_____

Прошу прощения за возможный повтор.
Уважаемые Одноклубники из Румынии - подскажите пожалуйста нам - Одноклубникам из Украины.

Как вы решили данную проблему с трещиной краски. Данная проблема не одна, у нас уже 11 машин с таким дефектом.

Благодарю за понимание. Спасибо!
klaus
What about guarantee?
If you don't have guarnatee, the problem is because of:
1. Not enough elasticizant additive was added in paint
2. Thickness of the paint is too high
3. Elastic sealants was still wet (not cured enough) when painted.
The real solution for the problem is repainting.
Practical solution: filling the crack with something (paint, clear coat etc)
Spirt-UA
Guarantee on all machines is +
Whether you have such problems???
They were resolved???
We have all the cars still under warranty is another question - what caused this problem?
The question is - whether you have such cases.





vic24
din moment ce afecteaza aproape toate symbolurile, ce te face sa crezi ca s-ar remedia ceva la dacia ? una peste alta, eu cand am avut problema (cam la 1,5 ani de la cumparare) am dat cu vopsea si lac peste fisuri si noul strat nu a mai crapat. posibil, se pare, sa fie masticul de imbinare vopsit inca crud in fabrica...?!
bobo77
Sau caroseria se onduleaza fiind insuficient ranforsata...
vic24
saaaaaaau ! radmasa.gif dar in afara de inestetica, nu par sa afecteze masina. cel putin daca raman la stadiul de fisura, si nu se maresc.
PaulT
Ceva asemanator aici:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3171352

Este putin mai vechi, din octombrie.
virgiliu
Aceeasi problema cu apa in portbagaj am avut-o si eu. S-a rezolvat la service prin etansarea suplimentara cu mastic la balamalele hayonului. A aparut alta problema, mecanicii lui peste au stricat alineamentul haionului si imi atinge bara de protectie.
Iszy
Salut! 4 x 4 dci ohmy.gif
Are cineva solutie tehnica si/sau materiale pentru vopsirea, nichelarea etc. tobei spate si tevii esapament partea din spate care rugineste si arata urit?
jocherjocher
raspuns tarziu dar sa zicem...exista vopsea rezistenta la temperaturi inalte...de ex in industria navala...cauta pe net contactele firmelor axate pe vopsea navala : International Paints, Hempel, Jotun, Chugoku Marine Paints, Sigma Coatings...astea sunt cele mai relevante si toate au astfel de produse...tot ce am intalnit/folosit era pe baza de particule de aluminiu si culoare gri...intreaba-i daca au si alte culori...recipientele au cam 4-5 litri minimum (de verificat cu ei) deci ar trebui sa te mai cuplezi cu alti doritori ca sunt destul de scumpe.
tavi_ro
Pai toba e considerata "consumabila" ? Daca a ruginit in garantie nu se schimba ? La ce e buna garantia aia anticoroziune?
Squirrel
La părțile vopsite. Și doar dacă "se vede dincolo".
tavi_ro
Asa, bun si toba la ce categorie intra? Ca a mea a luat o culoare foarte frumoasa zici ca i-a dat careva foc. Si banuiesc ca o sa rugineasca in curand, sau poate ma insel.
Squirrel
Poți încerca cu garanția…dar am îndoieli referitoare la succesul înlocuirii acesteia pe garanție în lipsa unui defect de fabricație dovedit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.