Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pozitionare termocupla electroventilator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Bracself
Salut va spun, tuturor!
De cativa ani, de cand am montat GPL pe Daciuta mea, am montat si sistemul de ventilare electric al radiatorului. Fie vara, fie iarna, am avut numai cuvinte de lauda! Din punct de vedere conceptual, este o idee foarte buna, numai ca in Romania, intalnim calitatea proasta a componentelor, dar asta este alta discutie.
Probema este ca, mi-a decedat radiatorul si nu se mai merita sa dau 400 Ron pe unul nou cu locas pentru termocupla si nici nu vreau sa-l gauresc pe cel existent. Aveti idee de cum as putea monta termocupla sa citesca corect temperatura?
M-am gandit sa fac o teava filetata, pe care sa montez termocupla si sa a pun pe furtunul de retur a radiatorului!
vladut88
ai 2 solutii ,faci teu si infiletezi termocupla in el ,a 2 solutie care am facuto eu si sunt de fapt am fost foarte multumit ,(am vandut masina) de pe radiatoru vechi incalzesti bucsa filetata si o scoti afara ,si gauresti nou radiator ,cureti zona ,dai cu pasta decapanta si pui cositor si gata ,asta e cea mai buna solutie ,merge doar daca ambele radiatoare sunt de cupru
Bracself
Asa ma gandisem si eu! Varianta doi, cade, am bazin de plastic!
vladut88
ia termocupla in mana si dute la un magazin de instalatii sanitare ,si cumperi un teu de cupru cu exterioru de 30 sau 38 parca e dimensiunea care o gasesti la teu ,furtunu va intra pe el ,si vei gasii sigur si piesa in care infiletezi termocupla si cositoresti pe teu
STORMTROOPER
Puteai sa cauti si tu un pic. Uite aici materializarea sugestiei data de vladut88
http://www.daciaclub.ro/Montarea-unui-elec...4591-s1440.html
Postarea nr. #1451
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.