Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Monarhia
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
DragosP
Legătura dintre prinsul Paul și monarhia fiind?... blink.gif
yhattori
A iesit pe unde a intrat un Hohenzollern.

DragosP
Irelevant.
marksman
Citisem pe undeva c-ar avea pretentie la Tron. Vad ca la avere a sarit imediat.
AR-18-MOS
Si eu am pretentie la tron in fiecare dimineata. unsure.gif
marksman
Gata, am corectat.
bion
Invatati, invatati, invatati-V.I. Ulianov.
Dupa aia postati. evil5.gif
luck33ro
QUOTE(DragosP @ 19 May 2016, 11:52)
Legătura dintre prinsul Paul și monarhia fiind?... blink.gif
*


Base icon_mrgreen.gif
yhattori
QUOTE(DragosP @ 19 May 2016, 11:50)
Irelevant.
*



De ce?

Daca ne luam dupa constitutia abrogata, regulile lor de mostenire si nu mai stiu ce hotarire judecatoreasca de prin anii '90, ala are drepturi mai multe la tron ca Margareta lu' Misu.

Daca ne luam dupa constitutia actuala, legile actuale, bunul simt si abdicarile semnate, au amindoi la fel de multe drepturi: zero.

luck33ro
ete unde era bolsevicul cu bun simt radmasa.gif
yhattori
Tu stii contextul in care Jefferson a spus ce ti-ai afisat tu acolo la semnatura?

Sau esti ca ginerica cu costum auriu pe care scrie CFR?
DragosP
QUOTE(yhattori @ 19 May 2016, 14:19)
De ce?
*


Pentru ca
QUOTE
Conform normelor dinastice internațional acceptate, calitatea de membru al unei case regale sau nobiliare nu este dată de simpla înrudire biologică între membrii familiei, ci presupune recunoașterea explicită a apartenenței, de către șeful acelei case.
, de ex.
Ce vrea el e una, ce e cutuma cu iz (si putere) de lege, e alta.
yhattori
Cind zici

QUOTE
norme dinastice internațional acceptate


te referi la

QUOTE
Statutul complet al Casei Regale a Romaniei

Promulgat prin semnatura Majestatii Sale Regelui Mihai I al Romaniei
Pentru a succede tuturor celorlalte Statute si Legi ale Casei,
incepand cu 30 decembrie 2007


?

Statutul ala fara nici o valoare legala, nerecunoscut in nici o lege romaneasca?
DragosP
Nu, ma refer la ce inteleg, in general, casele regale.
yhattori
In general, casele regale europeene inteleg legea salica in care calitatea de membru al unei familii presupune strict inrudire biologica pe linie paterna.

Asa ca, in general, casele regale inteleg ca Paul ala e un Hohenzollern, ca a iesit dintr-o preputza Hohenzollern.

DragosP
Daca zici tu, asa o fi.
Cert e ca nici o casa regala nu-l recunoaste pe prinsul Paul ca fiind altceva decat ce e acum: maxim finul lu'Base.
Han Solo
io cautai pe wiki si cica
QUOTE
After the 2012 final verdict of the Romanian Supreme Court of Justice recognizing Paul as one of King Carol II's heirs, his uncle, King Michael, reportedly invited Paul to reconciliation talks.[24]


https://en.wikipedia.org/wiki/Paul-Philippe_Hohenzollern
neumann

QUOTE(yhattori @ 19 May 2016, 15:09)
In general, casele regale europeene inteleg legea salica in care calitatea de membru al unei familii presupune strict inrudire biologica pe linie paterna.

Asa ca, in general, casele regale inteleg ca Paul ala e un Hohenzollern, ca a iesit dintr-o preputza Hohenzollern.
*



No, acum depinde..

QUOTE
Style, titles and names[edit]

Royal Monogram
25 September 1968 – 19 March 2004: His Royal Highness Prince Johan-Friso of the Netherlands, Prince of Orange-Nassau, Jonkheer van Amsberg
19 March 2004 – 12 August 2013: His Royal Highness Prince Friso of Orange-Nassau, Count of Orange-Nassau, Jonkheer van Amsberg
Under the Act on the Membership of the Royal House (2002), Prince Friso lost the title 'Prince of the Netherlands' by entering into a marriage without an Act of Consent.

By Royal Decree of 19 March 2004, nr. 126 the Prince was granted the surname 'Van Oranje-Nassau van Amsberg' and the hereditary title 'Count of Orange-Nassau' to take effect upon his marriage.[31]

By the same Royal Decree the Prince was allowed to continue his title 'Prince of Orange-Nassau' as a personal and non-hereditary title and the style of 'Royal Highness'. According to the notification of this Royal Decree, any children born to the couple were to receive the surname 'Van Oranje-Nassau van Amsberg' and become a 'Count (Countess) of Orange-Nassau' and also have the noble predicate 'Jonkheer (Jonkvrouw) van Amsberg'. So his children had the same titles and names as those of Prince Constantijn, and showing that they belong to the royal family descending from Queen Beatrix and Prince Claus. In social use they are named with their comital title.[31][32] His wife acquired the feminine version of her husband's style and titles as a courtesy title, since it is customary for wives of members of the royal family to take the titles of their husbands.

Referred to from birth as Prince Johan-Friso, in 2004 the royal court announced that he had requested that he would henceforth be called "Prince Friso".
luck33ro
Constitutiile si legile bolsevicilor + continuatorii lor (aia de bun simt - sic!) nu-i recunosc pe hohentzoleri deci nu va mai agitati degeaba happy.gif
yhattori
In loc sa argumentezi ca o nevasta pe stop, mai bine mi-ai raspunde la intrebarea despre Jefferson.

LE: na tupeu: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21007...-35-000-lei.htm

Mai nou, Misu Intiiul e si veteran de razboi.
luck33ro
Istoricii spun ca regimul comunist, impus tancurile de armata rosie, a fost nelegitim vreo 45 de ani in tara noastra. Ia si studiaza chestia asta in loc sa te agiti cu Jefferson atat blush.gif
yhattori
Sa mori tu? Nelegitim?

Adica n-a fost recunoscut de ONU, nimeni nu ne-a trimis ambasadori, au tratat toti cu Mihaita elvetianu'? Guverne in exil, de Gaulle, rezistenta arunca trenurile in aer, alea-alea?

Nicusor cind zbura cu boeingu' il arestau aia la aeroport ca n-avea pasaport valabil?
luck33ro
Ribentrop si Molotov si cam atat sleep.gif Tu sa fii sanatos!
iulia_boris
Cand vine vorba de privilegii normal sa nu fie recunoscuti de catre mostenitori plozii din afara casniciei..Dar nu-i drept..
marksman
Din pacate yhattori are dreptate. Romania fix asa a fost recunoscuta: fara Basarabia, fara Cadrilater, fix de americani si aliatii lor.
yhattori
@luck33ro: Tu vad ca esti o sepie din aia care da cu cerneala si o taie cu jetul cind nu mai agreeaza situatia.

Dar sa revenim la stirea hotnews: Mihai I, care in viata lui n-a fost pe front si nu e cel mai sarac om de pe pamint, vrea sa fie scutit de impozite ca e veteran de razboi.
luck33ro
Bai nene cadrilaterul nu a fost ever romanesc... a fost o aroganta a noastra intr-un razboi in care ne-am decalarat neutri si apoi am intors armele cum ne e obiceiul sleep.gif
marksman
Un fel de Crimeea, dar mai mica.
luck33ro
Mai mult o gainarie, cum spuneau istoricii vremurilor happy.gif
marksman
Asa o fi, dar cu Basarabia ce-au avut? Oricum, ce-au facut rusii au facut la intelegere cu aliatii, se stie asta.

Revenind la monarhie, si mie mi se pare deplasata cererea lui Mihai I. Manevra lui paul mi se pare insa de si mai joasa speta.
luck33ro
Cu Basarabia intreaba-l pe yhatori ca el e avocatul bolsevic smile.gif
yhattori
Nu, doar fac eritrem de la spalatii pe creier regalisti, incepind cu bunica-miu, care uita ca ta-su a facut tot razboiul catre Stalingrad si inapoi in muntii Tatra si dupa aia a maturat pe jos in uzina pina in ultima lui zi, nici vorba de scutiri si privilegii de veteran.
luck33ro
Pai bunica-tu era patriot nu bolsevic ca tine sleep.gif
yhattori
Da, era patriot, spre deosebire de altii care au facut pisu in chilotei si au semnat abdicari si au latrat tare abia cind s-au vazut peste gard.
luck33ro
Deci tu suferi de sindromul Stockholm bolsevist blush.gif
yhattori
Doar un pic de lumbago.
luck33ro
Si eu cu sciaticu sleep.gif
b76bgaarh
clapaugea, veteran de razboi si medalie de onoare pt abdicare.

Markos
Vizavi de chestia aia cu veteran de război, probabil că se referă la faptul că a fost comandantul suprem al armatei române o perioadă, în timpul WW2. Bănuiesc că mai există destui generali și colonei care n-au pus mâna pe pușcoacă în timpul războiului (plus Mareșalul), pe motiv că aveau altă fișă a postului.
luck33ro
Nenorocit, nu a stat in transee cu bunicu ... mad.gif
radian
Si totusi, ce ar fi trebuit sau ce ar fi putut sa faca Regele cand i-a fost impusa abdicarea?

Cireasa de pe tort a fost amenintarea cu executarea studentilor care erau implicati intr-o manifestatie de strada. In rest soarta Romaniei fusese hotarata de mai marii zilei, iar trupele bolsevice nestingherite preluau puterea in Romania.

b76bgaarh
QUOTE(Markos @ 19 May 2016, 17:46)
Vizavi de chestia aia cu veteran de război, probabil că se referă la faptul că a fost comandantul suprem al armatei române o perioadă, în timpul WW2. Bănuiesc că mai există destui generali și colonei care n-au pus mâna pe pușcoacă în timpul războiului (plus Mareșalul), pe motiv că aveau altă fișă a postului.
*


comandantul armatei romane a fost executat, el a plecat.
yhattori
QUOTE(Markos @ 19 May 2016, 17:46)
Vizavi de chestia aia cu veteran de război, probabil că se referă la faptul că a fost comandantul suprem al armatei române o perioadă, în timpul WW2. Bănuiesc că mai există destui generali și colonei care n-au pus mâna pe pușcoacă în timpul războiului (plus Mareșalul), pe motiv că aveau altă fișă a postului.
*



QUOTE
Au calitatea de veteran de război persoanele care au participat la primul sau al doilea război mondial în armata română și s-au aflat într-una din următoarele situații:

a) au luptat în unități militare - subunități, mari unități sau comandamente - la diferite eșaloane ori au făcut parte din formațiunile logistice, astfel cum sunt prevăzute în Nomenclatorul Marelui Stat Major;

B) au acționat în unitățile speciale din zona interioară la dezamorsarea proiectilelor, precum și la curățarea teritoriului de mine până la 31 decembrie 1946;

c) au fost comandanți militari sau comandanți ai gărzilor militare ori membri în comisiile militare de control și recepție în întreprinderi furnizoare de material de război, prevăzute în Nomenclatorul Marelui Stat Major;

d) au luptat pe teritoriul național vremelnic ocupat de inamic, împotriva acestuia, în unități ori formațiuni constituite, recunoscute ca atare de Marele Stat Major;

e) au făcut parte din justiția militară, poliția militară, jandarmerie, din unități de pompieri militari și companii de poliție din cadrul Ministerului de Interne, care au acționat în zona de operațiuni ori s-au aflat în unități sau formațiuni constituite și au acționat în timpul războiului, în perioadele arătate în Nomenclatorul Marelui Stat Major;

f) au devenit invalizi de război;

g) au fost prizonieri de război.


Ia sa speculam: la care litera ar fi incadrat Misu intiiul?

La a) sau d)? N-a luptat. La f) sau g)? E intreg si n-a stat in lagar. La e)? Sa fim seriosi La B)? N-a dezamorsat. La c)?

Membru in comisii militare de control si receptie n-a fost.
Comandant de garda n-a fost.
Comandant militar? A fost. A avut gradul onorific de maresal. Va explica vercingetorix cum e cu gradele onorifice in armata si ce potente are ele, daca poa' sa ordone unui racan sa se culce in noroi sau nu.


QUOTE
Si totusi, ce ar fi trebuit sau ce ar fi putut sa faca Regele cand i-a fost impusa abdicarea?

Cireasa de pe tort a fost amenintarea cu executarea studentilor care erau implicati intr-o manifestatie de strada. In rest soarta Romaniei fusese hotarata de mai marii zilei, iar trupele bolsevice nestingherite preluau puterea in Romania.


Sa REFUZE. Sa ii adune pe cei care inca il sustineau si sa se ia de cap cu bolsevicii mei.

Este ok sa-ti faci valizele si s-o tai cind esti cetatean obisnuit, cu nevasta, copii, ciine, pisica si datorii la fisc. Dar el era regele, Regele cum va place voua sa spuneti. Trebuia sa actioneze la alte standarde, nu la nivelul cetateanului obisnuit. Inclusiv sa incaseze un glonte in bostan de la bolsevicii mei, daca se ajungea acolo, putin probabil.

Dar de, pentru asta trebuia sa fie o persoana deosebita, demna de pozitia pe care o pretinde pentru el si sleahta lui. A dovedit atunci si dovedeste in continuare acum ca nu e cu nimic peste carpato-danubiano-ponticul ordinar, adaptabil si rezilient ca un gindac, degraba calcatoriu peste cadavre si mincator de fecala.
paul_p
QUOTE(radian @ 19 May 2016, 19:09)
Cireasa de pe tort a fost amenintarea cu executarea studentilor care erau implicati intr-o manifestatie de strada.
*

Asta se pare ca e doar o povestioara inventata ulterior, ca sa-si justifice lasitatea.
bion
...Rezultatele au fost dezamăgitoare; el avea să relateze că s-a întâlnit și cu ministrul britanic de Externe: „Timp de peste două ore, mama mea și cu mine i-am povestit toate evenimentele din ultimele luni. L-am întrebat atunci ce intenționează să facă pentru a ne veni în ajutor. <Nu vreau să vă las speranțe deșarte. Anglia nu este în măsură să facă nici cel mai mic lucru pentru dumneavoastră>. Un răspuns dur, dar care avea meritul sincerității”...
Mihai a declarat: „Nu înțeleg să mă opun lucrurilor la care nu te poți opune. Văd ce este în jurul meu”, dar nu ar vrea să trăiască în hoteluri ca fostul rege al Iugoslaviei, sau la Piramide, ca fostul împărat al Italiei”, exilat în Egipt. Groza l-a asigurat că, după abdicare, își va păstra cetățenia română, castelele și averea... Petru Groza, însoțit de Gheorghe Gheorghiu-Dej, s-au prezentat la palatul Elisabeta, unde i-au prezentat regelui actul de abdicare. Acesta a cerut 48 de ore pentru a-l studia, dar Groza a replicat: „Este imposibil. Poporul nostru așteaptă știrea abdicării. Dacă nu vom avea curând semnătura dv., se vor ivi neplăceri”
Mihai s-a retras într-o cameră alăturată, prilej cu care a constatat că legăturile telefonice erau tăiate, iar garda fusese schimbată cu militari aparținând Diviziei „Tudor Vladimirescu”. În aceste condiții, regele a semnat actul de abdicare, după care l-a înmânat dr. Petru Groza. În lucrarea sa, Arthur Gould Lee avea să scrie că, după acest moment, „regele aștepta încordat ca ei să plece, prezența lor fiind deja prea mult.
Dar Groza nu a putut rezista unui ultim impuls melodramatic. Îndreptându-se către regina-mamă, s-a bătut cu palma peste buzunarul lateral: <Ia pipăiți ce am aici>. Regina s-a dat înapoi, dar Groza, nestingherit, s-a întors către rege, care a văzut, când primul ministru a ridicat clapa buzunarului, patul unui [pistol] Browning automat. <N-am vrut să risc nimic, a zis Groza chicotind. Nu aveam de gând să vă las să îmi faceți ce i-ați făcut lui Antonescu>”...
Aia care il sustineu erau deja "neutralizati". Oferta a fost ,1000 de demonstranti promonarhici ciuruiti.Bolsevicii au avut grija sa nu execute nici un cap incoronat. I-au exilat...

"carpato-danubiano-ponticul ordinar, adaptabil si rezilient ca un gindac, degraba calcatoriu peste cadavre si mincator de fecala" poate te caracterizeaza pe tine pe mine nici intr-un caz si cred ca nici pe multi dintre locuitorii spatiului respectiv.
In rest tot respectul pentru exemplul de lozincaraie comunistoida romaneasca din manualele de istorie `50-`90 si istorie invatata din filmele lui srgiu nicolaescu.
Ideea e de institutie monarhica, persoanele sunt oameni cu bunele si relele lor . Nu o sa gasesti in toata istoria un monarh perfect dar nici o institutie mai buna pentru multe natii si tari.
b76bgaarh
Bilute mânca.

Kkt mănâncă constant.
Markos
QUOTE(b76bgaarh @ 19 May 2016, 19:23)
comandantul armatei romane a fost executat, el a plecat.
*


Constituțional, șeful statului e comandantul suprem militar. Dar asta contează mai puțin.

Cât despre calitatea de veteran de război, eu, în locul lui (lor), m-aș fi abținut. Dar înțeleg că a sărit datoria de milionul de iepuroi la fisc, viața e grea...
maho
QUOTE(bion @ 19 May 2016, 20:15)
...

up.gif
Lasa-l, n-ai cu cine; crede c-a umblat in mocasinii lui, ca sa stie cum e si sa poata critica.
luck33ro
Masacrul nu ar fi fost cu cei 1000 de monarhisti ci decimarea armatei romane... care era de partea regelui sleep.gif
Cosstel
de unde le scoateti maica ? de unde ? huh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.