Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: murdărie exagerată în circuitul de răcire
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tatuci
Salut băieți!

Zilele trecute mi-am luat inima în dinți și am decis să spăl vasul de expansiune pentru că...avea pereții murdari iar eu aveam timp liber.

În interior surpriză: un soi de noroi roșiatic/rugină depus într-un strat de cam 1-2 cm pe fundul vasului și întărit bine. Am curățat vasul, am completat cu apa demineralizată și antigel la nivel și după un drum foarte scurt este din nou murdar vasul.

De unde a apărut noroiul respectiv în vas și cum poate fi curățat corespunzător circuitul de răcire?

tynn
Asa e la toate Daciile, mai ales daca ai mers doar cu apa sau antigel de proasta calitate. Namolul respectiv e rugina rezultata din corodarea blocului motor si a camasilor.
maho
QUOTE(tatuci @ 8 May 2012, 11:07)
... noroi roșiatic/rugină depus într-un strat de cam 1-2 cm pe fundul vasului și întărit bine.
*




QUOTE(tynn @ 8 May 2012, 12:01)
Asa e la toate Daciile, mai ales daca ai mers doar cu apa sau antigel de proasta calitate. Namolul respectiv e rugina rezultata din corodarea blocului motor si a camasilor.
*


Iti dai seama ce-ar insemna (in termen de uzura a blocului/camasilor) 1-2 cm de rugina ? Compresie zero, deci nu e cazul, asa cum nu e cazul la toate daciile (la a mea n-am asa ceva, si merg cu Prelix & apa demineralizata. Dar n-am folosit niciodata apa de robinet, poate de aia o avea "tatuci" mizerie si namol.
Ar trebui desfacut circuitul de racire, dat jos radiatorul si curatit bine (sunt topicuri pe tema asta), sau inlocuit, DOAR DACA E CAZUL (pierderi mari). Poate a folosit in trecut si antigel rosiatic...
Scuze pt. citarea integrala a ultimului post.
r3d
spalala bine si inlocuieste dinou amestecu antigel apa distilata:) si te va mai tine cativa ani:)_
bygy007
pamintul ala este de la antigel , am pus si eu odata prelix si intr-un an mi s-a infundat radiatoru
burlacu marian
@ maho - ti dai seama ce-ar insemna (in termen de uzura a blocului/camasilor) 1-2 cm de rugina ? Compresie zero,
Compresia se face in interiorul pistonului si nu are treaba cu suprafetele racite cu antigel/apa. Cred ca stiai dar te-ai grabit
maho
Compresia (ca si admisia, detenta si evacuarea) are loc in camera de ardere, nu in piston...
Iar 1-2 cm de rugina "rupta" din componente (pistoane, camasi, etc.) si depusa pe fundul borcanului, ar insemna cam 1 mm mai putin in diametrul pistonului.
burlacu marian
Nimic din camera de ardere (gaze, pulbere sau ce o mai fi) nu ajunge in lichidul de racire ci eventual pe esapament sau in sistemul de ungere. Asa e facut motorul de Dacie.
r3d
ba poate sa iti ajunga cand ai probleme la etansarea chiuloasei.
maho
@burlacu marian:
Intr-adevar, m-am grabit; m-am lasat furat de formularile consecutive: "noroi roșiatic/rugină depus într-un strat de cam 1-2 cm pe fundul vasului" si "Namolul respectiv e rugina rezultata din corodarea blocului motor si a camasilor", si am facut o asociere nefericita. Sa reformulez: daca cei 1-2 cm ar fi rugina, radiatorul si / sau pompa de apa ar fi strecuratoare, n-ar mai tine amestecul antigel.
Restul afirmatiilor ramane valabil. biggrin.gif
@bygy007: eu de cand ma stiu merg cu prelix, si n-am avut probleme de namol. Nu inseamna ca-l recomand ca pe un antigel nemaipomenit, dar e (pt. mine) satisfacator, isi face treaba acceptabil, inclusiv iarna.
bucatzel
Amu' fara suparare, dar cine cauta, gaseste. Si am mai facut si topicul ala pentru lenesi, in care am cautat eu in avans.

QUOTE(bucatzel @ 10 Aug 2011, 13:14)


Aici se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.