Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Monarhia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
luck33ro
Incercati sa nu va dati in stamba... smile.gif
marksman
Facem un poll si despre comunism? laugh.gif
Han Solo
eu sustin ideea in sine.

da' pe moment e vehiculata in dulcele stil clasic, e strict o forma fara fond. fara o idee clara de implementare si follow-up, in cativa ani n-o sa ne mai placa nici jucaria asta.

lasand la o parte ca un rege presupune o 'dota' regala etc., chestie care va umfla tarata in egalitaristii damboviteni, cum va arata pe termen mediu si lung succesiunea?

regele mihai are 90 de ani, cat mai multi ani buni, sanatosi si lucizi inainte, insa statistica ne spune ca din pacate ne va lasa orfani curand.

cine e la incalzire? cum se va petrece treaba? care sunt valorile casei regale si nivelul de implicare in viata politica si civila?

ar trebui o optiune intre entuziasmul bovin si scepticismul total.
luck33ro
In ordine vine Principesa Margareta, din ce stiu eu...
@marksnan, fa-l, ca ar fi si ala interesant... happy.gif
radian
As pune pariu ca acest topic n-o sa apuce ziua de maine. Or sa intre "republicanii" cu ghetele murdare si o sa-l joace in picioare...
tony-s
As vrea sa fie monarhie la modul in care e in Anglia sau Spania - doar ca imagine iar deciziile politice sa fie luate de parlament.....m-am saturat de faptul ca romania a fost reprezentata in afara tarii vreo 18 din ultimii 22 de ani de un chior fara nici un fel de demnitate si de un fost comunist.
Han Solo
tony-s, daca tu gasesti vreun alt fel de monarhie in europa, ai o bere de la mine.



LE: insa 'imaginea' aia e mai complexa decat dat din manuta la ziua armatei si primit acreditarile ambasadorilor.
tony-s
Am demonstrat de atatea ori ca putem fi extrem de originali....
luck33ro
Poa sa vina si jandarmii, ma "chish" pe ei smile.gif

<span class='edit'>30 Jan 2012, 10:37:</span>
Din 70 de vizionari doar 10 au votat, restul sunt de la servicii? radmasa.gif
CGB
dac-ar fi sa pot opta ptr monarhie, as face-o. in rest le-am incercat pa toate, asa ca ce plm mai e de pierdut?
iulia_boris
tarile in care mi-as fi dorit sa traiesc sunt alea nordice..cu monarhi in frunte..nu stau sa-mi complic creierii cu politica..e simplu..nivelul alora,din toate punctele de vedere,este ridicat, mult ,peste al multor republici..bine,suedezii ori finlandezii,etc,nu fac plozi in disperare doar pt alocatii..nivelul lor demografic este cam acelasi de peste un deceniu,cel putin,dupa cate stiu eu..de aici se pot trage multe concluzii..
marksman
QUOTE(luck33ro @ 30 Jan 2012, 10:11)

@marksman, fa-l, ca ar fi si ala interesant...  happy.gif
*



done! tongue.gif
Han Solo
QUOTE(iulia_boris @ 30 Jan 2012, 10:44)
tarile in care mi-as fi dorit sa traiesc sunt alea nordice..cu monarhi in frunte..nu stau sa-mi complic creierii cu politica..e simplu..nivelul alora,din toate punctele de vedere,este ridicat, mult ,peste al multor republici..bine,suedezii ori finlandezii,etc,nu fac plozi in disperare doar pt alocatii...
*



ahem... doamna n-ar fi de acord cred...
Filip
QUOTE(iulia_boris @ 30 Jan 2012, 10:44)
tarile in care mi-as fi dorit sa traiesc sunt alea nordice..cu monarhi in frunte..nu stau sa-mi complic creierii cu politica..e simplu..nivelul alora,din toate punctele de vedere,este ridicat, mult ,peste al multor republici..bine,suedezii ori finlandezii,etc,nu fac plozi in disperare doar pt alocatii..nivelul lor demografic este cam acelasi de peste un deceniu,cel putin,dupa cate stiu eu..de aici se pot trage multe concluzii..
*


Bine spus. Ar fi multe de spus dar... spune-i chestia asta omului fara educatie, aflat la marginea societatii. Zice ca ai ceva cu el dup-aia. Lumea isi urmeaza cursul defectuos, indiferent de cat s-ar investi in educatie. D-aia exista oameni care conduc, si oameni care se lasa condusi. De-aia exista oameni exploatati etc.
Markos
Mi-a transmis vijelie ca voteaza si el pentru!

user posted image
Han Solo
nu se pune, ala e cezar. imperialistule mad.gif
iulia_boris
bine,i-am bagat la gramada..finlanda-i republica da' tot au spiritu' ala nordic..norvegia sau danemarca,merge..
Micutzu_BH
corbex
Autopropuneri la tron se accepta?

Margareta n-are drepturi, dupa legea veche. Dar, la cite inovatii ne pretam de 20 de ani, n-ar trebui sa conteze.

Bioane, accepti sa te trec in echipa, ca vicerege?

Nu-i nevoie sa fie pur decorativ, regele ar fi bine sa aibe un minimum de puteri, pe Dimbovita daca esti doar decorativ flegmeaza lumea pe tine. Cum ar fi dizolvarea parlamentului in anumite conditii. Drept de veto legislativ, tot in anumite conditii. Evident, sef al armatei si serviciilor.
luck33ro
Nu mai exista legea aia veche frate Corbexe smile.gif
Han Solo
da, au renuntat la legea salica: http://www.familiaregala.ro/upload/p0002_NormeleRomana.pdf

anexa I, prima in linie la tron e principesa margareta, cum bine puncta luck33ro
BlaueCorsa
Ala e un act intern al Casei, daca nu ma insel dpdv legal s-ar aplica prevederile Constitutiei din 1923 (primogenitura, sex masculin).
luck33ro
QUOTE(radian @ 30 Jan 2012, 10:34)
As pune pariu ca acest topic n-o sa apuce ziua de maine. Or sa intre "republicanii" cu ghetele murdare si o sa-l joace in picioare...
*


Ai putea sa ramai surprins... smile.gif
marksman
QUOTE(Han Solo @ 30 Jan 2012, 13:46)
da, au renuntat la legea salica[...]


Oare conducatorii nostri nu renunta odata la legea falica?
cristio_79
Io am votat "sa vie regele".
corbex
QUOTE(marksman @ 30 Jan 2012, 15:46)
Oare conducatorii nostri nu renunta odata la legea falica?
*


Deci da! Inceputul a fost facut de Nastase, cind l-a curatat de podoabe pe agricolul tarii.
ady77
Eu sunt de acord sa vina regele doar cu Udrea regina rolleyes.gif
radian
Cum PLM sa avem un print regent pe care sa-l cheme Cocos???
Han Solo
QUOTE(BlaueCorsa @ 30 Jan 2012, 13:58)
Ala e un act intern al Casei, daca nu ma insel dpdv legal s-ar aplica prevederile Constitutiei din 1923 (primogenitura, sex masculin).
*


Tu faci misto sau ce?

Constitutia aia, progresista cum a fost, e moarta si ingropata sub alte 3 constitutii. Care e 'dpdv legal'?

Daca iti alegi o casa regala, o _inviti_ sa te conduca, deci anumite chestii sunt dictate de ei si legea salica nu mai e printre ele. Ar fi consfintite intr-o noua constitutie, absolut indispensabila, deci ar fi 'fundamentale'.
bion
smile.gif
BlaueCorsa
Mda, m-am exprimat gresit, voiam sa zic ca in ultima Constitutie monarhica NU era abrogata legea salica si renuntarea la ea printr-un document intern al Casei nu cred ca produce efect juridice (de altfel chiar Regele a spus ca aceasta modificare ar trebui votata de Parlament).
luck33ro
Oricum aproape 75% din voturi sunt promonarhie, ceea ce este impresionant. Avea dreptate Brucan ca 20 de ani sunt necesari romanilor sa se destepte tongue.gif ...sau macar majoritatea lor.
Marty
Io as vrea sa va spun ce-a zis Skija: ma pijpa mormintu' monarhiei! wink.gif
vijelie
Prostamol.
Marty
Cine-i proasta-n mol? nedumerire.gif
ady77
QUOTE(Marty @ 31 Jan 2012, 21:13)
Io as vrea sa va spun ce-a zis Skija: ma pijpa mormintu' monarhiei! wink.gif
*


Recomand rolleyes.gif
neumann
QUOTE(ady77 @ 30 Jan 2012, 17:43)
Eu sunt de acord sa vina regele doar cu Udrea regina rolleyes.gif
*



poate udrea sa fie regele, ca regina e ala de la anaf cu spagile, sorin pojar sau cum il cheama
bion

Io ca-s mai slab de sfinctere la varsta mea mapij pe puiutii bolsevici cu urme portocalii pe barbie. biggrin.gif
luck33ro
Mai plimb-o si pe la trandafiriii lu Iliescu tongue.gif
si cred ca si pe aliatii lor PNLeii - merita putin stropiti sa nu se ofileasca saracutii... sleep.gif
b76bgaarh
QUOTE(Marty @ 31 Jan 2012, 21:13)
Io as vrea sa va spun ce-a zis Skija: ma pijpa mormintu' monarhiei! wink.gif
*



+1
corbex
Numa su nu traiasca monarhia asta, asa, de-a dracului, mai mult decit voi.
b76bgaarh
badie, monarhia e moarta din 47.
corbex
Tocmai am vorbit cu Veta. S-a sculat Cromwell si-a facut-o si p-asta presedinte?
Dan73
QUOTE(b76bgaarh @ 1 Feb 2012, 15:12)
badie, monarhia e moarta din 47.
*


Frumoase vremuri wub.gif ..cand poporul, luminat de tatuca Stalin, a renuntat la sentimentele monarhice vetuste. Cu sprijinul moral al maretei armate rosii am pasit pe noi culmi republicane...se stie smile.gif



Traiasca regele!
kxz
rege, imparat, voievod, cneaz, sa fie ce o fi, numai roman sa nu fie...
Markos
Grec? nedumerire.gif
ady77
Sefu' cat ai baut aseara de te vezi rege?
Lostboy
Dar de ce ai impresia că s-a oprit?
ady77
S-a oprit ca i-am terminat stocul de beutura wink.gif
corbex
Nu stii de sticla de coniac, King's Reserve, pitita dupa recamier.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.